Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Forscan - program do diagnostyki i nie tylko (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=190910)

mayak 02-10-2013 14:53

Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Forscan potrafi (pełny change log jest tu: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]) :
- wykrywać wszystkie moduły w aucie
- czytać i kasować błędy ze wszystkich modułów podpiętych do HS-CAN i MS-CAN (jeśli używany ELM327 ma przełącznik HS/MS CAN)
- przeprowadzać testy poszczególnych modułów (niestety brakuje opisu co w ramach poszczególnych testów program robi)
- wyświetlać na bieżąco dane z różnych czujników i modułów
- przeprowadzać procedury serwisowe:
-- Reset EGR Valve Adaptations
-- zmieniać Fuel Injector Correction Factors w silnikach TDCi z CAN i bez CANa
-- resetować adaptację modułu silnika, czyli Keep-Alive Memory (KAM)
-- kalibrować ksenony w MK3 ("High Intensity Discharge Headlamp Calibration" for Mondeo Mk3) - dodatkowa notatka dotycząca MK3 jest tu: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Forscan działa z ELM327, ELS27, a także innymi OBD adapterami opartymi na chipsecie STN11XX

Ostatnio pojawiła się nowa wersja Forscana ([Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]) z zaimplementowaną testowo funkcję przepalania DPFa w 2.0tdci w Galaxy/S-Max/Mondeo4

Czy ktoś spróbuje przetestować?
Mój eSio nie ma DPFa, więc nie mogę u siebie (za to mogę komuś chętnemu przepalić bo mam kabelki )

jedna mała podpowiedź: poprzednie wersje Forscana poprawnie odpalały się, gdy ELM327 miał przełącznik szyn w położeniu HS-CAN

opis jak przerobić ELM327 aby obsługiwał także MS-CAN (HS-CAN obsługuje każdy ELM327) jest tutaj: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]


ps.
pisałem z pamięci, więc wszelkie korekty mile widziane

jacekn8 02-10-2013 16:27

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Ja jeszcze dodam że możemy odczytać przebieg zapisany w BCM. Nie wiem czy cofacze liczników tam sie dostają, ale u mnie w BCM i kilku innych modułach na HS CAN przebieg jest o 10 km niższy niż na IPC, ktory jest na MS CAN ;). Auto z pewnego źródła. Podpinałem przed chwilą do mk4 i rzeczywiście jest wypalanie statyczne dpfa. Nie robiłem tego u siebie bo nie mam problemów z dpf a nie jestem pewny czy mu to wymuszone wypalanie nie zaszkodzi jak jest sprawny. Czas wypalania ok 20 min.

Rewelacją byłoby jeszcze dynamiczne wypalanie, ale probram się prężnie rozwija ;)

MaXyM 02-10-2013 16:38

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
moze te 10km roznicy wynika z jakichs dojazdowek czy testowania w fabryce?

bobanr 02-10-2013 20:46

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
A może jest to związane z taką różnicą. Na liczniku 55 km/h a komputer pokazuje 49,9 km/h. Opony 215/55/R16 - czyli zgodne z homologacją.

http://img33.imageshack.us/img33/249/gzwl.jpg

fido 02-10-2013 20:56

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Koledzy mam pytanie jak się dostać to tych danych jak mam ELM327 i forscan, co można podpatrzeć i jak, ELM przerobiony z przełącznikiem

mayak 03-10-2013 20:51

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Cytat:

Napisał jacekn8 (Post 2084347)
Podpinałem przed chwilą do mk4 i rzeczywiście jest wypalanie statyczne dpfa. Nie robiłem tego u siebie bo nie mam problemów z dpf a nie jestem pewny czy mu to wymuszone wypalanie nie zaszkodzi jak jest sprawny. Czas wypalania ok 20 min.

napisałem do nich o tym, odpisali następująco:

Q: please tell me if there any danger (side effects) in case of fail in launching static DPF regeneration?

A:We believe no. The procedure usually takes 10-30 minutes (depends on vehicle), regeneration is performed by PCM, FORScan just follows the process and checks results at the end. So, there should be no damage (theoretically). However, DPF regeneration itself is not completely safe (because of high termperatures on exhaust), so it is desirable to test it with help of people who knows what they do. In other words, we would not like to involve into this people who have doubts, because we have doubts ourselves (we are not sure it was correct to announce such a need at all).

do odważnych świat należy

MaXyM 03-10-2013 21:13

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
ja bylem kiedys przy serwisowym wypalaniu dpf i widzialem ze przygotowane byly gasnice i waz z woda. auto powinno stac na betonie. upewnic sie ze po nim nie lezy nic co by moglo sie zapalic.
podobno w przypadku Kugi istnieje nawet ryzyko stopienia tylnego zderzaka (tylny tlumik jest podobno montowany zbyt blisko zderzaka)

jacekn8 03-10-2013 22:23

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Trzeba po prostu poczekać aż komuś się zapcha :619:

A teraz coś takiego:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

mayak 07-10-2013 08:34

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
jacekn8 - gdzie forscan wyświetla przebieg w IPC i BCM?
jakoś nie widzę u siebie

jacekn8 07-10-2013 09:44

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Cytat:

Napisał mayak (Post 2086610)
jacekn8 - gdzie forscan wyświetla przebieg w IPC i BCM?
jakoś nie widzę u siebie

Trzecia ikona od góry z lewej strony, następnie na dole wybierasz BCMii, później lekko po lewej wybierasz ustawienia (koło zębate), następnie w otwartym oknie klikasz 2x na funkcje TOTDIST (całkowity przebyty dystans), funkcja przechodzi na prawo i zatwierdzasz fajką, zamyka się okno i masz wybraną opcję TOTDIST. Następnie klikasz Play i wyświetla Ci przebieg w BCM.
Żeby odczytać przebieg z IPC to musisz mieć przełącznik na ELM i Forscan musi wyszukać na MS-CAN moduły, następnie robisz to samo tylko z początku zamiast BCM wybierasz IPC (przełacznik cały czas na ms-can).
Ale jak odczytujesz przebieg IPC to zawsze Forscan pokaże to samo co na liczniku jest. Natomiast ja sprawdzałem i jeden kolega z forum i pomimo pewnych pochodzeń samochodów przebiegi pomiędzy IPC a BCM różnią się minimalnie.

czader 07-10-2013 11:01

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Przebieg jest w BCM, IPC, PDM , DDM i SASM.

Jak kolega pisze u mnie tez sie roznia miedzy soba ok 10-50 km przy przebiegu 160.000km

Ciekawe czy cofacze silnikow opanowali zmiane we wszystkich modulach - ja mam auto z niepewnym przebiegiem - ciekawe czy takie sprawdzenie daje jakas pewnosc co do prawdziwego przebiegu ...

BTW - jest tez pole w Tescie licznika C+ gdzie jest napisale ODO roll count - u mnie jest 0 czy moze to sugerowac ze nie byl cofany licznik ?

enjoypoznan 07-10-2013 11:17

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Ja bawiłem się niedawno najnowszym Forscanem w obydwu autach.

W MK3 przebieg zapisywany jest tylko w zegarach. Nigdzie indziej nie udało mi się odczytać kilometrów.

W MK4 znalazłem w module BCM. Przebieg pokrywał się z tym na liczniku(auto salon PL). Różnica wynosiła ok 12km. Z tego co pamiętam te 12km więcej było na liczniku.

mayak 08-10-2013 22:52

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
rozczaruję Was: mam IPC i BCM z różnych 'parafii' (dołożyłem Converse+ w miejsce zwykłych zegarów) a mimo to przebieg jest podobny w obu miejscach

mrk26 09-10-2013 12:38

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
a ustawiałeś przebieg w Convers+ po przełożeniu ? ;) Bo chyba nie wsadziłeś z większym przebiegiem ;) :P

mayak 09-10-2013 12:58

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
nie ustawiałem

MakGreg 17-10-2013 11:19

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Sprawdziłem wypalanie dpf i teoretycznie działa. Po zagrzaniu silnika (na zimnym nie uruchomi) program podnosi obroty lekko ponad 2000. Pasek postępu wskazuje % procesu. Po ok. 20 min. i smrodzie palonej sadzy obroty spadają i silnik chodzi dalej. Pasek postępu pokazuje 84%. Po tym nic się nie dzieje silnik pracuje normalnie. Znudzony brakiem dalszego postępu wyłączyłem silnik którego później nie dało się uruchomić. Odpięcie klemy rozwiązało problem. Licznik dopalania dpf wyzerował się. Problemów z dpf nie miałem i wydaje mi się że statyczne dopalanie jest skuteczne, chociaż przy częstych jazdach na trasie jest zbyteczne.
Niestety ale minusem tej czynności jest znacznie większy i dlugo utrzymujący się smród spalenizny.

Tvvardy 17-10-2013 11:51

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Cytat:

Napisał MakGreg (Post 2091706)
Sprawdziłem wypalanie dpf .

Piszą, że potrzebują beta testerów w tej nowej wersji i jest to w fazie eksperymentów dopalanie dpf, jeśli możesz wyślij im FORScan log folder, ja ostatnio im zgłaszałem błędy. Wiem, że znaleźli błędy i wyjdzie nowa wersja z poprawkami.

mayak 17-10-2013 12:07

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] - tu jest opisane co dokładnie im wysyłać jako logi

jacekn8 01-11-2013 12:37

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Nowa wersja FORScan 2.1.9 beta
-procedura serwisowa Battery Monitoring System Reset do najnowszych modeli Forda
-procedura serwisowa Remote Keyless Entry do amerykańskich modeli Forda
-uaktualnienie bazy pojazdów
-ulepszenia polskiej wersji językowej i poprawki błędów

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

ccLot 01-11-2013 16:04

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
A u mnie łączy się, ale nie może odczytać konfiguracji autka :(
Miał ktoś coś takiego?

Pem2 02-11-2013 17:24

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Cytat:

Napisał bobanr (Post 2084494)
Na liczniku 55 km/h a komputer pokazuje 49,9 km/h.

http://img33.imageshack.us/img33/249/gzwl.jpg

bobanr, jak to uruchomić na wyświetlaczu ?

leszcz 02-11-2013 21:42

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Cytat:

Napisał Pem2 (Post 2100531)
bobanr, jak to uruchomić na wyświetlaczu ?

trzymaj przycisk ok na kierownicy i włącz auto . Wtedy wejdziesz w tryb serwisowy wyświetlacza.
wtedy zmieniając strzałkami dojdziesz do tej opcji i innych też np napięcia aku .

fido 04-11-2013 10:36

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Koledzy czy w MK3 idzie sprawdzić przebieg programem forscan jeśli tak to proszę podpowiedzieć jak.

jacekn8 04-11-2013 10:56

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Cytat:

Napisał fido (Post 2101461)
Koledzy czy w MK3 idzie sprawdzić przebieg programem forscan jeśli tak to proszę podpowiedzieć jak.

Podobno w MK3 nie ma nigdzie takiej opcji...

salmon 09-11-2013 15:40

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Od jakiegoś czasu mam problem z EGR - zapala się kontrolka MIL i błędy P1412 oraz P0404. Auto chodzi normalnie.
W najnowszej wersji FORScan jest procedura serwisowa "Reset EGR Valve Adaptations". Wiecie może co ona dokładnie robi? Czy może mi pomóc w tym przypadku a może zaszkodzić?

benio 09-11-2013 22:01

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Cytat:

Napisał salmon (Post 2104620)
...Czy może mi pomóc w tym przypadku a może zaszkodzić?

Odnośnie błędu P1412 to [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] masz coś w tym temacie.
Błąd P0404 "Układ recyrkulacji spalin - sygnał poza zakresem/wydajność".
Procedura serwisowa "Reset EGR Valve Adaptations" dotyczy wyzerowania wskazań położenia zaworu EGR i od tego momentu komputer ECM kasuje zapisane dane i ponownie zczytuje parametry, dotyczące położenia zaworu - kalibracja. Powyższa procedura nie zaszkodzi, ale czy pomoże - spróbować nie zaszkodzi. Przyczyna to albo zawór zapchany spalinami i silniczek nie ma siły poprawnie nim sterować, albo czujnik jego położenia nawala.

mayak 09-11-2013 22:49

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
najpierw oczyścić egr z syfu, a potem odpalić tą adaptację

mm32 27-11-2013 21:20

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
W jaki sposób można w Forscan sprawdzić kiedy ostatni raz było wypalanie DPF'a ?

tedi_k 27-11-2013 23:36

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Na danych live z PCMa są odpowiednie pozycje do oglądania. Na podłączonym samochodzie - po lewej stronie ekranik z oscylogramem, kółko zębate i wybór PCMa jako źródła danych, następnie wybór z tabeli odpowiedniej pozycji (nie pamiętam z głowy jak konkretnie się nazywa, ale łatwo znaleźć) i wskazanie jej do tabelki wybranych parametrów - tej po prawej stronie. Jak już wszystko wybierzemy, to klikamy guzik "odtwarzania" i już wszystko widać...

kasztan 28-11-2013 19:58

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
1 załącznik(i)
Przed chwilą sprawdzałem u siebie za pomocą ForScana jak wygląda temat DPF. Wydaje mi się, że parametry, które wybrałem dotyczą właśnie DPF.
I pojawiły się pytania:
1. Czy ktoś wie jak jest obliczana średnia odległość przebywana między regeneracjami?
2. Jaka jest różnica między DSLCR i DSLRT?
3. Kiedy jest kasowane NOFRE? (jakoś mi się nie chce wierzyć, żebym nigdy nie wyłączył auta podczas wypalania DPF)
4. Czy wyniki które mam wskazują, że wszystko jest ok, nie ok, można je jakoś zinterpretować?

mm32 28-11-2013 20:02

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
DSLCR i DSLRT różnica między nimi to chyba dystans przez który trwało wypalanie DPF,tak sobie myślę.

kasztan 28-11-2013 20:03

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Też tak myślałem, ale różnica w moim przypadku to 600 m. Trochę wydaje mi się to mało/krótko na czas wypalania DPF...

mm32 28-11-2013 20:07

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Może akurat w korku stałeś,zobaczę jutro u siebie i podam wyniki.

mrk26 28-11-2013 20:20

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Ja jestem bardziej niż pewien że te dane nie są do końca prawidłowe bo ostatni parametr: TESLRT powinien być: dystans od ostatniego wypalenia ;)
Co ciekawsze forscan inaczej mi interpretuje błędy niż np. delphi lub autocom, gdzie te oba są dokładniejsze-bardziej precyzyjne?nazywają poprawniej ;)

Markoo 28-11-2013 20:53

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Cytat:

Napisał mrk26 (Post 2115605)
Co ciekawsze forscan inaczej mi interpretuje błędy niż np. delphi lub autocom, gdzie te oba są dokładniejsze-bardziej precyzyjne?nazywają poprawniej

Masz na myśli precyzję opisu ? czy podają różne nr błędów ?

mrk26 28-11-2013 21:06

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Precyzję opisu, numery błędów są takie same ;)

CERES 28-11-2013 22:46

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
jakie to szczęście, że mam benzynę :P

1endzi 30-11-2013 23:57

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
nowy
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

mayak 01-12-2013 00:10

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
taaa, widziałem
i zastanawiam się po co to robią - chodzi o support mega nowych wózków jak np. 2014 EcoSport.
Czas ktory na to poświęcili mogliby przeznaczyć na zrobienie coś pożytecznego dla starszych fordów, a nie dla nówek na gwarancji, które i tak trafią do aso jakby coś się działo źle

1endzi 01-12-2013 00:22

Odp: [mk3][mk4]Forscan - program do diagnostyki i nie tylko
 
Cytat:

Napisał mayak (Post 2116792)
taaa, widziałem
i zastanawiam się po co to robią - chodzi o support mega nowych wózków jak np. 2014 EcoSport.
Czas ktory na to poświęcili mogliby przeznaczyć na zrobienie coś pożytecznego dla starszych fordów, a nie dla nówek na gwarancji, które i tak trafią do aso jakby coś się działo źle

wychodzą z założenia że flota się odmładza :)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:49.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.