Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 1993-1996] Kontrola trakcji lub blokada kół (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=102297)

darekj71 07-06-2010 18:39

Kontrola trakcji lub blokada kół
 
2 załącznik(i)
Witam Jestem posiadaczem forda mondeo 2.0 wersja ghia.
Mam problem z ocenieniem części a mianowicie jeśli uda ukleić się fotki to będą zaznaczone na czerwono.Co to jest?

mk2 1.8 16v 100pb 07-06-2010 21:18

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
ASR układ który zapobiega zerwaniu kuł przy starcie

Dłubek 07-06-2010 21:19

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
Przycisk wskazuje wg mnie na układ przeciwpoślizgowy przy ruszaniu ASR (załączenie) Co do drugiego zdjęcia może być to element układu ASR, ale to już raczej zgaduję.

invi017 07-06-2010 22:13

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
A ten element na pierwszym zdjęciu, to nie jest czasami urządzenie od tempomatu?

hilly3077 07-06-2010 23:19

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
Cytat:

Napisał invi017 (Post 1451961)
A ten element na pierwszym zdjęciu, to nie jest czasami urządzenie od tempomatu?

witam!
tez mi sie tak wydaje...
pozdrawiam...

Andrzej K. 08-06-2010 00:16

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
Cytat:

Napisał darekj71 (Post 1451700)
Witam Jestem posiadaczem forda mondeo 2.0 wersja ghia.
Mam problem z ocenieniem części a mianowicie jeśli uda ukleić się fotki to będą zaznaczone na czerwono.Co to jest?

aby uciąć spekulacje: jedno i drugie zdjęcie jest ze sobą powiązane, pierwsze to "urządzenie" TCS,a drugie to załączenie tegoż urządzenia (w kabinie),zabezpiecza przed poślizgiem kół napędzanych.

Pieczka24 08-06-2010 06:07

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
Trakcja.Mam to samo u siebie.

Okil 08-06-2010 07:21

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
TCS napewno

invi017 08-06-2010 12:40

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
A TCS nie jest razem z ABS? Czyli jest tylko jedna pompa? W MK2 tak właśnie jest, że jedna pompa odpowiada za dwie czynności?

Okil 08-06-2010 12:51

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
TCS działa na zasadzie ABS i wykorzystuje ten układ, ale dodatkowo "tłamsi" moc silnika i zmniejsza moment obrotowy

invi017 08-06-2010 13:28

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
Cytat:

Napisał Okil (Post 1452293)
TCS działa na zasadzie ABS i wykorzystuje ten układ, ale dodatkowo "tłamsi" moc silnika i zmniejsza moment obrotowy

To ja wiem, tylko dlaczego to urządzenie na zdjęciu użytkownika darekj71 nazywają TCS? Skoro tak jak wspomniałem TCS i ABS to jedna pompa.

mk2 1.8 16v 100pb 08-06-2010 17:22

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
Panowie w FORDACH mamy ASR nie TCS Układ ASR posiada własną centralkę,ale wykorzystuje czujniki ABS,Którym zadaniem jest mierzenie i porównywanie prędkości kół ASR uruchamia dwa sposoby sterowania: - jeżeli ślizgają się oba koła napędzające,zmniejsza się moc wytwarzana przez silnik działając na przepustnicę,-jeżeli ślizga się jedno koło,powoduje blokowanie tego koła.Działanie ASR jest analogiczne do działania mechanizmu różnicowego TCS jest to uproszczona wersja ASR układ wykonuje część funkcji Kiedy jedno lub obydwa koła ślizgają się TCS powoduje ich hamowanie,działa przy małych prędkościach ok 30 km/h żle ustawiony system znacznie obniża osiągi W MONDEO MK1 I MK2 mamy ASR Tak w skrócie NA FOTKACH JEST POKAZANY ASR

invi017 08-06-2010 19:58

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
Ok. Dzięki za wyjaśnienie. Teraz już wszystko wiem :)

lukaszek2603 08-06-2010 21:19

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
Cytat:

Napisał mk2 1.8 16v 100pb (Post 1452468)
Panowie w FORDACH mamy ASR nie TCS Układ ASR posiada własną centralkę,ale wykorzystuje czujniki ABS,Którym zadaniem jest mierzenie i porównywanie prędkości kół ASR uruchamia dwa sposoby sterowania: - jeżeli ślizgają się oba koła napędzające,zmniejsza się moc wytwarzana przez silnik działając na przepustnicę,-jeżeli ślizga się jedno koło,powoduje blokowanie tego koła.Działanie ASR jest analogiczne do działania mechanizmu różnicowego TCS jest to uproszczona wersja ASR układ wykonuje część funkcji Kiedy jedno lub obydwa koła ślizgają się TCS powoduje ich hamowanie,działa przy małych prędkościach ok 30 km/h żle ustawiony system znacznie obniża osiągi W MONDEO MK1 I MK2 mamy ASR Tak w skrócie NA FOTKACH JEST POKAZANY ASR

Ja bym się z tobą nie zgodził. w Fordach Mondeo mk1 i mk2 na pewno występuje układ TCS (Traction Control System), który zapobiega utracie przyczepności kół napedzanych i i korzysta on z czujników od ABS-u. Tak jest w instrukcji obsługi...no chyba, że to przekłamanie...

lukaszek2603 08-06-2010 21:35

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
1 załącznik(i)
tu wrzucam foto z instrukcji obsługi mk2 jakby kto nie wierzył.

mk2 1.8 16v 100pb 08-06-2010 21:41

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał lukaszek2603 (Post 1452688)
tu wrzucam foto z instrukcji obsługi mk2 jakby kto nie wierzył.

to ja mam w orginalnej ksiąnżce niemieckiej ASR i sprawdziłem skrót w necie ASR i jest tak jak napisałem więnc są dwie wersje

hilly3077 08-06-2010 21:54

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
Cytat:

Napisał mk2 1.8 16v 100pb (Post 1452696)
to ja mam w orginalnej ksiąnżce niemieckiej ASR i sprawdziłem skrót w necie ASR i jest tak jak napisałem więnc są dwie wersje

witam!
zgadza sie, w niemieckiej instrukcji jest ASR.
pozdrawiam...

lukaszek2603 08-06-2010 21:55

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
no to widocznie istnieje zamienność tego słowa w zależności od kraju w którym była instrukcja obsługi wydana, bo nie sądze by w niektórych modelach był montowany układ ASR a w innych jego "okrojona" wersja w postaci TCS.Jest to na pewno taki sam układ.

mk2 1.8 16v 100pb 08-06-2010 21:59

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał lukaszek2603 (Post 1452708)
no to widocznie istnieje zamienność tego słowa w zależności od kraju w którym była instrukcja obsługi, bo nie sądze by w niektórych modelach był montowany układ ASR a w innych jego "okrojona" wersja w postaci TCS.Jest to na pewno taki sam układ.

Tylko dziwi mnie że w necie opisano TCS jako okrojono wersjo ASR

Okil 09-06-2010 07:45

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
Ja mam polską instrukcję i jest TCS, i dziwi mnie ze niby to jest okrojone, skoro przyhamowuje mi koła i jednocześnie zmniejsz moc

"W zależności od producenta samochodu system taki może posiadać różne nazwy. W Polsce jednym z popularniejszych określeń jest ASR (od ang. Acceleration Slip Regulation). Nazwa ASR jest wykorzystywana w pojazdach produkowanych m.in przez koncern Mercedes-Benz, Volkswagen, Fiat lub Rover. Koncerny Ford i Saab oraz Chevrolet (Daewoo) stosują nazwę TCS (od ang. Traction control system). Firma BMW stosuje oznaczenie DSC (od ang. Dynamic Stability Control) lub ASC+T. Stosowane są również oznaczenia TC (ang. Traction Control) i inne."

darekj71 04-07-2010 17:15

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
Jest ktoś z forumowiczów kto ma takie coś w mondku.Chętnie z nim zamienię kilka słów.

Pieczka24 04-07-2010 18:50

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
Ja mam coś takiego.

pawelinio 04-07-2010 23:03

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
i ja rowniez,

IzzY 02-12-2010 08:16

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
na pierwszej fotce silnik TSC czy ASR jak kto woli;] a drugie to przycisk od tego tez układu;] i ja tych 2 rzeczy poszukuje;]

Dłubek 02-12-2010 10:37

Odp: Kontrola trakcji lub blokada kół
 
Na pierwszej fotce - element układu TCS, serwo/silniczek sterujący przepustnicą. Druga fotka - przycisk wyłączajacy/załączający TCS.
Układ TCS w Fordach (w innych autach nazywany ASR) powoduje przy poślizgu obu kół napędowych zmniejszenie mocy silnika i/lub przyhamowanie kół, przy poślizgu jednego z kół, przyhamowanie tegoż koła. Czyli jest to w pełni funkcjonalny ASR, tylko inaczej nazwany.
Jeśli chodzi o powiązanie z ABS. Jest to jedna pompa. TCS korzysta z pompy ABS-u i czujników ABS. Sterownik ABS i TCS są w jednym module, umieszczonym na pompie. Osobno jest tylko serwo do przepustnicy w Mondkach do '98. Po maju '98 nie było już serwa tylko elektronicznie silnik jest ograniczany.
Większość układów ASR działa do 40 km/h, gdyż jest to układ zapobiegający poślizgowi kół przy ruszaniu. TCS w fordach działa w całym zakresie prędkości. Nazwano go na polski tłumacząc - system kontroli trakcji, gdyż cały czas bada, czy któreś z kół nie ma nadmiernego poślizgu (wjeżdżając np. z dużą prędkością w kałużę jedną stroną) i natychmiast reaguje.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.