Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] wymiana pompy wody (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=108529)

bunia24 29-08-2010 17:14

wymiana pompy wody
 
witam moze mi ktos opisac moze jakies zdjecia bo padła mi pompa wody i chciałbym ją sam wymienic powiedzcie mi bardzo to jest skomplikowane z góry dziekuje za wszelkie sugestie

AdamGaL 30-08-2010 06:51

Odp: wymiana pompy wody
 
jak dla mnie skomplikowane nie jest, nie wiem czy w TDCI jest tak samo jak w TDDI, ale jutro podesle pare fotek z małym opisem :)

bunia24 30-08-2010 14:08

Odp: wymiana pompy wody
 
dziekuje bardzo będe wdzięczny czekam z niecierpliwoscią jutro chciałbym to zrobić

hefi 30-08-2010 14:22

Odp: wymiana pompy wody
 
a tak z ciekawosci czesto trzeba wymieniac ta pompe?

polaff 30-08-2010 14:24

Odp: wymiana pompy wody
 
Cytat:

Napisał hefi (Post 1499166)
a tak z ciekawosci czesto trzeba wymieniac ta pompe?

jak się rozleci. Ja w poprzednim mondeo jak kupiłem miałem przebieg 117tyś km i wiem, ze pompa nie była wymieniana, zaczęła lecieć zaraz po wymianie termostatów przy przebiegu około 190kkm

hefi 30-08-2010 14:33

Odp: wymiana pompy wody
 
Cytat:

Napisał polaff (Post 1499167)
jak się rozleci.

a to nie bedzie juz za pozno? UPG nie powiedziala papa?

jendrekmak 30-08-2010 14:41

Odp: wymiana pompy wody
 
a co to za koszmar? najwyżej trochę płynu wycieknie. ja zmieniałem pompę przy 315 tys. km

AdamGaL 30-08-2010 16:59

Odp: wymiana pompy wody
 
wymieniasz jak ci padnie pompa, przewaznie jest tak że zaczyna plyn z niej uciekać, z tego co sie dowiedzialem w kilku sklepach warto brac zamiennik- firmy nie pamiętam - chyba SKF ponieważ jest cały z Alu (chodzi głownie os ścianke w pompie) a oryginalne maja ta scianke z jakiegos tworzywa ktore peka i potem potrzebna jest wymiana. Tak czy siak - jutro troche porozkrecam swoje MDO i pstrykne pare zdjęć :P Bo czego nie robi się dla kolegów z forum :P

jendrekmak koszmar to jest wtedy jak w trasie poleci po calości pompa i co 50 km trzeba lac 5 litrów wody żeby do domu dojechac :P

bunia24 30-08-2010 17:51

Odp: wymiana pompy wody
 
umnie woda nie uciekała zaczął sie strasznie grzac ze niema jazdy i brak ogrzewania

polaff 30-08-2010 18:28

Odp: wymiana pompy wody
 
chodziło mi tylko o to, że nie da się sprecyzować co ile się wymienia pompę a Wy mi tu jakieś koszmary...

jendrekmak 30-08-2010 21:44

Odp: wymiana pompy wody
 
Cytat:

Napisał AdamGaL (Post 1499246)
koszmar to jest wtedy jak w trasie poleci po calości pompa

tak samo może polecieć np. rozrusznik, alternator, pompa wspomagania ale nie wymienia się ich przy określonym przebiegu tylko jak padną. w ten sposób to nie należy odjeżdżać od domu dalej niż 50 km jesli auto ma przejechane więcej niż 150 tys. km. albo wykupić dobry assistance (wyjdzie taniej niż pompa)

Cytat:

Napisał bunia24 (Post 1499269)
umnie woda nie uciekała zaczął sie strasznie grzac ze niema jazdy i brak ogrzewania

prawdopodobnie zniszczyło się połączenie między pompą wspomagania i pompą wody. wspomaganie działa a pompa wody ledwo się kręci albo wcale (obstawiam wcale)

polaff 30-08-2010 21:48

Odp: wymiana pompy wody
 
Cytat:

Napisał jendrekmak (Post 1499484)
w ten sposób to nie należy odjeżdżać od domu dalej niż 50 km jesli auto ma przejechane więcej niż 150 tys. km

nie zgodzę się z Tobą, ja tym co mam w awatarze jesienią śmigałem do słupska 2 razy w tyg (ponad 300km w jedną stronę) ani razu mnie nie zawiódł - jeśli wiesz co masz to wiesz na co mozesz sobie pozwolić a jeśli na dodatek o to coś co masz dbasz to powinno być ok

sygulap 30-08-2010 22:14

Odp: wymiana pompy wody
 
pompa wodna padła mi przy 210 000 km wymienić trzeba było i pompe wspomagania . Koszt części 1300 zł w ASO ( orginały). Asistans bardzo się przydaje bo awaria wydarzyła sie o 3 w nocy na A1 na dodatek ciągłem przyczepę i byłem 350 km od domu. Auto jest serwisowane w ASO jednak takich awarii nie sposób przewidzieć!

bunia24 31-08-2010 18:58

Odp: wymiana pompy wody
 
witam wyjałem pompe to te tryby na łączeniu pompy wodnej z pompą wspomagania były w syfie tryby na pompie wspomagania miałem dobre nie było sensu ładować się w koszta

AdamGaL 31-08-2010 19:26

Odp: wymiana pompy wody
 
4 załącznik(i)
widze że troszke sie spóźniłem ze zdjęciami :/
Ale może ktos inny bedzie potrzebował więc :
na zdjęciach zaznaczone sa w kółeczkach wszystkie śruby które trzeba odkręcic, opaski, dodatkowo napinacz paska wspomagania, oraz 4 śruby od mocowania samej pompy wody, na foto widac tylko 3.
ja odkręcałem w takiej kolejności |:

1 wąż gumowy przykręcany do kolektora - 2 opaski
2 mocowanie przewodów nad napinaczem
3 napinacz paska od wspomagania
4 kolektor
5 opaski wężów wychodzące z pompy
6 pompa wody

na jednym ze zdjęc jest zaznaczona niebieskim kólkiem śruba do odpowietrzenia układu

bunia24 31-08-2010 20:41

Odp: wymiana pompy wody
 
dziękuje w tdci troszeczke to inaczej wygląda jakos sobie poradziłem chyba hehhe zobaczymy jutro jak go do końca złoże powiedz mi a ty pompe wspomagania zmieniałeś

AdamGaL 01-09-2010 07:09

Odp: wymiana pompy wody
 
Pompa wspomagania została stara, mozna było kupic nowy komplecik (woda i wspomaganie) ale mi padla tylko od wody wiec tylko ją wymieniłem, od wspomagania sobie tylko przy okazji wyczyscilem i odrazu korzystając z okazji wymieniłem olej :)

bunia24 01-09-2010 19:28

Odp: wymiana pompy wody
 
witam no udało mi się wszystko złozyc do kupy dziekuje za dobre rady ja tez pompy wspomagania nie wymieniałem tylko przeczysciłem duzo tu sie naczytałem ze trzeba komplet wymieniac to i to ale jak by tak zaczął wszystko wymieniac to ile to trzeba kasy pozdrawiam

vip03 08-02-2011 11:03

Odp: wymiana pompy wody
 
czy trzeba spuszczać płyn od wspomagania przy wymianie pompy wody?

jendrekmak 08-02-2011 12:20

Odp: wymiana pompy wody
 
nie trzeba

vip03 08-02-2011 12:44

Odp: wymiana pompy wody
 
żeby zluzować napinacz paska to trzeba całkowicie tą srube odkręcić czy jak ?

avix 21-04-2011 02:24

Odp: wymiana pompy wody
 
jestem po długim demontażu pompy wody ze wspomaganiem, tak jak podejrzewałem wałek pompy wody jest wytarty na maxa (zrobił się pręt z zębatki) a ten napędzający w pompie wspomagania jest taki sobie ciężko określić jego dokładne zużycie i nie wiem co robić z tym, jak na razie zalałem odrdzewiaczem, w ogóle to ja podejrzewam jako przyczynę tego zużycia wodę (rdzę) która się wytworzyła na tym wałku i działała jak piasek ścierający kółko zębate, smar który tam był nie dotykał nawet wałka tylko był na około wszędzie w dodatku miał w sobie rdzawy pył z tego wałka.

Dodam że kolektor dolotowy jest pokryty 0.5cm warstwą zbitego olejo-piacho-węgla jak również rura dolotowa do niego (z egr-em) jest w podobnym stanie ale warstwa osadu mniejsza


uwaga! w tdci 130 koni jest jeszcze metalowa rurka z egr-u która przeszkadza w demontarzu kolektora i komplikuje cały demontaż niestety

niestety! tak jak można było przypuszczać wałek pompy wody uszkodził wewnętrzne koło zębate pompy wspomagania, co za tym idzie kupuję używkę "pompa wody+pompa wspomagania"
http://lh6.ggpht.com/_jx6Pm4uPiIQ/Tb...423_182039.jpg

http://lh5.ggpht.com/_jx6Pm4uPiIQ/Tb...423_182014.jpg

AdamJ. 21-04-2011 07:20

Odp: wymiana pompy wody
 
Cytat:

Napisał sygulap (Post 1499512)
pompa wodna padła mi przy 210 000 km wymienić trzeba było i pompe wspomagania . Koszt części 1300 zł w ASO ( orginały). Asistans bardzo się przydaje bo awaria wydarzyła sie o 3 w nocy na A1 na dodatek ciągłem przyczepę i byłem 350 km od domu. Auto jest serwisowane w ASO jednak takich awarii nie sposób przewidzieć!

Wiem coś o tym i dobrze jest miec assitance:D
Pompa padła...ale wspomagania w Drawsku :D
Wszytsko juz naprawione i działa bez zarzutów.

jendrekmak 21-04-2011 21:45

Odp: wymiana pompy wody
 
Cytat:

Napisał avix (Post 1642045)
uwaga! w tdci 130 koni jest jeszcze metalowa rurka z egr-u która przeszkadza w demontarzu kolektora i komplikuje cały demontaż niestety

tylko w silnikach po zmianie kolektora kiedy egr jest z przodu bo w starszych tego nie było

mch12 12-05-2011 21:49

Odp: wymiana pompy wody
 
no właśnie i mnie dopadło, na 100 km muszę uzupełnić ok 200ml wody destylowanej tak że wożę bańkę w bagażniku i się zbieram do wymiany,
kupiłem już nowy pasek i obie uszczelki ale widzę że trzeba kupić pompę wody i tak patrze ale nie wiem czy podołam samemu wymienić - ciężki dostęp i tu pytanie czy muszę odkręcić kolektor i tę metalową rurę co idzie do egr'a - czy wystarczy wyjąć aku i obudowę i jeszcze jedno : jaki rodzaj rolki jest w napinaczu - słyszałem że można ją wymienić tylko ę rolkę a nie cały kosztowny napinacz ??

avix 13-05-2011 23:10

Odp: wymiana pompy wody
 
Cytat:

Napisał mch12 (Post 1653517)
no właśnie i mnie dopadło, na 100 km muszę uzupełnić ok 200ml wody destylowanej tak że wożę bańkę w bagażniku i się zbieram do wymiany

czy to napewno pompa, skąd taka diagnoza?
Cytat:

kupiłem już nowy pasek i obie uszczelki ale widzę że trzeba kupić pompę wody i tak patrze ale nie wiem czy podołam samemu wymienić - ciężki dostęp i tu pytanie czy muszę odkręcić kolektor i tę metalową rurę co idzie do egr'a - czy wystarczy wyjąć aku i obudowę
minimum to zestaw kluczy z łamaną grzechotką, rura egr owszem przeszkadzała ale idzie... kolektor to na 100% musisz zdemontować a przy okazji go sobie wyczyścisz bo będzie 0.5kg syfu w nim a uszczelki z niego u mnie przy 230 000 przebiegu były ok więc nie kupowałem zestawu chyba 9 uszczelek około 50 zł aczkolwiek z pod jednej lekko spryskuje :/. Problem w tym że pompa wody jest połączona z pompą wspomagania gdzie przewód ciśnieniowy to 1 wielki problem (ciężko odkręcić+ nieciekawy dostęp a w dodatku potem jak to skręcisz jest duża szansa że będzie ciekło polecam lekko oszlifować mosiężną podkładkę z castoramy za 45gr i nie cieknie bo kupiłem oring u forda plastikowy za 15zł który nawet nie pasował.... Demontaż obudowy akumulatora może pomóc (ja nie demontowałem)

Cytat:

i jeszcze jedno : jaki rodzaj rolki jest w napinaczu - słyszałem że można ją wymienić tylko ę rolkę a nie cały kosztowny napinacz ??
czy to naprawde niezbędne? dostęp bardzo dobry w sumie to jest 1 śruba... wymienisz jak naprawde padnie a nie na zapas inwestować

marcinjan15 23-05-2012 17:46

Odp: wymiana pompy wody
 
Witam. wyczytałem że przy demontażu pompy wody trzeba też odkręcić pompę wspomagania i przewody. i takie pytanie mam czy płyn nie będzie wyciekał z tych przewodów i czy trzeba będzie to jakoś odpowietrzać?
Pozdrawiam;)

avix 30-05-2012 01:11

Odp: wymiana pompy wody
 
Cytat:

Napisał marcinjan15 (Post 1831596)
Witam. wyczytałem że przy demontażu pompy wody trzeba też odkręcić pompę wspomagania i przewody. i takie pytanie mam czy płyn nie będzie wyciekał z tych przewodów i czy trzeba będzie to jakoś odpowietrzać?
Pozdrawiam;)

będzie wyciekał a odpowietrzy się samo jak poskładasz i dolejesz płynu, radze wyssać wszystko ze zbiorniczka przed demontażem to będzie się mniej czasu sączyć

jendrekmak 31-05-2012 08:54

Odp: wymiana pompy wody
 
Cytat:

Napisał avix (Post 1833994)
odpowietrzy się samo jak poskładasz i dolejesz płynu

ciekawe po co zrobili odpowietrznik na pompie wody?

avix 03-06-2012 13:06

Odp: wymiana pompy wody
 
Cytat:

Napisał jendrekmak (Post 1834468)
ciekawe po co zrobili odpowietrznik na pompie wody?


Zrobili go po to żeby odpowietrzyć pompę wody a nie pompę wspomaganie, przeczytaj ze zrozumieniem 2 posty przed twoim :)

jendrekmak 04-06-2012 08:47

Odp: wymiana pompy wody
 
no tak. sorry.
pompę wspomagania to najlepiej kręcić kierownicą od dechy do dechy przez kilka minut na odpalonym silniku i pilnować płynu.

yogibull 02-01-2014 21:34

Odp: wymiana pompy wody
 
5 załącznik(i)
Witam wszystkich. Jestem nowy na forum lecz wiele się dowiedziałem o naprawie mojej usterki. Chcę się podzielić moimi doświadczeniami.

Ford Mondeo 2.0 tdci 115km 2003r.

Silnik się mocno grzał podczas jazdy, brak było ogrzewania, chłodnica zimna, węże raczej zimne, płyn w zbiorniczku wyrównawczym zimny i nic nie bulgocze.

Pierwsze podejrzenia to pompa wody bo wyglądało że płyn nie krąży w układzie. Ponieważ sprawdzenie termostatu jest dość proste i mało pracochłonne zrobiłem to i okazało się że pracuje, więc zająłem się demontażem pompy wody.

1. odkręciłem kolektor
2. odkręciłem metalową rurkę która mi przeszkadzała
3. odkręciłem obudowę paska klinowego napędzającego pompę i zdjąłem pasek
4. zdjąłem wszystkie węże z pompy oraz odkręciłem rurkę wysokiego ciśnienia z pompy wspomagania
5. wykręciłem pompę(wody i wspomagania)
6. po rozkręceniu pompy wody okazało się że istotnie wałek napędzający turbinkę pompującą wodę jest ukręcony przy wieloklinie wchodzącym do wałka pompy wspomagania.

Jutro od rana będę szukał części w okolicznych sklepach. Mam nadzieję że znajdę sam wałek. Jeśli nie to będę musiał kupić całą pompę. Wrzucam kilka zdjęć zrobionych podczas naprawy. Mam nadzieję że komuś kiedyś się przyda.

jendrekmak 04-01-2014 16:33

Odp: wymiana pompy wody
 
Cytat:

Napisał yogibull (Post 2132583)
Mam nadzieję że znajdę sam wałek. Jeśli nie to będę musiał kupić całą pompę.

sam wałek! chyba tylko używany. kup nową pompę i tyle. nie baw się w jakieś dziwne przekładki

yogibull 06-01-2014 13:24

Odp: wymiana pompy wody
 
Masz rację. Kupiłem nową pompę i już jest na miejscu. Jeszcze myślę że 1h pracy i autko powinno być gites. Jutro rano biorę się do pracy dalej. Pozdrawiam

benio 10-02-2014 21:42

Odp: wymiana pompy wody
 
Dzisiaj przy optymalnej temperaturze silnika (wskazówka temp. pionowo) z nawiewów wiało chłodem. Okazało się, że w zbiorniczku wyrównawczym jest za mało płynu - diagnoza - zauważyłem cieknący płyn spod pompy wody.
I tutaj do doświadczonych wymianą pompy w Mdo MK3 TDCi 2.0 - co najczęściej jest powodem cieknącego płynu z tego elementu:
- pęknięta obudowa plastikowa,
- łączenia pompy wody z pompą wspomagania?

Oczywiscie w dzień luknę dokładniej skąd cieknie (jeżeli oczywiście bez demontażu ww. podzespołu zdołam), ale wstępnie chciałbym czegoś więcej się dowiedzieć.

benio 11-02-2014 12:12

Odp: wymiana pompy wody
 
1 załącznik(i)
Właśnie oblukałem pompę, zrobiłem fotkę i nagrałem filmiki. Znalazłem miejsce, z którego kapie płyn. Jest to o tyle ciekawe, że jest ono po stronie pompy wspomagania (może na łączeniu).:shock:
Czy jakiś oring między pompami (wodną i wspomagania) puścił i można go wymienić, czy wymiana całego podzespołu(łów) jest konieczna:?:

PS
Za wzgledu na rozmiar plików *.mp4 (kilkaset KB) nie mogę ich wrzucić na Forum.

tlopuc 12-02-2014 19:22

Odp: wymiana pompy wody
 
Pompa wody puszcza na wałku i dlatego tutaj kapie. Do wymiany pompa wody.

benio 12-02-2014 19:43

Odp: wymiana pompy wody
 
5 załącznik(i)
Już zakupiłem nową (SKF) i może jutro wymienię.

15.02.2014
Pompa wymieniona (wozidło Mondeo 2.0 TDCi rok 2006 z DPF-em) i aby to wykonać nie musiałem demontować ani kolektora ssącego ani pompy wspomagania.
Pacjent żyje i już nie sika płynem.:)

ZPGS 07-05-2014 16:45

Odp: wymiana pompy wody
 
Czy ktoś spotkał się z cieknącym płynem dokładnie w tym miejscu ( z pod małego termostatu ).
U mnie w Mondku właśnie coś takiego się dzieje. Przez ten wyciek zalewało mi rozrusznik, aż ten odmówił posłuszeństwa :oops:

Czy da się "ten termostat" jakoś mocniej "dokręcić", wcisnąć, podłożyć podkładkę jakąś większą. Da się coś w ogóle z tym zrobić

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

jendrekmak 07-05-2014 20:10

Odp: wymiana pompy wody
 
prawdopodobnie się plastik pokruszył co często się zdarza więc tylko wymiana. nic innego nie zrobisz


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:41.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.