Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Kierunki przep³ywu ch³odziwa w wê¿ach (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=122290)

AKuba 08-02-2011 10:06

Kierunki przep³ywu ch³odziwa w wê¿ach
 
Czy na obrazku w linku dobrze zaznaczy³em te kierunki?
Nie wiem jak± rolê pe³ni i jaki jest kierunek przep³ywu przez ³acznik plastikowy zaznaczony na rysunku na pomarañczowo?
Wg mnie najlepszym miejscem (bior±c pod uwagê nagrzewanie silnika, a nie nagrzewnicy/kabiny) montowania dogrzewacza elektrycznego jest odcinek wê¿a tu¿ przy ch³odnicy miêdzy plastikow± rurk± podsilnikow± a ³±czeniem z grubszym wê¿em powrotnym z ch³odnicy, który wchodzi w pompê wodn±.
Pytanie:
Czy dodatkowa pompka obiegowa (+podgrzewacz) w tym miejscu blokowa³a by przep³yw, gdyby by³a wy³±czona? Czy nieruchoma pompa wody (silnik zgaszony) przepu¶ci ch³odziwo napêdzane t± dodatkow± pompk±?
Jak dzia³a termostat? - rysunek.
http://img38.imageshack.us/img38/636...odzenia.th.jpg

AKuba 23-02-2011 14:36

Odp: Kierunki przep³ywu ch³odziwa w wê¿ach
 
Ponawiam, pytanie bo jest wa¿ne chyba.

Luk@s 23-02-2011 17:37

Odp: Kierunki przep³ywu ch³odziwa w wê¿ach
 
Kolego nie jest to co¶ w rodzaju jakiego¶ zaworka zwrotnego. Powy¿ej tego czego¶ w±¿ jest cieplejszy ni¿ poni¿ej. Ma to chyba za zadanie nie przepuszczaæ p³ynu do pompy z ominiêciem nagrzewnicy. Tylko w takim razie po co ³±czy siê dolot do nagrzewnicy z wylotem z niej.

AKuba 25-02-2011 11:07

Odp: Kierunki przep³ywu ch³odziwa w wê¿ach
 
Cytat:

Napisa³ Luk@s (Post 1605301)
Tylko w takim razie po co ³±czy siê dolot do nagrzewnicy z wylotem z niej.

No w³a¶nie, mia³ kto¶ to wymontowane?

AKuba 10-03-2011 09:28

Odp: Kierunki przep³ywu ch³odziwa w wê¿ach
 
Cytat:

Napisa³ AKuba (Post 1606470)
Tylko w takim razie po co ³±czy siê dolot do nagrzewnicy z wylotem z niej.

A ja tracê ju¿ nadziejê, ¿e kto¶ mi odpowie na pytanie w 1 po¶cie.

Luk@s 10-03-2011 10:45

Odp: Kierunki przep³ywu ch³odziwa w wê¿ach
 
Chyba sam wymontuje to "co¶" bo te¿ mnie to drêczy. Tylko muszê sobie skombinowaæ jakie¶ zaciski bo nie chce mi siê p³ynu spuszczaæ.

AKuba 10-03-2011 10:49

Odp: Kierunki przep³ywu ch³odziwa w wê¿ach
 
Cytat:

Napisa³ Luk@s (Post 1614976)
Chyba sam wymontuje to "co¶" bo te¿ mnie to drêczy. Tylko muszê sobie skombinowaæ jakie¶ zaciski bo nie chce mi siê p³ynu spuszczaæ.

Moze chodzi o zapewnienie przep³ywu w przypadku zapchanej nagrzewnicy lub jednak :!:jest jaki¶ zawór regulacyjny w obwodzie nagrzewnicy.

Probo 10-03-2011 22:38

Odp: Kierunki przep³ywu ch³odziwa w wê¿ach
 
1 za³±cznik(i)
Cytat:

Napisa³ AKuba (Post 1614982)
Moze chodzi o zapewnienie przep³ywu w przypadku zapchanej nagrzewnicy .

Witam...

Dobrze kolego kombinujesz. Wymienia³em owy w±¿ na jesieñ i plastikowy ³±cznik ,o którym mowa posiada zwór kulowy ( fotka ) .Zapewne ma pe³niæ funkcjê wymuszenia przep³ywu p³ynu przez nagrzewnicê a w przypadku jej zapchania dodatkowy obieg pomijaj±c nagrzewnicê aby zachowaæ sprawno¶æ uk³adu .W koñcu jest to ma³y obieg i jak nagrzewnica bêdzie zapchana to gdzie¶ p³yn musi przep³yn±æ.

Co do kierunku przep³ywu jest on zgodny z :

Cytat:

Napisa³ Luk@s (Post 1605301)
Tylko w takim razie po co ³±czy siê dolot do nagrzewnicy z wylotem z niej.

w³a¶nie po to by zachowaæ obieg p³ynu w przypadku awarii nagrzewnicy.

AKuba 11-03-2011 07:33

Odp: Kierunki przep³ywu ch³odziwa w wê¿ach
 
Cytat:

Napisa³ Probo (Post 1615508)
Co do kierunku przep³ywu jest on zgodny z :

No dzieki, d³ugo nikt nie odpowiada³. Czyli przep³yw z góry na dó³, tak? A kulka jest lu¼na czy jest jaka¶ sprê¿yna? Jak s±dzisz, czy przy sprawnej nagrzewnicy p³yn p³ynie tylko przez nagrzewnicê czy równie¿ przez ten zawór kulowy/kierunkowy czyli równolegle?

Luk@s 11-03-2011 09:09

Odp: Kierunki przep³ywu ch³odziwa w wê¿ach
 
To teraz mia³o by to wszystko sens. Ale sprawdzê czy to u mnie dobrze dzia³a.

Probo 11-03-2011 14:07

Odp: Kierunki przep³ywu ch³odziwa w wê¿ach
 
Cytat:

Napisa³ AKuba (Post 1615579)
No dzieki, d³ugo nikt nie odpowiada³.

Wybacz... nie mog³em siê doszukaæ starego wê¿a a nie chcia³em z g³owy pisaæ by w b³±d nie wprowadziæ.

Cytat:

Czyli przep³yw z góry na dó³, tak?
Dok³adnie tak

Cytat:

A kulka jest lu¼na czy jest jaka¶ sprê¿yna?
Jest sprê¿ynka ( nie wiem jaka , nie rozbiera³em ) , która dociska kulkê do otworu przelotowego. Mo¿na t± kulkê czym¶ popchn±æ - przesuwa siê p³ynnie i bez wiêkszych oporów , jednak ludzkie p³uca s± zbyt s³abe by przedmuchaæ :D

Cytat:

Jak s±dzisz, czy przy sprawnej nagrzewnicy p³yn p³ynie tylko przez nagrzewnicê czy równie¿ przez ten zawór kulowy/kierunkowy czyli równolegle?
Moim zdaniem ten " dodatkowy obieg " przydaje siê równie¿ przy wysokich obrotach silnika.Gdy pompa t³oczy du¿± ilo¶æ p³ynu pod wiêkszym ci¶nieniem ,nagrzewnica mo¿e nie byæ w stanie tego " odebraæ " i wtedy nadmiar j± omija w³a¶nie przez ten odcinek wê¿a. Jednak to tylko moja teoria :wink:

AKuba 11-03-2011 14:16

Odp: Kierunki przep³ywu ch³odziwa w wê¿ach
 
Cytat:

Napisa³ Probo (Post 1615750)
Moim zdaniem ten " dodatkowy obieg

To kluczowe informacje8), i Twoja teoria ma sens. Jakie jest twoje zdanie, jakbym wmontowa³ w obieg pompkê obiegow± (aby grzaæ przed uruchomieniem silnika) bo nie wiem czy ona musia³aby chodziæ non stop czy wy³±czona (po uruchomieniu silnika) przepuszcza³aby p³yn wystarczaj±co?
Czy sa jakie¶ zawory przynagrzewnicowe w obiegu ch³odziwa? Podobno nie ma.

Probo 11-03-2011 14:27

Odp: Kierunki przep³ywu ch³odziwa w wê¿ach
 
Cytat:

Napisa³ AKuba (Post 1615752)
czy wy³±czona (po uruchomieniu silnika) przepuszcza³aby p³yn wystarczaj±co?

Hmmm to zale¿y jakiej konstrukcji pompê u¿yjesz...

Cytat:

Czy sa jakie¶ zawory przynagrzewnicowe w obiegu ch³odziwa? Podobno nie ma.
Z tego co mi wiadomo to nie ma. To pompa wymusza obieg nadaj±c cieczy kierunek przep³ywu.Zaworki w nagrzewnicy nie s± potrzebne.

AKuba 11-03-2011 14:29

Odp: Kierunki przep³ywu ch³odziwa w wê¿ach
 
Cytat:

Napisa³ Probo (Post 1615761)
Zaworki w nagrzewnicy nie s± potrzebne

Ale inne marki/silniki stosuj± zaworki, wiêc trzeba wiedzieæ przy przeróbkach.

Probo 11-03-2011 15:46

Odp: Kierunki przep³ywu ch³odziwa w wê¿ach
 
Hmmm , nawet gdyby by³y zaworki to i tak nie ma problemu bo znasz kierunek przep³ywu p³ynu :wink:

Snajper_881 11-03-2011 16:07

Odp: Kierunki przep³ywu ch³odziwa w wê¿ach
 
Odpowiadaj±c na Twoje pytanie z obrazka, wg mnie nie ma szans na przegrzanie tego silnika nawet w lato. Nigdy nie w³±czy³ mi siê wentylator w tym aucie (nie myliæ z AC), nawet po je¼dzie na autostradzie przy prêdko¶ciach rzêdu......200km/h (ciiiicho). To s± kurewsko zimne diesle...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:44.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
T³umaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
czê¶ci do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprê¿arek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Bia³ystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.