Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford C-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=120)
-   -   [C-MAX 2003-2007] Wymiana zaworu EGR w 2.0 tdci (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=172939)

Mieto-68 04-01-2013 21:57

Wymiana zaworu EGR w 2.0 tdci
 
Witam sznownych Klubowiczów!

Czy ktoś w przystępny sposób mógłby wyjaśnić czy konieczne jest (a jeśli tak to dlaczego?) po wymianie zaworu EGR na nowy w silniku 2.0 TDCI z 2004 r. aktywowanie go za pomocą komputera z ASO?

Skoro wymieniam na identyczny, dedykowany to " o co kaman"?

Incydentalnie występuje w moim Maxiu błąd P1412, że zawór EGR się zawiesza (nie wyświetla się "chek engine" i na razie nie wpływa na jazdę), więc wymienię za wczasu na nowy, ale skoro będzie działał prawidłowo a stare błędy (tzw. "oczekujące") wykasowane to po co aż interwencja kompa z ASO?

tedi_k 04-01-2013 23:08

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Adaptacja polega na skasowaniu starych nastaw sterujących EGR i uruchomieniu procedury dobrania nowych nastaw dla założonego zaworu. Daje się jeździć, ale ciągle jest błąd, że nastawy dla pozycji start/stop zaworu EGR nie są prawidłowe. Tak więc kiedyś to trzeba zrobić - najlepiej od razu.

Mieto-68 05-01-2013 06:48

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 1933113)
Adaptacja polega na skasowaniu starych nastaw sterujących EGR i uruchomieniu procedury dobrania nowych nastaw dla założonego zaworu. Daje się jeździć, ale ciągle jest błąd, że nastawy dla pozycji start/stop zaworu EGR nie są prawidłowe. Tak więc kiedyś to trzeba zrobić - najlepiej od razu.

tedi k - jak mniemam autko od nowości ma wgrane adaptacje (mapy?) dla nowego EGR, dlatego jeśli one w miarę jego zacinania się odbiegają od normy to wywala błąd (gdyż komputer silnika-ECU- pamięta poprawne zakresy jego działania).
Jeśli wymieniam na nowy, dedykowany EGR to z pewnością jest on zgodny z pierwotnymi ustawieniami w ECU i jak wykasuję stare błędy to przecież oprogramowanie silnika "nie zapomniało" nowych, prawidłowych ustawień dla tego zaworu, bo przecież będzie on pracował w "fabrycznym " zakresie swojej pracy. Źle kumam???

Właśnie dlatego, że zacinający się EGR odbiega swoimi parametrami pracy od ustalonych powstaje błąd, tak więc jeśli wymienię EGR-a na nowy, że tak powiem "fordowski" to zacznie on pracować w swoich zakresach pracy, zatem nie powinno być mowy o jego "adaptacjach" (po prostu montuje się nowy EGR, wywala stare błędy i powinno być od razu OK).

Skąd więc konieczność jego "adaptacji" stworzony jest po prostu do właściwego wykonywania swojej pracy?Chyba, że o czymś nie wiem... Bo ja jestem ze Słupska??? ;):);) Stąd moje wątpliwości...

Zresztą wymienię, pojeżdżę a jak coś będzie "nie halo" to wtedy pojadę do ASO i zobaczymy autopsyjnie "co jest pięć":)

Dam znać w tym wątku co i jak wyszło.

tedi_k 05-01-2013 18:28

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Źle kombinujesz.
Nastawy są dostosowywane do wypasażenia. Stary EGR wymusił na sterowniku próby wygenerowania nastaw wynikające z jego zacinania się. Sterownik próbował dostosować się do coraz gorszych parametrów pracy EGR aż w końcu nie dał rady. Te nastawy ciągle są pamiętane. Ponieważ nowy EGR "chodzi lżej", to nie wymusza zmiany nastaw, ale one są zdecydowanie za duże w stosunku do niezbędnych w nowych warunkach.
W zwązku z tym należy "dokonać adaptacji" - czyli zresetować ustawienia i spowodować wygenerowanie i zapamniętanie nowych, właściwych nastaw.

Mieto-68 06-01-2013 09:11

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
tedi k - dzięki za wyczerpującą odpowiedź.8)

krzys3971 06-01-2013 23:12

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Mam wycięty DPF w V-tech Pomorze wraz z modyfikacją programu. Czy po odwiedzeniu ASO na adaptację wymienionego EGR-a muszę ponownie modyfikować program w V-techu ?

szejk78 07-01-2013 12:09

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
dlaczego w V-tech Pomorze nie niz zrobili tego odrazu?

krzys3971 07-01-2013 18:29

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
DPF wycinałem ponad rok temu, a wymianę zaworu EGR mam dopiero w planach na ten rok. Pewnie na wiosnę się za to zabiorę.

tedi_k 07-01-2013 20:15

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Cytat:

Napisał krzys3971 (Post 1934282)
Mam wycięty DPF w V-tech Pomorze...

Z adaptacją EGR może być w takiej sytuacji problem. Także wymieniłem u siebie EGR i ostatnio, przy przeglądzie zleciłem jego adaptację. Mam zrobionego chipa przez Heko (czyli także zmodyfikowany program sterownika silnika PCM, podobnie jak po wycięciu DPF). Diagnosta przyniósł mi wydruk z komputera diagnostycznego IDS, że procedura adaptacji nie daje się uruchomić bez podania przyczyn. Używali najnowszej (legalnej) wersji IDS 82.02A.
Na razie dałem temu spokój, do czasu aż sam podłączę IDS i własnoręcznie/własnoocznie popatrzę w czym może być problem.

Mieto-68 07-01-2013 21:35

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Czyżby serwisowy komp zauważał modyfikację HEKO?

Ile kosztuje taka adaptacja EGR-a w ASO?

tedi_k 07-01-2013 21:41

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Cytat:

Napisał Mieto-68 (Post 1934864)
Ile kosztuje taka adaptacja EGR-a w ASO?

W cenie tzw. "podłączenia komputera" - przy przeglądzie standardowo w cenie... Przynajmniej u mnie w serwisie niezależnym (tzn. nie ASO ale Ford...).

krzys3971 07-01-2013 22:45

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
tedi k -Czułem, że może być z tym problem. Będę wdzięczny za dalsze informacje jak sobie z tym poradziłeś i co mnie jeszcze czeka w tej sytuacji. A może ktoś już to przerabiał i się jeszcze tu odezwie.

tedi_k 14-02-2013 10:27

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
No więc sprawdziłem - dodana w ELMconfig 0.2.4 w funkcjach modułu PCM platformy FF2 możliwość wyczyszczenie pamięci KAM (ustawień adaptacyjnych sterownika silnika) działa i wykonuje adaptację zaworu EGR!
Po wyczyszczeniu KAM u mnie zniknął błąd EGR i już się nie pojawia!

trolmin 03-06-2013 09:55

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Czy zdjęcie klemy na więcej jak 30 minut nie załatwia sprawy? Komputer po takiej przerwie w zasilaniu resetuje chwilowe ustawienia składu mieszanki - czyli wraca do fabrycznych ustawień. Analogicznie powinno być tak samo z EGR'em...

tedi_k 03-06-2013 19:46

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Nie - moim zdaniem pamięci KAM nie da się zresetować odpinaniem klem.

benio 03-06-2013 20:26

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
A co będzie, jeżeli na kilka dni jazdy odepnie się wtyk od EGR'a?
Jakie parametry ECM będzie starać się zapamiętać i czy to nie spowoduje wykasowania starych danych, dotyczących dotychczasowych ustawień zaworu?
Czy po ponownym podłączeniu EGR'a ECM nie będzie sprawdzać i zapamiętywać nowych ustawień?
Czy każde następne parametry kalibrowania zaworu nie są zapamiętywane/nadpisywane na starych danych?
Dyskusja Wasza dotyczy co prawda C-Max'a, ale zasada funkcjonowania kalibracji zaworów EGR chyba jest identyczna dla wszystkich modeli.
Piszę o tym dlatego, że ostatnio przywróciłem do życia mój oryginalny EGR z nowym czujnikiem pozycji tłoczka zaworu i zauważyłem powrót mocy silnika, jaka była przed usterką tego elementu.

tedi_k 03-06-2013 20:31

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Odłączony EGR=błąd a nie "dziwne nastawy".
Dyskusja jest jałowa - procedura serwisowa mówi "wymieniono (wyczyszczono/naprawiono) zawór EGR - należy wykonać adaptację zaworu EGR" (robione jest to przez skasowanie pamięci KAM). Gdybanie co się stanie jak się adaptacji nie wykona można porównać do zmiany kół na letnie bez sprawdzenia ciśnienia/dopompowania kół. Niby można - tylko czy to aby na pewno jest bezpieczne i czy tak się robi?

benio 03-06-2013 22:06

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 2023828)
... Gdybanie co się stanie jak się adaptacji nie wykona można porównać do zmiany kół na letnie bez sprawdzenia ciśnienia/dopompowania kół. Niby można - tylko czy to aby na pewno jest bezpieczne i czy tak się robi?

No porównanie kalibracji EGR'a do ciśnienia w kołach to jak trafić kulą w płot - możesz między sztachety, albo w jakąś dechę celnąć.
Myślę, że Forum służy m.in. do poznawania tego co fabryka "trzyma" dla siebie, aby za wszystko bulić.
Dlatego wracając do tematu EGR'a, czy dane dotyczące kalibracji cały czas są przechwytywane przez ECM - nawet przy "poprawnych" parametrach? Jeżeli tak to przecież chyba nie są one gromadzone w nieskończoność w pamięci KAM tylko musi chyba nastąpić jakaś "czystka" najstarszych danych.
A jeżeli procedura serwisowa mówi "wymieniono (wyczyszczono/naprawiono) zawór EGR - należy wykonać adaptację zaworu EGR", to czy nigdy nie dokonuje się ona samoczynnie bez udziału WDS/IDS po wykryciu nowych parametrów pomiarowych?

tedi_k 04-06-2013 08:29

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Cytat:

Napisał benio (Post 2023919)
...Myślę, że Forum służy m.in. do poznawania tego co fabryka "trzyma" dla siebie, aby za wszystko bulić...

Nikt Ci nie broni robić eksperymentów i dociekań.
Ja wiem jedno (z doświadczenia) - miałem błąd EGRa, wymieniłem EGR na prawie nowy i zupełnie czysty - błąd nie zniknął. Jeździłem prawie dwa tygodnie - błąd nadal sobie był... Zrobiłem reset pamięci KAM - błąd zniknął i nie wrócił.
W takiej sytuacji po co mam prowadzić jakieś dywagacje czy PCM gromadzi sobie dane w kolejce FIFO czy jakoś tam jeszcze inaczej?

benio 04-06-2013 09:01

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 2024060)
... Zrobiłem reset pamięci KAM - błąd zniknął i nie wrócił. ...

A czy skasowanie błędów (jeżeli ich przyczyna ustała) programem ScanXL resetuje pamięć KAM?
Jeżeli nie to czy tylko WDS'em/IDS'em można tego dokonać?

tedi_k 04-06-2013 12:30

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Reset pamięci KAM to osobna procedura - nie znam na tyle ScanXL, ale chyba tego nie umie zrobić. Kasowanie błędów przy czynnościach (np. po wymianie EGR) to elementarz. Oczywiścieie, że trzeba to robić, ale zwykle to nie pomaga i pojawia się uparcie błąd mówiący (w tym przypadku), że nastawy EGR są poza zakresem.
Reset pamięci KAM robi kilka programów - w tym dla wybranych silników także ELMconfig.

benio 04-06-2013 13:03

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 2024190)
... Reset pamięci KAM robi kilka programów - w tym dla wybranych silników także ELMconfig.

Ale pod Mondeo chyba nie podejdzie.:?
A ScanTool może wykonać reset pamięci KAM?

trolmin 04-06-2013 14:46

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Szukając zaworu na alledrogo napotkałem na aukcję
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Czy ten zawór można bez obaw podłączać do c-max'ów?

jacky28 04-06-2013 14:59

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
a czy moze ktoś "łopatologicznie" wytłumaczyc mi gdzie jest egr w 2,0tdci i jak go wyczyścic ???
jest ok ale moze profilaktyka by była wskazana

kowal91 04-06-2013 15:30

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Moim zdaniem nie ma sensu tego czyścić, wymieniać, naprawiać, kalibrować itp. Męczyłem się z tym długo - czyściłem różnymi środkami i to daje radę na tydzień, czy miesiąc. Rok temu zaślepiłem i mam spokój, żadnych błędów na tablicy nie wyświetla. Polecam ten zabieg.

benio 05-06-2013 23:38

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
1 załącznik(i)
Tedi_k, czy takie coś (w załączniku) zrobi reset pamięci KAM:?:

benio 07-06-2013 19:34

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 2023786)
Nie - moim zdaniem pamięci KAM nie da się zresetować odpinaniem klem.

Tedi_k na zaprzyjaźnionym Forum znalazłem dodatkowe info na temat kasowania pamięci KAM.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Znalezione w sieci:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

PS
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...].

tedi_k 07-06-2013 22:31

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Nic tylko próbować... Producenci programów się męczą i piszą spore kawałki kodu (w tym kolega Siegiej od ELMconfiga...) a tu wystrczy wyjąć bezpiecznik...
Powodzenia!:D

benio 10-06-2013 16:44

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Dzisiaj byłem u znajomego mechanika, aby wykasować pamięć KAM.
Z tego co się dowiedziałem po powyższym procesie następuje kalibracja (odczytywanie i zapamiętanie parametrów) wszystkich czujników silnika w tym również EGR'a.
Ze względu na krótki przebieg po wyczyszczeniu ww. pamięci trudno mi jest w chwili obecnej napisać, czy czuję różnicę - może puszcza mniejszego bąka, ale może to być również jak na razie sugestia.
Mogę się więc tylko domyślać, iż jeżeli którejś/któregoś z Was pojazd skacze jak kangur przy dodawaniu gazu po wymianie, regeneracji lub ponownym podłączeniu zaworu EGR to wykasowanie danych w pamięci KAM może pomóc.
Tak więc dzięki Tedi_k za [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...], dotyczący tego procesu.:one:

PS
W miejscu bezpiecznika nr 32 w komorze silnika mam puste miejsce, więc takie kasowanie w moim przypadku odpada.

trolmin 14-06-2013 10:08

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Panowie, ponawiam pytanie.
Czy można montowac u nas części z innej dystrybucji niz Ford? Ja mam załozony napinacz i łańcuch rozrządu z jakiegoś Fiata.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

benio 14-06-2013 12:55

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Niektóre elementy pasują do kilku marek samochodów i jak sam napisałeś, że masz napinacz i łańcuch rozrządu od Fiata, to dlaczego EGR od innego ma nie "podejść".
Jeżeli paramertami pasuje i mocowanie jest identyczne to dlaczego nie.

kpfds 15-06-2013 14:04

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Teoretycznie tak. Ale...

Zawór o którym piszesz to:

DELPHI EG10396-12B1 zobacz:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

a w/g "katalogów" do C-MAXA ma być zamontowany:
DELPHI EG10395-12B1 zobacz:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Ale tu mówimy o oryginale DELPHI.

Jeśli w katalogu z linka który podałem wybierzesz sobie zamiennik dla FORD: 1436390 to okaże sie zamienniki już pasują do Forda, Volvo Citroena, Fiata, Peugeota itd....

Pozdrawiam

Mikolajek 30-01-2014 14:44

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Cześć,
mam C-maxa 1,6 TDCI po chipie i wycięciu DPF.
Teraz szykuję się na czyszczenie EGRa.
Mam pytanie o kalibrację zaworu, czy czyszczenie pamięci KAM nie spowoduje wykasowania danych dodanych po wywaleniu DPF i chipie?
Czy kasowanie mogę zrobić w warsztacie, który będzie mi czyścił EGR czy powinien to zrobić serwis, który chipował mi silnik?
Pozdrawiam

Greg-c-max 25-06-2014 23:21

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Odświeżę troszkę temat

Po usunięciu dpfa i podniesieniu mocy okazało się, że szwankuje kolejny ekochwast, czyli EGR. Idąc tropem zamienników, najtaniej udało mi się kupić zawór od fiata, oryginał DELPHI EG10396-12B1. W teorii to samo, niby silnik w scudo ten sam. Ale patrząc w tecdoc pasuje tylko do francuzów i scudo, a już do forda nie. Po zamontowaniu niestety nie da się go skalibrować, to znaczy niby przechodzi procedurę resetu ustawień, ale po ponownym uruchomieniu znowu zgłasza błąd. Zawór oczywiście fabrycznie nowy.
Czy ktoś z was miał taki problem i go rozwiązał?
A może ktoś wie na czym polega różnica pomiędzy zaworami delphi:
EG10396-12B1, a EG10395-12B1 ?


Cytat:

Napisał kpfds (Post 2030032)
Teoretycznie tak. Ale...

Zawór o którym piszesz to:

DELPHI EG10396-12B1 zobacz:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

a w/g "katalogów" do C-MAXA ma być zamontowany:
DELPHI EG10395-12B1 zobacz:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Ale tu mówimy o oryginale DELPHI.

Jeśli w katalogu z linka który podałem wybierzesz sobie zamiennik dla FORD: 1436390 to okaże sie zamienniki już pasują do Forda, Volvo Citroena, Fiata, Peugeota itd....

Pozdrawiam


shiler 08-08-2014 11:10

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Czy jeszcze ktoś miał problem z EGR od innego samochodu? Chciałem wymienić w swoim aucie (focus 2.0 tdci 136 km a więc ten sam motor co w c-maxie) i znalazłem na allegro regenerowany do fiata [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] w aukcji niby opisane że pasuje do mojego. Cena kusząca, przeważnie za regenerowane trzeba zapłacić koło 450-500 zł. np ten: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] niby oryginał. Co polecacie?

Greg-c-max 11-08-2014 21:42

Odp: Wymiana zaworu EGR
 
Cytat:

Napisał shiler (Post 2252060)
Czy jeszcze ktoś miał problem z EGR od innego samochodu? Chciałem wymienić w swoim aucie (focus 2.0 tdci 136 km a więc ten sam motor co w c-maxie) i znalazłem na allegro regenerowany do fiata [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] w aukcji niby opisane że pasuje do mojego. Cena kusząca, przeważnie za regenerowane trzeba zapłacić koło 450-500 zł. np ten: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] niby oryginał. Co polecacie?

Ja dalej mam problem nie rozwiązany, ale drugi raz bym fiatowskiego nie kupił. Różni się numerami i po prostu w fordzie nie działa. Zamienniki z tecdocka i intersarsu jak widać nie zawsze mają pokrycie w rzeczywistości. J też się skusiłem atrakcyjną ceną :(
Jak jesteś z okolic W-wy to podjedź, sprawdzimy czy u Ciebie zadziała.
Ja zadziała, to się dogadamy :).

watorek1 24-10-2014 09:06

Odp: Wymiana zaworu EGR w 2.0 tdci
 
Witam. Po wyczyszczeniu nadal wywala mi błąd P1412. Samochód po zapaleniu przez około 5 min chodzi równo potem zaczyna falować. Elektryk proponuje mi modyfikacje oprogramowania w sterowniku tak by ten nie widział EGRa. Podobno jest skuteczne i nie wywala żadnych błędów. Co o tym sądzicie?

mayak 24-10-2014 09:23

Odp: Wymiana zaworu EGR w 2.0 tdci
 
taki modyfikacje to może zrobić tylko dobry chip tuner, a nie pan elektryk

watorek1 24-10-2014 10:15

Odp: Wymiana zaworu EGR w 2.0 tdci
 
Może się źle wyraziłem. Elektryk zdejmie sterownik, kopiuje soft i wysyła go do przeróbki. Otrzymuje przerobiony soft i wgrywa go z powrotem do sterownika. Tak zrozumiałem.

michu21 24-10-2014 21:50

Odp: Wymiana zaworu EGR w 2.0 tdci
 
Tedi_k co jest zapisane w pamięci KAM? czy wyczyszczenie modułu KAM czym grozi? bo chce sprawdzić czy u mnie właśnie takie nastawy nie powodują błędu doładowania ( może się zawiesiło wsjo ) kasowanie DTC nie pomaga, bo błąd łapie cały czas..
Są jakieś konsekwencje tej operacji ?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:28.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.