Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Jedynka ciężko wchodzi. (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=142553)

toomekk6 28-10-2011 08:12

Jedynka ciężko wchodzi.
 
Witam.
Od jakiegoś czasu 1-2 tygodnie zaobserwowałem, że ciężko pierwszy bieg wrzucić. Trzeba robić tak jak ze skrzynią wolkswagebowska tj najpierw dwójka potem pierwszy bieg. Co może być tego przyczyną? Wcześniej tego nie było. Dodam, że jakieś 5 tysięcy km temu wymienione zostało kompletne sprzęgło tj. dwumasa, tarcza, docisk i wysprzęglik, wszystko LUKa.Mondeo 2002r. 2.0 TDDi 115PS.

Pozdrawiam, Tomek:)

jendrekmak 28-10-2011 08:14

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
więc pewnie przy wymianie wlali zły olej do skrzyni. wymień na oryginalny fordowski i będzie po problemie

karloss 28-10-2011 09:40

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Sprawdź czy podczas wbijania jedynki przy uruchomionym silniku auto próbuje lekko jechać do przodu. Po za tym, czy to tylko kwestia jedynki?
Jeżeli 1 i R szwankują zapewne niedokładnie oczyścili i posmarowali wieloklin na wałka sprzęgła
Jeżeli tylko 1 to jeszcze oblukaj mechanizm wybieraka i linki.
Olej raczej nie takie objawy daje, tym bardziej, że wystąpiło to po 5 tys. km.

toomekk6 29-10-2011 00:33

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Wsteczny też ciężko wchodzi. Olej nie był wymieniany, nie wiem dlaczego... Dziś się dowiedziałem.
A więc tak: Jak wbiję jedynkę na chama to skrzynia zazgrzyta i autko lekko ruszy do przodu a jeśli wrzucę najpierw dwójkę a potem jedynkę to nic się nie dzieje. Czy na zimnym czy na ciepłym jest tak samo. Do wybieraka dojdę bez problemów z kabiny? Tam może być coś luźne czy jak?

P.S. Zauważyłem jeszcze jedno, a mianowicie: czasem gdy wyrzucam na luz obojętnie z jakiego biegu silnik nie schodzi z obrotów do końca, tj. tak ok 950-1000 i po chwili spada. Może to nakieruje kogoś do jakiegoś konkretnego problemu. Dopiero w przyszłym tyg bede auto rozbierał bo chwilowo czasu nie mam.

toomekk6 31-10-2011 12:17

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Dziś się zabieram do odpowietrzenia sprzęgła. Wymieniłem już wszystkie filtry plus olej i zaraz wymienię oponki na zimowe.
A do odpowietrzenia zabieram się temu ponieważ pedał sprzęgła łapie już od 1-1.5 cm od podłogi. Gadałem z mechanikiem i powiedział, że to troche za nisko i na początek brać się za odpowietrzenie. Czy ktoś wie czy trzeba wyjmować aku aby dostać się do odpowietrznika?

karloss 31-10-2011 12:23

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Zdemontuj górną obudowę filtra powietrza i rurę do przepustnicy. Dojście będzie wystarczające:)

sokoleokoo2 31-10-2011 15:33

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Kolego jak ci się uda to zrób zdjęcie gdzie dokładnie szukać tego odpowietrznika bo sam też chyba będę musiał to zrobić.Pozdro

toomekk6 31-10-2011 17:28

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Trochę za późno to przeczytałem, bo autko już dawno złożone. Ale mogę Ci opisać troche. Aby mieć swobodny dostęp zdemontowałem górną pokrywę filtra powietrza i rure od turba do filtra powietrza. Wymontowałem aku i jego obudowę. Odpiąłem wężyki od EGR, turbiny ( takie cienkie). I wszystko ładnie widać. Odpowietrznik jest prawie, że na szczycie skrzyni biegów lecz bardziej w stronę zderzaka. Znajduje się na łączeniu skrzyni i silnika. Ja odpowietrzyłem i niestety nic nie pomogło. Już po świętach wezmę się za wymianę pompki przy pedale sprzęgła. Ktoś wie ile takowa może kosztować?

darmodziej 31-10-2011 17:41

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Cytat:

Napisał toomekk6 (Post 1729570)
pedał sprzęgła łapie już od 1-1.5 cm od podłogi.

Obawiam się, że czeka Cię wymiana tarczy sprzęgła.

toomekk6 31-10-2011 18:14

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Po czym wnioskujesz, że czeka mnie wymiana tarczy? W pierwszym poście napisałem, że jakieś 5 tys. km temu był wymieniony cały komplet.

darmodziej 31-10-2011 18:20

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Ups. Przyznam, że nie przeczytałem od początku, a objaw opisany przez Ciebie właśnie na to wskazuje. Skoro całość ma zaledwie 5000 km przebiegu, to raczej jest inny powód, choć pewności nie ma.

toomekk6 31-10-2011 18:24

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Żeby tarcza to sprzęgło brało by dopiero przy samej górze a nie od samego dołu. Odpowietrzenie nie pomogło, więc może jeszcze w tym tygodniu wymienię pompkę przy pedale. Ciężko ją wyjąć? Wie ktoś ile orientacyjnie taka może kosztować? Na allegro nówek nie znalazłem..

HPL 31-10-2011 18:31

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Teraz najważniejsze czy jest tarcza sprzęgła czy tarczy sprzęgła nie ma (spalona, wytarta) biegi i tak zawsze powtarzam i to zawsze wrzucisz. Nie ruszysz po prostu z miejsca po wrzuceniu biegu.
Jeżeli biegi ciężko wchodzą 1 i R przeważnie przyczyna tkwi w osiowaniu całego silnika, często przykręca się skrzynię do poduszki ale nakrętki nie trafiają już na stare miejsca.
Po za tym pedał sprzęgła im niżej bierze tym lepiej, możesz delikatnie jeszcze odkręcić ogranicznik na pedale sprzęgła aby pedał zagłębiał się dalej.

darmodziej 31-10-2011 18:31

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Cytat:

Napisał toomekk6 (Post 1729722)
Żeby tarcza to sprzęgło brało by dopiero przy samej górze a nie od samego dołu.

Masz rację, chyba za dużo ginu z tonikiem…

toomekk6 31-10-2011 18:48

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Rozumiem Cię HPL. Ale powiedz dlaczego stało się to po 5 tys km dopiero? Żeby poduszka była źle ułożona to od razu tak by się stało. (przynajmniej ja tak myślę). Tarcza się nie ślizga nic. Gdzieś tu na forum wyczytałem, że to właśnie może być wina pompki przy sprzęgle.

darmodziej 31-10-2011 18:55

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Cytat:

Napisał toomekk6 (Post 1729748)
może być wina pompki przy sprzęgle.

Zastanawiam się, jak by to można było sprawdzić, ale nic mi do głowy nie przychodzi.

toomekk6 31-10-2011 19:06

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
I ja tego nie wiem. Koszt pompki to ok 300-400zł, znalazłem na e-sklep forda. Jeszcze u siebie poszukam w mieście. Nie chce jeszcze do mechanika jechać, bo znając życie to pewnie będzie chciał skrzynie wymieniać. Dzwoniłem już do jednego to od razu powiedział, że skrzynia...

makaveli226 31-10-2011 19:12

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
dolacze sie do tematu w moim przypadku 1 i R czasami wogole nie wchodza prawie zawsze musze odpalac auto na R i wtedy jest ok lub musze czekac z 20 min jak sie silnik rozgrzeje wtedy nie ma zadnego problemu sprzeglo bierze tak w polowie moze znacie przyczyne bede wdzieczny za pomoc

darmodziej 31-10-2011 19:12

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Można by założyć wężyk na odpowietrznik sprzęgła, koniec do buteleczki, popuścić odpowietrznik, wcisnąć raz pedał sprzęgła, zakręcić odpowietrznik i zmierzyć, ile płynu wyciekło. Niestety nie wiemy, ile go powinno wyciec.

toomekk6 31-10-2011 19:19

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Niestety nie wiemy. Przed chwilą się dowiedziałem, że pedał nie powinien brać od samej podłogi, ponieważ jest za krótki skok sprzęgła. Bo wtedy już 4-5cm od podłogi sprzęgło jest na 100% załączone. Nie wiem czy dobrze mówie ale tak się dowiedziałem.

darmodziej 31-10-2011 19:24

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Też mam wrażenie, że to za nisko i nie będzie dobrze wysprzęglać.

toomekk6 31-10-2011 19:42

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Więc idziemy na żywioł i we środę zaczynam szukać nowej pompki. Wysprzęglać wysprzęgla ale zbyt mało aby wrzucić jedynkę i wsteczny a wystarczająco aby wrzucić 2,3,4,5. Ale to logiczne bo przeciesz 1 i R są biegami niesynchronizowanymi a reszta są. Poczytałem na innych forach samochodowych i utwierdzam się w przekonaniu, że to wina pompki.

darmodziej 31-10-2011 19:53

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
W Mondeo wszystkie biegi są synchronizowane. Nawet w Polonezie były synchronizowane.

darmodziej 31-10-2011 20:03

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
1 załącznik(i)
W załączniku masz typowe niesprawności sprzęgła, może to coś pomoże.

toomekk6 31-10-2011 20:21

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Nic mi nie pasuje:) Ale dziękuje za zainteresowanie:)

karloss 01-11-2011 09:40

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Ehhh Panowie lepiej poszukajcie na tym forum i innych co jest przyczyną problemów z 1 i R temat był rozkładany na czynniki pierwsze.
Do autora wątku: nie wymieniaj pompki bo nie w tym problem leży.
Taki stan rzeczy głównie wynika z niechlujstwa przy montażu tarczy sprzęgła. Wielu mechaników niedokładnie czyści wałek wieloklinowy, po którym przemieszcza się tarcza sprzęgła. Najczęściej stosują smar miedziany, który wysycha i cały wieloklin po pewnym czasie zaciera się. Do tego celu są specjalne smary. Dodam tylko, że w serwsie jednej z marek aut jest instrukcja serwisowa, która właśnie w takiej sytuacji zaleca demontaż skrzyni i czyszczenie + smarowanie wałka bez wymian tarcz, dwumas, itp.

Dragi 13-03-2013 17:35

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Panowie

Odkopie troche temat.
tydzien temu wymienione mialem kompletne sprzeglo i dwumase.
Przed wymiana 1 i 2 czasami wchodzily z oporem, ale teraz po wymianie objaw ten wystepuje zawsze.

Aby wrzucic 1 to wrzucam 2 a potem 1. Natomiast gdy kilka razy podpompuje sprzeglo wszystko dziala tak jak powinno.
Rozmawialem z moim mechanikiem (tym co wymienial cale sprzeglo) i powiedzial mi ze to moze byc wina wlasnie pompki przy sprzegle ale najpierw wolalby wymienic plyn hamulcowy i jeszcze raz odpowietrzyc sprzeglo (plyn nie byl zmieniany podczas zmiany sprzegla). Gdy spytalem czy to moze byc cos przy dzwigni to powiedzial ze nie bo tam nic nie ruszal, a linki odczepial od skrzyni i nic nie ruszal w regulacji.

Co wy sadzicie o tym ??

darmodziej 13-03-2013 18:24

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Cytat:

Napisał Dragi (Post 1975114)
odpowietrzyc sprzeglo

To prawdopodobnie pomoże.

Dragi 13-03-2013 18:56

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
mam nadzieje bo czytalem na roznych forach ze w fordach tak sie dzieje po wymianie calego sprzegla.
Niektorzy pisali ze walek po ktorym sprzeglo chodzi trzeba jeszcze raz przesmarowac ale nie smarem grafitowym tylko jakims innym specjalnym. Czytalem rowniez ze wymiana oleju pomoze na ori (ale do tego trzeba znowu skrzynie zwalac). Jakas masakra

Sadzisz ze wymiana plynu hamulcowego i odpowietrzenie powinno pomoc ?
Ile plynu potrzebuje na cala wymiane (uklad hamulcowy i wysprzeglik) 2L starczy ?

darmodziej 13-03-2013 18:59

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Skoro „pompowanie” pedałem sprzęgła pomaga, to wygląda na zapowietrzenie, ale gwarancji nikt Ci nie da. Ile płynu wchodzi, to nie wiem, ale myślę, że dwa litry powinno wystarczyć.

Dragi 13-03-2013 19:28

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
ok sprobuje wymienic plyn hamulcowy i odpowietrzyc.

a jest jakis sposob na wymiane oleju (bez wyciagania skrzyni) ?

darmodziej 13-03-2013 19:54

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Cytat:

Napisał Dragi (Post 1975217)
a jest jakis sposob na wymiane oleju

A musisz wymieniać? Ja wymieniłem i żałuję, bo jest gorzej.

Dragi 13-03-2013 21:30

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
chyba musze bo przy wymianie sprzegla wymieniono mi olej na jakis orlen 75w90
i z tego co mi gosc powiedzial to tyle ze ten olej bedzie dobry. Gdybym wtedy wiedzial ze jak juz wymieniac to tylko na orginal forda to bym wymienil na taki wlasnie a nie na jakis orlenowski.

Teraz pytanie czy da sie wymienic olej bez wyciagania skrzyni ?

darmodziej 14-03-2013 08:57

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
1 załącznik(i)
Gdzie jest korek spustowy, to nie wiem, ale szukaj na spodzie skrzyni biegów, natomiast wlew jest widoczny na załączonej fotce. Jeżeli nie znajdziesz korka spustowego, to możesz odessać przez korek wlewowy. Korek wlewowy służy równocześnie do sprawdzania poziomu oleju, powinien on sięgać do krawędzi otworu (max 5 mm poniżej).

Dragi 14-03-2013 19:02

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
dzieki wielkie za foto
dzisiaj ford-esklep wyslal mi plyn hamulcowy super dot 4 i olej do manualnej skrzyni
w sobote od samego rana jade do mechanika i bierzemy sie za najpierw wymiane plynu hamulcowego i odpowietrzanie, a potem wymiana oleju.

Dodam tylko ze o dziwo dzisiaj 1 i 2 wchodzily bez zastrzezen.

Z biegiem R nie mialem i nie mam problemow

tlopuc 15-03-2013 12:21

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Cytat:

Napisał Dragi (Post 1976008)
bierzemy sie za najpierw wymiane plynu hamulcowego i odpowietrzanie

Przypominam, że wymiana i odpowietrzenie odbywa się przez wtłoczenie przez odpowietrznik nowego płynu.

Ja mam ten sam problem z ciężką zmianą biegów. Odpowietrzenie i wymiana płynu nic nie pomogła. Kilkukrotne wciśnięcie sprzęgła też nie pomaga.
I moim zdaniem to nie jest wina pompy sprzęgła.
Sprzęgło nie "bierze" od samego dołu tylko tak gdzieś w połowie skoku pedału sprzęgła.
Wydaje mi się, że przyczyną może być zatarta tarcza sprzęgła na wałku. W niedługim czasie będę zrzucał skrzynię, żeby to sprawdzić.
Dodam jeszcze, że w moim przypadku sprzęgło nie do końca rozłącza napęd. Objawem jest lekkie szarpnięcie samochodem przy zapalaniu na jedynce i wciśniętym sprzęgle.

darmodziej 15-03-2013 13:47

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Cytat:

Napisał tlopuc (Post 1976511)
Przypominam, że wymiana i odpowietrzenie odbywa się przez wtłoczenie przez odpowietrznik nowego płynu.

Można tak, a można też przez pompowanie pedałem hamulca i odkręcanie odpowietrznika.
Kolejność odpowietrzania hamulców jest: najpierw prawa strona tył, lewa strona tył, prawa strona przód, lewa strona przód.

Dragi 15-03-2013 18:02

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
wlasnie tez slyszalem opinie ze odpowietrzanie pompowaniem pedalem sprzedla nie jest skuteczne i ze trzeba plyn zalac na wysprzeglik przez odpowietrznik.

U mnie odpalanie na 1 ze sprzeglem nie daje efektu szarpania. Dodam ze w zeszly weekend mialem cale sprzeglo z dwumasa wymienione na nowe

darmodziej 15-03-2013 18:09

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
Dawniej powszechnie stosowało się pompowanie, teraz częściej stosuje się tą drugą metodę. Kup strzykawkę 100 cm3, odessij nią płyn ze zbiorniczka, do poziomu minimum, a następnie podłącz ją wężykiem igelitowym do odpowietrznika i po jego popuszczeniu wtłocz około 80 cm3 płynu do układu i zakręć odpowietrznik.

Dragi 15-03-2013 21:05

Odp: Jedynka ciężko wchodzi.
 
dobra dzieki za wskazowki jutro bedziemy kombinowac i dam znac co i jak


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:21.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.