Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford S-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=153)
-   -   [S-MAX 2006-2015] Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury) (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=163366)

Wodnik 10-08-2012 12:25

Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Witam.
Sposób sprawdzony, bo osobiście to robiłem u mechanika przy wymianie swoich klocków.
================================================== =======

• Przy cofaniu się klocków płyn hamulcowy też będzie się cofał i może zostać wypchnięty ze zbiorniczka wyrównawczego (proponuję wyciągnięcie płynu szczypawką prawie do końca).

Procedury cofnięcia klocków do wymiany.
Zwolnić hamulec EPB:
- włączyć zapłon;
- nacisnąć i puścić przełącznik hamulca EPB podczas wciskania pedału hamulca lub sprzęgła. Lampka ostrzegawcza układu hamulcowego w tablicy przyrządów zgaśnie;
- wyłączyć zapłon.;


Włączyć tryb przeglądowy:
- włączyć zapłon;
- wcisnąć i przytrzymać pedał przyśpieszenia;
- nacisnąć i przytrzymać przełącznik hamulca EPB;
- wyłączyć zapłon;
- w ciągu 5 sekund włączyć zapłon;
- odczekać, aż mechanizm hamulca postojowego w tylnych zaciskach hamulca cofnie się; (będzie słychać pracę silniczków)
- wyłączyć zapłon;
- zwolnić pedał przyśpieszenia;
- puścić przełącznik hamulca EPB;


• Wymontować i zamontować klocki hamulcowe.

• Uzupełnić płyn hamulcowy.

Procedury wypchnięcia klocków po wymianie.
Wyłączyć tryb przeglądowy:
- włączyć zapłon;
- wcisnąć i przytrzymać pedał przyśpieszenia;
- podciągnąć i przytrzymać przełącznik hamulca EPB;
- wyłączyć zapłon, a następnie włączyć w ciągu 5 sekund;
- odczekać, aż mechanizmy hamulca postojowego w tylnych zaciskach hamulcowych przesuną się całkowicie do przodu (będzie słychać pracę silniczków);
- wyłączyć zapłon;
- zwolnić pedał przyśpieszenia;
- puścić przełącznik hamulca EPB.


• Nacisnąć pedał hamulca 3 razy.

• Uzupełnić płyn hamulcowy.

corneliusab 13-08-2012 08:09

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Jest fajna instrukcja, krok po kroku. Przydaloby sie ja podwiesic albo wrzucic do Tech. ABC zeby nie zginela.

Pozdrawiam

maciej 13-08-2012 19:40

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Wodniku !
Ile tego płynu hamulcowego będzie ?
Chodzi mi o to; Jaką dużą szczypawkę przygotować ;)

Wodnik 16-08-2012 16:47

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Ja nie miałem żadnej szczykawki i mi wciekł do komory silnikowej :D
Dlatego dopisałem taką mmodyfikację, żeby sobie jakąś załatwić i wyciągnąć do jakiegoś słoika na czas wymiany.

maciej 29-11-2012 19:08

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Jestem po wymianie :) klocków! Dzięki za manual - pomógł - zadziałał :)
O dziwo zapomniałem odciągnąć płyn ze zbiorniczka i po odciągnięciu tłoczków jakoś zmieścił się w zbiorniczku;) Tak więc wszystko zależy od wyjściowej ilości płynu hamulcowego! Jeszcze jedna drobna uwaga; po wyłączeniu zapłonu - zaraz ponownie włączyć, ciężko się bowiem zmieścić w tych 5 sek, a myślę, że jest to jeszcze mniej... może 2-3 sek...to tak z mojej obserwacji. Kiedy silniczki odciągną tłoczki na czerwonym wyświetlaczu pojawia się napis : ,,EPB tryb service", czy jakoś tak...
Pozdrawiam

sylcho 02-01-2013 21:33

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
W swoim Esiu z 2008 mam też hamulec elektroniczny. Klocki już są prawie zdarte, tarcze też trochę zużyte więc muszę szybko obie te rzeczy wymienić (tył samochodu). Z braku czasu chciałem to zlecić jakiemuś zaufanemu warsztatowi w Warszawie (nie w Fordowskim bo tam wszystko jest x2). W związku z tym chciałem kupić takie komplety (tarcza i klocki). Czy dla hamulca elektronicznego te elementy są inne niż przy hamulcach manualnych ? Czy ktoś może mi polecić producenta i sklep internetowy gdzie to można kupić niedrogo ? Będę szczerze zobowiązany ;-)

PEES.75 03-03-2013 20:29

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
rozumiem że tłoczki nadal trzeba wkręcić.Czy jednak ta procedura załatwia całą sprawę?

Wodnik 04-03-2013 11:23

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Ja nic nie musiałem wkręcać, przy tym typie hamulca ta procedura załatwiła mi wszystko automatycznie.

maciej 04-03-2013 14:00

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Ja po procedurze musiałem je śrubokrętem wcisnąć do środka :roll:

PEES.75 17-03-2013 19:43

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Pewnie w nowszych modelach ten hamulec jest trochę inaczej rozwiązany... U mnie są linki które podciąga silniczek elektr. zamiast dźwigni ,ale sama zasada działania zacisków jest taka sama w obu przypadkach,więc zastanawiam się jak te tłoczki miałyby się same cofnąć. Zazwyczaj trzeba je wkręcać.

Rafał A.(antek) 18-06-2013 19:23

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
W s-max jest inne rozwiazanie, silniczki sa 2, bezposrednio na zaciskach, brak linek

adamleon 19-06-2013 08:25

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Nie mam takiego hamulca i nie widziałem go, ale czy nie można cofnąć całego mechanizmu podpinając napięcie na "krótko" do silniczka?
Nie znam się na tym, ale pytam z ciekawości.

otre 23-02-2014 21:31

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
witam wszystkich

jestem świeżo po wymianie i udało się bez żadnej procedury tj:
wkręcenie tłoczka i następnie wepchnięcie
prosto i skutecznie (S-max 2010)

Rafał A.(antek) 26-02-2014 21:43

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Cytat:

Napisał otre (Post 2165709)
jestem świeżo po wymianie i udało się bez żadnej procedury tj:
wkręcenie tłoczka i następnie wepchnięcie

moze masz zwykly reczny

danwis 13-09-2016 19:25

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
witam
bylem u mechanika wymienił kolocki w hamulcu elek. w fordzie S max
po przez techa deaktywował hamulce
wymienił .probował aktywowac po przez Techa
nie udało sie obecnie jest tryb awaryjny ebp podczas jazdy
pali kontroka brake i mruga reczny i sygnał jak nie byly zapieta pasy
mechanik bezradny zostawił mnie problemem reczny nie działa
nie wiem co dalej robić
prosze o pomoc

latar 13-09-2016 22:50

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] wygląda na to, że mechanik zostawił cię w trybie przeglądowym. Ostatni krok z procedury wymiany z pierwszego postu to jednocześnie wyjście z procedury serwisowej. Zrobisz to sam w samochodzie. Powinno zadziałać.

Cytat:

Napisał Wodnik (Post 1862322)
Procedury wypchnięcia klocków po wymianie.
Wyłączyć tryb przeglądowy:
- włączyć zapłon;
- wcisnąć i przytrzymać pedał przyśpieszenia;
- podciągnąć i przytrzymać przełącznik hamulca EPB;
- wyłączyć zapłon, a następnie włączyć w ciągu 5 sekund;
- odczekać, aż mechanizmy hamulca postojowego w tylnych zaciskach hamulcowych przesuną się całkowicie do przodu (będzie słychać pracę silniczków);
- wyłączyć zapłon;
- zwolnić pedał przyśpieszenia;
- puścić przełącznik hamulca EPB.


• Nacisnąć pedał hamulca 3 razy.

• Uzupełnić płyn hamulcowy.


danwis 14-09-2016 06:46

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Próbowałem dalej to samo nie działa

latar 14-09-2016 08:39

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
To może spróbuj wejść w tryb przeglądowy procedurą z pierwszego postu a potem wyjść w opisany sposób.
Przeczytaj jeszcze raz uważnie. Może coś źle robisz.

Rafał A.(antek) 19-09-2016 22:50

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
jak układ poszedł w tryb awaryjny to bez usunięcia usterki i skalibrowania recznego raczej nie ruszy. Dobry komp, najlepiej IDS :)

Marek M&B 07-11-2016 19:03

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Witam.Mam problem w moim S maxie. Nie działa ręczny hamulec elektryczny.Problem pojawił się po wymianie tarcz i klockow przód plus tył.
Wpierw po przyjeździe do domu od mechanika niby wszystko było OK.Auto stało dwa dni nie użytkowane.W międzyczasie zauważyłem że swieci się kontrolka z ręcznego pomimo że chyba nie powinna.Po dwóch dniach okazało się ze akumulator jest kompletnie rozładowany podczas gdy wcześniej nie miałem zadnych problemów. Naładowalem go i trzyma napięcie jednak okazało się że miga mi cały czas podczas jazdy kontrolka z ręcznego i świeci się też kontrolka brake. Co o tym myśleć, przecież do wymiany wszystko działało?

wilczak 07-11-2016 19:08

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
może procedura nie wyłączona, spróbuj zrobić to co pisał @[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] w poście #16

Marek M&B 14-11-2016 20:29

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Samochód mam nadal u mechanika.Twierdzi że zepsuł się sterownik hamulca ręcznego.
Czy jest możliwość uszkodzenia takiego sterownika przy zakładaniu tarcz i klocków ?
Może być jakiś związek?

szynszyl 08-04-2017 15:45

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Panowie. procedura jest cacy. ja nie miałem grama okładziny ciernej klocka i tarcze na zero. kupiłem tak, wiedziałem o tym, ale że aż tak strasznie to nie do końca byłem świadomy.
te tłoczki sie wkreca czy wciska? bo po wejściu w tryb serwisowy i tak wcisnąłem maszynką do zacisków tłoczki. boje sie ze coś uszkodziłem.
i tak mnie czeka robota z zestawem naprawczym zacisku, ale to już tylko 2 srubki i zacisk wyjęty.....

ps. ja mam zero linek czy cięgien. mam po prosty zacisk z tymi silniczkami

szynszyl 10-04-2017 16:32

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
już nie ważne. auto u mechanika - brak czasu na zmiane reparaturek tłoczka. .
poza tym nie chce wejść w tryb serwisowy. silniczki sie przy nowych tarczach i klockach nie cofają. choć EPB pracuje normalnie i zero błedów

krzysztof19711 05-07-2017 21:50

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Cytat:

Napisał danwis (Post 2658425)
witam
bylem u mechanika wymienił kolocki w hamulcu elek. w fordzie S max
po przez techa deaktywował hamulce
wymienił .probował aktywowac po przez Techa
nie udało sie obecnie jest tryb awaryjny ebp podczas jazdy
pali kontroka brake i mruga reczny i sygnał jak nie byly zapieta pasy
mechanik bezradny zostawił mnie problemem reczny nie działa
nie wiem co dalej robić
prosze o pomoc

Witam!!!
Mam to samo tyle, że robiłem to sam byłem później na kompie i pokazało błąd lewego tylnego zacisku, stwierdziłem, że mam uszkodzone mocowania silniczka do zacisku i pewnie stąd ten cyrk...czy można w tym coś dalej grzebać czy wymieniać cały zacisk, bo samego silniczka to pewnie nie dostanę....

tzk983 07-07-2017 19:31

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
A wymiana w ASO to 120 zł ...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

kewcio 16-08-2017 18:03

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Ja miałem tak, że po wejściu w tryb serwisowy i słyszalnej pracy silników w kołach tylnych tłoczki i tak trzeba było wcisnąć ręcznie.
Reszta już OK.

szynszyl 17-08-2017 13:40

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
bo wchodzi mechanizm wypierający, a nie tłoczek

Cinek78 25-05-2018 20:09

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Powiedzcie mi czy w najnowszej budzie ( 2016) ta sama procedura? Czy może coś zmienili?

Darrro 13-06-2018 00:07

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Jestem właśnie po naprawie EPB (tego z silniczkami). Podczas procedury lepiej nie wyjmować kluczyka ze stacyjki albo kończyć procedurę bez założonych zacisków na miejsce (tłoczek może wypaść i trzeba będzie odkręcać silniczek, co nie jest łatwe jak śruby są zapieczone, u mnie skończyło się na rozwiercaniu i gwintowaniu) Jeżeli po procedurze cofnięcia tłoczków trzeba cofnąć tłoczek robimy to przez delikatne ściskanie, jeżeli się cofa to robimy to do końca, a jeżeli czujemy, że coś stawia opór to znaczy że jeździk się nie cofnął. Nie wiem jakie mogą być tego przyczyny pozą tą, że gwint jeździka jest zjechany (u mnie tak było i trzeba było gwintować na nowo nażynką i gwintownicą 9 1.25). Przy ewentualnych ingerencjach trzeba brać pod uwagę, że jeżeli EPB straci kalibrację to bez IDS się nie obejdzie.

Gicior 05-07-2018 21:17

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
A jak włącza się tryb przeglądowy?

surfly 05-07-2018 21:20

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Pierwszy wynik z wyszukiwarki wujka Googla
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Gicior 08-07-2018 10:54

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
[QUOTE=surfly;3001812]Pierwszy wynik z wyszukiwarki wujka Googla
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Po wejściu w tryb przeglądowy strzałkami na kierownicy poruszamy się po różnych wskazaniach, czy przy wymianie hamulca musi być ustawione jakieś konkretne wskazanie w trybie?

surfly 09-07-2018 09:48

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Ale w tym opisie nie ma nic o dotykaniu przycisków na kierownicy.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

kiniu 21-10-2018 17:00

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
witam

Koledzy czy opisana przez Wodnika procedura wymiany tylnych klocków znajdzie swoje zastosowanie w Galaxy z 2012 roku z elektrycznym ręcznym?

kiniu 29-10-2018 05:00

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Witam
Chciałbym potwierdzić, że procedura wymiany klocków w Galaxy jest taka sama jak w S Max.
Aczkolwiek natrafiłem na jeden problem. Wykonałem "odpuszczenie" silników ręcznego zgodnie z procedurą. Tłoczki się nie schowały więc musiałem wciskać je ręcznie. Lewy tłoczek bez problemu się schował, wystarczyło delikatnie go wcisnąć. Problem nastąpił z prawej strony bo tam tłoczek pod ściskiem schował się może ze 2mm i tyle, dalej ni hu hu. Po każdej procedurze wprowadzania hamulców w tryb serwisowy chwal się po te 2-3mm. Biegałem do samochodu z 15 razy włączając i włączając tryb serwisowy hamulców za każdym razem dociskając ścisk na tłoczku. W końcu schował się na tyle że założyłem dwa nowe klocki. Po zakończeniu wszystko działa jak należy.
Ktoś może ma jakąś sugestię co z tym jedynym tłoczkiem mogło być nie tak?

mkaminski100 10-02-2019 20:23

Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Tłoczek nie jest na sztywno połączony z mechanizmu hamulca więc tłoczek się nie cofnie sam. Mechanizm się "suwa" w tłoczku więc wypchnie go ale już go nie cofnie.
Cofa się sam mechanizm w środku pozwalając na wciśnięcie tłoczka ręcznie.
Zresztą nawet w instrukcji jest napisane że po włączeniu trybu serwisowego trzeba wcisnąć manualnie tłoczki.

Rozumiem że ktoś powie "ale mi się cofnęły" tylko że konstrukcja pozwala jedynie na automatyczne wyciśnięcie tłoczka a nie jego schowanie.

Dlatego po włączeniu trybu śrubokrętem wciskamy tłoczek.




Sent from my iPhone using Tapatalk

Gregs 18-03-2019 19:18

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Cytat:

Napisał Cinek78 (Post 2984053)
Powiedzcie mi czy w najnowszej budzie ( 2016) ta sama procedura? Czy może coś zmienili?

Ponawiam pytanie kolegi Cinka :) Czy ktoś z Was już to robił?

Auvach 30-08-2019 15:34

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
Witam kolegów!
Mam nadzieję że nikt nie obrazi się że tu napisze ale... po włączeniu trybu serwisowego epb i wymianie klocków, silniczki nie chcą wrócić :( forscan wywala błąd u2100 - konfiguracja początkowa nieukończona. Brak kalibracji.
I teraz pytanie do was: czy sam moge jakos to naprawić czy bez odpowiedniego sprzętu się nie obejdzie? Z góry dzięki za pomoc.

mkaminski100 30-08-2019 18:04

Odp: Hamulec elektroniczny - wymiana klocków (procedury)
 
A podlaczyles wszystko poprawnie?
Jesteś pewien że poprawnie wychodzisz z procedury?

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:13.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.