Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Fusion (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=100)
-   -   [Fusion] Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=224152)

mefiu95 02-05-2015 17:36

Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Witam !
Posiadam Forda Fusiona 1.4 b+g z 2003 r.
Auto posiada centralny zamek, lecz bardziej zastanawia mnie fakt, czy można podpiąć do tego pilot/sterownik tak, aby drzwi zamykały się bez wkładania kluczyka w zamek.
Czy może ktoś kiedyś zetknął się z tym?
Czy mozliwa jest instalacja pilota do centralnego zamka? Jeżeli tak, jaki jest koszt montażu
Z góry dziękuję za odpowiedzi :wink:

kubaw20055 02-05-2015 17:59

Odp: Centralny zamek
 
Witam,

wystarczy wymienić moduł GEM (oczywiście warto sprawdzić jaki jest zamontowany, bo może okazać się, że potrzebny będzie tylko sam kluczyk z pilotem) na wyższy model:

- 2S6T 15K600 C x

lub

- 4S6T 15K600 C x


Są to moduły bez podwójnego ryglowania (DL) posiadające zdalne sterowanie oryginalnym pilotem. Sama wymiana jest banalna: wystarczy wymienić moduł (5 wtyczek oraz 2 wkręty) oraz zaprogramować pilot (2s6t 15k601 aa/ab/ba lub 3m5t 15k601 ab/ac) wg poniższej instrukcji (ew. również immobiliser):

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]


Moduł znajduje się na wysokości lewego kolana kierowcy - jest widoczny od strony pedałów lub po zdjęciu dolnego plastiku ze schowkiem ;)

mefiu95 02-05-2015 19:42

Odp: Centralny zamek
 
super !
jakbyś mógł jeszcze dokładniej wytłumaczyć, gdzie znajduję się ten moduł gem, to byłbym Ci wdzięczny ;)

kubaw20055 02-05-2015 20:43

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Moduł znajduje się w miejscu zaznaczonym na czerwono. Tak jak mówiłem wcześniej dostęp (ograniczony) od strony pedałów lub po demontażu plastikowej nakładki ze schowkiem ;)

http://i29.photobucket.com/albums/c2...pstrsf2vip.jpg

http://i29.photobucket.com/albums/c2...ps7ddjv5yw.jpg

mefiu95 04-07-2015 14:17

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
przepraszam ze odpisuje po przerwie, ale nie było mnie w kraju ;)
sprawdziłem ten moduł gem. oto oznaczenia
Siemens 5wk4 8031c t83sa 3f30 2S6T 15K600 C x
Czy to oznacza, że wystarczy dokupić pilot ? :)

kubaw20055 04-07-2015 17:23

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Cytat:

Napisał mefiu95 (Post 2423851)
Czy to oznacza, że wystarczy dokupić pilot ? :)

Dokładnie tak;) Jest to moduł ze zdalnym sterowaniem bez funkcji podwójnego ryglowania (DL). Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w oryginalny pilot i go zaprogramować;) Z pilotem nie będzie kłopotu. Natomiast do zakodowania immobilisera potrzebne są 2 oryginalne klucze;)

mefiu95 06-07-2015 18:12

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
rozumiem. a czy kodowanie immobilisera jest trudne? na jakiej zasadzie się to odbywa? :)

tedi_k 07-07-2015 14:41

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Trudne. Odbywa się na zasadzie podłączenia komputera i posiadania kalkulatora kodów IN-OUT.

kubaw20055 09-07-2015 19:28

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Cytat:

Napisał mefiu95 (Post 2424683)
rozumiem. a czy kodowanie immobilisera jest trudne? na jakiej zasadzie się to odbywa? :)

Jeśli jest się w posiadaniu 2 oryginalnych kluczy z transponderem 4d63 W1 to immo można zakodować samodzielnie i jest to dziecinnie proste (w innym przypadku pozostaje komputer):

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

tedi_k 09-07-2015 19:57

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Porada dla Fusiona 2003 trafna, jednak w poliftowych samochodach procedura już chyba nie działa? W każdym razie z poliftowej instrukcji obsługi zginęła...
Generalnie Ford wycofał się już ok. 2003 roku z metody dopisywania dodatkowych kluczy przy pomocy 2 kluczy zaprogramowanych. Np. w Focusie Mk1 przedliftowym taka metoda działała, w MK1 poliftowym już nie, a w FF2 nie pozostał po niej nawet ślad...

kubaw20055 09-07-2015 21:05

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 2426156)
Porada dla Fusiona 2003 trafna, jednak w poliftowych samochodach procedura już chyba nie działa? W każdym razie z poliftowej instrukcji obsługi zginęła...
Generalnie Ford wycofał się już ok. 2003 roku z metody dopisywania dodatkowych kluczy przy pomocy 2 kluczy zaprogramowanych. Np. w Focusie Mk1 przedliftowym taka metoda działała, w MK1 poliftowym już nie, a w FF2 nie pozostał po niej nawet ślad...

We wszystkich Fusionach i Fiestach mk6 ten sposób działa - ja mam model po fl i dodatkowo zakodowałem dwa kluczyki z immo ;) W Focusie mk1 z wszystkich roczników, Mondeo mk3, Ka mk1 ten sposób działa;) Niestety wszystkie nowsze modele mają już usunięte to "niedopatrzenie" producenta i zarabiają na tym tylko serwisy autoryzowane, jakby sam samochód był kupowany za pól darmo... :(

cbrman 10-07-2015 07:07

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 2426156)
Np. w Focusie Mk1 przedliftowym taka metoda działała, w MK1 poliftowym już nie, a w FF2 nie pozostał po niej nawet ślad...

Nie dawniej jak rok temu programowałem tą metodą trzeci kluczyk w Focusie MK1 po lifcie (wyprodukowany w końcówce 2003 roku).

Antej 11-07-2015 14:39

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Witam,
coś nie daję rady z zakodowaniem IMO
w Fusion z 2004, z centalnym zamkiem, bez pilota, GEM z końcówką Bx.

GEM Cx jest w drodze, więc do kodowania pilota jeszcze chwila minie.

Po kolei:
-mam dwa (teoretycznie)oryginalne klucze do Fusiona kupionego w Polskim salonie. Mają logo Forda, nie podejrzewam też właściciela o dorabianie kluczyka, nie wyglądają na klony.

http://static.pokazywarka.pl/i/59150...711-152321.jpg

-mam używany kluczyk 3przyciskowy z poprawnie dociętym grotem (grot sam dociąłem, więc coś tam potrafię, obycie z elektroniką też mam, wniosek instrukcje zazwyczaj potrafię czytać)

http://static.pokazywarka.pl/i/59150...711-152511.jpg


-chciałem dziś dodać trzeci transponder do bazy (transpondery podobno można kodować wielokrotnie)

-wykonałem procedurę zgodną z instrukcją obsługi Fusiona (załącznik)
http://static.pokazywarka.pl/i/59150.../kodowanie.jpg

-brak sygnałów dźwiękowych o wejściu w tryb kodowania

Efekt: nadal nie mam trzeciego kluczyka który odpali auto,

Pokornie więc pytam bardziej doświadczonych. Co robię źle?

kubaw20055 11-07-2015 15:32

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Procedura jest wykonywana poprawnie i dwa klucze W1 są oryginalne. Jednak wkradł się tutaj mały błąd - zakupiony kluczyk ma inny transponder (4d60 zamiast 4d63). Kluczyk 98AG 15K601 AD pasuje do Mondeo mk3 i Focusa mk1, Fusion wymaga klucza 2S6T 15K601 AA/AB lub najnowszego 2S6T 15K601 BA i wówczas transponder zaprogramuje się bez problemu;)

Antej 11-07-2015 15:48

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Dzięki za odpowiedź, tak czułem że pastylka jest zła lub uszkodzona.

Znalazłem już wcześniej że 4D63 zadziała też w dół, ale przy zakupie na odległość ciężko ocenić typ kluczyka.

W takim razie co z elektroniką pilota do GEM Cx?

Transponder mogę dokupić osobno i wkleić w kluczyk, ale czy pilot będzie działał?

Znalazłem sobie sam :)
Cytat:

Napisał kubaw20055 (Post 2103687)
Tylko i wyłącznie przy użyciu 2 oryginalnych kluczy samodzielnie da się zaprogramować immo, ale też jedynie w kluczykach o oznaczeniach 2S6T 15K601 AB lub 2S6T 15K601 AA Jeśli jest tylko 1 to tę operację należy wykonać za pomocą odpowiedniego urządzenia i wówczas programuje się minimum 2 klucze od nowa ;)

Oczywiście można dokupić sam pilot 3 przyciskowy i mogą to być:

98 BG 15K601 AA

98 AG 15K601 AB

98 AG 15K601 AD

98 AG 15K601 AC

2S6T 15K601 AB

2S6T 15K601 AA

3M5T 15K601 AB

i 2 przyciskowy pilot YS6T 15K601 AA


Te wszystkie mogą spełniać funkcję pilota i pasują bez problemu do Fusiona, ale immo to już tylko te, które podałem wyżej ;)


GEM zamontowany, mój pilot zakodowany :) czekam na przesyłkę z Immo

IMO za 25zł przyszło, zaprogramowane bez problemu.

Koniec przeróbki.

seba235 07-11-2015 20:16

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Mam pytanie czy na module 4S6T-15K600-BA 5WK4 8756A T83SA też można tak zrobić ?

Antej 07-11-2015 21:43

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Nie.

gilmore103 27-09-2016 12:02

Re: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Odgrzeję trochę

A czy taki klucz by pasował do mojej Fuzji?

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Nie mogę w opisie znaleźć typu pilota (czy to jest 3m5t 15k601), jest jedynie informacja o transponderze (4d63). Szukam czegoś oczywiście mniej chińskiego, ale jak na razie tyle mi się udało.

asterix78 05-10-2016 12:44

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Witam.
Mam pytanie czy próbował ktoś może zastosować uniwersalny pilot do centralnego zamka? Chodzi mi po głowie pomysł żeby zakupić układ do sterowania bezprzewodowego zamkiem centralnym i wpiąć go w obwód zamka kierowcy, w teorii wygląda to prosto i koszt tez stosunkowo mniejszy niż wymiana modułu i programowanie immo.

zajman 14-10-2016 13:52

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Cytat:

Odgrzeję trochę

A czy taki klucz by pasował do mojej Fuzji?

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Nie mogę w opisie znaleźć typu pilota (czy to jest 3m5t 15k601), jest jedynie informacja o transponderze (4d63). Szukam czegoś oczywiście mniej chińskiego, ale jak na razie tyle mi się udało.
Cytat:

Witam.
Mam pytanie czy próbował ktoś może zastosować uniwersalny pilot do centralnego zamka? Chodzi mi po głowie pomysł żeby zakupić układ do sterowania bezprzewodowego zamkiem centralnym i wpiąć go w obwód zamka kierowcy, w teorii wygląda to prosto i koszt tez stosunkowo mniejszy niż wymiana modułu i programowanie immo.

I co panowie, zadziałao wam ?

kuziem 26-10-2016 10:11

Odp: Centralny zamek
 
Cytat:

Napisał kubaw20055 (Post 2397242)
Witam,

wystarczy wymienić moduł GEM (oczywiście warto sprawdzić jaki jest zamontowany, bo może okazać się, że potrzebny będzie tylko sam kluczyk z pilotem) na wyższy model:

- 2S6T 15K600 C x

lub

- 4S6T 15K600 C x


Są to moduły bez podwójnego ryglowania (DL) posiadające zdalne sterowanie oryginalnym pilotem. Sama wymiana jest banalna: wystarczy wymienić moduł (5 wtyczek oraz 2 wkręty) oraz zaprogramować pilot (2s6t 15k601 aa/ab/ba lub 3m5t 15k601 ab/ac) wg poniższej instrukcji (ew. również immobiliser):

Witam,

Odgrzebuję trochę temat. Chciałem się dowiedzieć czy tylko te dwa moduły mają możliwość podłączenia pilota zdalnego sterowania? Jeśli nie to jakie inne moduły mogą być do tego użyte?

Zależy mi tylko na podłączeniu pilota do otwierania/zamykania drzwi i otwierania bagażnika.

Pozdrawiam,
Marcin

kubaw20055 27-10-2016 06:31

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
To sa moduły do wersji przed liftingiem, które do nowszej nie pasują. Od końca 2005 roku moduły z obsługą centralnego zamka sterowanego pilotem wyglądają tak:

6S6T 15K600 Bx

6S6T 15K600 Cx

po liftingu modułu z końcówką Dx już nie ma (niektóre funkcje zostały "przesunięte", tak więc mamy tylko ubogi Ax, Bx i Cx)

kuziem 27-10-2016 17:23

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Mam moduł 6S6T 15K600 AL. Czyli rozumiem, że wymieniając go na moduł Cx (x oznacza dowolną litere rozumiem?) pilot powinien działać?

kubaw20055 28-10-2016 14:44

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Cytat:

Napisał kuziem (Post 2682749)
Mam moduł 6S6T 15K600 AL. Czyli rozumiem, że wymieniając go na moduł Cx (x oznacza dowolną litere rozumiem?) pilot powinien działać?

W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie moduł 6S6T 15K600 Bx - ponieważ zamontowane są zwykłe zamki bez opcji podwójnego ryglowania (DL) ;)

kuziem 08-11-2016 11:21

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Rozumiem, że taki np powinien działać?

Antej 08-11-2016 11:27

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
tem jest od 3drzwiowki

laksiu 01-03-2017 08:54

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Drodzy koledzy piszę z takim pytaniem,

otóż zepsuł mi się pilot zdalnego sterowania, czytałem wyżej że można zaprogramować nowy, stąd moje pytanie brzmi, czy to musi być dedykowany pilot do fusiona? Czy można kupić pilot uniwersalny? Dodam tylko, że pilot nie był zintegrowany z kluczykiem tylko był oddzielnie.

Z góry dziękuję za odpowiedzi

kubaw20055 01-03-2017 10:03

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Pilot uniwersalny bez dodatkowej centralki nie zadziała.

Numery pasujących pilotów (transponder 4D63) do Fusiona to:

2S6T 15K601 AA (Siemens)

2S6T 15K601 AB (Siemens)

2S6T 15K601 BA (Continental)

laksiu 01-03-2017 18:03

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
A czy znajdę jakieś tanie i nowe piloty? Z tego co się rozglądałem to z reguły są to piloty zintegrowane z kluczykiem? Można gdzieś kupic sam pilot w przystępnej cenie?

Antej 01-03-2017 19:38

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Jesteś pewien że masz oryginalną instalację do pilota centralnego?
Skoro pilot był oddzielnie od kluczyka to raczej nie jest to typowe rozwiązanie forda.
Co inne szary brelok od alarmu cobra.

kubaw20055 02-03-2017 06:03

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Cytat:

Napisał laksiu (Post 2759504)
A czy znajdę jakieś tanie i nowe piloty? Z tego co się rozglądałem to z reguły są to piloty zintegrowane z kluczykiem? Można gdzieś kupic sam pilot w przystępnej cenie?

Po numerze vin można sprawdzić czy wystarczy dokupić oryginalny pilot i go zaprogramować. Jeśli moduł nie posiada funkcji zdalnego sterowania zamkiem to niestety będzie konieczna jego wymiana. Ostatecznie można zamontować sterownik uniwersalny, ale z reguły gorzej to działa i też generuje dodatkowy koszt (jeśli nie robi się tego samodzielnie) :/

SlavoWc 07-03-2017 19:10

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

czyli kupuje klucz robię tak i już?? mam centralny sterowany z kluczka w zamku, będzie pasowało?

Antej 07-03-2017 20:33

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Cytat:

Napisał SlavoWc (Post 2763258)
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

czyli kupuje klucz robię tak i już?? mam centralny sterowany z kluczka w zamku, będzie pasowało?

Nie będzie.

31 postów w temacie do przeczytania i będziesz wiedział dlaczego.
GEM się liczy.

kubaw20055 08-03-2017 06:11

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Programowanie trwa chwilę, ale ważna jest wersja wspomnianego modułu GEM i trzeba się zorientować, co tak naprawdę znajduje się w samochodzie. Jeśli w tej chwili są dwa klucze bez pilota z granatową kosteczką W1 to GEM na 100% trzeba wymienić na wyższą wersję;)

asterix78 03-06-2017 15:57

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Witam.
Właśnie zamontowałem w swojej fuzji uniwersalna centralkę z pilotem, (sterownik + 2 piloty), koszt niecałe 10 eur na e-bay. Cała operacja sprowadza się do znalezienia 2 odpowiednich przewodów przy module, u mnie były to 2 cienkie przewody czarno-zielony otwieranie i czarno-pomarańczowy zamykanie. Przy czym dla pewności musiałem rozebrać drzwi i dostac się do kostki przy zamku następnie miernikiem sprawdzic który to kabel przy module, kolory przy zamku różnią się (czarno czerwony zamknij i czarno biały - otwórz. Zamki są sterowane masą, czyli dotykając masą do tych przewodów zamykamy lub otwieramy. Problem w tym że przy module jest kilka przewodów w tym kolorze i konieczne jest wypięcie kostki i sprawdzenie przewodu "brzęczykiem". Jeden przewód jest w pierwszej kostce, kolor grafit, drugi obok w zielonej. Dalszy montaż to przylutowanie 2 przewodów od centralki do tych przy module, podpięcie 3 przewodów do masy i plusa od centralki do stałego plusa w aucie, przed stacyjka lub pod zapalniczkę. pozostaje jeszcze 2 przewody pod kierunkowskazy bądź awaryjne jeśli chcemy żeby mrugał przy otwieraniu czy zamykaniu, nie podpinałem na razie bo i tak słychac zamki. Jest jeszcze jeden przewód do sterowania bagażnikiem, jednak jest to minus a w fuzji sterowanie bagażnika jest z plusa więc trzeba by było użyć przekaźnika, póki co nie bawiłem się z tym. W mojej jest moduł komfortu z oznaczeniem Bx, 2 zamki na klucz (drzwi kierowcy i pasażera) więc 2 zamki sterują centralnym (wersja ang) moduł mam z prawej strony pod kierownica więc tam zamontowałem centralkę.
Działa aż miło.
Tutaj przykładowy link z centralka którą zastosowałem.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

sp3ra 08-07-2017 15:27

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Witam. Podłącze sie do tematu.
Chciałbym wyminić moj moduł GEM 6s6t-15k600al (mam centralne otwierane z kluczyka) na taki abym mogł zaprogramować kluczyk z przyciskami i cieszyc sie bezprzewodowym otwieraniem/zamykaniem drzwi. Samochod jest 5 drzwiowy.
Pytania:
1. Jak rozpoznać moduł obsługujący 5 drzwi ?(z poprzednich postów wywnioskowałem ze musi to być moduł konczący sie literką Bx - na allegrze znalazlem x=J,H,F co one oznaczają?)
2. Czy w tym modelu mogę sam zaprogramować kluczyk? Jeżeli tak to proszę o podanie oznaczenia tego kluczyka.

slawomirro 10-07-2017 22:54

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Cytat:

Napisał sp3ra (Post 2827529)
Witam. Podłącze sie do tematu.
Chciałbym wyminić moj moduł GEM 6s6t-15k600al (mam centralne otwierane z kluczyka) na taki abym mogł zaprogramować kluczyk z przyciskami i cieszyc sie bezprzewodowym otwieraniem/zamykaniem drzwi. Samochod jest 5 drzwiowy.
Pytania:
1. Jak rozpoznać moduł obsługujący 5 drzwi ?(z poprzednich postów wywnioskowałem ze musi to być moduł konczący sie literką Bx - na allegrze znalazlem x=J,H,F co one oznaczają?)
2. Czy w tym modelu mogę sam zaprogramować kluczyk? Jeżeli tak to proszę o podanie oznaczenia tego kluczyka.

To nie w GEM należy szukać podziału na 3 lub 5 drzwi. GEM to musi mieć w sobie kod: 15K600D lub 15K600C
Np takie coś:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

istotny jest moduł centralnego zamka instalowanego w drzwiach lewych i prawych, który musi być 5-drzwiowy.Moduły ze strony lewej i prawej muszą się zgadzać kodami.
Zresztą wersji jest sporo:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

sp3ra 11-07-2017 16:30

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
czyli zeby sprawdzić kod modułu musze rozebrać drzwi?

Co odnośnie kluczyka. Czy wystarczy żeby zgadzała sie częstotilwość GEM z kluczykiem?

slawomirro 11-07-2017 16:47

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Cytat:

Napisał sp3ra (Post 2828917)
czyli zeby sprawdzić kod modułu musze rozebrać drzwi?

Co odnośnie kluczyka. Czy wystarczy żeby zgadzała sie częstotilwość GEM z kluczykiem?

Znów nie. GEM to komputer, moduł komfortu, on nie działa bezprzewodowo. Bezprzewodowo działać może centralny zamek z drzwi.
Jak obecnie nie masz centralnego na pilota, to nie tylko GEM wymieniasz, ale i przede wszystkim moduły w drzwiach. Istniejące części wymontowujesz.

Natomiast napisałeś, że masz u siebie moduł 6s6t-15k600al i masz centralny w zamku. To mnie dziwi, bo GEM z literką Ax nie miał centralnego w zamku. Ma go GEM z literką Bx/Cx/Dx.

sp3ra 11-07-2017 18:01

Odp: Jak 'zainstalować' pilot do centralnego zamka
 
Ale ty mylisz wersje samochodu. Ja mam po lifcie wiec literka D juz nie wystepuje. A, B, C, D wystepowały z oznaczeniem 2st6 i 4st6. Popraw mnie jezeli zle mowie.

Jeszcze jedno pyt czy wersja GEM jest zależna od silnika tzn czy z diesla do benzyny mozna lub na odwrót?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:16.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.