Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Galaxy (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=108)
-   -   [Galaxy 1994-2000] Przekaźnik świec żarowych,sterowanie (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=117289)

kazimierz-olo 13-12-2010 17:40

Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
Witam,
mam problem ze sterowaniem w przekaźniku świec żarowych
nie mam napięcia,po włączeniu stacyjki sprężynka świeci w zależności od mrozu 15-20 sekund, ale przekaźnik nie podaje napięcia do świec.
przekaźnik jest dobry,ale nie ma sterowania, czujnik temperatury płynu chłodzącego jest nowy. Czy czujnik temperatury kolektora dolotowego może być temu winien??

motorek26 13-12-2010 18:50

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
podłącz vaga i zobacz jak jest ustawiona temp
lub może jakiś bezpiecznik ci padł od sterowania

spanky 13-12-2010 22:31

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
wypnij czujnik tempertury i zobacz czy bedzie podawane napiecie na swiece ...

kazimierz-olo 15-12-2010 20:05

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
naprawiłem.z bezpiecznika 32 wychodziło napięcie ale nie dochodziło do sterownika przekaźnika świec i dlatego elektromagnez nie zamykał układu. znalazłem schemat na którym był pokazany czarny przewód 0,5mm
był on poprostu rozlutowany.

rici520 15-12-2010 20:11

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
Cytat:

Napisał kazimierz-olo (Post 1559669)
był on poprostu rozlutowany

Tuz przy sterowniku czy tez ulamany gdzies w trakcie,albo przed przekaznikiem?
Napisz gdzie konkretnie.:wink:

kazimierz-olo 16-12-2010 07:09

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
nie przy sterowniku musiałem próć całą całą wiązke z taśmy aby zobaczyć gdzie te 2 kable sie łączą i znalazłem, mają ponad metr długości łączą się w progach koło fotela musiałem ściągnąć uszczelke (drzwi) na progach i ściągnąć obudowę plastikową. kable pod progami w tej taśmie były całe mokre i styki tych kabli kompletnie skorodowane (zielony nalot) skróciłem kable o dobre 30 cm teraz końcówki nie leżą na podłodze są w wiązce ale nad podłogą

rici520 16-12-2010 07:13

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
pewnie zamokly i skorodowaly od wody ze spryskiwacza,ktora tam lubi sie wylewac na polaczeniach wezyka.

sworacz37 16-12-2010 12:54

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
Cytat:

Napisał kazimierz-olo (Post 1559892)
nie przy sterowniku musiałem próć całą całą wiązke z taśmy aby zobaczyć gdzie te 2 kable sie łączą i znalazłem, mają ponad metr długości łączą się w progach koło fotela musiałem ściągnąć uszczelke (drzwi) na progach i ściągnąć obudowę plastikową. kable pod progami w tej taśmie były całe mokre i styki tych kabli kompletnie skorodowane (zielony nalot) skróciłem kable o dobre 30 cm teraz końcówki nie leżą na podłodze są w wiązce ale nad podłogą

A mój elektryk od 2 godzin szuka tego samego :). Jestem ciekaw czy to będzie to samo czy w innym miejscu .

kazimierz-olo 16-12-2010 15:41

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
a to uważaj żeby cie nie zmylił trzeci przewód który tez był z nimi podpienty ale on idzie do tablicy kolo innych przekażników i to jest jakaś rezerwa dlatego o nim nie pisalem

kazimierz-olo 16-12-2010 15:44

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
co do wody to od spryskiwacza zgadza sie tez tak myślałem

sworacz37 16-12-2010 18:31

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
Wypalony styk za przekaźnikiem . Rachunek to 50 zł. i dobre piwko od " firmy"

radzioradzio 22-12-2010 14:28

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
Cytat:

Napisał kazimierz-olo (Post 1559669)
znalazłem schemat na którym był pokazany czarny przewód 0,5mm

Witam

Czy możesz mi podesłać ten schemat. Musze prześledzić całą drogę grzania świec.
Na mrozie po nocy palił mi ciężko. Koledzy naprowadzili mnie na świece 2 były spalone ale i tak sprawdzając miernikiem nie mam napięcia jak spiralka świeci.
Widocznie nie mam w ogóle grzania świec.
Możesz mi opisać gdzie szukać po kolei.
Bezpiecznik nr 32 ale gdzie jest przekaźnik i jak jest sterowany.
Czy przewody do świec są zabezpieczone dodatkowym bezpiecznikiem po przekaźniku?
Gdzie jest czujnik cieczy chlodzącej i czy odpowiedzialny jest tylko za grzanie świec?

Przydał by się schemat tego układu.

kazimierz-olo 23-12-2010 10:48

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
ok wysyłam na prywatny

radzioradzio 23-12-2010 11:33

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
Wielkie dzięki

Teraz wszystko jasne.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.

Jeszcze jedno pytanko.

Jaki nr katalogowy ma ten "blok" łączący wszystkie świece żarowe.
Ewentualnie jak to się fachowo nazywa żeby poszukać.
Takie plastikowe z odnóżkami do każdej świecy.
Rozsypało się przy zdejmowaniu ze starych świec.
Teraz sterczą kikuty z końcówkami :(.

szantis 23-12-2010 13:36

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
O to chodzi ?
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Jak tak to nr VW 028 971 766

radzioradzio 23-12-2010 14:41

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
Cytat:

Napisał szantis (Post 1564177)
O to chodzi ?
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Jak tak to nr VW 028 971 766

Dzięki

Tak dokładnie.
Pokruszył się te odejścia do świec.
Muszę gdzieś to namierzyć w znośnej cenie.

Może macie jakiś tani sklep.



Pozdrowionka

Michał_p 12-10-2011 21:27

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
Witam, mam taki problem. Jakieś trzy dni temu gdy temperatura z rana spadła do ok.0 stopni rozruch silnika był zdecydowanie trudniejszy (musiałem trochę pokręcić). Dzisiaj postanowiłem sprawdzić świece żarowe, okazało się,że na listwie zasilającej nie ma napięcia. Dobrałem się do przekaźnika, sprawdziłem czy jest zasilanie no i jest. Na jednym pinie stałe 12V na drugim 12V po przekręceniu kluczyka ale brak masy na cewkę przekaźnika. Czyli świeczki nie grzeją, dodam, że kontrolka świec po przekręceniu kluczyka gaśnie po 1 s niezależnie czy silnik ciepły czy zimny. Odłączyłem czujnik temperatury i przekaźnik zaczął działać a kontrolka świec świeci kilkanaście sekund. W związku z tym mam pytanie: czy oprócz czujnika temperatury jeszcze jakieś inne czujniki odpowiadają za sterowanie świecami. Czy raczej czujnik temperatury do wymiany.

radzioradzio 12-10-2011 21:34

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
podaj maila prześlę Ci schemat instalacji świec

DDiablo 12-10-2011 22:53

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
Sprawdziłeś bezpiecznik czy nie jest przepalony(niebieski 60A)?

dan124 13-10-2011 12:10

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
Panowie to gdzie wreszcie znajduje się przekaźnik świec żarowych.

Michał_p 13-10-2011 18:54

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
Bezpieczniki sprawdzałem i są ok. Do przekaźnika prąd dociera, ale brakuje masy.

Michał_p 14-10-2011 14:12

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
No i problem rozwiązany a właściwie sam się rozwiązał. Dzisiaj z rana poszedłem jeszcze raz sprawdzić co jest z tym zasilaniem świec. Podłączyłem miernik do listwy zasilającej przekręciłem kluczyk no i zdziwiłem się bo zasilanie było. Tęperatura na zewnątrz ok. 0, wychodzi na to że oprócz temperatury silnika sterownik otrzymuje też temp. z zewnątrz. Problem z utrudnionym rozruchem z rana spowodowany chyba jest akumulatorem. Podczas grzania świec miernik pokazywał 11.9 V przy drugim podgrzaniu 11.6V a przy rozruchu silnika spadło poniżej 10. Zastanawiam się czy takie spadki to normalne zjawisko czy aku. pada. Dodam że ten samochód mam od niedawna i dopiero uczę się co i gdzie go boli.

dan124 14-10-2011 23:20

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
Witam,

Potrzebuję ten schemat.

Czy któryś z kolegów może mnie podratować?

Z góry dziękuję.

bartixr 16-11-2011 13:27

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
aby u nie zakładać nowego tematu i rozwinąć ten pisze w tym wątku.

koledzy skąd idzie plus na przekaźnik 103? nie mam zasilania cewki elektromagnesu.
świece wszystkie sprawne, Temperatura za burtą -5, ręce dębięją , całą skrzynkę rozebrałem i nie moge doszukać się końców przewodów, sztywne sa na mrozie, pęka izolacja nie chce sobie mocno zepsuć instalacji, proszę o podpowiedź gdzie szukać zasilania przekaźnika.
Może ktoś mógłby mi wysłać schemat na pocztę?

czujnik temp w termostacie ok, bezpieczniki ok, linia od świec do nóżki przekaźnika jest.

Jeśli nie uda mi się przywrócić układu automatycznego pytanie mam jeszcze, czy mogę podać zasilania na cewkę przekaźnika bezpośrednio na cewkę przekaźnika ?
czy należałoby odciąć oryginalne przewody zasilające cewkę 103?
Myślę o takim tymczasowym rozwiązaniu , przynajmniej na okres zimy. Do oryginału wróciłbym latem w ciepłe długie dni.

greg1971 17-11-2011 17:51

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
Cytat:

Napisał Michał_p (Post 1721465)
Problem z utrudnionym rozruchem z rana spowodowany chyba jest akumulatorem. Podczas grzania świec miernik pokazywał 11.9 V przy drugim podgrzaniu 11.6V a przy rozruchu silnika spadło poniżej 10. Zastanawiam się czy takie spadki to normalne zjawisko czy aku. pada. Dodam że ten samochód mam od niedawna i dopiero uczę się co i gdzie go boli.

Spadki napięcia na akumulatorze sa normalne. Świece "biorą" kilkadziesiąt amperów, rozrusznik pewnie ponad 200 - szczególnie przy niskiej temperaturze (większe opory). Dodatkowo na mrozie wzrasta rezystancja wewnetrzna akumulatora, co tez powoduje większe spadki napięcia.

Michał_p 17-11-2011 20:16

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
Cytat:

Napisał greg1971 (Post 1738828)
Spadki napięcia na akumulatorze sa normalne. Świece "biorą" kilkadziesiąt amperów, rozrusznik pewnie ponad 200 - szczególnie przy niskiej temperaturze (większe opory). Dodatkowo na mrozie wzrasta rezystancja wewnetrzna akumulatora, co tez powoduje większe spadki napięcia.

Ok. dzięki za informację. Narazie akumulator daje radę, zobaczę co będzie jak przyjdą większe mrozy.

bartixr 18-11-2011 09:44

Odp: Przekaźnik świec żarowych,sterowanie
 
Cytat:

Napisał bartixr (Post 1738008)
aby u nie zakładać nowego tematu i rozwinąć ten pisze w tym wątku.

koledzy skąd idzie plus na przekaźnik 103? nie mam zasilania cewki elektromagnesu.
świece wszystkie sprawne, Temperatura za burtą -5, ręce dębieją , całą skrzynkę rozebrałem i nie moge doszukać się końców przewodów, sztywne sa na mrozie, pęka izolacja nie chce sobie mocno zepsuć instalacji, proszę o podpowiedź gdzie szukać zasilania przekaźnika.
Może ktoś mógłby mi wysłać schemat na pocztę?

czujnik temp w termostacie ok, bezpieczniki ok, linia od świec do nóżki przekaźnika jest.

Jeśli nie uda mi się przywrócić układu automatycznego pytanie mam jeszcze, czy mogę podać zasilania na cewkę przekaźnika bezpośrednio na cewkę przekaźnika ?
czy należałoby odciąć oryginalne przewody zasilające cewkę 103?
Myślę o takim tymczasowym rozwiązaniu , przynajmniej na okres zimy. Do oryginału wróciłbym latem w ciepłe długie dni.


sam sobie odpowiem, ale może przyda sięt o innym, których spotkał ten los.

U mnie masa z ECU na przekaźnik przychodzi, brakowało +.
Idzie od 32 bezpiecznika i ginie w gąszczu przewodów.. mimo chęci znalezienia jego trasy zmuszony byłem odciąć go i dałem nowy plus.

Sprawdziłem, z której nóżki bezpiecznika wychodzi (aby obwód zabezpieczony był od przeciążenia , bezp. 3A) i elementarnie przykleiłem się do zasilania cewki przekaźnika.

Grzanie świec wróciło, ale na symulowanym wypięciu wtyczki czujnika w termostacie, załączały się na podgrzanie , potem wyłączał się przekaźnik (prawidłowa reakcja) ale po użyciu rozrusznika włączał się ponownie przekaźnik i świece grzały cały czas !
Idę zaraz zobaczyć na zimnym płynie jak się zachowa i z podpiętym czujnikiem temp. "borygo".
Może ktoś to przerabiał i może skomentować?

Przy okazji znalazłem w progu przecięty i zaśniedziały przewód biało-czerwony 2,5mm2 albo i grubszy idący gdzieś do tyłu, ale po połączeniu go jeszcze nie zaznałem zmian.
czy ktoś z was może miał do czynienia z tym przewodem ?
Spróbuje go jutro zbadać z jakiego bezpiecznika przychodzi.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:16.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.