Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 1998-2004] Jak wymienić silnik krokowy i gdzie on jest ? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=229416)

leito276 03-08-2012 20:58

Wymiana silnika 1.6 16v na 1.8 16v
 
Witam! Na wstępie jako nowy użytkownik możesię przedstawię. Mam na imię Łukasz, lat 20. Jestem szczęśliwym posiadaczem Forda Focusa MK1 z silnikiem 1.6 w benzynie. 100 koników całkiem żwawo rozpędzało ten samochodzik. Jednak samochód ma już 12 lat (moi rodzice kupili go w salonie) i powoli zaczynają się problemy. Przebieg 200tyś, prawdopodobnie z głowicy ucieka powietrze (dziwny gwizd z silnika na niskich obrotach), oraz problem z silniczkiem krokowym (za niskie obroty i czasami dławi się przy ruszaniu), dodatkowo gdy oddałem go do znajomego mechanika dowiedziałem się, że delikatnie poci się przy rozrządzie a sam silnik żre masę oleju. Dostałem ten samochód od rodziców, dojeżdżam nim do pracy, przywiązałem się bardzo do tego samochodu i raczej nie widzi mi się sprzedawać go za marne grosze. Na allegro jest cała masa silników 1.8 w cenie 1200-1600, w zaprzyjaźnionym warsztacie wymienili by mi silnik za 300 zł.

I tu zaczyna się moje pytanie. Czy byłby problem z wymianą. Silniki bez osprzętu to jak wiadomo głowica, blok, miska olejowa i w sumie tyle. Teraz pytanie jak z resztą elementów (chociażby skrzynia biegów)? Byłby problem czy raczej te części do siebie pasują? Dodatkowo czy sam silnik pasuje do mocowania takiego jak w wersji 1.6? Sądzę, że naprawa samej głowicy i uszczelnienie/wymiana rozrządu mogłaby więcej kosztować niż cena za jaką kupię i wymienię silnik.

Ewentualnie polećcie inny sposób. Może 1.6 od MK2? Czekam na odpowiedź!

Z góry dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam!

Łukasz.

Jester 06-08-2012 10:26

Odp: Wymiana silnika 1.6 16v na 1.8 16v
 
Silniki występowały w konstrukcyjnych parach 1,4-1,6 i 1,8-2,0. Przekładka między konstrukcjami wymaga wymiany osprzętu silnika co znacznie podnosi koszty.

leito276 08-08-2012 21:55

Odp: Wymiana silnika 1.6 16v na 1.8 16v
 
Tyle chciałem wiedzieć :) Dzięki! A co z silnikiem 1.6 z Focusa MK2

kuba0005 12-08-2012 20:10

Odp: Wymiana silnika 1.6 16v na 1.8 16v
 
goły słupek pasuje tylko musisz kupić 100 kM a nie 115 kM bbo są zmienne fazy rozrzadu. Osprzęt założysz swój.

Kamils37 13-08-2012 19:38

Odp: Wymiana silnika 1.6 16v na 1.8 16v
 
Czyli motor z FF2 można spokojnie przekładać do FF1?
Też mi chodzi o 1.6 :)

CINIU4 16-08-2012 13:45

Odp: Wymiana silnika 1.6 16v na 1.8 16v
 
Mam ten sam dylemat.
Zatarłem silnik w FOCUSIE mk1 1.6 16v ZETEC-SE z końca 2003 i mogę w jego miejsce kupić silnik z FOCUSA Mk2 z fajnym przebiegiem i boję sie że sprzedawca wciska mi kit, że bez problemu pasuje.
Proszę pomóżcie, to dla mnie bardzo pilne!!!
POZDRAWIAM

Bump: Aha dodam że ten silnik z Mk2 to też 1.6 16v 100 KM.
Wiem że od tego z Mk1 różni się tylko wyższym momentem obrotowym.
Błagam pomóżcie!!!

leito276 17-08-2012 16:13

Odp: Wymiana silnika 1.6 16v na 1.8 16v
 
Cytat:

Napisał kuba0005 (Post 1863289)
goły słupek pasuje tylko musisz kupić 100 kM a nie 115 kM bbo są zmienne fazy rozrzadu. Osprzęt założysz swój.

Problem w tym, że ją myślałem właśnie o mocy 115 km. Uważam, że jak już wstawiać to albo to samo (silnik dynamiczny jak na 1.6, do tego spalanie 7-8L benzyny), albo większą pojemność z większą mocą i momentem obrotowym :)

Widzę kuba0005, że masz o tym pojęcie więc prosił bym o pomoc.

Pozdrawiam!

Kamils37 07-10-2012 20:51

Odp: Wymiana silnika 1.6 16v na 1.8 16v
 
Witam
właśnie siedzę na All i szukam motoru 1.6 taki jak mam bo mój to się nadaje jedynie do kosiarki :P i pytanko u mnie korek od oleju jest bez "łepka" a widzę dużo silniku które mają ten korek z łepkiem, na dodatek ja mam wlew "nad" świeczkami a większość motorów ma już "pod" świeczkami, oznaczenie motou który mam to zetec-S czarna pokrywka, lecz tutaj w opisach też widzę zetes-S lecz ten wlew od oleju mnie zastawia, bo nie chcę kupić motoru który nie będzie pasował :) I czy lepiej kupić golasa czy już komplet?
Pozdrawiam
Fotka obrazująca położenie korka u mnie (zaznaczone na czerwono) i korka w większości motorów
http://zapodaj.net/images/21432c553c379.jpg

void-tech 27-05-2013 07:46

Odp: Wymiana silnika 1.6 16v na 1.8 16v
 
Witam,
Mam pytanie a propos wymiany silnika. Co prawda dotyczy ono modeli Mk2, ale może ... Jak, gdzie sprawdzić czy do Focusa z końcówki 2005r. będzie pasował silnik z roku 2009? Czy jest szansa na uzyskanie takiej odpowiedzi, jakby się przespacerował do Forda?

lebciu 19-08-2015 06:44

Jak wymienić silnik krokowy i gdzie on jest ?
 
Posiadam Focus 1.8 Zetec benzyna 2000 rok. Na zimnym silniku falują mi obroty natomiast na rozgrzanym już nie. Pytanie czy idzie wymienić sam silnik krokowy czy tworzy on całość razem z przepustnicą i trzeba wymienić całą przepustnice ?

korek007 19-08-2015 07:48

Odp: Wymiana silnika krokowego
 
Można wymienić sam silnik krokowy. Robota super prosta, trzeba tylko zwrócić uwagę na stan uszczelki.

lebciu 19-08-2015 08:10

Odp: Wymiana silnika krokowego
 
Super. Możesz mi przybliżyć jak to zrobić domowymi sposobami i gdzie się on znajduje ? Najlepiej jakieś fotki ułatwią sprawę o ile to możliwe oczywiście. P.s. Od podwozia się wymienia czy można od strony maski z góry ?

kanti1983 25-08-2015 14:17

Odp: Jak wymienić silnik krokowy i gdzie on jest ?
 
podepnę się pod temat. Niedawno zakupiłem FF 1.6 i mam ten problem z nierównymi obrotami na biegu jałowym. Poczytałem o wyczyszczeniu go zanim do wymienię.

Zdemontowałem, i od środka nie wyglądał na brudny, minimalny kurz w tym otworze który jest pusty. Natomiast drugi otwór jest zajęty przez tłoczek. I jego już nie wiem jak wyczyścić, małym palcem ledwo jestem w stanie go lekko wcisnąć przez ten wolny otwór, spryskałem kilka razy wd-40 oba otwory, wyczyściłem szmatką na sucho, skręciłem, podłączyłem akumulator i wtedy chodzi ł równo, trochę mniej niż 10k obr, przez dłuższy czas, ale podczas jazdy kiedy wciskam sprzegło już obroty falują dokładnie dwa razy za każdym razem, najpierw na dół potem do góry, potem drugi raz i w końcu się stabilizują, ale nie na równo, tylko minimalnie się zmieniają. Gazu nie mam. Przepustnica wyczyszczona przez poprzedniego właściciela.

Czy tylko wymiana tego silniczka, czy da się go jakoś rozłożyć? Bo z tego co widzę to nie da się go rozłożyć, jest tylko korpus i ten tłoczek schowany w środku.

Nie chcę tak jeździć zbyt długo, bo boję się że mi zgaśnie podczas jazdy

lebciu 01-09-2015 18:45

Odp: Jak wymienić silnik krokowy i gdzie on jest ?
 
Możesz napisać jak go wykreciłeś? Od dołu czy z góry dałeś radę?

slawek_s 01-09-2015 19:50

Odp: Jak wymienić silnik krokowy i gdzie on jest ?
 
lebciu,

kanti1983 ma FF 1.6, więc silnik krokowy ma jakby podany na tacy, zaraz po otwarciu maski.
W Twoim 1.8 krokowy jest... a co będę powtarzał to co napisali inni; po prostu czytaj - może w czymś Ci pomoże:

* [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
* [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Andrzej K. 01-09-2015 22:11

Odp: Jak wymienić silnik krokowy i gdzie on jest ?
 
Kolego kanti 1983, sprawdź sobie odmę czy jest cała ( umiejscowiona w okolicach krokowego jak nie wiesz).

jarekfxsilver 30-07-2016 07:52

Odp: Wymiana silnika 1.6 16v na 1.8 16v
 
Witam.
Odgrzeję kotleta. Jak to jest z tą wymianą silnika 1.6 16v 100 koni z mk2 do mk1?? Będzie to pasowało? Wymaga wielkich mega przeróbek?? Robił już to ktoś? Żony kuzyn co kupił 4 lata temu od nas tego focusika mk1 mówi że zaczął palić dużo oleju, na liczniku ma już grubo ponad 230tyś km. Pytał się mnie czy oddać do kapitalki motor czy kupić drugi, ja z wielu artykułów na tym forum pamiętam że użytkownicy którym palił olej ten silnik wcale się tego zjawiska nie pozbyli po kapitalce dlatego uważam że lepiej poszukać świeży inny motor. Z mk1 ciężko już coś ustrzelić ale jest ich pełno od mk2 i stąd moje pytanie. Wizualnie patrząc blok jest jota w jotę ten sam więc problemu ze skrzynką, rozrusznikiem nie będzie kolektor dolotowy widać jest inny trochę oraz głowica od strony pasków. Tak otworzyłem żony mk2 1.6 z boku postawiłem ff mk1 i zerkałem między nimi. Wychodzi na to że powinno to pasować ale wolę się upewnić zadając to pytanie.

krystiano46 03-09-2016 12:48

Re: Wymiana silnika 1.6 16v na 1.8 16v
 
witam wszystkich pacjent focus 1.6 16v zetec se ozn FYDB 211tkm do wymiany silnik. na co mogę zmienić wiem o tych typach FYDA, FYDB, FYDC, FYDD, FYDH. Interesuje mnie czy mogę zmienić na jakiś o oznaczeniu HWDA, HWDB, SHDA, SHDB, SHDC sa to silnika z focus II sa młodsze a co za tym idzie mniejsze przebiegi. A może silnik z fiesty 1.6 16v o oznaczeniu FYJA, FYJB. proszę o pomoc

Zen-Kar 04-09-2016 00:47

Odp: Re: Wymiana silnika 1.6 16v na 1.8 16v
 
Cytat:

Napisał krystiano46 (Post 2652699)
witam wszystkich pacjent focus 1.6 16v zetec se ozn FYDB 211tkm do wymiany silnik. na co mogę zmienić wiem o tych typach FYDA, FYDB, FYDC, FYDD, FYDH. Interesuje mnie czy mogę zmienić na jakiś o oznaczeniu HWDA, HWDB, SHDA, SHDB, SHDC sa to silnika z focus II sa młodsze a co za tym idzie mniejsze przebiegi. A może silnik z fiesty 1.6 16v o oznaczeniu FYJA, FYJB. proszę o pomoc

Zamiast Zetec SE FYDB mozesz wstawic z mk2 FYDB, nie trzeba bedzie nic zmieniac, w SE miales regulacje zaworow plytkami a z mk2 bedzie szklankami.
W starym silniku masz metalowa pokrywe zaworow a w nowym bedzie czarny plastyk.
Zmienilem u siebie, co prawda silnik z 2003 ale tylko 26kkm

O tych HWDA, HWDB, SHDA, SHDB, SHD zapomnij, za duzo zmian, typu wiazka, komputer.

krystiano46 04-09-2016 11:47

Re: Wymiana silnika 1.6 16v na 1.8 16v
 
czyli zostaje zmiana silnika na taki o tym samym oznaczeniu FYDB, z tego co piszesz to masz silnik z Focus mkII a w nim silnik nie miał oznaczeni FYDB tylko HWDA, HWDB, SHDA, SHDB, SHDC można sprawdzić w linku
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
czy silniki z fiesty V o oznaczeniu Kod silnika: FYJA, FYJB sa bliźniacze do FYDB czy raczej z tymi nowszymi HWDA, HWDB, SHDA, SHDB, SHDC

ja chce wymienić sam slupek. Czylli dolot i wydech i inne części pozostalyby z FYDB
Interesują mnie silniki 1.6 16v o mocy 100KM (74kW)

kuba0005 04-09-2016 20:15

Odp: Wymiana silnika 1.6 16v na 1.8 16v
 
goły słupek pasuje od mk 2 100 KM niezależnie od oznaczenia. Zakładasz tylko osprzęt od mk1

krystiano46 04-09-2016 20:19

Re: Wymiana silnika 1.6 16v na 1.8 16v
 
czyli również od fiesta fusion FYJA FYJB proszę upwnij mnie bo latwiej o taki silnik pozdrawiam

łatek12 13-02-2019 23:02

wymiana silnika krokowego
 
Witam.mam problem z obrotami silnika na wolnych obrotach.po prześledzeniu wielu wątków chciałbym sprawdzić a co za tym idzie najpierw wymontować a następnie wyczyścić silniczek krokowy.jeśli ktoś to robił to proszę o praktyczne porady jak go dokładnie zlokalizować i w miarę bezboleśnie przejść przez cały etap demontażu,diagnozy i montażu.super ja by ktoś dysponował jakimiś fotkami.silnik w moim leciwym focusie to 1.8 benzyna.:)

Bump:

Gregi86 14-02-2019 12:16

Odp: wymiana silnika krokowego
 
Jest przykrecony do boku przepustnicy

Gomes747 04-03-2022 19:39

Silnik Krokowy 1.8 16V
 
Cześć

Czy ktoś przerabiał może wymianę silniczka krokowego w wyżej wymienionym silniku ponieważ auto w czasie jazdy po wciśnięciu sprzęgła bardzo podnosi obroty i dopiero po chwili opadają, dodam że gazu wtedy nie ruszam, sprawdziłem wszystkie przewody podciśnieniowe - żaden nie jest przetarty, linka i sama przepustnica też w porządku i stawiam że silniczek krokowy dokonał żywota, tylko że jak się do niego dostać? czy trzeba demontować cały kolektor ssący czy da się w jakiś normalny sposób go zdemontować(może wyczyścić lub wymienić) i zamontować z powrotem?

Z góry dzięki za odpowiedź.

kluska123244 08-03-2022 14:58

Odp: Silnik Krokowy 1.8 16V
 
Cytat:

Napisał Gomes747 (Post 3400135)
Cześć

Czy ktoś przerabiał może wymianę silniczka krokowego w wyżej wymienionym silniku ponieważ auto w czasie jazdy po wciśnięciu sprzęgła bardzo podnosi obroty i dopiero po chwili opadają, dodam że gazu wtedy nie ruszam, sprawdziłem wszystkie przewody podciśnieniowe - żaden nie jest przetarty, linka i sama przepustnica też w porządku i stawiam że silniczek krokowy dokonał żywota, tylko że jak się do niego dostać? czy trzeba demontować cały kolektor ssący czy da się w jakiś normalny sposób go zdemontować(może wyczyścić lub wymienić) i zamontować z powrotem?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Jak masz oryginalny to od czoła masz śrubę regulacyjną od obrotów na TORX


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:09.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.