Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ogólnie o motoryzacji (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=122)
-   -   Modyfikacje Converse+ by Orion512 (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=197422)

orion512 21-01-2014 12:48

Modyfikacje Converse+ by Orion512
 
Ponieważ ten wątek jest faktycznie nieco chaotyczny, zawiera mnóstwo różnych obrazków poprzeplatanych dyskusjami, dla niektórych osób może być trudne do ogarnięcia co już jest zrobione.
Zwłaszcza jeśli nie czytało się go wnikliwie od początku.

Aktualnie są zatem dwie zamknięte, przetestowane i niemodyfikowane już wersje:

1007 black dla liczników przedliftowych do 2009 roku (7M2T, 8M2T)
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

1122 black dla liczników międzyliftowych z roku 2010 (AM2T)
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Wizualnie obie wersje są nieomal identyczne (pomimo gorszej jakości zdjęć dla 1007).
Różnice są dosłownie kosmetyczne w dwóch kontrolkach (przedlift nie miał jeszcze BLIS, w międzylifcie nie ma już kontrolki tempomatu)
Wszystkie zdjęcia więc należy traktować jako adekwatne dla obu wersji.

Modyfikacje w obu wersjach są jednakowe:
- motyw brązowy został zastąpiony czarnym poliftowym (oryginalny niebieski również pozostał)
- zmienione dwa obrazki samochodów (główny oraz w podglądzie ciśnienia TMPS)
- zamienione kontrolki na wersje poliftowe

Ewentualnie na życzenie do każdej wersji (przed i poliftowej z update do 1507) można dorzucić logo startowe według własnego projektu np. takie
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

To właśnie te wersje dostępne są również u kolegi tedi_k

Równolegle prowadzone są różne prace związane z PDC oraz modyfikacją grafik komunikatów otwartych drzwi, maski, hill assist itp. jednak nie mają one nic wspólnego z powyższymi wersjami.
Jeszcze przez jakiś czas będą one jedynymi.

Mam nadzieję że ułatwi to ogarnięcie tematu.

orion512 23-01-2014 21:48

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Panowie czy naprawdę nikt nie ma dostępu do tego schematu??

A może w takim razie ktoś wie w jaki sposób convers dowiaduje się o wciśnięciu guzików na kierownicy kiedy poruszamy się po menu (ok, strzałki, M).

Czy te guziki są podłączone do jakiegoś modułu a ich stan jest transmitowany do converse poprzez magistralę CAN (jeśli tak to którą), czy też guziki podłączone są bezpośrednio do zegarów przewodami?

Ile magistral CAN dochodzi do zegarów. Kiedyś wyczytałem gdzieś że wszystkie 3 ale po obserwacji płyty wychodzi mi że tylko dwie. Czy ktoś może to potwierdzić?

mayak 24-01-2014 09:20

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
ze dwa razy podawałem, ale podam jeszcze raz :)
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

kolonez 24-01-2014 10:05

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
3 załącznik(i)
Mayak podał Ci dokładny adres schematów, tam jest to w jednym pliku tiff

Widziałem Twoją prośbę na priv, jeżeli masz jakiś problem ze ściągnięciem to załączam schematy podłączenia licznika oraz rozpiskę wtyczki

Pozdrawiam

orion512 24-01-2014 14:02

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Bardzo dziękuje kolegom mayak oraz kolonez za pomoc.

Dzięki schematom udało mi się częściowo odpalić conversa na biurku.
Na wyświetlaczu pojawiło się logo forda :) niestety nic poza tym się nie dzieje.
To już coś ale będę walczył dalej.

Zauważyłem że klawiaturka jest podłączana 3 przewodami do zegarów.
Naciśnięcia rozróżniane są po rezystancji.

Czy może ktoś wie jakie wartości ma te 5 rezystorów w klawiaturce?

ps.
Na rosyjskim forum w linku podanym przez mayaka
jest taki fajny program Etis OFFLINER 1.2
Czy orientujecie się czy istnieje jego wersja z opisami w języku angielskim?

mm32 25-01-2014 10:53

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Cytat:

Napisał orion512 (Post 2145234)
Czy może ktoś wie jakie wartości ma te 5 rezystorów w klawiaturce?

A co to za problem jak masz to na wierzchu zmierzyć miernikiem ?A jak nie masz na wierzchu to demontaż trwa 3 minuty i 23 sekundy.
Do odpalenia zegarów potrzebujesz emulatora sieci CAN bez tego to tylko sobie będziesz mógł popatrzeć na logo FORD.
Nigdy jak dotąd nie spotkałem Etis OFFLINER po angielsku.

orion512 25-01-2014 15:05

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
No właśnie nie mam tej klawiaturki na wierzchu a wgrzebywać jej bez powodu nie chcę mi się bo nie wiem jak.

Jeśli chodzi o samego CAN to spróbuję się pobawić. Wysłać i odebrać jestem w stanie wszystko i to równolegle na kilku magistralach jednocześnie pracujących z różnymi prędkościami.
Problemem będzie raczej nie jak wysłać tylko co wysyłać do konwersa aby ruszył dalej.
Bo rozumiem że problemem (że nie rusza dalej) nie jest fakt nie podłączonej magistrali i brak potwierdzeń wysyłanych ramek tylko brak informacji od reszty samochodu.

A tego co jest wysyłane to raczej w sieci nie znajdę? Chyba że ktoś ma namiary na jakieś opracowania na temat protokołów transmisji wewnątrz forda to chętnie przytulę :).

Jak nic nie znajde to najwyżej popróbuję posłuchać transmisji w samochodzie nagrać ją i odtworzyć dla zegarów na biurku (usuwając wcześniej ramki z ID wysyłanymi przez converse samochodu). Ciekaw jestem co z tego wyjdzie :)

Normalnie w samochodzie converse rusza dalej po włączeniu zapłonu. Dopóki nie przekręcę kluczyka też wisi na logo forda. Rozumiem że o tym że kluczyk został przekręcony dowiaduje się przez magistralę.
Na początku myślałem że do zegarów doprowadzony będzie przewód z napięciem po zapłonie. Na schematach jest coś takiego co się nazywa IGNITION BACKUP i myślałem że to właśnie to (może ktoś wie do czego służy). Niestety converse nie zareagował na podanie tam napięcia.

Stąd doszedłem do wniosku że informacja o włączonym zapłonie przychodzi przez sieć i trzeba będzie z nim jednak pogadać po CANie.

mm32 25-01-2014 17:25

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Tak to wygląda ,że wszystkie informację lecą po sieci CAN i bez komunikacji z BMII Convers nic nie wyświetli. Tak podejrzewam,że do kompletu musi być BMII bo tam jest zapisana główna konfiguracja pojazdu,w zegarach oczywiście jest kopia tej konfiguracji,ale to tylko kopia.Z czystej ciekawości podłączyłbym razem Conversa i BMII i zobaczył co to da,a powinno dać to że Convers ruszy dalej.
Z czystej ciekawości zapytam po co to wszystko ?

orion512 25-01-2014 22:40

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Wpadł mi po prostu częściowo uszkodzony converse+. Postanowiem go naprawić i przy okazji poznać trochę jego budowę.
Nie ukrywam również, że od dłuższego czasu chodzą mi po głowie różne pomysły związane z converse i chciałem wybadać czy są realizowalne.

Mam nadzieję, że zaspokoiłem twoją ciekawość :)

mayak 26-01-2014 01:33

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Mam na półce jednego BCMa, mogę Ci pożyczyć na trochę, aby go spiąć z Converse

orion512 26-01-2014 22:27

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Propozycja bardzo kusząca :)
Musiał bym się tylko zaopatrzyć w wiązki aby to połączyć.
Nie masz może przy okazji?

Pogrzebałem trochę na allegro i znalazłem cos takiego w rozsądnej cenie:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Czy myślisz że tam znajdę interesujące mnie złącza:
- złącze converse
- złącze BCMa
- złącze OBD2

Mi trochę ciężko to ocenić po zdjęciu ale może Ty masz większą praktykę i coś rozpoznasz.

Jeśli są tam te złącza to zainwestował bym w tą wiązkę i wtedy mógłbym pożyczyć tego BMI od Ciebie do potestowania.

mm32 26-01-2014 22:38

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Na tej wiązce znajdziesz tylko wtyczkę (oczywiście z Ciebie interesujących) do conversa to na pewno i niebieską(chociaż tej do końca nie jestem pewny) dużą do BCMa.Reszty to znaczy brązowej i zielonej do BCMa nie ma.

orion512 26-01-2014 22:56

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Czy tak samo będzie we wszystkich innych wiązkach oferowanych na allegro pod nazwą wiązka (instalacja) konsoli (deski)?

Do BCMa i gniazda OBD2 są oddzielne wiązki? Jak się łączą z powyższą wiązką konsoli (co najmniej CAN musi je łączyć)?
Czego musiał bym szukać (jak je nazwać)?

mm32 26-01-2014 23:12

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Cała instalacja jest podzielona tak na prawdę na 3 mniejsze instalacje,instalację konsoli, instalację wnętrza i instalację silnika są to główne wiazki i nie wykluczam jakichś mniejszych pod instalacji.
Złącze OBD jest na wiązce deski tutaj to ładnie widać:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Tutaj instalacja wnętrza z brązową wtyczką do BCMa:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Jak do tej pory nie rozbierałem jeszcze jak to mam w zwyczaju swojego mondeo mk4 na drobne elementy,także napisałem to z obserwacji allegro.
Brakuje jeszcze do zestawu zielonej wtyczki BCMa jest ona na instalacji silnika:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Trzeba zadać sobie pytanie,czy aby na pewno potrzebujesz wszystkie 3 wtyczki z BCM.

orion512 26-01-2014 23:38

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Rozumiem że wiązka konsoli łączy się gdzieś z instalacją wnętrza za pomocą jakiegoś złącza?

A na której z tych wiązek jest gniazdo OBD2?

mm32 27-01-2014 03:42

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Cytat:

Napisał orion512 (Post 2147111)
A na której z tych wiązek jest gniazdo OBD2?

Odpowiedź znajdziesz wyżej :)

mayak 27-01-2014 08:56

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
nic Ci nie da samo podpięcie więcej wtyczek do BCMa, jeśli po 'drugiej stronie' wtyczki nic nie będzie :)
a raczej nie ma sensu na potrzeby zabawy/eksperymentu kupować sterownik silnika za kilka stówek - wydaje mi się, że na początek najlepiej będzie spiąć ze sobą BCMa z Converse, czyli ta wiązka, którą podałeś jako pierwsza. Jako bonus będziesz miał jeszcze gniazdo OBD

przydałoby się jeszcze podpiąć klawisze z kierownicy sterujące conversem (czyli te po prawej stronie), ale one idą chyba przez SASM (steering angle sensor module) - może być tak, że SASM konwertuje analogowe sygnały z drabinki rezystancyjnej na komendy słane po CANie

ps.
tak mi przyszło do głowy, że jak zakończysz swoje eksperymenty, to może odkupiłbym Twoją instalację
ale to na priva albo w 'realu' :)

orion512 27-01-2014 09:43

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
1 załącznik(i)
Nabyłem tą wiazkę z mojego linku. Jak przyjdzie to zobaczymy co tam jest.
Wiem już że powinna być tam wtyczka do converse i ogniazdo OBD.

Natomiast nie do końca kumam jeszcze jak wygląda sprawa z BSI. Z tego co zrozumiałem BSI ma trzy duże gniazda: zielone niebieskie i brązowe.
Do brązowego jest podłączona instalacja wnętrza.
Do zielonego instalacja silnika.
Co jest natomiast podłączone do niebieskiego gniazda?
Na obrazku jest jeszcze jedno małe czarne gniazdo. Od czego ono jest?

I teraz najbardziej interesujące mnie pytanie jak wiązka konsoli jest podłączona z BSI (którędy jest spięta magistrala CAN).
Czy wiązka konsoli jest wpięta bezpośrednio do BSI (mm32 twierdzi że nie) czy też połączona jest z inną wiązką idącą dalej do BSI?

Jeśli chodzi o klawiaturkę to według schematów podłączona jest bezpośrednio do converse (przez moduł kierownicy tylko przelatuje) z pomocą 3 przewodów.
Jeden to masa drugi za pomocą zmiany rezystancji obsługuje 4 klawisze (góra, dół, lewo, prawo) a trzeci to set/reset/ok.
Gdybym wiedział jakie są wartości rezystorów to mogę sobie na 5 switch'ach ją odtworzyć.

I jeszcze dla pewności ustalmy BCM, BSI, GEM, oraz SJB (smart junction box ze schematów) to są alternatywne okteślenia tej skrzynki w załączniku znajdującej się pod schowkiem. Czy dobrze myślę?

mayak 27-01-2014 09:48

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Cytat:

Napisał orion512 (Post 2147269)
Na obrazku jest jeszcze jedno małe czarne gniazdo. Od czego ono jest?

wg mnie zasilanie

a przeglądałeś schemat CAN z paczki schematów?

mm32 27-01-2014 14:32

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Cytat:

Napisał mayak (Post 2147275)
Czy wiązka konsoli jest wpięta bezpośrednio do BSI (mm32 twierdzi że nie)

Nic takiego nie twierdziłem,a nawet mogę powiedzieć po oblukaniu mojego BSI w aucie,że niebieska wtyczka na 80% to ta z wiązki z pod konsoli :).
Tak jak pisze MAYAK schemat w dłoń i do dzieła,a zobaczysz, w jaki sposób(które złącze,ja stawiam na niebieskie) convers łączy się z BSI po CAN.
Cały czas pozostaje pytanie,co będzie gdy zabraknie któregokolwiek urządzenia , które korzysta z sieci CAN,czy zostaną tylko wystosowane odpowiednie błędy i reszta działa dalej,czy wszystko zostaje zablokowane.
Jak już będziesz się rozbudowywał na dobre to ja mogę Ci udostępnić oprócz BSI także pompę ABS/ESP, YAW sensor , moduł parkowania i pewnie jeszcze bym coś tam znalazł co korzysta z CAN(wymienione elementy z niej korzystają),wszystko z mondeo mk4. :)

Bump:
Cytat:

Napisał mayak (Post 2147275)
Cytat:
Napisał orion512 Zobacz post
Na obrazku jest jeszcze jedno małe czarne gniazdo. Od czego ono jest?
wg mnie zasilanie

Czarne z 2 pinami to zasilanie,a jest jeszcze czarne z dużą ilością pinów i naprawdę nie wiem do czego służy.

mayak 27-01-2014 14:43

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Cytat:

Napisał mm32 (Post 2147473)
Jak już będziesz się rozbudowywał na dobre to ja mogę Ci udostępnić oprócz BSI także pompę ABS/ESP, YAW sensor , moduł parkowania i pewnie jeszcze bym coś tam znalazł co korzysta z CAN(wymienione elementy z niej korzystają),wszystko z mondeo mk4.

no to brakuje tylko PCMa i maszyna ruszy :D

ps. mam jeszcze zegary z małym wyświetlaczem ;)

orion512 27-01-2014 15:16

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Jeszcze tylko koła dołożyć i można ruszać w trasę :D

Niestety z czasem jak zwykle jest kłopot, ale powolutku małymi kroczkami będę próbował rozkminiać temat.

Jak wiązka do mnie dojdzie to się spróbuję mayak do Ciebie odezwać w sprawie tego BCMa.

A jak by to trochę ruszyło to będę uderzał do Ciebie mm32 po kolejne klocki :619:

mm32 27-01-2014 15:33

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
A tak w ogóle to skąd jesteś,jeśli to nie tajemnica ?

orion512 27-01-2014 16:02

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Wawa.
Faktycznie nie zwróciłem uwagi że dzieli nas parę kilometrów.

orion512 28-01-2014 07:59

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Panowie wrócę jeszcze raz do nazw modułów.
Dzisiaj zerknąłem na ElmConfiga i zobaczyłem, że GEM i BCM to dwa różne moduły pracujące na innych magistralach. Do tej pory myślałem że to jest to samo. Do czego w takim razie służy GEM.
Na schematach jest taki moduł który się nazywa SJB. To to jest GEM czy BCM?
Jest jeszcze nazwa BSI. A które to jest?

mm32 28-01-2014 17:55

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Coś nakręciłeś kolego, w aucie jest albo GEM (np mondeo mk3,czy też focus/Kuga) albo BCM.Oba moduły można porównać do siebie i oba odpowiadają za konfigurację pojazdu(w dużym uproszczeniu).Owszem w ELMConfig na platformie Focus/Kuga występuje także BCM ale to jest Brake Control Module a nie Body Control Module jak w np.mondeo mk4,zbieżność skrótów
Smart Junction Box=BCM,na allegro dla mondeo mk4 praktycznie 90% sprzedających nazywa to BSI (ale to jak znawcy twierdzą taka nazwa jest dla grupy PSA).
To tyle w wielkim skrócie.

orion512 28-01-2014 18:04

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Faktycznie nie zauważyłem, że dla focusa skrót BCM oznacza co innego.
Dziękuję za wyjaśnienie

orion512 29-01-2014 00:10

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
1 załącznik(i)
Czy ma ktoś może converse+ po liftingu wymontowany i mógłby zrobić zdjęcia płytki PCB takie jak w załączniku.
Chciałbym porównać ze swoim przedliftowym i zobaczyć czy bardzo wywrócili elektronikę czy też tylko kosmetycznie.

mayak 29-01-2014 09:20

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
a co za różnica? hardware jest cokolwiek inny, bo są tylko dwa silniczki (= tylko dwie wskazówki), więc soft też jest inny.
A czy inny w 1, 5 czy 15% to wg mnie nie ma znaczenia, bo i tak inny

orion512 29-01-2014 09:48

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Dla mnie ma znaczenie czy zmienili mikrokontroler, pamięć, układ graficzny, wyświetlacz LCD ...

orion512 12-02-2014 14:24

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Wiązka doszła.
Zmontowałem na biurku zestaw ewaluacyjny i chyba powoli zaczynam dojrzewać do decyzji aby podpiąć do tego BCMa.
Mayak czy nadal masz wolną sztukę i mógłbyś użyczyć do testów?

Czy ktoś się orientuje (może gdzieś widział, słyszał) czy jest w sieci gdzieś do znalezienia jakakolwiek dokumentacja dotycząca protokołów komunikacyjnych CAN w smax/galaxy/mondeo mk4.
Na razie chodzi mi o magistralę MS CAN.
Ustaliłem jakie mają prędkości, oglądałem transmisję, ustaliłem około 50 różnych ID na tej magistrali.
Przypisanie poszczególnych ID do modułów zajmie trochę czasu, a ustalenie jakie konkretnie informacje niosą (co jest zapisane na jakich bitach w ramce) jeszcze więcej.
Dlatego nawet jakaś bardzo pobieżna informacja byłaby zbawienna.

Grzebałem trochę w sieci ale jakoś nikt bardzo się tym nie chce chwalić :(

ps.
Mayak a co się stało z Twoim awatarem. Normalnie Cię nie poznałem :)

lsulima 12-02-2014 14:50

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Pięknie. Prawdziwa inżynierska robota. Trzymam kciuki.

orion512 12-02-2014 20:07

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
1 załącznik(i)
A jednak udało się odpalić conversa bez bcma.
Podłączyłem się do mojego maxa i zgrałem ruch z magistrali MS-CAN.
Potem na biurku mu to odtworzyłem i łyknął bez bólu :D
Jaka choinka się na min zapaliła i jak zaczął piszczeć to poezja.

Teraz wystarczy przeanalizować to co mu wysłałem (a było tego parę tysięcy ramek) i wyselekcjonować sekwencję która go postawiła na nogi :D

Jeszcze dużo pracy przede mną, ale jak już widać konwersa można przy odrobinie chęci odpalić na biurku.

Gdyby ktoś jednak miał jakieś informacje na temat protokołów, jak już pisałem w poprzednim poście, to byłbym bardzo wdzięczny.

ceem 13-02-2014 06:57

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Jestem pod wrażeniem :) Faktycznie rzemiosło inżynierskie w pozytywnym znaczeniu.
A tak przy okazji - zastanawiam się jak realizowana jest regulacja podświetlenia w converse. Jeżeli przypadkiem udałoby Ci się znaleźć coś na PCB, czym można by było zmieniać intensywność podświetlenia to daj proszę znać. Możliwe, że wyświetlacz ma to zaszyte w sobie ale może jednak wyprowadzili to gdzieś na zewnątrz i można nieco podłubać ;)

orion512 13-02-2014 08:45

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
A co byś chciał zmienić w jasności ?
Bo ja przez rok używania converse+ jeszcze ani razu nie czułem potrzeby zmiany tej jasności.

mm32 13-02-2014 09:09

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Kilka osób narzekała,że przy dłuższej jeździe w nocy nawet na minimalnej jasności conversa jest zbyt jasno :).Ja takiego czegoś nie zauważyłem.Ewentualnie byli również tacy co chcieliby przyciemniać samego conversa bez przyciemniania zegarów.

mayak 13-02-2014 10:10

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Cytat:

Napisał orion512 (Post 2158488)
A jednak udało się odpalić conversa bez bcma.
Podłączyłem się do mojego maxa i zgrałem ruch z magistrali MS-CAN.
Potem na biurku mu to odtworzyłem i łyknął bez bólu
Jaka choinka się na min zapaliła i jak zaczął piszczeć to poezja.

Teraz wystarczy przeanalizować to co mu wysłałem (a było tego parę tysięcy ramek) i wyselekcjonować sekwencję która go postawiła na nogi

duże brawo!
BCM w każdej chwili mogę Ci pożyczyć

co do analizy ruchu na CANie to nawet w ELMConfigu można go snifować i filtrować - wystarczy znać adresy poszczególnych modułów

adresy można podejrzeć włączając logowanie w elmconfigu i robiąc odczyt (informacje lub DTC) poszczególnych modułów
mam też listę adresów - sprawdzałem ją w FF2, a w Smaxie nie, ale pewno będzie zgadzać się
oto lista: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

a co do regulacji jasności, to myślę, że rozwiązaniem będzie to: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

ceem 13-02-2014 10:11

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Dokładnie o to mi chodzi - jazda nocą, mniej uczęszczane drogi i po pewnym czasie jasność bijąca od convers'a zaczyna męczyć. W dłuższe trasy zwykle jeżdżę właśnie nocą więc jest to dla mnie ważna rzecz.
Byłoby idealnie, gdyby minimalną jasność convers'a dało się jakoś regulować.
Inna opcja to zmiana tła na czarne - to też by sporo zmieniło.

A co do tej regulacji jasności w nowej wersji softu, pisałem już że mi się podoba ;) Pytanie tylko jak to właściwie będzie działało... Czy tam jest jakiś czujnik padającego światła? Czy może brać dane z czujnika zmierzchu na szybie? Pewnie okaże się jak ten soft się pojawi ;)

orion512 13-02-2014 22:38

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
1 załącznik(i)
Dzisiaj dzięki uprzejmości jednego z forumowych kolegów udało mi się podłączyć klawiaturkę do converse+.
Ruszyła bez problemu i udało się nawet wejść do testu zegarów.
Niestety do testu zegarów na biurku da się wejść tylko przy działającej komunikacji po MS-CAN. Zegary muszą dostać informację o włączonym zapłonie.

Ponieważ nikomu nie udało się zmierzyć, załączam schemat klawiaturki converse+ razem z wartościami rezystorów.
Może komuś się przyda jak zacznie szwankować.

orion512 14-02-2014 11:54

Odp: Schemat podłączenia Converse+ poszukuję
 
Mayak te adresy to faktycznie bez problemu można wyciągnąć z ElmConfiga i nawet nie trzeba robić odczytów tylko są wpisane w tytule modułu (przynajmniej adresy odbiorcze - Rx) :)

Problem jest w tym że są to adresy do zastosowań serwisowych.
Podczas normalnej pracy samochodu w ogóle nie są transmitowane.
Wszystkie zaczynają się od 0x700 i mają bardzo niskie priorytety.
Cała komunikacja z modułem odbywa się na zadzadzie pytanie odpoweidź na tylko dwóch identyfikatorach.

Ta komunikacja wykorzystywana jest tylko do celów diagnostycznych (odczyt błędów, numerów seryjnych), uruchamiania procedur serwisowych i może updateu oprogramowania.

Oprócz tego moduły wysyłają całą masę ramek o innych ID z numerami poniżej 0x500, które mają dużo wyższe priorytety. Ramko te wysyłane są najczęściej periodycznie (z czasami od dziesiątek ms aż do sekund).
W ramkach tych niesiona są właściwe informacje o stanach modułów oraz sterowaniach wykorzystywanych podczas normalnej pracy.

Żadne z ID tych ramek nie występuje na tej liście którą zapodałeś :(
A te włanie ID (poniżej 0x500) najbardziej mnie interesują.

Tak dla przykładu mój converse+ podczas normalnej pracy wysyła z siebie około 8 różnych ramek i żadna z nich nie ma ID 728 (czy nawet 720) jak by wonikało z jego adresu.


A tak apropo to czy te informacje są ogólnodostępne (tylko trudno je znaleźć) czy też gdzieś wyciekły bądź są owocem czyjejś ciężkiej pracy przy reverse engineering?

Kto jest autorem tego dokumentu który podesłałeś. Może jest jakaś kontynuacja?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:05.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.