Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2004-2008] Podmiana zegarów z temp. zew. (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=169028)

danynx 05-11-2012 11:19

Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Czy podmieniając zegary z wyświetlaczem temp. zewnętrznej i dokładając czujnik temp. zew. będę mógł się cieszyć wskazaniami temperatury i widokiem jej przed moimi oczami? :) Czy zbyt naiwny jestem....

moons 05-11-2012 15:27

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Jak dobrze kumam to nie jest potrzebna do tego wymiana zegarów. Wystarczy czujnik i aktywacja tej funkcji w zegarach za pomocą odpowiedniego programu.
Pozdrawiam

kuba0005 05-11-2012 17:41

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
jak masz w liczniku mały wyświetlacz to co masz aktywować masz tam tylko przebieg -moons. Jak nie wiesz to po co piszesz głupoty, Jak wymienisz licznik z większym prostokątnym wyświetlaczem to będziesz miał nie tylko temperaturę ale też chwilowe spalanie i średnie spalanie, ilość paliwa w zbiorniku, średnia prędkość oraz będą wyświetlały się komunikaty np. które drzwi są otwarte, maska lub klapa oraz komunikaty o usterkach np. uszkodzone esp itp.Do tych funkcji nic nie musisz dokładać jedynie czujnik temp. do temperatury na zewnatrz jak chcesz mieć. Po wymianie licznika niestety musisz dograć immo IDSem.

danynx 05-11-2012 19:31

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Cytat:

Napisał moons (Post 1900559)
Jak dobrze kumam to nie jest potrzebna do tego wymiana zegarów. Wystarczy czujnik i aktywacja tej funkcji w zegarach za pomocą odpowiedniego programu.
Pozdrawiam

ale w której pozycji na wyświetlaczu miałoby się pojawić wskazanie temperatury? bo poki co mam teraz miejsce zajęte przez "km ogólne" i "km od skasowania do skasowania"

Bump:
Cytat:

Napisał kuba0005 (Post 1900615)
jak masz w liczniku mały wyświetlacz to co masz aktywować masz tam tylko przebieg -moons. Jak nie wiesz to po co piszesz głupoty, Jak wymienisz licznik z większym prostokątnym wyświetlaczem to będziesz miał nie tylko temperaturę ale też chwilowe spalanie i średnie spalanie, ilość paliwa w zbiorniku, średnia prędkość oraz będą wyświetlały się komunikaty np. które drzwi są otwarte, maska lub klapa oraz komunikaty o usterkach np. uszkodzone esp itp.Do tych funkcji nic nie musisz dokładać jedynie czujnik temp. do temperatury na zewnatrz jak chcesz mieć. Po wymianie licznika niestety musisz dograć immo IDSem.

łałłłłłłłłłłł .... ale czy dobrze rozumiem? Bez konieczności wgrywania dogrywania czy jak to zwał wszelakich jakichkolwiek programów będzie mi wskazywało chwilowe spalanie, średnie spalanie itp? A czym będę mógł przełączać poszczególne wskazania? Póki co nie mam takiej opcji w manetce kierunkowskazów

arturek 05-11-2012 19:42

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Cytat:

Napisał danynx (Post 1900701)
[...]A czym będę mógł przełączać poszczególne wskazania? Póki co nie mam takiej opcji w manetce kierunkowskazów

A co za problem wymienić?

Podobnie miałem w mondeo mk3 - miałem zegary bez komputera pokładowego, dorobili mi komputer, wymieniło się manetkę kierunków i było "lodzio, miodzio Panowie"

pozdrawiam
Arturek

danynx 05-11-2012 20:04

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Cytat:

Napisał kuba0005 (Post 1900615)
Po wymianie licznika niestety musisz dograć immo IDSem.

tzn? zaprogramować immobiliser? kto takie usługi wykonuje?

moons 05-11-2012 20:22

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Cytat:

Napisał kuba0005 (Post 1900615)
jak masz w liczniku mały wyświetlacz to co masz aktywować masz tam tylko przebieg -moons. Jak nie wiesz to po co piszesz głupoty,

A no pisze głupoty takie jak Ty bo kolega od pytania nawet nie napisał jaki ma licznik w focusie. Dopiero potem doprecyzował że ma mały wyświetlacz.

Immo programuje każdy kto ma dostęp do IDS czyli oryginalnego komputera serwisowego Forda, czyli najszybciej ASO Forda, choć jak to zwykle bywa nie każdy to potrafi.
Pozdrawiam

danynx 05-11-2012 20:42

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Cytat:

Napisał moons (Post 1900752)
kolega od pytania nawet nie napisał jaki ma licznik w focusie.

pisałem na początku że chcę wymienić wyświetlacz i dołożyć czujnik temperatury zew. Ale spoko :) Powiedz czy taki zestaw mnie zadowoli jeśli chodzi o temperaturę, chwilowe i średnie zużycie paliwa itp.?
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

+ oczywiście czujnik temperatury

tedi_k 05-11-2012 23:10

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Manetka jest OK, ale wskazany przez Ciebie licznik nie nadaje się (ma przecież mały wyświetlacz...). Najlepiej wymień sobie od razu na licznik poliftowy [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Będziesz miał ładniejszy samochód i na wyświetlaczu wszystko, o czym marzysz. Roboty tyle samo a efekt bez porównania lepszy...:one:
Licznik pasuje na pewno, tylko trzeba znaleźć fachowca, który będzie go umiał zainstalować. W razie czego służę poradami.

Ważne warunki:
1) musisz mieć okablowanie do manetki z przyciskami komputera (jeśli brak, to opłaca się poszukać a nie dorabiać)
2) wybrany licznik musi mieć mniejszy przebieg niż jest na Twoim liczniku. Standardowo bez problemu wskazanie przebiegu się podwyższa, zmniejszenie przbiegu wymaga kontaktu z "magikami" za dodatkową opłatą...

danynx 06-11-2012 06:14

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 1900862)
Manetka jest OK, ale wskazany przez Ciebie licznik nie nadaje się (ma przecież mały wyświetlacz...). Najlepiej wymień sobie od razu na licznik poliftowy [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

będzie pasował ten po liftingu do mojego? A co z podświetleniem? Zegary bedą na czerwono a reszta auta na zielono? :/
A ten chyba ma komputer pokładowy? [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Cytat:

Napisał tedi_k (Post 1900862)
1) musisz mieć okablowanie do manetki z przyciskami komputera (jeśli brak, to opłaca się poszukać a nie dorabiać)

te okablowanie powinno być w moim aucie czy zakupuje się razem z manetką?

Cytat:

Napisał tedi_k (Post 1900862)
2) wybrany licznik musi mieć mniejszy przebieg niż jest na Twoim liczniku.

a jeśli będzie miał większy to auto nie ruszy czy co?

michalkosc 06-11-2012 08:43

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Ja mam mały wyświetlacz i jest w nim wszystko o czym piszesz z wyjątkiem chwilowego spalania

danynx 06-11-2012 09:18

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Cytat:

Napisał michalkosc (Post 1900931)
Ja mam mały wyświetlacz i jest w nim wszystko o czym piszesz z wyjątkiem chwilowego spalania

a może się orientujesz czy ten licznik wskazuje chwilowe spalanie? [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

michalkosc 06-11-2012 09:47

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Niestety,ja mam mały wyświetlacz,ale ten w linku jest chyba do auta bez kompa pokładowego

tedi_k 06-11-2012 11:15

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Cytat:

Napisał danynx (Post 1900944)
a może się orientujesz czy ten licznik wskazuje chwilowe spalanie? [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Ten licznik ma wyświetlacz dodatkowy do navi. Nie powinien przeszkadzać.
W mojej pierwszej odpowiedzi na ten Twój link z licznikiem z małym wyświetlaczem pomyliłem się - wydawało mi się, że to jest licznik z wyświetlaczem tym całkiem małym - tylko pod przebieg. Tak więc możesz wziąc albo ten albo ten.

Chwilowe spalanie uruchamia się poprzez ustawienie odpowiedniego parametru w zegarach - więc jeśli masz średnie spalanie i zasięg na zbiorniku, to można spróbować uruchomić spalanie chwilowe. Wrunkiem jest, że sterownik silnika będzie dostarczał zegarom odpowiednie informacje. Dowiedzieć się tego można tylko po próbie przestawienia parametru...

danynx 06-11-2012 11:58

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 1900988)
Chwilowe spalanie uruchamia się poprzez ustawienie odpowiedniego parametru w zegarach - więc jeśli masz średnie spalanie i zasięg na zbiorniku, to można spróbować uruchomić spalanie chwilowe. Wrunkiem jest, że sterownik silnika będzie dostarczał zegarom odpowiednie informacje. Dowiedzieć się tego można tylko po próbie przestawienia parametru...

kto może to ogarnąć? Serwis ASO?

tedi_k 06-11-2012 12:12

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
ASO jest w tym chyba najmniej kompetentne...:one: Samo przeniesienie zegarów wymaga kontaktu z dobrym elektrykiem-elektronikiem samochodowym (przeprogramowanie IMMO i kluczyków).
Ustawienia parametrów konfiguracyjnych najłatwiej robi się to programem ELMconfig z użyciem interfejsu ELM327. Dla potrzeb programowania zegarów nawet nie trzeba przerabiać ELMa (przeróbka jest niezbędna do programowania np. GEMa).
Trzeba więc albo znaleźć w pobliżu kogoś stosującego ELMconfiga albo samemu to ogarnąć. O ELMconfigu jest cały wątek - pooglądaj.

danynx 06-11-2012 12:50

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 1901019)
Samo przeniesienie zegarów wymaga kontaktu z dobrym elektrykiem-elektronikiem samochodowym (przeprogramowanie IMMO i kluczyków).

przeprogramowanie IMMO i kluczyków zrobię programem ELMconfig z użyciem interfejsu ELM327?

tedi_k 06-11-2012 13:54

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Nie. Do tego jest potrzebny serwisowy interfejs diagnostyczny (VCM z programem IDS). Posiadają ASO albo dobrzy elektrycy specjalizujący się w Fordzie. Aby to wykonać potrzebny jest dodatkowo dostęp do kodów jednorazowych programowania IMMO i kluczyków.

Nie daj się też wpuścić w tzw. "przeszczepianie kości"... Część macherów zamiast poprawnie zainstalować licznik (programem IDS) zabiera się za przelutowywanie pamięci, co dość często kończy się, że nie działa ani stary licznik (wylutowana kość...) ani nowy (stara kość nie chce ruszyć z innym softem...). W czasie wylutowywania kość także lubi paść po prostu...
Trzeba wiedzieć, że po założeniu nowego licznika a do czasu popranego skonfigurowania IMMO nie da się samochodu odpalić!!! Czynność tę więc trzeba robić u elektronika, który faktycznie rozumie za co się zabiera i ma wszytkie niezbędne informacje i gadżety (dostęp do kodów jednorazowych...).

kuba0005 06-11-2012 22:22

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
pierwszy licznik jest dobry, prostokątny, drugi ma czerwone zegary i jest od automatu, licznik po lifcie nie zawsze idzie w starym fokusie przed liftem, okablowanie masz w standardzie. Mam ids e to mogę ci dograć mam wszystkie części .Masz do mnie 25 km jak chcesz to dzwoń 889905594 Sokołów Podlaski

tedi_k 06-11-2012 22:43

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Cytat:

Napisał kuba0005 (Post 1901359)
drugi ma czerwone zegary i jest od automatu, licznik po lifcie nie zawsze idzie w starym fokusie przed liftem

1) to, że od automatu nie ma dokładnie żadnego znaczenia - ten sam licznik pracuje równie dobrze ze skrzynią manualną jak i automatyczną i nie wymaga to żadnej konfiguracji. Podobnie liczniki z Kugi AWD można bez problemu skonfigurować pod Focusa MK2 lub C-maxa
2) W jakim przypadku liczniki poliftowe nie pracują w samochodzie przedliftowym - pytam z ciekawości, bo nie spotkałem się z taką sytuacją?

Matych 07-11-2012 00:09

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Cytat:

Napisał kuba0005 (Post 1901359)
licznik po lifcie nie zawsze idzie w starym fokusie przed liftem,

bzdura bez urazy-może tobie nie idzie,bo o ja widziałem nawet benzynę w dieslu i odwrotnie

kuba0005 07-11-2012 07:07

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
nie idzie to zmacz że nie przyjmuje immo w samochodzie przed liftem z zielonymi zegarami po założeniu czerwonych po lifcie nie da sie dograć immo. Co za znaczenie ma czy licznik od benzyny czy diesla masz najwyżej 6000 obtrotów a nie 8000. Kuga to środek c -maxa a c- max to focus więc idzie, możesz wziąśś licznik od c maxa. Ja mówie o dograniu immo a nie wymianie procka. Jak dogrywasz po lifcie to podaj kolegom kontakt bo że widziałeś to wiele nie zmienia w tej sytuacji, Co ja przerabiałem i dokładałem w focusach to inna sprawa a co idzie zrobić ids- em inna. Masz ids a to daj kontakt i rób.

tedi_k 07-11-2012 09:59

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał kuba0005 (Post 1901433)
...a co idzie zrobić ids- em inna. Masz ids a to daj kontakt i rób.

Kolego, wszyscy wiedzą, że IDSem nie idzie zrobić wszystkiego, bo jest poblokowane. Tak więc trzeba czytać różne fora i ciągle się uczyć:569:
Bez problemu uruchomisz z zegarami poliftowymi dowolne IMMO - wystarczy najpierw (przed parowaniem) w zegarach ustawić z jakim IMMO chcesz je parować (bardziej precyzyjnie - w jakim trybie ma działać IMMO zawarte w zegarach!!!). IDSem tego nie zrobisz a ELMconfigiem w 15 sekund:one: Oczywiście samo parowanie IMMO z PCMem oraz dopisanie kluczy tylko IDSem... Załączam ekran z ELMconfiga wyboru trybu IMMO w zegarach. Zakładam, że mimo wszystko wiesz na co się porywasz i masz dostęp do kodów IN-OUT długich i krótkich...

Matych 07-11-2012 20:47

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
IDS-m zrobisz wiele jak masz VIN-y samochodów tak skonfigurowanych jak ma być twój po doposażeniu

tedi_k 07-11-2012 20:56

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
W przypadku FF2/C-max/Kuga przecież dużo prościej jest wygenerować porządany AS BUILD (bo zapewne o ich ściągnięciu przy pomocy znanego VINu myślisz...) przy pomocy np. ELM-FF2:one:
A tak w ogóle to konfigurację modułów praktycznie w całości zdecydowanie najprościej jest zrobić w ELMconfigu.
Natomiast dla Mondeo MK4/S-max/Galaxy kolega Keisim opracował całkiem zgrabny modyfikator konfiguracji centralnej...

Sesje z innych samochodów o porządanej konfiguracji potrzebne są w IDSie w obecnej chwili chyba tylko do wymuszenia reprogramowania modułów, jak sam IDS nie chce zaproponować upgrade (np. zegary uparcie nie chce reprogramować z ROMu 0403 do 0509 - trzeba wówczas wziąć sesję z samochodu z ROMem np. 0203 i wymusić reprogramowanie).

Matych 08-11-2012 02:36

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Dokładne nie miałem Elema i configa ale miałem dostęp do IDS-u i zapisane Viny bogatych wersji wtedy idzie bez problemu bo zaznaczając opcje w IDSem to nie da rady ford zablokował tą możliwość i dzieją się cuda-np. coś znika (godzina z wyświetlacza) albo gubi inne funkcje.Dopiero Mayak pokazał mi jakie życie może być proste przy pomocy Elema

danynx 08-11-2012 06:29

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Napiszcie koledzy czy okablowanie obecnej manetki (bez sterowania) będzie dobre dla manetki nowej ze sterowaniem? Jeśli nie to gdzie dokupić, jak sobie z tym poradzić.
I czy manetkę dokupić z FF MK2 (04-07) czy również z FF MK2 po liftingu i C-maxa będzie pasowała?

tedi_k 08-11-2012 09:22

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Manetka będzi pasowała każda z przyciskami pochodząca z FF2/C-maxa/Kugi.
Co do okablowania nikt Ci gwarancji nie da bo Ford wpadał na przeróżne pomysły. Można założyć na 90%, że masz okablowanie, ale dowiesz się dopiero jak wypniesz kostkę z manetki i sam policzysz kabelki albo zrobisz zdjęcie i wrzucisz tu. Możesz śmiało rozbierać obudowę kolumny i wymienić manetkę na taką z przyciskami bo nawet jak nie będziesz miał wiązki, to nowa manetka będzie działać jak stara i będziesz miał w razie czego czas na szukanie wiązki.

danynx 08-11-2012 09:40

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 1902035)
Manetka będzi pasowała każda z przyciskami pochodząca z FF2/C-maxa/Kugi.
Co do okablowania nikt Ci gwarancji nie da bo Ford wpadał na przeróżne pomysły. Można założyć na 90%, że masz okablowanie, ale dowiesz się dopiero jak wypniesz kostkę z manetki i sam policzysz kabelki albo zrobisz zdjęcie i wrzucisz tu. Możesz śmiało rozbierać obudowę kolumny i wymienić manetkę na taką z przyciskami bo nawet jak nie będziesz miał wiązki, to nowa manetka będzie działać jak stara i będziesz miał w razie czego czas na szukanie wiązki.

o to mi chodziło :) dzięki tedi_k

Matych 08-11-2012 20:29

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
2 załącznik(i)
chciałeś zdjęcia to proszę ale ja cały środek wymieniłem na poliftowy

tedi_k 08-11-2012 20:44

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Brawo Matych!!! A mówiłem, że z zegarami poliftowymi wygląda ładniej:one:. Widzę też FordPower i chyba konsolę Premium. Suuuuper.
Wymieniać można stopniowo - zegary, potem radio albo navi jak Ty, potem klimatronik itp... Jeszcze raz gratulacje za wytrwałość!

danynx 09-11-2012 06:13

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Cytat:

Napisał Matych (Post 1902424)
chciałeś zdjęcia to proszę ale ja cały środek wymieniłem na poliftowy

nooooo świetnie to wygląda :) Tunel z podłokietnikiem widzę też podmieniony :)

danynx 13-11-2012 07:49

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 1902035)
Można założyć na 90%, że masz okablowanie, ale dowiesz się dopiero jak wypniesz kostkę z manetki i sam policzysz kabelki albo zrobisz zdjęcie i wrzucisz tu.

tu jest nowa manetka http://images41.fotosik.pl/1838/e5d69179a661e240.jpg
a tu kostka od foczki http://images46.fotosik.pl/1851/16ae6b88f873f87f.jpg
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 1902035)
Możesz śmiało rozbierać obudowę kolumny i wymienić manetkę na taką z przyciskami

Szkoda że nie czytam dokładnie i szczegółowo bo zasugerowałem się podpowiedzią mechanika który powiedział, że trzeba najpierw zdemontować kierownicę by dostać się do manetki. I zacząłem demontować kierownicę. Rok temu podmieniałem kierownice na skórzaną i udało się odpiąć poduszkę itp, tym razem po godzinnej walce niestety nie chciała ustąpić. I po wielu próbach okazało się że nie trzeba jej demontować, wystarczy wypiąć i odkręcić tylko obudowę kolumny :roll:

tedi_k 13-11-2012 11:39

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Chodziło o zdjęcie KABELKÓW przy kostce - tak aby było widać ile jest przewodów i które... Faktycznie trzeba czytać, to co jest napisane - wtedy jest prościej i szybciej...:wink:
Na oko (sądząc po wydaje się widocznych kontaktach) masz wtyczkę okablowaną w pełni, czyli powinno działać. Zdjęcia kostki od strony przewodów (z obu stron wiązki) powinny wyjaśnić wszystko.

danynx 13-11-2012 11:57

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 1904902)
Chodziło o zdjęcie KABELKÓW przy kostce

zrobiłem z jednej strony :) http://images35.fotosik.pl/1704/d3649a8735108197.jpg

tedi_k 13-11-2012 17:58

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Zgadza się - wtyczka w pełni okablowana. Nie będzie problemu.

danynx 13-11-2012 19:24

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 1905082)
Zgadza się - wtyczka w pełni okablowana. Nie będzie problemu.

Przy okazji zakupu licznika zakupiłem podłokietnik w ang. wersji. Po delikatnych modyfikacjach jutro ew, pojutrze będzie zamontowany. O efektach poinformuję :)
Okablowanie do czujnika temp. również było. Ciekawy jestem czy może jest i okablowanie lusterek :) bo chętnie bym zamienił na elektryczne z podgrzewaniem. Do tego jeszcze podgrzewana szyba przednia by się przydała i było by GIT

danynx 15-11-2012 07:30

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Cytat:

Napisał danynx (Post 1905153)
Przy okazji zakupu licznika zakupiłem podłokietnik w ang. wersji.

oto efekt [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

danynx 20-11-2012 11:07

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Zegary podmienione. Jednak wystąpił mały (choć dla mnie ogromny) problem, na co musicie zwrócić uwagę przy tego typu podmianach/zamianach. Mianowicie podczas wgrywania nowego oprogramowania IDSem, chiptuning poszedł w cholerę. I z mocy widniejącej w podpisie zostało marne 115 chabet i 280 Nm :(
Z pomocą uderzyłem do HEKO który jak zwykle okazał się wielkoduszny:one: Być może za "chwil kilka" moc powróci :)

tedi_k 20-11-2012 11:38

Odp: Podmiana zegarów z temp. zew.
 
Coś mi się wydaje, że jest to efekt fachowości "obsługi IDSa"... Parowanie IMMO i PCMa moim zdaniem nie powinno ruszać map wtrysków... Faktem jest, że u siebie robiłem to przed tuningiem, ale na pewno nie był w trakcie parowania upgradowany soft PCMa... Trzeba by widzieć komunikaty jakie rzucał IDS, to wtedy można by coś autorytatywnie powiedzieć.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:09.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.