Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   Sprawa olejowa (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=14688)

jagrall 10-07-2006 15:58

Sprawa olejowa
 
Zbliżam się do wymiany oleju i kolejny raz pojawia sie dylemat. Otóż mam już la liczniku 171 000km i ciągle olej klasy 0W/40. zastanawiam się, czy nie pora już przejść na jakiś gęstszy, dodam że wczoraj po 9000km od wymiany sprawdzałem poziom oleju i mam go tyle ile było po wymianie, poprostu silnik nie bierze grama oleju. chcę przejść z mobila na olej fordowski, proszę też o wasze opinie o nim. co wybrać: 5W/40 syntetyk czy 0W30 półsyntetyk??

slawas1 10-07-2006 16:31

zdecydowanie 5w40

jest to olej w pełnu syntetyczny, natomiast 5w30 to jakościowo gorszy olej

a jeśli ci nie bierze oleju to nie warto zmianiać na półsyntetyk

krzysieksa 10-07-2006 16:32

Re: Sprawa olejowa
 
Cytat:

Napisał jagrall
Zbliżam się do wymiany oleju i kolejny raz pojawia sie dylemat. Otóż mam już la liczniku 171 000km i ciągle olej klasy 0W/40. zastanawiam się, czy nie pora już przejść na jakiś gęstszy, dodam że wczoraj po 9000km od wymiany sprawdzałem poziom oleju i mam go tyle ile było po wymianie, poprostu silnik nie bierze grama oleju. chcę przejść z mobila na olej fordowski, proszę też o wasze opinie o nim. co wybrać: 5W/40 syntetyk czy 0W30 półsyntetyk??


Myślę, że raczej powinieneś pozostać przy tym klasy 0W/40. Ja mam przebieg zbliżony do Twego i nadal jeżdżę na Mobil 1 syntetic 0W/50 i jak narazie też mam raczej sucho ( lekko pod misą pojawiło się delikatne zaolejenie uszczelki) i po 14 tys km na bagnecie nie zaobserwowałem ubytku oleju. Do wymiany mam jeszcze około 1 tys km i też się wahałem czy nie przejść na gęstszy ale znajomy, który prowadzi zakład naprawczo-wulkanizacyjny powiedział mi, że jak nie ma wycieków i nie ubywa oleju więc nie ma sensu przechodzić na gęstszy. Kiedys też pisałem o przejsciu na gęstszy ale Forumowicze odradzili mi ten zabieg. Brat ma w Hondzie 220 tys km i ciągle jeździ na 0W/40 Shell syntetic.

tomju 10-07-2006 22:05

Mogę tylko potwierdzić opinię krzysieksa. Właśnie zalałem swój bolid syntetykiem Mobila 0W40, a zbliża się już 170k km.

Slawko 10-07-2006 22:05

jagrall, nic nie zmieniaj i lej to co lałeś.


Macie jakąs obsesje z tymi zmianami olei, bo juz tyle przejechane. Poczekaj jak zacznie brać olej i bedziesz miał na szafie tak z 500tys.

raf1k 10-07-2006 23:11

hmm ja mam tez 170tys i wlasnie bede wymienial olej ale ja sobie przejde raczej na mineral... slysze lekko jak mi zaworek pracuje i moze to byc przyczyna gestrzego oleju i widze ze pod misa mam lekko mokro... ja w tej chwili mam olej 10W40 ale zmienie go na 15W40 i ogolnie mam cos malo oleju...

a co do jeszcze tej zmiany oleju to zalezy jak kto jezdzi i jak daleko... na ktosze odcinki olej moze byc gestrzy ale na wieksze zalecany raczej rzadszy przy tych przebiegach...

a co do tego mowicie o wymianie oleju na gestrzy ale to chyba jak juz bardziej rzadsz :fcp9

Slawko 11-07-2006 06:17

Cytat:

Napisał raf1k
a co do jeszcze tej zmiany oleju to zalezy jak kto jezdzi i jak daleko... na ktosze odcinki olej moze byc gestrzy ale na wieksze zalecany raczej rzadszy przy tych przebiegach...

chyba odwrotnie.

robal 11-07-2006 06:55

jagrall, zgadzam się z większością. Zostań przy tym co masz. Przebieg tu nie ma nic do rzeczy.

Ja przy 137.000 w swoim (jeszcze w niemieckim ASO) miałem lany 5W-30, jednak gość co go sprowadził nie spojrzał na naklejki i zawieszki i zalał go Lotosem mineralnym :fcp24 . I niestety. Już muszę śmigać na 15W-40 :)

I tak na marginesie:
Cytat:

Napisał jagrall
5W/40 syntetyk czy 0W30 półsyntetyk

Jak mnie pamięć nie myli, to 0W-30 też jest full syntetyk.

jagrall 11-07-2006 11:03

a powiedzcie co sądzicie o fordowskim 5W40?? bardzo mocno myśle o przesciu na taki olej, kusi mnie jego cena, u jacka w sklepie 135 za 5 litrów, dotychczasowy mobil 160 za 4 a jeszcze litr muszę dokupić. za cenę mobila mam fordowski i filtry

Slawko 11-07-2006 11:12

jagrall, nie powinno byc kłopotu. full syntetyk i tańszy.

matzone 11-07-2006 13:05

Ja dziś zalałem silnik Formułą S (5W-40). Zobaczymy jak się bedzie sprawował (mam przejechane 35 000 km). Miałem nie kombinować (myśle sobie-pozostane przy Formule E) ale muszę przejśc na syntetyk ponieważ może jeszcze w tym roku zajrzy mi pod maskę poważniejszy wirus. A przy wysilonym silniku to już 5W-30 by nie wyrobiła i dodatkowo mam mały przebieg to przejscie na syntetyk jest bezpieczne. Po zmianie softu to może jakiś Motul zapodam a na razie będę badał zachowanie S-ki :fcp3 . Jak byłem w tamtym tygodniu w Serwisie na wymianie płynu hamulcowego to mechanik który grzebał przy moim mondku powiedział że rozbierali silnik mondka TDCI zalaneg olejem Formuła E (z przebiegiem coś koło 240 000 km i był czysciutki bez nagarów i innych świństw. Tak więc powtórzę za kolegami, Formuła E to dobry olej.

TREBOR75 11-07-2006 13:18

Ja śmigam na 5W40 i jestem zadowolony :D

jagrall 11-07-2006 14:35

ok dzięki za opinie. kupuję w takim razie fordowski formula s 5w40.

TREBOR75 11-07-2006 14:42

Proszę bardzo ;) Słyszałem że Polskie też są dobre. Normy są takie same jak inne tylko za markę płacimy więcej i reklamy :D

thered 23-05-2007 22:27

Cytat:

Napisał TREBOR75
Proszę bardzo ;) Słyszałem że Polskie też są dobre. Normy są takie same jak inne tylko za markę płacimy więcej i reklamy :D

W końcu Mobila rozlewają w lotosie...
Ja zalałem Texaco Havoline Extra 10W40 silnik sie wyciszył zawór przestał głośno klepać. �#�

TREBOR75 24-05-2007 09:31

5 L Texaco 120 zł, a olej Lotos mówisz że bryndza?

thered 24-05-2007 20:45

Cena nie zawsze świadczy świadczy o jakości...
Texaco nie jest znany na polskim rynku wiec i ceny nie ma za wysokiej.
Wiem jedno zalałem Magnateca 10W40 i silnik pracował dość głośno, pomimo świerzego oleju. Teraz po wymianie na texaco jest ciszej a temperatura silnika minimalnie spadła :fcp19 .
A że tańszy... to i olej od Forda musi być wg. Ciebie do duszy bo skoro za 10W40 płaci sie 19 zl/litr
Poza tym wysokie ceny są dobrym kąskiem dla wszystkich ludzi którzy podrabiają.
W polskich olejach zawsze brakowało dobrych dodatków a i baza olejowa produkowana jest z bardzo zasiarczonej ropy rosyjskiej, chociaż podobno podkreślam podobno oleje z serii platinum są już troszkę lepsze. Wiec proszę Olejów Texaco nie porównuj z Lotosem. Cena to nie wszystko... Castrol pewnie musi pokryć z czegoś koszty reklam... :fcp4
Zapamiętaj - siarka twoim wrogiem .... zarówno w paliwie, oleju czy winie :fcp12
Pozdrawiam Thered :fcp27 Szczecin

TREBOR75 25-05-2007 09:55

amen

co byście kupili 10W40:
Texaco cena 110 zł za 5L
Lotos cena 75 zł za 4L
Orlen cena 55 zł za 4L
:fcp20

Peter04 02-06-2007 15:26

Jako że jest to mój pierwszy post witam wszystkich użytkowników forum:)
Niedawno zakupiłem sobie mondeo 1,8 Td.I mam mały problem.Kiedy sprawdzam poziom oleju na bagnecie to raz jest ponad max a innym razem jest poniżej minimum.O co tu moze chodzic?Czy zmiana oleju może pomóc cokolwiek?

Procek 02-06-2007 19:13

Cytat:

Napisał Peter04
...raz jest ponad max a innym razem jest poniżej minimum.O co tu moze chodzic?

Poziom oleju sprawdzaj tylko wtedy, kiedy samochód stoi na równej powierzchni. Jeśli już sprawdzasz to odczekaj kilka minut od wyłączenia silnika, aby olej w całości zdążył spłynąć do michy.

jaywalker 27-10-2008 16:23

Re:
 
Cytat:

Napisał TREBOR75
amen

co byście kupili 10W40:
Texaco cena 110 zł za 5L
Lotos cena 75 zł za 4L
Orlen cena 55 zł za 4L
:fcp20

ja bym kupił Mobil Super S 10W40 za 92zł/4l :fcp2

bo taki kupuję :fcp1

Klimek 27-10-2008 17:08

[mk3]: Sprawa olejowa, TDDI
 
Przewalilem cale forum w poszukiwaniu odpowiedzi JAKI OLEJ do TDDI.
I szczerze mowiac wiem tyle samo. Co forumowicz to inne zdanie. BYl kiedys dluzszy watek nt. oleju i pojaiwly sie 3 nazwy:

1/ LIQUI MOLY Top Tec 5W40
2/ MOTUL Specific Ford 913B 5W30
3/ QUARKER STATE Horse Power 5W30
Inne to przereklamowane, rozlewane w PL, podrabiane, za tanie, za drogie, za polskie, itp......

JA osobiscie mam Valvoline SynPower 5W-40 - syntetyk. Nie ma ubytkow. Temperatura OK (ale czy to olej?). Troche glosno chodzi ale to TDDI i nie widzialem (slyszalem) cichego. Piszą, ze dobry olej to i ciszej chodzi :566:

Tutaj mala tabelka co do jakosci oleji (taki jakosciowy standard).
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

CO DORADZACIE ? (por az kolejny)

dyda6joe 27-10-2008 18:03

Re: Sprawa olejowa
 
chyba przydałoby się wprowadzić zasadę że na temat oleju, w odpowiedzi na pytania powinny się wypowiadać posiadacze podobnych roczników. przecież różnica między Mk1 jest znacząca już pod względem rocznika czyli już mozliwość innego oleju, a różnica między Mk1, Mk2 a Mk3 albo Mk4 to już w ogóle (inne auta, inne silniki itd). nie mówiąc o róznicy diesel benzyna

Jakub 27-10-2008 20:26

Re:
 
Cytat:

Napisał Slawko
jagrall, nic nie zmieniaj i lej to co lałeś.


.


Też tak uważam :)

white999 28-10-2008 18:03

Re: Sprawa olejowa
 
Czy olej jest dobry czy zly przekonamy sie wtedy jak bedziemy lac caly czas ten sam i silnik przejedzie nam ponad 500kkm. Nie pamietam dokladnie jakim olejem zalewalem niedawno mondka. Cos ze znanych firm ale nei chce mi sie isc do garazu i sprawdzac dokladnie. W poprzednim samochodzie ( opel kadett ) lane byly przez 20 lat najtansze dostepne oleje na rynku. Samochod przejechal ponad 500kkm a silnik caly czas pracowal dobrze. Dlatego mimo tego ze w obecnym samochodzie leje drozszy ( czyli teoretycznie lepszy ) olej to nie wiem do konca czy to ma sens


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:06.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.