Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=114368)

PAFFCIO 09-11-2010 19:48

Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Potrzebuję pilnie informacji nt. oznaczeń, typu i innych cech charakterystycznych, które pozwolą określić jakie żarniki są w ksenonach naszych mondków.
Nie chodzi mi o ogólne informacje tylko konkretne specyfikacje.
Mam możliwość nabycia ponoć super duper żarników, które mają gwarancję, że wraz ze zużyciem nie będą przygasać ale muszę wiedzieć jakie są w mondeo :)

wesmond 09-11-2010 20:14

Odp: Żarniki do ksenonów.
 
Z tego co miałem w ręku to w mondku mamy D1S.
I tak to to wygląda:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

SrebnaStrzała 09-11-2010 20:41

Odp: Żarniki do ksenonów.
 
Xenon to nie żarnik tylko palnik, albo lampa wyładowcza. Tam się nic nie "żarzy"

johop 09-11-2010 21:38

Odp: Żarniki do ksenonów.
 
W S-Maxie wymieniałem niedawno palnik (żarnik , żarówkę... jak kto woli) i fabrycznie były Osramowskie D1S. Ja dałem się skusić na zamienniki (nie pamiętam nazwy) polecane w obu sklepach w których szukałem i żałuję. Niby blue... coś tam hiper dzienne światło, a okazuje się, że to nie dzień, a jak już to wczesny świt... Cena Osram to jakieś 300 a te niecałe 200 zł. Zakładam, że w Mondeo na 99% jest to samo, więc pozwoliłem sobie wtrącić do dykusji (poza tym trochę mi sie nudzi :) ) Wymiana we własnym zakresie (przynajmniej w S-Maxie) to bułka z masłem.

SrebnaStrzała 09-11-2010 21:54

Odp: Żarniki do ksenonów.
 
Cytat:

Napisał johop (Post 1537625)
Cena Osram to jakieś 300 a te niecałe 200 zł. Zakładam, że w Mondeo na 99% jest to samo, więc pozwoliłem sobie wtrącić do dykusji (poza tym trochę mi sie nudzi ) Wymiana we własnym zakresie (przynajmniej w S-Maxie) to bułka z masłem.

Zabawne, ludzie kupują palniki za 200zł jak można kupic na allegro za 20zł. Oczywiście Ci co wolą zapłacić za napis powiedzą że są lepsze, ze oryginalne, podczas gdy przykładając palniki koło siebie nie można wskazać różnicy między nimi. Pewnie te za 20zł mają mniej gazu -_-'. Owszem są mniej trwałe ale lepiej chyba kupić raz na 6 miesięcy jedna za 20zł niż za 200 jeśli światło jest to samo.

johop 09-11-2010 22:59

Odp: Żarniki do ksenonów.
 
Cytat:

Napisał SrebnaStrzała (Post 1537649)
Zabawne, ludzie kupują palniki za 200zł jak można kupic na allegro za 20zł. Oczywiście Ci co wolą zapłacić za napis powiedzą że są lepsze, ze oryginalne, podczas gdy przykładając palniki koło siebie nie można wskazać różnicy między nimi. Pewnie te za 20zł mają mniej gazu -_-'. Owszem są mniej trwałe ale lepiej chyba kupić raz na 6 miesięcy jedna za 20zł niż za 200 jeśli światło jest to samo.

Jeszcze śmieszniej jest wtedy, kiedy ludzie kupują na allegro pierwszą pozycje od góry (najtańszą) i dostają nie to co im jest potrzebne :)

A tak poważnie to przeszukałem allegro bo myślałem, że faktycznie za dwie dychy...
Niestety nie były to d1s.
Swoją drogą różnica w oświetlaniu drogi jest wyraźna. Chyba, że ktoś jeździ tylko za dnia. Wtedy w uproszczeniu można przyjąć, że "światło jest to samo".

SrebnaStrzała 10-11-2010 05:47

Odp: Żarniki do ksenonów.
 
Cytat:

Napisał johop (Post 1537692)
Jeszcze śmieszniej jest wtedy, kiedy ludzie kupują na allegro pierwszą pozycje od góry (najtańszą) i dostają nie to co im jest potrzebne

A tak poważnie to przeszukałem allegro bo myślałem, że faktycznie za dwie dychy...
Niestety nie były to d1s.
Swoją drogą różnica w oświetlaniu drogi jest wyraźna. Chyba, że ktoś jeździ tylko za dnia. Wtedy w uproszczeniu można przyjąć, że "światło jest to samo".

Jak znajdę oryginały bo gdzieś miałem, to wsadzę w jedną lampę oryginał a w drugą tą za 20zł i zrobię zdjęcia. Z tego co wiem takie porównania są już w necie i nie ma żadnej różnicy, co nie które osoby nawet zrobiły jakieś badania pod tym kontem.

Rijndael 10-11-2010 07:59

Odp: Żarniki do ksenonów.
 
Cytat:

Napisał SrebnaStrzała (Post 1537649)
Zabawne, ludzie kupują palniki za 200zł jak można kupic na allegro za 20zł. Oczywiście Ci co wolą zapłacić za napis powiedzą że są lepsze, ze oryginalne, podczas gdy przykładając palniki koło siebie nie można wskazać różnicy między nimi. Pewnie te za 20zł mają mniej gazu -_-'. Owszem są mniej trwałe ale lepiej chyba kupić raz na 6 miesięcy jedna za 20zł niż za 200 jeśli światło jest to samo.

Ja kupiłem 3 lata temu oryginalne palniki Philipsa (120 zł za szt. na Allegro z fakturą) i od tej pory nie ma z nimi żadnych problemów. Jeśli się przez ten czas jakoś zużyły i świecą słabiej to niezauważalnie. Wcześniej miałem Osramy. Polecam raczej Philipsy, wydają mi się nieco lepsze, chociaż może moje porównanie nie jest do końca sprawiedliwe bo Osramy pamiętam już trochę zużyte.

Jak łatwo policzyć stosując Twoją metodę przez te 3 lata zapłaciłbyś tyle samo i dodatkowo kilka razy babrałbyś się z wyjmowaniem reflektorów i wymianą śmietnikowych palników bo akurat padły. Super zabawa np. zimą w środku lasu. Po za tym w mk3 zwykle po zmianie palników przestaje działać samopoziomowanie i trzeba je ponownie aktywować.

SrebnaStrzała 10-11-2010 08:15

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Czy po 3 latach nadal mają barwe białą, czy może żółtą, czy może fioletowo-brązową? Widziałeś jak wygląda bańka z gazem po 2 latach a co dopiero po 3?
W przypadku wymieniania co 6 miesięcy masz gwarancję że cały czas świeci barwą właściwą czyli albo 4300, albo 6000 zależy kto co woli.
Palnik nie pada tak od razu, tylko najpierw zaczyna przez chwilę mrugać za każdym razem jak go włączysz, kolejny etap to wyłączanie się podczas jazdy a dopiero potem pada bezpowrotnie.
Piszesz że samoadaptacja dezaktywuje się po wymianie palnika. W jaki sposób ona "widzi" że wymieniłeś palnik skoro nie ma tam żadnego czujnika czy też cyfrowej szyny CAN, bynajmniej nie słyszałem aby w mk3 była montowana, chyba że w końcowej fazie produkcji.
p.s.
wymiana palnika w jednej lampie to 3-4minuty.

PAFFCIO 10-11-2010 08:50

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Panowie, nie jestem moderatorem ale Wasze spory nt ceny i wyższości jednych nad drugimi nic nie wnoszą do tematu i stanowią OT.
Chętnie poczytam opinie nt konkretnych modeli ale nie dyskutujcie o cenach.

Dziękuję za info, że to D1S i nie żarniki tylko palniki ;-p
Czy są jeszcze jakieś inne parametry specyfikujące palniki?

SrebnaStrzała 10-11-2010 11:10

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał PAFFCIO (Post 1537778)
Czy są jeszcze jakieś inne parametry specyfikujące palniki?

Na pewno barwa/temperatura, gdzie najlepsze są albo 4300K, albo 6000K. Czasami można spotkać 5000K.
Generalnie największa różnica jest chyba między D2S i D2R gdyż te pierwsze są odkryte i wkłada sie je do lamp z przesłonami, a te drugie mają zakryty rdzeń i są do lamp "otwartych".
Jestem ciekaw, jaką barwe mają oryginalne xenony w nowych modnkach. Z tego co mi wiadomo np w avensisach są 6000K, za to bodajże w Priusach nie ma ani żarników ani palników tylko są diody wysokiej mocy:)

PAFFCIO 10-11-2010 12:24

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał SrebnaStrzała (Post 1537841)
Na pewno barwa/temperatura, gdzie najlepsze są albo 4300K, albo 6000K. Czasami można spotkać 5000K.
...

Czyli reasumując, w mondziakach są palniki (choć producenci używają jednak także zwrotu "żarniki" ;-p ) D1S, najlepiej by barwa/temperatura była 6000K, tak?

Rijndael 10-11-2010 12:37

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał PAFFCIO (Post 1537778)
Panowie, nie jestem moderatorem ale Wasze spory nt ceny i wyższości jednych nad drugimi nic nie wnoszą do tematu i stanowią OT.
Chętnie poczytam opinie nt konkretnych modeli ale nie dyskutujcie o cenach.

No, ale to jest właśnie taka opinia, SS proponuje jakieś śmieciowe palniki po 20 zł, które padają po pół roku w sytuacji gdy normalny, markowy palnik świeci ok przez kilka lat. Nie ma tu żadnej oszczędności, a jest niewygoda (przecież xenony kupuje się m.in. po to, żeby nie zmieniać wciąż żarówek) i możliwość uszkodzenia reflektora gdy taki palnik nie okaże się zły jak każdy tylko bardzo zły i eksploduje (to nie żart). Ogólnie bez sensu.

Co do temperatury barwowej to w Mondeo na 99% są 4300k, bo takie są najjaśniejsze. Generalnie im wyższa temperatura barwowa tym słabiej świecą, choć niektórzy kupują takie palniki bo podoba im się "niebieskawa" poświata. Palników 6000k nie ma raczej żadne seryjnie produkowane auto sprzedawane w Europie. Generalnie palnik z czasem świeci coraz bardziej "niebieskawo", więc jak kupisz 4300k to z czasem temperatura barwowa będzie się podwyższała. Dlatego istnieją np. palniki Philips Colour Match (nie wiem czy nie zrobiłem literówki w nazwie) które mają bodaj ok. 4700k i są przeznaczone dla osób, które mają dwa już trochę zużyte palniki z których jeden uległ uszkodzeniu, a nie chcą wymieniać drugiego. Wtedy mogą zamontować palnik CM i jego barwa będzie podoba do barwy tego już trochę zużytego. Na pomarańczowo palniki świecą dopiero pod sam koniec życia, ale to już jest grubo po tym, jak należało je wymienić na nowe.

nokitel 10-11-2010 12:42

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
4300 to kolor jaki seryjnie wyposażane są auta xenonowe na całym świecie. Każda inna wartość będzie pogarszała widoczność. Im większa wartość tym ciemniejsze światło.

PAFFCIO 10-11-2010 17:18

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
ok...mały mętlik mi się pojawił...czyli najlepsza temperatura/kolor to okolice 4300 a nie 6000? I im wyżej ponad 4300 tym "ciemniejsze" światło?

Rijndael 10-11-2010 17:32

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał PAFFCIO (Post 1538045)
ok...mały mętlik mi się pojawił...czyli najlepsza temperatura/kolor to okolice 4300 a nie 6000? I im wyżej ponad 4300 tym "ciemniejsze" światło?

Generalnie tak. Jeśli nie chcesz eksperymentować to kup po prostu markowe (Philips, Osram) 4300 k. A jak chcesz się naocznie przekonać dlaczego niebieskawe światło jest "gorsze" to oświetl czerwony przedmiot niebieskim światłem w ciemnym pokoju (będzie wyglądał jak czarny).

SrebnaStrzała 10-11-2010 17:32

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Najlepsza temperatura to 5000-5500K. Nikt mi nie wmówi że 4300K jest lepsze od 5000K.
Cytat:

Napisał PAFFCIO (Post 1538045)
ok...mały mętlik mi się pojawił...czyli najlepsza temperatura/kolor to okolice 4300 a nie 6000? I im wyżej ponad 4300 tym "ciemniejsze" światło?

Jeśli chcesz mogę Ci zrobić zdjęcie jak świecą 6000K. Podobno przy 6000K jest spadek rozjaśnienia o jakieś 10%. Niestety jest morka nawierzchnia wiec na drodze tego dobrze nie będzie widać, za to ma budynku powinno wyjść nieźle.
http://img192.imageshack.us/img192/3...halogenjx8.jpg ale to nie moje.

SrebnaStrzała 10-11-2010 17:33

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał Rijndael (Post 1538069)
Generalnie tak. Jeśli nie chcesz eksperymentować to kup po prostu markowe (Philips, Osram) 4300 k. A jak chcesz się naocznie przekonać dlaczego niebieskawe światło jest "gorsze" to oświetl czerwony przedmiot niebieskim światłem w ciemnym pokoju (będzie wyglądał jak czarny).

Fajnie ze temperatura 6000K to barwa niebieska. Czasem to ręce opadają...

Rijndael 10-11-2010 17:38

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał SrebnaStrzała (Post 1538073)
Fajnie ze temperatura 6000K to barwa niebieska. Czasem to ręce opadają...

Daruj sobie takie teksty. Jak zwykle się wymądrzasz, a nie wiesz za bardzo o czym piszesz. BARDZIEJ niebieska. To, że 6000k oświetlają gorzej niż 4300k to FAKT, choćbyś napisał 100x że tak nie jest.

Cytat:

Napisał SrebnaStrzała (Post 1538073)
Jeśli chcesz mogę Ci zrobić zdjęcie jak świecą 6000K. Generalnie przy 6000K jest spadek rozjaśnienia o jakieś 10%. Niestety jest morka nawierzchnia wiec na drodze tego dobrze nie będzie widać, za to ma budynku powinno wyjść nieźle.

Nic nie będzie widać i nic nie da się porównać, chyba, że do jednego reflektora włożysz taki, a do drugiego inny palnik (oba nowe) i sfotografujesz jak świecą oba jednocześnie.

SrebnaStrzała 10-11-2010 17:48

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał Rijndael (Post 1538078)
Nic nie będzie widać i nic nie da się porównać, chyba, że do jednego reflektora włożysz taki, a do drugiego inny palnik (oba nowe) i sfotografujesz jak świecą oba jednocześnie.

Dałem zdjęcie powyżej takiego zestawienia jakbyś nie zauważył.

Poleciłeś mu "oświetl czerwony przedmiot niebieskim światłem w ciemnym pokoju (będzie wyglądał jak czarny). " Żeby uzyskać barwę czarną, trzeba użyć 100% niebieskiej barwy, a 6000K ma tyle wspólnego z niebieskim, co halogen z pomarańczowym.

Rijndael 10-11-2010 17:51

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał SrebnaStrzała (Post 1538081)
Dałem zdjęcie powyżej takiego zestawienia jakbyś nie zauważył.

Nie o nim piszę, przecież napisałeś, że to nie Twoje.

A skoro przy tym jesteśmy to nie wiadomo za bardzo co tam jest pokazane, jedyne co można ocenić to barwę, a nie jasność.

macslad 10-11-2010 18:05

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Kolega Rijndael ma całkowitą rację z tym, że 5000K to barwa wpadająca już w kolor niebieski, i najbardziej optymalna to 4300K. A wracając jeszcze do początku wątku to w mondeo mk3 są palniki oznaczone jako D2S a nie jak koledzy wcześniej pisali D1S. A tutaj -> [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] artykulik o przygodach z podróbkami.

Pzdr.

SrebnaStrzała 10-11-2010 18:18

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał macslad (Post 1538091)
Kolega Rijndael ma całkowitą rację z tym, że 5000K to barwa wpadająca już w kolor niebieski, i najbardziej optymalna to 4300K. A wracając jeszcze do początku wątku to w mondeo mk3 są palniki oznaczone jako D2S a nie jak koledzy wcześniej pisali D1S. A tutaj -> [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] artykulik o przygodach z podróbkami.

Ta przygoda to zakup podróbki za cene oryginału to zupełnie dwie inne sprawy. Słyszałem już o tym kiedyś.
Nikt mnie nie przekona ze 4300K rozjaśnia lepiej niż 5000K.
Odnośnie zdjęcia, to widzimy tam ścianę na której lewy klosz świeci 4300K a prawy 6000K. W oddali widać też światło halogenu. Można po tym ocenić nie tylko barwę ale także siłę światłą która jak widać jest porównywalna z 4300K.

Rijndael 10-11-2010 18:23

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał SrebnaStrzała (Post 1538102)
Ta przygoda to zakup podróbki za cene oryginału to zupełnie dwie inne sprawy. Słyszałem już o tym kiedyś.

Podróbka w cenie podróbki ma lepsza jakość niż ta w cenie oryginału? ;) I co z czym tak w ogóle porównałeś, skoro twierdzisz, ze podróbka świeci jak oryginał? Kupiłeś nową podróbkę i nowy oryginał i włożyłeś jedną do lewego, a drugą do prawego reflektora? Bo chyba nie wydajesz takich opinii na podstawie porównania zużytego oryginału i nowej podróbki? ;)

Cytat:

Napisał SrebnaStrzała (Post 1538102)
Nikt mnie nie przekona ze 4300K rozjaśnia lepiej niż 5000K.

Myślę, że nikt nawet nie będzie próbował, bo Ciebie ciężko przekonać do czegokolwiek. ;) Tyle, że tak po prostu jest, o ile oczywiście mówimy o palnikach tej samej jakości. Niebieskawe światło jest bardziej "jaskrawe" co może dawać subiektywne wrażenie większej jasności, ale w rzeczywistości jest na odwrót.

SrebnaStrzała 10-11-2010 18:33

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Kupować podróbkę z świadomością ze kupuje się oryginał. To miałem na myśli. Zupełnie co innego jeśli ktoś świadomie kupuje zamiennik.
Pokaż mi gdzie masz napisane/pokazane ze 4300 jest bielsze a nie żółtsze od 5000 ? Jak mi to pokażesz przyznam wszystkim rację że 4300 jest bielsze, a 5000 niebieskawe.
Załączam tu dwa wykresy, prawdziwe wykresy a nie robione na potrzeby HID'ów.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Wszyscy mówią ze światło dzienne, podczas gdy powierzchnia słońca ma właśnie 6000K!!

PAFFCIO 10-11-2010 18:37

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał macslad (Post 1538091)
Kolega Rijndael ma całkowitą rację z tym, że 5000K to barwa wpadająca już w kolor niebieski, i najbardziej optymalna to 4300K. A wracając jeszcze do początku wątku to w mondeo mk3 są palniki oznaczone jako D2S a nie jak koledzy wcześniej pisali D1S. A tutaj -> [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] artykulik o przygodach z podróbkami.

Pzdr.

Kufa...czytać ze zrozumieniem!!!
Lotto mnie jakie są w mk3, z całym do nich szacunkiem!!!
Wątek jest o mk.4 i PROSZĘ NIE MIESZAJCIE!!!!

Co do polemiki między SS i R to czytam ją z coraz większym zaciekawieniem ;-p lecz mała uwaga do rozmówców, proszę byście trochę spuścili z tonu...
Nie wdawajmy się proszę znów w dywagacje co do ceny, podróbek itp. itd.
Z niecierpliwością, czekam jednak na argumenty za 4300, 5000 czy 6000 :)
a tak na marginesie, myślę, że to może pomóc:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

zwłaszcza to o penetracji:
"Światła, w zależności od temperatury barwowej, mają różne natężenie i dają zróżnicowane efekty wizualne. Ludzkie oko poprzez zmianę wrażliwości, odbiera odmienną długość fal jako kolory - od podczerwieni po ultrafiolet. Warto podkreślić, iż odwrotnie proporcjonalna do temperatury barwowej, jest wartość światła rzeczywistego mierzonego w [Lm] - Lumenach. Oznacza to, że światło o wyższej temperaturze, charakteryzuje się mniejszą wartością generowanego światła, a w związku z tym, gorszą penetracją w nocy, czy w czasie trudnych warunków atmosferycznych. W samochodach z seryjnymi instalacjami ksenonowymi, używa się temperatury 4300K - 5800K."

macslad 10-11-2010 18:49

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał PAFFCIO (Post 1538112)
Kufa...czytać ze zrozumieniem!!!
Lotto mnie jakie są w mk3, z całym do nich szacunkiem!!!
Wątek jest o mk.4 i PROSZĘ NIE MIESZAJCIE!!!!

Sorki nie doczytałem. W mkIV faktycznie są D1S. ;)

wesmond 10-11-2010 23:28

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał PAFFCIO (Post 1538112)
Kufa...czytać ze zrozumieniem!!!
Lotto mnie jakie są w mk3, z całym do nich szacunkiem!!!
Wątek jest o mk.4 i PROSZĘ NIE MIESZAJCIE!!!!

Co do polemiki między SS i R to czytam ją z coraz większym zaciekawieniem ;-p lecz mała uwaga do rozmówców, proszę byście trochę spuścili z tonu...
Nie wdawajmy się proszę znów w dywagacje co do ceny, podróbek itp. itd.
Z niecierpliwością, czekam jednak na argumenty za 4300, 5000 czy 6000 :)
a tak na marginesie, myślę, że to może pomóc:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

zwłaszcza to o penetracji:
"Światła, w zależności od temperatury barwowej, mają różne natężenie i dają zróżnicowane efekty wizualne. Ludzkie oko poprzez zmianę wrażliwości, odbiera odmienną długość fal jako kolory - od podczerwieni po ultrafiolet. Warto podkreślić, iż odwrotnie proporcjonalna do temperatury barwowej, jest wartość światła rzeczywistego mierzonego w [Lm] - Lumenach. Oznacza to, że światło o wyższej temperaturze, charakteryzuje się mniejszą wartością generowanego światła, a w związku z tym, gorszą penetracją w nocy, czy w czasie trudnych warunków atmosferycznych. W samochodach z seryjnymi instalacjami ksenonowymi, używa się temperatury 4300K - 5800K."

No mnie też czeka wymiana i myślę że barwa to jedno ale strumień światła to drugie więc:
1. Tu fajnie widać barwy: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
2.A tu klikając po prawej stronie na temp. mamy opis wydajności źródła światła :
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Więc optymalnie wydaje się zastosować 5000 K.

Rijndael 10-11-2010 23:40

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał wesmond (Post 1538277)
No mnie też czeka wymiana i myślę że barwa to jedno ale strumień światła to drugie (...)
Więc optymalnie wydaje się zastosować 5000 K.

Nie wiem z czego to wywnioskowałeś, bo nawet w linku który sam podałeś piszą, że:
4100k - 4300k is the ideal HID color temperature to produce the maximum amount of light, lumens, hence the reason while all OEM manufacturers equip their vehicles with these types of bulbs.
4100k - 4300k to optymalna temperatura barwowa xenonów pozwalająca wytworzyć największą ilość światła (lumenów) i to jest powód dla którego producenci samochodów wyposażają je w taki rodzaj palników.

PS. Porównywanie barw na zwykłym monitorze nie ma sensu, on sam jako taki nie odtwarza ich idealnie.

SrebnaStrzała 11-11-2010 08:01

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał wesmond (Post 1538277)
Więc optymalnie wydaje się zastosować 5000 K.

Dokładnie 5000-5500 to jest najlepsza barwa światła, jak ktoś chce poprawiać fizykę to życzę mu powodzenia.

Rijndael 11-11-2010 08:08

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał SrebnaStrzała (Post 1538303)
jak ktoś chce poprawiać fizykę to życzę mu powodzenia.

Możesz rozwinąć ten ciekawy wątek o "poprawianiu fizyki"? :D

SrebnaStrzała 11-11-2010 08:42

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Najprościej jak się da: Światło 5500K to światło dzienne w samo południe, każda większa i mniejsza temperatura o tej samej mocy będzie gorzej rozświetlać drogę, znaki itd.

Rijndael 11-11-2010 08:46

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał SrebnaStrzała (Post 1538315)
Najprościej jak się da: Światło 5500K to światło dzienne w samo południe

Nawet 6000, tak.

Cytat:

Napisał SrebnaStrzała (Post 1538315)
każda większa i mniejsza temperatura o tej samej mocy będzie gorzej rozświetlać drogę, znaki itd.

Wyższa tak, niższa wręcz przeciwnie (oczywiście do pewnego momentu).

Rijndael 11-11-2010 08:47

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Do skasowania, nie wiem dlaczego się zdublował. ;)

SrebnaStrzała 11-11-2010 11:28

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał Rijndael (Post 1538319)
Wyższa tak, niższa wręcz przeciwnie (oczywiście do pewnego momentu).

Według Ciebie odcień żółtego rozświetla lepiej niż biel ? Biel to właśnie 5500K.

PAFFCIO 11-11-2010 11:54

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał SrebnaStrzała (Post 1538430)
Według Ciebie odcień żółtego rozświetla lepiej niż biel ? Biel to właśnie 5500K.

Panowie, chyba umknął Wam w dyskusji wyboldowany na czerwono cytat, którego wydźwięk jest taki, że wprawdzie w ok. 5000 mamy "najbielsze" światło ale SPADA jego penetracja. Cóż zatem mi z tego, że świeci jak za dnia, skoro de facto gorzej radzi sobie z ciemnością???
O tym proszę podyskutujcie, bo być może oferowane/omawiane przez producentów/Was palniki są już technologicznie na tyle zaawansowane, że jakoś ten problem rozwiązano? Poza tym, z jakiegoś jednak powodu producenci samochodów trzymają się palników o temperaturze bliżej 4300 niż 6000, prawda?

SrebnaStrzała 11-11-2010 12:18

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
z moich źródeł wynika że nowe bmw, audi, lexus, infiniti stosuje lampy o barwie 5500K.

nokitel 11-11-2010 13:20

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Wątek czyta się jak dobrą książkę akcji z każdą przeczytaną wiadomością wkręca cie bardziej i bardziej myśląc kto kogo zabije. Z tym że jest wątek sajensfikszyn bo dowiaduję się że słońce świeci w kolorze białym i że białe światło jest lepsze dla oka ludzkiego. Panowie pracuje jako górnik i mamy na dole dwa rodzaje lamp osobistych. Jedna to diodowa SMD o barwie 5500 i druga z żarówką o barwie około 3500-3800. I jakoś większość osób (z około 2 tyś osób) twierdzi i wybiera te 3800 chyba nie dla tego bo lubią gorsze słabsze światło? Jeżeli ktoś podeśle mi żarnik 6000 to mam przyrządy do mierzenia natężenia i barwy światła wykonam kilka pomiarów z różnych odległości.

Rijndael 11-11-2010 15:41

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał SrebnaStrzała (Post 1538430)
Według Ciebie odcień żółtego rozświetla lepiej niż biel ? Biel to właśnie 5500K.

SS, nie mam do Ciebie siły. 4300k to żółty? To nawet nie jest w zasadzie jeszcze ciepły biały. Ciepłą biel dają halogeny. Palnik 4300k daje zwykłą biel, przy czym trzeba pamiętać, że wraz z jego zużyciem temperatura barwowa wzrasta, czyli tak naprawdę kupując 4300k patrząc na cały okres eksploatacji mamy coś w stylu 4300k-5000k. Z kolei 5000-6000k to już zimna biel, wpadająca powoli w odcień niebieskawy.

Jeśli 4300k wyglądają u Ciebie jak żółte to pewnie masz pożółkłe te ringi wokół soczewek (typowa dolegliwość mk3) i/lub patrzyłeś na światła ze zbyt bliskiej odległości (jeśli patrzymy na soczewkę z bliska i to jeszcze pod kątem to nie zobaczymy rzeczywistej barwy światła).

Co do tego co lepiej "rozświetla" wszystko już zostało powiedziane w tym wątku. Tej samej jakości 5000k dadzą więcej światła niż 6000k, a 4300k więcej niż 5000k (itd.).

Cytat:

Napisał nokitel (Post 1538489)
I jakoś większość osób (z około 2 tyś osób) twierdzi i wybiera te 3800 chyba nie dla tego bo lubią gorsze słabsze światło?

Ja mam w domu w jednym miejscu żarówkę LED ok. 6000k, daje wyjątkowo paskudny, "trupi" odcień światła.

SrebnaStrzała 12-11-2010 07:48

Odp: Żarniki do ksenonów. jakie oznaczenia? Jaki typ?
 
Cytat:

Napisał Rijndael (Post 1538551)
SS, nie mam do Ciebie siły. 4300k to żółty?

Według skali Kelvina ten odcień wchodzi w kolor żółty, natomiast 5500 to jest idealna biel tkz" NORMAL" W telewizorach i monitorach, jest to punkt kiedy barwy są najlepiej odwzorowane.
Oko ludzkie ma największą czułość w przypadku fali o długości 555nm, jest to około 5300K. Przy tej barwie każdy lumen ma największe promieniowanie świetlne.
Koniec, ja mam swoje racje a Ty swoje i tyle w temacie.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:21.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.