Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford S-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=153)
-   -   [S-MAX 2006-2015] Elektroniczny hamulec "ręczny" - ma ktoś? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=144877)

klinik 27-11-2011 11:12

Elektroniczny hamulec "ręczny" - ma ktoś?
 
Witajcie.

Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was ma w swoim S-MAXie hamulec "ręczny" sterowany elektronicznie zamiast klasycznego na lince?

Jak się sprawuje, jakie problemy i co w przypadku braku prądu?

Rozważam właśnie wszystkie za i przeciw takiemu rozwiązaniu. Nie wiem czy traktować to w roli kolejnego elektronicznego gadżetu?

MAG 27-11-2011 11:22

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
mam takie ustrojstwo.

generalnie na codzień całkiem sympatyczne urządzenie - sam się zaciaga po wyłączeniu auta i wyciagnieciu kluczyków, sam się zwalnia gdy ruszasz, ale jesli mam byc szczery, to ja osobiście więcej go bym nie chciał :roll:

związane jest to z tym, że lubie sobie czasem poszaleć i niestety z tym elektrycznym ręcznym "rekawa" już nie zrobię :(

Rolem 27-11-2011 11:29

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Ja natomiast jestem bardzo zadowolony z niego. Miałem wcześniej go w c-maxie i w s-maxie też musiał się znaleźć. Zimą nie miałem żadnych problemów.

MAG 27-11-2011 11:42

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Ja równiez nie miałem z nim żadnych problemów zimą i podkreslam, generalnie na codzień jest to fajna rzecz, ale tak jak wspomniałem w poprzednim poście, akurat ja czasem oczekuje od swojego auta mozliwości jazdy w trochę bardziej sportowy sposób i do tego ten elektryczny hamulec sie nie nadaje niestety - np. baaaardzo lubiłem zimą "polatać" sobie bokami na ręcznym czy tez "pomagać" sobie na zawrotkach ręcznym i tego teraz robić nie mogę ...

foxtrot 27-11-2011 12:27

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
klinik;

ja też go mam; o zaletach, które potwierdzam już napisano;
to, o czym warto wiedzieć - to utrudnienie przy wymianie klocków/tarcz tylnych kół poza serwisem;
przed demontażem potrzebne jest, aby hamulec el. cofnął się do skrajnego (serwisowego) położenia - jest do tego specjalna procedura.

Hipos 27-11-2011 13:34

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Dokładanie tak - wg mojego mechanika na dziś cofnięcie tłoczka umożliwi jedynie podpięcie pod komputer serwisowy.


Michal
Na szczęście mam zwykły ręczny, ale z forum pamiętam, że niektórzy mieli problemy z jego zwolnieniem i wracali na lawecie. Coś tam się łamie w środku i jest d...

Rolem 27-11-2011 14:27

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Cytat:

Napisał foxtrot (Post 1743858)
klinik;

ja też go mam; o zaletach, które potwierdzam już napisano;
to, o czym warto wiedzieć - to utrudnienie przy wymianie klocków/tarcz tylnych kół poza serwisem;
przed demontażem potrzebne jest, aby hamulec el. cofnął się do skrajnego (serwisowego) położenia - jest do tego specjalna procedura.

Ja nie mam z tym problemów (a właściwie mechanik, u którego od lat serwisuję swoje kolejne auta).
Co do zimowej jazdy to prawdą jest, że nie pobawisz się w drift.

maciej 27-11-2011 15:31

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Z czasem uzależnia :)
Gdy przesiadam się okazjonalnie do innego auta... zapominam nieraz zaciągnąć ręcznego ;)

MAG 27-11-2011 16:35

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Cytat:

Napisał maciej (Post 1743957)
....
Gdy przesiadam się okazjonalnie do innego auta... zapominam nieraz zaciągnąć ręcznego ;)

Zaciagnąć jak zaciagnąć, ja często się łapałem w firmowym aucie na zapominaniu o zwolnieniu ręcznego przy ruszaniu ... :P

foxtrot 27-11-2011 21:01

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Hipos;

komputer można obejść za pomocą "czarodziejskiej" procedury ;-)

maciej 28-11-2011 13:22

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Cytat:

Napisał foxtrot (Post 1744233)
komputer można obejść za pomocą "czarodziejskiej" procedury ;-)

Pomożemy koledze ??? ... Pomożemy !!!
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] :568:

kicaj 28-11-2011 14:49

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
w ktorejs gazecie wnioskowali ze to niepotrzebny gadzet, ktory moze przyspozyc wiele problemow. ktos na forum opisywal problem z zablokowaniem promu (jako pierwszy do wyjazdu) gdy reczny nie chcial sie odblokowac...(smax, galaxy...)

generalnie jak kazda elektronika poki nie swiruje jest ok...

foxtrot 28-11-2011 20:44

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
maciej;
udostępniałem już zainteresowanym procedurkę na privie, więc nie wiem po co odesłanie do etis'a...

maciej 29-11-2011 06:34

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Przepraszam, ale skąd na Forum mamy wiedzieć, Kto?Co? Do Kogo pisze na privie...?

Wodnik 29-11-2011 23:04

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Cytat:

Napisał foxtrot (Post 1744715)
maciej;
udostępniałem już zainteresowanym procedurkę na privie, więc nie wiem po co odesłanie do etis'a...

to poproszę i ja tą procedurę

Slartibartfast 30-11-2011 07:35

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Mam zwykły ręczny (o ile w maksiu można tak go nazwać ;)), zastanawia mnie natomiast dlaczego nie opublikujecie tej procedury na forum, by mogli z niej korzystać wszyscy czytający obecnie i w przyszłości?

kicaj 30-11-2011 08:10

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
chyba z powodu regulaminu etis'a

pman 30-11-2011 15:15

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Ten kto korzysta z eits'a to zna regulamin i wie co może, a raczej czego nie może. Ale następny, kto to dostanie na priv już nie ma takich ograniczeń ;p

Slartibartfast 30-11-2011 16:01

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Ale można przecież założyć, że procedurę okrył przed Wami przemiły pan Henio z warsztatu X (nie ASO) lub kolega Y i mówił, że trzeba zrobić to tak i tak - co przekazujecie innym na forum :D

Podejrzewam, że przekazanie procedury z etis komuś na priv łamie tak samo reguły jak przepisanie tegoż na forum...

kicaj 30-11-2011 22:24

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
mozna, ale trzeba tez szanowac osoby ktore dziela sie wiedza z etia

bartekd 03-12-2011 00:06

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
A ja mam to ustrojstwo, miałem w poprzednim aucie i tam było ok. Zwłaszcza przy automacie, gdzie przynajmniej w PowerShift "bieg" P działa cokolwiek dyskusyjnie i właściwie zawsze należy zaciągać ręczny. Tylko jedno wielkie ale - gdyby on się sam zaciągał po włożeniu na P i wyłączeniu silnika oraz sam odciągał przy wyraźnym wciśnięciu gazu na D - to byłoby idealnie. Scenic tak miał i teraz to trochę upierdliwe, bo w sumie nie bardzo w obsłudze różni się od ręcznego. Gdybym o tym wiedział przed zakupem (w ogóle mi nie przyszło do głowy że to może działać inaczej jak w Scenicu) to bym chyba nie brał.

Ale nie odbierajcie tego jako narzekanie. Ja już się przyzwyczajam, że w S-Maxie to w ogóle wszystko działa jakoś tak ... nietypowo :<

MARIOZG 04-12-2011 13:37

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Witam
Poda ktoś procedurę o której mowa. Bardzo jej potrzebuję do wymiany klocków.

MAG 04-12-2011 14:28

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Cytat:

Napisał bartekd (Post 1746840)
.... gdyby on się sam zaciągał po włożeniu na P i wyłączeniu silnika oraz sam odciągał przy wyraźnym wciśnięciu gazu ...

Być moze przy automacie działa on troche inaczej (co byłoby by zdeka dziwne, ale ...) bo u mnie w manualu działa dokładnie w taki sposób jak powinien, czyli sam się zaciaga po wyłączeniu silnika i sam "puszcza", gdy po wrzuceniu biegu naciskam na pedał gazu.

bartekd 05-12-2011 00:26

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Cytat z instrukcji S-Max'a:

OSTRZEŻENIE
Hamulec EPB nie włącza się
automatycznie w pojazdach z systemem
uruchamiania pojazdu bez kluczyka lub
otwierania pojazdu bez kluczyka. Musisz
włączyć hamulec EPB za pomocą przełącznika
EPB.

Czyli pewnie by i w automacie działało, ale nie jak masz hands-free. Ktoś wie może o co chodzi? Dwa moduły nie potrafią się dogadać, czy jak?

Slartibartfast 05-12-2011 08:25

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Przychodzi mi na myśl przykład: gdyby się zaciągał z automatu przy wyłączeniu silnika w samochodzie z hands-free to np. przy zdławieniu silnika w trakcie jazdy mógłby robić automatyczny drifting ;)
Bo nie ma jak rozpoznać czy kluczyk w stacyjce... Z drugiej strony sterowanie EPB mogłoby sprawdzać czy samochód jest w ruchu (bo sprawdzanie, że kluczyk/pilot jest poza zasięgiem mogłoby być tragiczne - samochód już dawno mógłby się stoczyć). Ale tu pewnie zadziałał księgowy :(
Przy samym systemie do otwierania bez kluczyka to już niezrozumiałe, dlaczego nie działa

foxtrot 05-12-2011 15:35

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
maciej;

mówiąc precyzyjnie: informacja o udostępnieniu procedury na priv była na forum - wystarczyło skorzystać z szukajki ...

bartekd 10-12-2011 21:03

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Cytat:

Napisał Slartibartfast (Post 1747789)
Przychodzi mi na myśl przykład: gdyby się zaciągał z automatu przy wyłączeniu silnika w samochodzie z hands-free to np. przy zdławieniu silnika w trakcie jazdy mógłby robić automatyczny drifting ;)
Bo nie ma jak rozpoznać czy kluczyk w stacyjce...

Bardzo prosto - zaciąga dopiero jak przestawisz skrzynię na P i zgasisz silnik. Samo zgaszenie silnika na D nawet w czasie postoju nic nie robi. Jeśli już to gorzej w skrzyni manulnej - bo tu z reguły gasi się silnik i zostawia na biegu. Poza tym chyba dosyć prosto odróżnić wciśnięcie przycisku STOP a zatrzymanie silnika.

Moim zdaniem po prostu nie zadali sobie trudu, być może zestaw EBD + "bezkluczyk" uznano za zbyt rzadką konfigurację.

A najgorsze że przed zamówieniem auta można było ściągnąć manual i przeczytać. :568:

RafałB 27-10-2016 07:43

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Panowie mam el.posotojowy i skrzynie manual czy jest opcja żeby zwalniał się on sam , czy zawsze musze kliknąć przycisk hamulca w dół żeby odpuścił? Pytam bo zawsze tak robie a dziś spotkałem tu temat: automatyczny hamulec itp. Hill Holdera nie mam na pewno.

latar 27-10-2016 08:50

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
OT Hill holder jest realizowany przez układ ABS a nie przez ręczny.

jerry73 27-10-2016 09:07

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Ja mam el. postojowy i skrzynię manualną i u mnie hamulec odpuszcza sam po poszczeniu sprzęgła.

citrovit 27-10-2016 11:14

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Cytat:

Napisał jerry73 (Post 2682455)
Ja mam el. postojowy i skrzynię manualną i u mnie hamulec odpuszcza sam po poszczeniu sprzęgła.

Mała poprawka,hamulec automatycznie odpuści ale przy jednoczesnym puszczaniu sprzegła i dodawaniu gazu tak jak to się naogół rusza.Przy puszczaniu tylko sprzęgła u mnie nie odpuszcza.

kolopeter 27-10-2016 11:47

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
No i nie zapomnijmzapomnijmy, że pasy muszą być zapiete

galloper 27-10-2016 13:54

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Cytat:

Napisał citrovit (Post 2682530)
Mała poprawka,hamulec automatycznie odpuści ale przy jednoczesnym puszczaniu sprzegła i dodawaniu gazu tak jak to się naogół rusza.Przy puszczaniu tylko sprzęgła u mnie nie odpuszcza.

Zgadza się ale nie jest to ruszania nazwijmy to zwykłe. Trzeba trochę więcej gazu dodać, by "złamać" ręczny. Nie lubię tego. I potwierdzam, że w systemie kluczyka hands free nie zaciąga się sam.
Co do awaryjności to przez dwa dni w półrocznym samochodzie przestał działać i pojawił się komunikat o konieczności pilnego stawienia się w ASO. Nim tam dojechałem naprawił się i póki co więcej nie szwankuje.

RafałB 27-10-2016 14:08

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Zawsze ruszam bez gazu i mam wyłączony bzyczek pasów więc może dlatego u mnie nie odpuszczał

citrovit 28-10-2016 08:21

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - Ma ktoś?
 
Cytat:

Napisał kolopeter (Post 2682549)
No i nie zapomnijmzapomnijmy, że pasy muszą być zapiete

Sprawdziłem u mnie ręczny nie odpuszcza jak tylko się rusza na sprzęgle nieważne czy są czy niesą zapięte pasy.Trzeba koniecznie nacisnąć też pedał gazu.

RafałB 28-10-2016 16:18

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - ma ktoś?
 
Dziś sprawdzone... bez pasów dałem lekko gaz i odpuścił od razu ;)

MAG 28-10-2016 19:16

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - ma ktoś?
 
U mnie w poprzednim Maxiu tez nie było problemu z odpuszczaniem ręcznego przy niezapietych pasach.

olowek183 12-12-2016 23:48

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - ma ktoś?
 
Witam jestem posiadaczem s-maxa od prawie roku. Ostatnio na forum przeczytałem że są modele w których hamulec ręczny sam się zwalnia na wzniesieniu gdy puszczam sprzęgło i dodam gazu. W moim aucie tego nie ma i już się przyzwyczaiłem. Muszę nacisnąć pedał hamulca i wcisnąć ręczny żeby ruszyć. Nie miałbym z tym problemu ale moja żona jest w trakcie zdawania prawka i dla niej to będzie mega kłopot. Czy może mi ktoś podpowiedzieć do kogo się udać żeby to jakoś przesterować. Serwis czy może jakiś ogarnięty elektryk. Jestem z okolic Elbląga Ostródy Iławy.

r0ck 13-12-2016 07:03

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - ma ktoś?
 
Cytat:

Napisał MAG (Post 2683476)
U mnie w poprzednim Maxiu tez nie było problemu z odpuszczaniem ręcznego przy niezapietych pasach.

Potwierdzam, albo ręczne odpuszczenie, albo gaz i jedziemy. Pasy nie mają nic do tego.

olowek183 13-12-2016 22:45

Odp: Elektroniczny hamulec "ręczny" - ma ktoś?
 
Też tak chcę ale co mam zrobić?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:32.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.