Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [MK4] jakie felgi do mondeo z salonu? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=62485)

MIR 19-02-2009 09:43

[MK4] jakie felgi do mondeo z salonu?
 
Witam już niedługo dołączam do grupy posiadaczy:> Biorę 2.0 benzyna , kombi , BIAŁY :)

Wszystko już wybrane cena dobra pozostała kwestia wyboru felg, biorę wersję gold + pierdoły więc dostaje te podstawowe 16 wzór 5- ramienny. Na ten moment mam plan by takie felgi przemalować (profesjonalnie) na kolor czarny. Moje pytanie brzmi : Czy warto u dealera dopłacać prawie 1900zł żeby mieć felgi 17 cali ?

Zastanawiam się czy nie zrezygnować w ogóle z alu felg , wynegocjowac posadzenie go na zwykłych felgach, a ale kupić na własną rękę.

Inną sprawą jest że nigdy nie smigałem wózkiem na 17, czy jest sens wogole zawracac sobie d... taką operacją (polskie drogi ) jezdzicie na 16 czy 17? czy róznice są tylko w wyglądzie i cenie?

Pozdrawiam!

szperaczz 19-02-2009 09:49

Re: [MK4] jakie felgi do mondeo z salonu?
 
różnica jest na pewno i w wyglądzie i cenie.
jeśli chcesz mieć czarne felgi to lepiej weź go sobie na blaszankach i kup porządne czarne felgi np OZ cena może być podobna bądź troszkę wyższa ale jakość na pewno lepsza :fcp4

antyrama 19-02-2009 10:27

Re: [MK4] jakie felgi do mondeo z salonu?
 
17 forda mają szerokość 225. Kawał lacza, ale profil tylko 45. W MkIII mam 16/55/205. Róznica jest wyraźna. Jeśli jeździsz głównie po dziurawym mieście to zdecydowanie 16 cali. 17 straszliwie mi się tłuką na dziurach. Aż złość bierze, ze auto zaraz się rozleci.
Ja mówię o Bydgoszczy, a we Wrocławiu? A we Wrocławiu to najlepiej poduszkowcem :)

Teraz kwestia trasy. Tutaj większe koła, szersze mają wiekszy styk z jezdnią. Wyrażnie większy. Co to oznacza? Dużo bardziej bezpośrednie prowadzenie, czucie co się dzieje na jezdni, lepsze przyśpieszenie ( jeśłi silnik nie jest za słaby) i lepsze hamowanie ( na suchym). Na śnieg to się akurat łyżwy zakłada :)
Niestety w moim odczuciu optycznie 16 cali jest za małe do tej klamotowatej bryły, więc i tak wolę się kolebać na 17 :)
Felgi fordowskie są przesolone cenowo. Korzystniej finansowo wziąć stalowe i sobie coś wybrać na lato. Jeśli nie jesteś z Wrocławia- 17 cali :)

heko 19-02-2009 10:32

Re: [MK4] jakie felgi do mondeo z salonu?
 
Cytat:

Jeśli nie jesteś z Wrocławia- 17 cali :)


...albo z Krakowa :fcp5
...niestety nie z wyboru...ale konieczności jeżdżę :fcp5 na 16-stkach...jeśli jeździł bym większość w trasie...to miałbym 17...18-sti :fcp1

TiM 19-02-2009 10:37

Re: [MK4] jakie felgi do mondeo z salonu?
 
Przesadzasz heko, wcale nie jest tak źle :fcp1
Choc nie idealnie. Optycznie 17 to, moim zdaniem, minimum do tego auta. Najlepiej weź 17 na stalowkach i dokup osobno fajne fele - te fordowskie złe nie są, ale jak chcesz byc oryginalny to nie jest to najlepszy wybór.

MIR 19-02-2009 10:47

Re: [MK4] jakie felgi do mondeo z salonu?
 
Jestem z Krakowa :D

Musze coś pokombinować bo te 16 liche jakieś się wydają do takiego auta. Dlatego będe coś musiał pokombinować w salonie bo ta katalogowa 3900 za 17 to troche dużo (chodz to jest cena z oponami i trzeba o tym pamiętać)

TiM 19-02-2009 10:52

Re: [MK4] jakie felgi do mondeo z salonu?
 
Ale oponki w takim układzie będziesz miał gratis, a fele w 4000zł znajdziesz już w miarę fajne. Poza tym, stalówki przydadzą się na zimę... choc tutaj polecałbym 16 jednak. Mozesz spróbowac ich namówic na opony 17, felgi 16 i przyniesc swoje zimówki. To byłoby optymalne rozwiązanie.

foni 19-02-2009 11:49

Re: [MK4] jakie felgi do mondeo z salonu?
 
Dużo zależy gdzie i jak jeździsz. Jeżeli wyłącznie (głównie) miasto to 16'' i trzeba się pogodzić, że wygląda jak kupa. Tym bardziej jeżeli mówimy o Bydgoszczy czy Wrocławiu (sorrry!).
Jeżeli jednak puszczasz się w trasy (szczególnie autostrady) to jazda na 16'' pozostawia u mnie "delikatny" niesmak. I nie ma znaczenia jaki program dla zawieszenia wybiorę. Może być sport a i tak mam wrażenie, że samochodem buja. Teraz już wiem że wybrałbym 17'' i godził się z tym, że nie jadę na ślepo tylko mimo wszystko lookam gdzie leży studzienka bądź też czy nie ma dziurki. Jak wpadniesz w prawdziwą dziurę to nawet felga 14'' nie pomoże.
Teraz mam 16'' i zaraz po zimie zakładam 17''. Zero frajdy na 16'' :fcp5

jvc 19-02-2009 11:58

Re: [MK4] jakie felgi do mondeo z salonu?
 
16" na zimę są idealne moim zdaniem ,poza wyglądem oczywiście , też przechodzę na lato na 17 cali a oryginalne felgi alu 16' zostawiam na zimę, kompromisem na lato myślę jest 17 cali a nawet jestem tego pewien :fcp4 ,nie zgodzę się po raz kolejny z antyramą mondeo na 17 calach ma rozmiar 235/45R17 a nie 225/45R17 jeżeli Ci takie założyli w serwisie to fachowcy że hoho :fcp2 225 poza tym że jest węższa (co na zimę nie przeszkadza) to niestety jest też niższa i tu jest problem właśnie

PAFFCIO 19-02-2009 13:58

Re: [MK4] jakie felgi do mondeo z salonu?
 
...dołożę swoje 3 grosze :fcp29 choć zgadzam się co do rozmiarów opon z jvc :fcp26
Po pierwsze wydaje mi się, że układ - lato 235/45R17 zima 205/55R16 (opony zgodnie ze specyfikacją fabryczną dla tego rozmiaru felg) jest ok i to dość optymalne rozwiązanie - przynajmniej ja jestem z takiego układu zadowolony (choć mam IVDC) i profil 45 na lato 55 na zimę "daje radę" na naszych drogach.
Jeżeli jednak chcesz "malować" felgi na czarno to może zastanów się nad kupnem już pomalowanych felg poza Fordem (trochę ich na rynku jest, moje Hanzo na przykład...był na ten temat nawet wątek na forum)? Mi udało się wynegocjować z dealerem wymianę felg w stosunku 1:1 a więc dostałem felgi jakie chciałem (no prawie :fcp4 ) bez dodatkowych kosztów.
Tak więc IMHO 17 to dobre rozwiązanie, a co do felg zapytaj czy dealer zrobi myk z felgami. Kupowanie felg w ASO biorąc pod uwagę chcesz jeszcze je później malować wydaje mi się po prostu droższe.

MIR 19-02-2009 15:57

Re: [MK4] jakie felgi do mondeo z salonu?
 
Cytat:

Napisał PAFFCIO
Mi udało się wynegocjować z dealerem wymianę felg w stosunku 1:1 a więc dostałem felgi jakie chciałem (no prawie :fcp4 ) bez dodatkowych kosztów.
Tak więc IMHO 17 to dobre rozwiązanie, a co do felg zapytaj czy dealer zrobi myk z felgami. Kupowanie felg w ASO biorąc pod uwagę chcesz jeszcze je później malować wydaje mi się po prostu droższe.

Wymianę w stosunku 1:1 ..czyli bo nie złapałem??? :)

W pakiecie gold dostaje te 16 podstawowe....nie chce 16 a już na pewno nie te.
Najlepiej jak by zeszli z ceny i rzucili zwykłe stalówki...a najlepiej jak by wogole za kola odliczyli :d bo ja na alu felgach chce jeździć tez zima:>

antyrama 19-02-2009 18:39

Re: [MK4] jakie felgi do mondeo z salonu?
 
Cytat:

Napisał jvc
16" na zimę są idealne moim zdaniem ,poza wyglądem oczywiście , też przechodzę na lato na 17 cali a oryginalne felgi alu 16' zostawiam na zimę, kompromisem na lato myślę jest 17 cali a nawet jestem tego pewien :fcp4 ,nie zgodzę się po raz kolejny z antyramą mondeo na 17 calach ma rozmiar 235/45R17 a nie 225/45R17 jeżeli Ci takie założyli w serwisie to fachowcy że hoho :fcp2 225 poza tym że jest węższa (co na zimę nie przeszkadza) to niestety jest też niższa i tu jest problem właśnie


Ałć. Rzeczywiście pierdyknęła mi sie definicja profilu. Czyli mam teraz jeszcze mniej gumy jak w letnich. Jajka.
Ale na trasie zachowują się świetnie :)


p.s. W Poznaniu niby takie super lepsze drogi jak w Bydgoszczy? Dotąd nie zauwazałem różnicy.

lewbran 19-02-2009 18:58

Re: [MK4] jakie felgi do mondeo z salonu?
 
Na foto obok są felgi "zimówki" ze staruszka MkIII 16' a na lato standard z gold X , bież co fabryka daje . Z zimówkami mi się udało ale odsadzenie jest większe niż orginalne , jest trochę szerszy "w kołach" ale prowadzi się tak samo jak na orginalnych . Jedyny problem to długość szpilek , przy orginalnych felgach śruby łapią 5-8 obrotów gwintu te tylko 3-4 , przy kupnie 17 nie zapominaj o przymiarce , ważne jest nie tylko odsadzenie ale i długość szpilek , za krótkie możesz zgubić koło + atrakcje z tym związane . :fcp24 [a opony mam nowe 215/55R16] . I do dziur też mam dystans dość duży . Z moich przykrych doświadczeń wynika że mini-profil na nasze [ i nie tylko !] drogi to 55 . Przy 17 w Starszym MkIII w Austrii :fcp17 pożegnałem się z felgami i oponą i do tego z przodu i z tyłu tzw dublet :fcp5 od tego czasu zostały mi widoczne obok 16 i wyleczyłem się z większych .
Wymiary założonych 16' to rozstaw śrub wiadomy szerokość to 7' odsadzenie 60mm a powinno być 50mm o 1 cm szerzej czyli w sumie 2 cm na osi mniej niż 50mm może ocierać o szczęki hamulcowe .

TOMAS 19-02-2009 21:45

Re: [MK4] jakie felgi do mondeo z salonu?
 
Ja mam 17 i lato i zimę. Lato to czarne fele takie jak w avatarze guma w rozmiarze 235/45/17, dobrze mi sie prowadzi i jestem zadowolony, co do zimy to rozmiar został z przymusu ponieważ musiałem kupić przez pewnego "fachowca" drugi komplet felg i zima została na orginałach forda. No dobra prawie na orginałach bo zostały pochromowane. Niewiem jak u innych, ale jak pierwszy sezon latałem zimą na 16 stalówkach to na progach zwalniających przycierałem chlapaczami wiec szkoda mi było obcierania blach. Jednak zdało by się coś weższego na zimę ;-)

Ravic 19-02-2009 22:11

Re: [MK4] jakie felgi do mondeo z salonu?
 
a ja będę miał w TitS 18"... kupię sobie poduszkę pod tyłek chyba...

jvc 20-02-2009 07:53

Re: [MK4] jakie felgi do mondeo z salonu?
 
Cytat:

Napisał TOMGOL
J Niewiem jak u innych, ale jak pierwszy sezon latałem zimą na 16 stalówkach to na progach zwalniających przycierałem chlapaczami wiec szkoda mi było obcierania blach.

No i znowu się nie zgodzę :fcp2 jeżeli latałeś na stalówkach 215/55R16 to wysokość opony jest dokładnie ta sama co 235/45R17 to o jakim ocieraniu mówimy? :fcp3 no a jezeli 205/55R16 to różnica miedzy 17" jest 11mm czyli też dosyć mało.
Ps. sorry ,ale to moja działka i jestem wrażliwy na tym punkcie :fcp1

PAFFCIO 20-02-2009 14:19

Re: [MK4] jakie felgi do mondeo z salonu?
 
Cytat:

Napisał MIR
Wymianę w stosunku 1:1 ..czyli bo nie złapałem??? :)

Kupowałem TitX więc w standardzie miałem 17alu...sorry nie doczytałem :fcp19
a jezeli chodzi o wymianę 1:1 to po prostu zamieniłem sobie fele fordowskie na inne. Tzn ja kupilem takie jak chciałem (no prawie) a dealer mi oddał za nie kasę zatrzymując te oryginalne.

TOMAS 20-02-2009 21:51

Re: [MK4] jakie felgi do mondeo z salonu?
 
Cytat:

Napisał jvc
Cytat:

Napisał TOMGOL
J Niewiem jak u innych, ale jak pierwszy sezon latałem zimą na 16 stalówkach to na progach zwalniających przycierałem chlapaczami wiec szkoda mi było obcierania blach.

No i znowu się nie zgodzę :fcp2 jeżeli latałeś na stalówkach 215/55R16 to wysokość opony jest dokładnie ta sama co 235/45R17 to o jakim ocieraniu mówimy? :fcp3 no a jezeli 205/55R16 to różnica miedzy 17" jest 11mm czyli też dosyć mało.
Ps. sorry ,ale to moja działka i jestem wrażliwy na tym punkcie :fcp1

Poprzednie felgi i opony miałem z c-maxa 205/55/16, myslałem że bedzie ok. Wiesz teraz na 17 mykam po tych samych progach i nic nie ociera. Nie wywałał bym kasy dla widzi mi się

HardMetal 20-02-2009 22:56

Re: [MK4] jakie felgi do mondeo z salonu?
 
Ja tam mam na zimę 17tki (235/45/17) a na lato już mam przygotowane 18tki (235/40/18)
Drogi u nas jak wszędzie i nie narzekam.

Moim zdaniem 16tki w takim dużym aucie to sorry ale porażka. Różnica między 16tką a 17tką w oponie to zaledwie lekko ponad 1cm. Na 17tkach auto prowadzi mi się znakomicie i niebo lepsza jest trakcja w zakrętach niż na 16tkach. Jak dla kogoś wielkim problemem jest odrobinę uważać na drodze to oczywiście musi zostać przy 16tkach. Ja wziąłem fabryczne 17tki (były w standardzie) tylko dla tego że od razu wiedziałem że będą na zimę więc nawet było mi to na rękę. Wybrałem tylko felgi nie polerowane żeby na zimę się nadawały.

Może jestem trochę stronniczy bo sprzedaje alufelgi w swoim sklepie ale mimo wszystko uważam że do tak dużego auta 17tki to minimum.

pozdrowionka

p.s. zapraszam oczywiście wszystkich do firmy po nowe felgi na wiosnę :fcp16

peryskop 21-02-2009 10:32

Re: [MK4] jakie felgi do mondeo z salonu?
 
ja latam na zimówkach 235/40/18 a takie same letnie czekają w garażu. Jasne że trzeba uważać na tak niskim profilu na dziury ale bez przesady, radość z jazdy i poczucie przyspawanego do nawierzchni na przeciętnie równych krajówkach - niezastąpiona, nie wspomne o autostradach.

RoNiN76 23-02-2009 09:14

Cytat:

Napisał peryskop (Post 1094882)
ja latam na zimówkach 235/40/18 a takie same letnie czekają w garażu. Jasne że trzeba uważać na tak niskim profilu na dziury ale bez przesady, radość z jazdy i poczucie przyspawanego do nawierzchni na przeciętnie równych krajówkach - niezastąpiona, nie wspomne o autostradach.

Życzę Ci jak najmniej guzów na oponach i jak najmniej prostowań felg. Przerabiałem temat w MK3 i powiem CI szczerze nie kalkuluje się ...super wygląda i super się jeździ ale tylko po dobrej nawierzchni.

23-02-2009 09:31

Żeby nie zakładać nowego postu ,jak Panowie sądzicie do srebrnego koloru samochodu pasują felgi z czarnymi wstawkami czy nie za bardzo? Do czarnego to wiadomo że jest super albo nawet do białego dla kontarstu,ale do srebrnego? A wiosna sie zbliża i coś muszę wybrać, najlepiej z tej oferty [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] Jak by ktoś coś z tych felg to rabat -15% z tym że plus przesyłka.
Ps. dlaczego mam taki nick :(

KrisK 23-02-2009 12:51

Cytat:

Napisał MIR (Post 1093037)
Witam już niedługo dołączam do grupy posiadaczy:> Biorę 2.0 benzyna , kombi , BIAŁY :)

Wszystko już wybrane cena dobra pozostała kwestia wyboru felg, biorę wersję gold + pierdoły więc dostaje te podstawowe 16 wzór 5- ramienny. Na ten moment mam plan by takie felgi przemalować (profesjonalnie) na kolor czarny. Moje pytanie brzmi : Czy warto u dealera dopłacać prawie 1900zł żeby mieć felgi 17 cali ?

Zastanawiam się czy nie zrezygnować w ogóle z alu felg , wynegocjowac posadzenie go na zwykłych felgach, a ale kupić na własną rękę.

Wg mnie biorąc pakiet gold x w ogóle nie masz możliwości negocjacji ... Auto "z góry" ma felgi 16 5-ramienne i choćby nie wiem ile byś dopłacał "oryginalnie z fabryki" innego nie dostaniesz. Wszystko oczywiście jest możliwe u dealera ale to tylko jego dobra wola a biorąc pod uwagę ceny felg u dealera to on sobie krzywdy nie zrobi. Lepiej kupić coś poza fordem a te 16 jeśli się tobie nie podobają czy chcesz inne to na zimówki będą jak znalazł. 16 z oponą 215/55/16 jest idealna wg mnie. Nie ma na co narzekać.
Pozdr
K

Snot 23-02-2009 21:12

Odp: [MK4] jakie felgi do mondeo z salonu?
 
Cytat:

Napisał RoNiN76 (Post 1095722)
Życzę Ci jak najmniej guzów na oponach i jak najmniej prostowań felg. Przerabiałem temat w MK3 i powiem CI szczerze nie kalkuluje się ...super wygląda i super się jeździ ale tylko po dobrej nawierzchni.

E tam przesada... prawie rok przejeździłem swoim mk3 na 18" felgach po dziurawej warszawie i teraz nie wyobrażam sobie założyć 16" na lato :) Nie ma tragedii, ale zgadzam się, że to raczej kwestia gustu zadka kierowcy. Jedni wola wozić się kanapą na kółkach, inni wolą czuć fakturę drogi na tyłku.

Co do autora postu. Nie bierz przeciętnych felg za wielką kasę. Weź na stalowych i kup sobie osobno. Napewno znajdziesz coś co ci się naprawde bedzie podobać. Byle były dobrej firmy, bo jakieś krzaki to i 14" na pierwszej dzurze pogniesz :)

TOMAS 23-02-2009 21:19

Odp: [MK4] jakie felgi do mondeo z salonu?
 
Cytat:

Napisał imported_jvc (Post 1095744)
Żeby nie zakładać nowego postu ,jak Panowie sądzicie do srebrnego koloru samochodu pasują felgi z czarnymi wstawkami czy nie za bardzo? Do czarnego to wiadomo że jest super albo nawet do białego dla kontarstu,ale do srebrnego? A wiosna sie zbliża i coś muszę wybrać, najlepiej z tej oferty [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] Jak by ktoś coś z tych felg to rabat -15% z tym że plus przesyłka.
Ps. dlaczego mam taki nick :(

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] tutaj możesz zmieniać barwę auta jak i kolor felg


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:22.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.