Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2014-2018] Dołożenie kamery cofania (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=242369)

BrudnyHenryk 15-03-2016 10:43

Dołożenie kamery cofania
 
Zabieram się do kamery cofania w moim ff3 kombi.
Mam schemat elektryczny dla modułu BM5T- z pojedynczą kostką z 8 pinami, ale mam moduł AM5T- z trzema kostkami jak niżej. Kto wie jaka jest pinologia tego modułu? I która kostka jest do czego?


Tak jest na schemacie dla BM5T:
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...62da594b84.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...e12bbe5adb.jpg

A takie kostki mam w AM5T:
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...995c4f88a9.jpg
Kostka 1: 4 piny + masa
Kostka 2: 1 pin + masa
Kostka 3: 4 piny


Schematy dostepne w sieci są z wersji USA, w której nie ma sync gen 1.

Rothmans 22-03-2016 15:30

Odp: Modyfikacje dołożenie Kamery Cofania
 
Wątek tochę mało popularny może spróbuj do chłopaków z pojęciem na privy.

BrudnyHenryk 05-04-2016 05:33

Odp: Modyfikacje dołożenie Kamery Cofania
 
1. Zamieniłem się z kolegą @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] modułami i teraz mam CM5T (wtyczka jak w BM5T):
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...a772dfd83a.jpg


2. za prawym nadkolem mam wtyczkę do tego modułu :
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...3609385a66.jpg

W klapie mam oczywiście wiązkę bez złącza kamery.
Widok w środku osłony ze znaczkiem ford (kombi):
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...0fb4481d30.jpg
Widok połączenia klapy z dachem:
- w lewym jest wiązka,
- prawy to rurka z płynem spryskiwacza.
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...bc80fb4530.jpg

Na razie tyle. Chyba jednak kupię tę wiązkę do kamery (chciałem sam przerobić).

Następny krok to będzie podłączenie modułu (bez kamery) i zmiana w BCM. Zobaczę czy pokazuje linie.

tedi_k 05-04-2016 13:01

Odp: Modyfikacje dołożenie Kamery Cofania
 
Cytat:

Napisał kielichwina (Post 2570723)
1. Dzięki koledze Longma mam moduł CM5T (wtyczka jak w BM5T).
2. za prawym nadkolem mam wtyczkę do modułu :
....

Ale chcesz tę kamerę dokładać do tego Sync2 co sobie dołożyłeś? Bo jeśli tak, to widzę tu sporo komplikacji... Sync spodziewa się zupełnie innej kamery a Twój nowy moduł kamery też spodziewa się innego wyświetlacza... Daj znać jak Ci idzie, bo eksperyment z tych bardzo pionierskich i ze sporym ryzykiem fiaska...

BrudnyHenryk 05-04-2016 13:31

Odp: Modyfikacje dołożenie Kamery Cofania
 
Czyli idę przez mgłę. Przeczytałem kilka forów w tym rosyjskich, ale chyba nie za dużo zrozumiałem :-)
chętnie wysłucham wskazówek. Dam znać co mi dalej z tego wychodzi.


P.s. nie wiem gdzie sprawdzić jaki moduł jest odpowiedni do jakiego konkretnego modelu samochodu. Czy ktoś może pomóc?

tedi_k 08-04-2016 15:04

Odp: Modyfikacje dołożenie Kamery Cofania
 
Prostuję - wydaje się jednak, że sytuacja jest lepsza niż wcześniej napisałem. Tu są schematy Escape (amerykańskiej Kugi), gdzie widać podłączenie kamery do Sync2. [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Wszystko wygląda normalnie - jest moduł kamery (IPMB) i wszystkie pozostałe połączenia jak w FF3...

BrudnyHenryk 09-04-2016 09:25

Odp: Modyfikacje dołożenie Kamery Cofania
 
wczoraj @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] włączył mi kamerę wsteczną UCDS'em przez direct config SYNC2. Na razie podpinąłem na krótko - Działa, ale nie widać linii kierunkowych :-)

Moduł kamery mam podpięty, ale nie widać go w Forscan (coś jest nie tak). Jeszcze nie sprawdziłem czy dochodzi do niego zasilanie.

Dziękuję również @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] za wsparcie.

mayak 09-04-2016 12:04

Odp: Modyfikacje dołożenie Kamery Cofania
 
Udało się także aktywować wejście video i kilka drobiazgów

Teraz trzeba ogarnąć temat modułu IPMB

BrudnyHenryk 09-04-2016 19:46

Odp: Modyfikacje dołożenie Kamery Cofania
 
Nie mam napięcia na kostce modułu kamery (IPMB). wszystkie założone bezpieczniki są ok. Może trzeba założyć jakiś dodatkowy? Wg instrukcji obsługi za kamerę odpowiada 29 lub 46 - oba mam, ale wg schematu powinien być 31 - tego nie mam. Wstyd się przyznać, ale nie mam żadnego zapasowego bezpiecznika - muszę kupić, żeby sprawdzić.

mayak 09-04-2016 19:53

Odp: Modyfikacje dołożenie Kamery Cofania
 
Podlacz 12V z boku i sprawdź czy będzie działać

Filon69 09-04-2016 21:14

Odp: Modyfikacje dołożenie Kamery Cofania
 
Witam.

Przepraszam, ze tak trochę wtrącę się w dyskusję (być może coś ominąłem i nie doczytałem), ale też studiuje temat dołożenia kamery do focusa MK3.5 i nie pasuje mi jedna rzecz:
oglądając zdjęcia takiego modułu kamery widać na nim złącza, jak by były od sygnału Video - okrągłe z jednym pinem (analogiczne jak dla sygnałów wysokich częstotliwości, np. Cinch). Moduł na schematach nazywa się "procesor obrazu", czyli teoretycznie powinien do niego dochodzić sygnał Video z kamery (podejrzewam okrągłe złącze czteropinowe do kamery), dokłada na obraz linie manewrowe i wychodzi na wyświetlacz (okrągłe jedno pinowe), ale wg. schematów sygnał z kamery idzie bezpośrednio do wyświetlacza... coś tu nie tak jest... a nie ma szans wysyłać obrazu po LIN`ie, czy CAN`ie.... hmmm

Moja teoria jest taka, że moduł kamery, który był na zdjęciach kolegi kielichwina nie jest do SYNC 2, a nawet nie do zwykłego SYNC`a, czyli ani do Focusa MK3 ani 3.5. Być może jest do systemu "Myford Touch", nie wiem w jakich fordach to występuję.

W Focusa MK3, 3.5, moduł kamery wg. mnie tylko zamienia CAN`a na LIN`a dla kamery i ją włącza ewentualnie, żeby nie pracowała cały czas...

Może dlatego nie ma widać linii u kolegi kielichwina

Ciekawe jaki symbol ma moduł kamery dla SYNC`a?

BrudnyHenryk 09-04-2016 21:38

Odp: Modyfikacje dołożenie Kamery Cofania
 
Tamten moduł AM5T nie był do mojego auta. Zmieniłem go na inny z 8-pinową kostką. Powinien być BM5T, a mam CM5T, ale możliwe, że to ten sam moduł, tylko nowszy rocznik.

Myford Touch = SYNC2.

protokoły CAN i lin to całkiem inne protokoły i nie należy ich łączyć.

Jak nie mam napięcia na kostce to moduł kamery nie jest zasilany [emoji1] a jak się pojawi napięcie to i moduł się uruchomi.

Filon69 09-04-2016 22:26

Odp: Modyfikacje dołożenie Kamery Cofania
 
Cytat:

Napisał kielichwina (Post 2574139)
Tamten moduł AM5T nie był do mojego auta. Zmieniłem go na inny z 8-pinową kostką. Powinien być BM5T, a mam CM5T, ale możliwe, że to ten sam moduł, tylko nowszy rocznik..

Aha, rozumiem. Czyli powinien być moduł o numerze: BM5T-19H423-AD lub CM5T-19H423-AD. Zmyliło mnie Twoje zdjęcie i to, że jak w Allegro wpisałem BM5T-19H423-AD wyskoczyły AM5T-19H423-AD, czyli te same co z Twojego zdjęcia...

Cytat:

Napisał kielichwina (Post 2574139)
Myford Touch = SYNC2.

Aha :-)

Cytat:

Napisał kielichwina (Post 2574139)
protokoły CAN i lin to całkiem inne protokoły i nie należy ich łączyć..

Nikt tu ich nie chce łączyć... czyli moja teoria się potwierdziła, moduły BM5T, CM5T sterują kamerką (tak jak pisałem, "zamieniają" MS CAN`a na LIN`a do kamerki)...

Gniazdo sygnału video w SYNC`u jest typu FAKRA?

Miałeś instalację, czy dokładałeś przewód, który idzie do SYNC`a? Bo rozumiem, że wtyczkę do modułu miałeś za prawym nadkolem? Muszę sprawdzić u siebie - jak najlepiej się tam dostać?

BrudnyHenryk 10-04-2016 06:04

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
Wtyczkę do modułu mam za prawym nadkolem.

Przewodu do kamery jeszcze nie poprowadziłem. Sprawdzałem "na krotko" podłączając kamerę wideo do pin 14 i 15 w SYNC2.

gavin2002 10-04-2016 11:21

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
Może napięcie się pojawi po wrzuceniu wstecznego? ;)

BrudnyHenryk 10-04-2016 13:42

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
Na wstecznym też sprawdzałem - to nie to, ale dzięki za uwagę.

Podłączenie kamery: Z tyłu pod dachem jest wolne złącze antenowe koncentryczne (granatowe), które pewnie można wykorzystać dla kamery. Chyba widziałem drugi koniec za radiem - do sprawdzenia:
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...192cfa908d.jpg

BrudnyHenryk 10-04-2016 16:09

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
Do modułu kamery brakuje u mnie bezpiecznika w bagażniku F31 = 5A:
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...112c512968.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...cf398bdbdd.jpg

Filon69 10-04-2016 20:48

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
Cytat:

Napisał kielichwina (Post 2574237)
Wtyczkę do modułu mam za prawym nadkolem.

Przewodu do kamery jeszcze nie poprowadziłem. Sprawdzałem "na krotko" podłączając kamerę wideo do pin 14 i 15 w SYNC2.

Sprawdziłem dziś to prawe nadkole (ubzdurałem sobie, że dojście jest jakieś trudne, a wystarczy wyciągnąć tą gąbkę z prawego schowka w bagażniku:) i nie mam niestety żadnej wtyczki :/ I teraz pytanie czy w MK3.5 coś zmienili, czy po prostu brak wiązki...

BrudnyHenryk 11-04-2016 05:08

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
Zrób zdjęcie

Filon69 11-04-2016 21:11

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
3 załącznik(i)
Cytat:

Napisał kielichwina (Post 2575007)
Zrób zdjęcie

Zdjęcia:

BrudnyHenryk 11-04-2016 21:14

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
U mnie tu juz była ta kostka widoczna, ale może jest jeszcze wyżej nad kołem?
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...6aeb26a9e9.jpg

Filon69 11-04-2016 21:40

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
2 załącznik(i)
No też tak myślałem i dokładnie to sprawdziłem, nawet telefon wsunąłem do środka i fote zrobiłem, ale nie widać tej wtyczki...

BrudnyHenryk 12-04-2016 04:53

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
Skopiowałem z focus club polska, żeby komplet informacji był w jednym miejscu:

Elementy kamery dla FF3
(Dla FF3.5 pewnie też):


1. Moduł kamery BM5T-19H423-AD finis 1729748

2. Kołek plastikowy do modułu: Finis 3001337 (potrzeba 2 szt)

3. Uchwyt do kamery: finis 1747479

4. Wiązka tylnej klapy z kamerą:
- dla hatchback: finis 1753861, BV6T-14D466-AAD
- dla sedan: finis 1721497, BV6T-17N400-COB
- dla kombi: finis 1739598, BV6T-14D466-CAB

5. Kamera: BM5T-19G490-CC

Filon69 12-04-2016 19:50

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
Cytat:

Napisał kielichwina (Post 2575656)
Skopiowałem z focus club polska, żeby komplet informacji był w jednym miejscu:

Elementy kamery dla FF3
(Dla FF3.5 pewnie też):


1. Moduł kamery BM5T-19H423-AD finis 1729748

5. Kamera: BM5T-19G490-CC

Dowiadywałem się dziś w ASO (dział części) odnośnie podzespołów dot. kamery cofania i się okazało, że Focus 3.5 nie ma fabrycznego modułu kamery. Porównywaliśmy z Focusem 3 i ten z kolei ma taki moduł kamery za prawym nadkolem.

Odnośnie samej kamery, to do Focusa MK3.5 symbol kamery mi podano taki:

F1ET-19G490-BC (lub końcówka CC, w zależności od daty produkcji), FINIS: 1873025

Czyli być może Focusy mk3.5 mają kamerę podłączoną tylko do SYNC`a i BCM`a... stąd brak modułu kamery w katalogu części... no i w związku z tym brak złącza do podłączenia tego modułu...

BrudnyHenryk 12-04-2016 19:54

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
Podłączyłem bezpiecznik F31 i mam zasilanie w module kamery . Teraz nie wyświetla się obraz z podpiętej na krótko kamery, tylko czarny obraz:-)

Teraz będę musiał podłączyć oryginalną kamerę i wtedy powinien być poprawny obraz z liniami. Zobaczymy

BrudnyHenryk 13-04-2016 06:42

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
Tu jest chyba prawidłowy schemat do ff mk3.5. Widać, że sterowanie kamerą jest bezpośrednio z BCM (po lin)

Edit: schemat był niepoprawny. Usunąłem [emoji3]

BrudnyHenryk 13-04-2016 07:45

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
Tu jest ładny opis z pokazaniem lokalizacji wszystkich złączy w FF3 . . .

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Filon69 13-04-2016 20:14

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
Cytat:

Napisał kielichwina (Post 2576380)
Tu jest chyba prawidłowy schemat do ff mk3.5. Widać, że sterowanie kamerą jest bezpośrednio z BCM (po lin)

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

No i to mi się podoba :-) Ogromne dzięki kielichwina za schemacik... Czyli jednak modułu kamery w FF3.5 nie ma... by się zgadzało...
Teraz muszę sprawdzić jak z instalacją, czy już jest poprowadzona u mnie, czy nie...

Kojarzycie gdzie się koczy/zaczyna instalacja od klapy w kombi?, bo podejrzewam, że w klapie pewnie nie mam przewodów od kamery, ale do miejsca (złącza) gdzie zaczyna się wiązka klapy mogą być doprowadzone... z tego co patrzyłem "przez różne szpary" do wydaje mi się, że złącze jest za lewym nadkolem w okolicach lampki oświetlenie bagażnika, możliwe?

BrudnyHenryk 13-04-2016 21:26

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
Do podłączenia wiązki kamery jest szara kostka znajdująca się blisko prawej tylnej lampy, tuż nad wtyczką 12V "zapalniczki". Tu zdjęcie od dołu :

http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...c0e50c0dc2.jpg

Jeszcze nie sprawdziłem jakie przewody są doprowadzone do tej kostki.


Tuż obok jest jeszcze jedno złącze koncentryczne wychodzące z tej samej wiazki (biała kostka):
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...ee9da54a68.jpg

Filon69 14-04-2016 19:18

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
@up:

Ja u siebie nie mam takich kostek, sprawdzałem dziś. Tylko te kostki pewnie są w ff3, jak jest moduł kamery. Skoro w ff3.5 nie ma modułu, to wiązka jest pewnie inna... Wydaję mi się, że u mnie wiązka do klapy idzie tylko z lewej strony auta i zchodzi za lewym nadkolem. W prawo, z tego co udało mi się zobaczyć odgnając podsufitke, idzie tylko wężyk od spryskiwacza...

BrudnyHenryk 14-04-2016 19:36

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
Ja teraz w FF3 też mam z prawej strony tylko rurkę spryskiwacza, ale z kamerą jest inaczej:

1. Bez kamery:
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...17b0514830.jpg

2. Z kamerą :
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...8681458a5f.jpg

BrudnyHenryk 14-04-2016 19:42

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
Kamerę i moduł mam, a dziś zamówiłem pozostałe części (klipsy do modułu, obudowę i wiązkę do kamery)

Filon69 14-04-2016 20:18

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
Hmm, to być może nie mam po prostu wiązki... no chyba, że coś pozmieniali w FF3.5...
Czyli z tego wynika, że wiązka kamery idzie w tym przepuście gumowym razem z wężykiem od spryskiwaczy, tak? Muszę dokładniej popatrzeć i posprawdzać... Dzięki za info...

tedi_k 14-04-2016 21:27

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
Cytat:

Napisał Filon69 (Post 2577436)
.... Muszę dokładniej popatrzeć i posprawdzać...

Nie ma najmniejszej szansy mieć wiązkę kamery w klapie bez kamery zamontowanej fabrycznie. Aż tak rozrzutny to Ford na pewno nie jest.
Bardzo dobrze jest jak się ma wiązkę podłogową z okablowaniem kamery (kończącą się tym złączem z tyłu, które pokazywał kolega @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] .

Filon69 14-04-2016 21:53

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 2577492)
Nie ma najmniejszej szansy mieć wiązkę kamery w klapie bez kamery zamontowanej fabrycznie. Aż tak rozrzutny to Ford na pewno nie jest.

Nawet się nie łudzę, że mam tą wiązkę, tu jestem pewien, że w klapie jej nie mam...

Cytat:

Napisał tedi_k (Post 2577492)
Bardzo dobrze jest jak się ma wiązkę podłogową z okablowaniem kamery (kończącą się tym złączem z tyłu, które pokazywał kolega @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] .

Właśnie bardziej mi chodziło o określenie, gdzie może się kończyć ta "wiązka podłogowa" aby sprawdzić, czy jest okablowanie kamery... Zdjęcia, które są pokazane z wiązkami dot. mk3, skoro w mk3.5 zrezygnowali z modułu kamery, to wiązkę "podłogową" musieli też zmienić... dlatego pisałem, że muszę popatrzeć i posprawdzać, gdzie mogę mieć koniec wiązki podłogowej z kablami kamery... będę szukał z lewej strony, bo być może w mk3.5 jest podobnie jak w mk3 i wiązka fabrycznie powinna iść tak samo, czyli w prawym przepuście (razem z wężykiem)... aktualnie mam tylko przewody z lewej strony, a z prawej jest sam wężyk... (tak samo jak na zdjęciu z pierwszej strony tematu)

BrudnyHenryk 20-04-2016 16:45

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
Ostatnia brakująca część - wiązka 14D466 - jutro przyjedzie z Niemiec i w końcu będę mógł zrobić instalację - z góry dziękuję za trzymanie kciuków :-)

krystianen 20-04-2016 18:21

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
Mja prośba do was jak mozecie zebrac w jeden post wszystkie nr czesci jakie sa potrzbne do doposazenia auta w kamere i jakie inne zabiegi musiliście zrobić dla mk3.

BrudnyHenryk 22-04-2016 14:03

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
Cytat:

Napisał kielichwina (Post 2581139)
Ostatnia brakująca część - wiązka 14D466 - jutro przyjedzie z Niemiec i w końcu będę mógł zrobić instalację - z góry dziękuję za trzymanie kciuków :-)

Jednak nie dojechały. Czekam

Filon69 22-04-2016 21:18

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
1 załącznik(i)
Udało mi się ustalić jak to jest z tą wiązką kamery w FF MK3.5...

Mianowicie, jeżeli występuję prawa wiązka (do kamery) to lewa jest inna niż w wersji bez kamery.. .czyli oprócz dokupienia prawej, lewą muszę wymienić...
Co o tym sądzicie? kielichwina musiałeś lewą wymieniać? czy w MK3 jest inaczej?
Poniżej schemacik wiązek w kombi mk3.5 - wersja z kamery. Widać, że miejscu "1" i "2" łączą się te dwie wiązki. Co ciekawe, w mojej wiązce (wg. rysunku wiązki, nie sprawdziłem jeszcze fizycznie) wtyczka "1" występuje również - ciekawe co tam za sygnały idą. Jeszcze zostaje zlokalizowanie u mnie w samochodzie wtyczki "3", ciekawe czy jest u mnie...

BrudnyHenryk 23-04-2016 13:56

Odp: Dołożenie kamery cofania do Sync2
 
Zgadza się - lewe wiązki też się różnią, ale ich funkcjonalność jest chyba taka sama. Podłączając prawą wiązkę bez wymiany lewej będziesz miał podwójne złącza do podgrzewania szyby, otwierania klapy i poświęcenia rejestracji (ale nie podłączone do instalacji). Ja pewnie rozplączę kupioną prawą wiązkę i wezmę jedynie przewody do kamery. Istniejące zostawię bez zmiany.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:14.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.