Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=207095)

erzyk 25-06-2014 11:40

Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
6 załącznik(i)
Rozpocząłem ostatnio poszukiwania haka do mojego Mondeo. Jak się okazało na rynku jest wiele rozwiązań mechanicznych (jeszcze nie wybrałem nic dla siebie), natomiast jeśli chodzi o elektrykę to mamy problem. Najczęściej proponowanym modułem jest tzw. moduł "uniwersalny". Jest to moduł wpinany na "pasożyta" w instalację lampy, który wewnątrz ma po prostu tranzystory w roli przekaźników, dzięki którym zostaje odciążony moduł sterowania oświetleniem samochodu. W innym przypadku doprowadziło by to do awarii modułu sterowania oświetleniem, poprzez zbyt duże obciążenie przyczepą. Takie rozwiązanie oczywiście działa, ale nie zapewnia żadnej diagnostyki żarówek, nie informuje głównego sterownika o podłączeniu przyczepy, wymaga modyfikacji instalacji. A jeśli mamy sterowanie PWM żarówkami stopu/pozycyjnych to może w ogóle się takie rozwiązanie nie sprawdzić.

Innym podejściem do tematu jest zakup dedykowanego sterownika komunikującego się po szynie CAN do naszego auta. Tu jednak po pierwsze zabija cena, a po drugie żaden z producentów nie podaje co tak naprawdę ten sterownik nam zapewnia. Jest to w końcu urządzenie tylko imitujące właściwy sterownik.

Postanowiłem więc podejść do tematu inaczej. Oddzieliłem zakup haka od elektryki do niego. I na pierwszy ogień poszła elektryka. Stwierdziłem, że najrozsądniej będzie znaleźć oryginalny moduł TTM. Poszukałem więc conieco i na szczęście znalazł się na allegro za dobre pieniądze. Wiadomo, że drożej niż moduł "uniwersalny" ale i tak taniej niż dedykowany (podrabiany). Mając moduł oryginalny zyskujemy przede wszystkim:
- diagnostykę żarówek stopu oraz kierunkowskazów, informacja pojawia się zaraz na conversie w przypadku awarii
- poinformowanie głównego sterownika o podłączonej przyczepie
- dezaktywowanie tylnych czujników parkowania
- w przypadku gdy przyczepa będzie miała żarówkę świateł przeciwmgielnych to lampy w samochodzie zostaną odłączone
- nie trzeba przerabiać instalacji!

Moduł do naszych autek prezentuje się następująco:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]


Wiadomą sprawą jest fakt, że w aucie jest już przygotowana instalacja pod moduł. Są to dwie wtyczki: małą zielona z sygnałem sterującym oraz zasilaniem oraz duża szara z zasilaniem dodatnim dla obwodów świateł.
Widoczne na górze:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Przy okazji jak widać postanowiłem rozebrać całość, aby podpatrzeć co też tam inżynierowie z FoMoCo nam zaproponowali;)
Niewiadomą okazało się złącze do gniazda przyczepy. Na forum można znaleźć stosowny schemat który zamieścił kolonez: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Niby wszystko jasne ale niestety gniazdo w module pozbawione jest wszelkich oznaczeń (cyferek). Tak więc postanowiłem zbudować profesjonalny zestaw testowy skłądający się z jednej 15W żarówki i odpowiednich wtyków;)

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Żarówkę podłączyłem do jednego ze styków który na pewno jest sterowany tranzystorem z płytki (widać po ścieżkach) więc musiał pełnić jakąś funkcję. Oczywiście takie podłączenie jeszcze nie może zadziałać, gdyż trzeba przeprogramować główny sterownik, aby używał modułu przyczepy. W tym celu w ELMConfigu znajdujemy odpowiednią opcję i zmieniamy na "With Trailer Module". Po tym można już śmiało korzystać z udogodnień TTM. Okazało się że podłączyłem się pod obwód światła wstecznego i efekt jaki otrzymałem po wbiciu biegu:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Tak więc instalacja modułu jest dziecinnie prosta. Wtyczki znajdziemy po prawej stronie bagażnika w przypadku kombi, a masę podbieramy z punktu za prawą tylną lampą. Przeprogramowanie zajmuje dosłownie chwile a system automatycznie udostępnia nam wszelkie udogodnienia jakie oferuje TTM.

Jeszcze dla wyjaśnienia podaje oznaczenie styków we wtyczce wyjściowej zgodnie z oznaczeniami na schemacie:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]


Teraz muszę jeszcze zakupić odpowiedni hak, najlepiej odłączany, ale to soabny teamt. Jeśli coś konkretnego polecacie, to śmiało piszcie.

Markoo 25-06-2014 17:27

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Dobra robota, nie jednemu się przyda.

Mi się nie chciało tak doktoryzować w tej materii i stanęło na uniwersalnym. Moduł kupiłeś z wtyczką tą do przyczepy ? czy musiałeś kombinować z konektorkami? bo jak ja patrzyłem, były tylko same bez wtyczek. U mnie nie było też tej szarej, z zasilaniem, ale auto z tych najuboższych.

erzyk 25-06-2014 22:17

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Moduł zakupiłem bez wtyczki do przyczepy, ale tam są standardowe konektori (te wąskie). Wystarczy je zacisnąć i zagrzać w koszulkę termokurczliwą. Oczywiście podłączając pod odpowiednie piny zgodnie ze schematem.

wrymarki 10-07-2014 12:36

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Czy TTM jest identyczny dla wszystkich roczników MK4? Czy są jakieś wariacje rocznik, numer katalogowy?

erzyk 10-07-2014 12:44

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Nie słyszałem o tym, aby istniały różne wersje.

Bozzo 10-07-2014 18:39

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
4 załącznik(i)
Witam,

mam trochę inny problem instalację podłączyłem ale mam problem z instalacje z wiązki. Wtyczka zielona na zdjęciu u mnie ma tylko 3 kable dodatkowo znalazłem inną wtyczkę z czarną wtyczką z pojedynczym kablem. Nie wiem czy ona powinna być wczepiona w zieloną czy służy do czegoś innego. Przy programowaniu wyrzuca mi błąd połączenia z modułem.

Jeżeli macie jakieś sugestie to proszę o kontakt.

tedi_k 10-07-2014 20:04

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Czarny to zapewne od syreny alarmu. Nie ma nic wspólnego z modułem przyczepy.

erzyk 10-07-2014 20:30

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Faktycznie o jeden kabelek za mało w zielonej, ale może nie musi go być. Czarna wtyczka jest od syreny alarmu tak jak pisze tedi_k, natomiast Ty musisz znaleźć dużą szarą wtyczkę 2 pinową ale tylko z jednym grubym kablem.

Bozzo 10-07-2014 20:31

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Dzięki Panowie :D

pgrob 11-07-2014 18:37

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Cytat:

Napisał wrymarki (Post 2239502)
Czy TTM jest identyczny dla wszystkich roczników MK4? Czy są jakieś wariacje rocznik, numer katalogowy?

Wg Ecat są 3 moduły:
1. AM2J-19H517-AA od 19.02.2007 do 08.11.2010
2. 6G9N-14B192-AC od 19.02.2007 do 15.03.2010
3. AM2J-19H517-AB od 08.11.2010

Z dat wynika, że poz.3 jest następcą poz.1, ale dlaczego poz.1 i poz.2 były montowane w tym samym czasie i czym się różnią tego nie wiem.

jaceks 11-07-2014 19:49

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
2. to przedlift
3. to polift
1. to mdel przejściowy. nie ma takiego w katalogach, ale np. do aut z 2010r są na stronie forda 3 różne instrukcje obsługi, zależnie od miesiąca produkcji auta.

Bozzo 14-07-2014 20:38

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
5 załącznik(i)
Panowie,

niestety za niewiedzę i brak schematu się płaci :(, jak wspominałem wyrzucało mi błąd podczas programowania modułu. Niestety było to spowodowane brakiem małego czarnego kabelka - masy na 4 pinie. Przesyłam zdjęcia zielonej końcówki gdzie powinna być masa (4pin czarny kabel - podebrany z masy z wiązki), Jeżeli ktoś potrzebuję informacji jak gdzie bo zdjęcia nie wyraźnie proszę o info na priv.

Bump: A i jeszcze jedna informacja każdy moduł pasuje - informacja z od kolegi z ASO Forda :)

klemensss 07-03-2015 18:15

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Witam serdecznie.
FORD MONDEO KOMBI 2000 TDCI 140KM 2013r
Dołączę się do tematu dla potomnych.

Na początek zakupiłem hak z roku 2008 - Westfalia TYP 307-317 z modułem 6G9N-14B192-AC na alledrogo za 650 zł do tego zakupiłem sterownik STN1170 ELM327 v3 Diagnoza OBD2 MS-CAN Ford za 149 zł i przejściówkę z 13 pin na 9 za 10zł.

Hak zamontowałem samodzielnie. Trzeba odkręcić kilka śrub od zderzaka, wypiąć kabelki od czujników parkowania, odkręcić lampy tylne i można zdjąć zderzak dalej trzeba zdjąć boczki w bagażniku żeby kable przeciągnąć - patrząc od tyłu z prawej strony od spodu jest orygnialny otwór lub pod prawą lampą jak kto woli. trzeba wywalić wzmocnienie i w jego miejsce zamontować hak.


W moim modelu w zielonej kostce tez są tylko trzy kabelki więc korzystając z wiedzy i doświadczenia kolegi Bozzo podpiąłem na czwarty pin masę. U mnie nie znalazłem kostki szarej 12V więc wpiąłem się w kabel od gniazda zapalniczki po prawej stronie.

Następnie trzeba podłączyć sterownik STN1170 pod ODBII schowane w lewym schowku koło kierownicy, i uruchomić moduł trailer tow module ja wybrałem opcje z 13 pin.

I zaczęło wszystko działać. Poniżej fotki.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

jaceks 08-03-2015 08:37

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
zdjęcia nie działają

kopydleusz 08-03-2015 21:51

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Cytat:

Napisał klemensss (Post 2365526)
wpiąłem się w kabel od gniazda zapalniczki po prawej stronie

Obawiałbym się takich rozwiązań, bo z tego co wiem, jest to dodatkowe zasilanie do ładowania akumulatora przyczepy (działa tylko we wtyczce 13-pin podczas jazdy), a to może być spory pobór prądu (zalecany kabel o przekroju 2,5 mm i bezpiecznik 30A).

klemensss 14-03-2015 20:25

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Zgadzam się że to podłączenie zasilanie jest za słabe pod przyczepę kempingową ale tak naprawdę zależało min na przyczepie towarowej 9 pin i 13 jest bo jest z przypadku (takie gniazdo było w haku który kupiłem).

Mam inny problem.

Przyczepa ma światła OK.

Ale czujnik cofania ciągle brzęczy. Jak podłącze przyczepę i włączę wsteczny to brzęczy jakby czujniki coś widziały.

Moje pytanie jak zaprogramować komputer żeby po podłączeniu przyczepy wiedział żę czujniki są zbędne a bez przyczepu żeby działały.

kopydleusz 15-03-2015 20:18

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Jeśli czujniki są oryginalne i wiązka też, to elmconfig powinien pomóc.

Jeśli czujniki masz nieoryginalne, to proponuję zainteresować się pinem w gniazdku 13-pin który informuje auto o podpięciu przyczepy. Na tym pinie założyć przekaźnik, który rozłączy czujniki cofania.

dodi 27-04-2015 10:09

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
zamontowałem orginalny hak... z ori modułem wszystko poszło jak po maśle... w zielonej kostce miałem 4 przewody więc juz nic nie podłączałem dodatkowo... dzieki za opis... jakby co to służe swoją pomocą...

parzyn23 30-06-2015 10:16

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Witam,
Możecie zerknać na ten wątek

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

post 105

Chciałbym to podłaczyć w tym tygodniu. Zamontować uchwyt rowerowy -->wakacje...

Bozzo 01-07-2015 14:53

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Cześć,

oryginalnie ten kabel idzie do akumulatora przez całe auto wzdłużnie. Tam jest wpinany +i-. U mnie jet po partyzancku wpięty w tylną zapalniczkę + dodany większy bezpiecznik i zabezpieczający bezpiecznik na dodatkowej wiązce od kabli haka. Minusem tego rozwiązania jest zajebiste szumienie układu np. CB Radio nie będzie dobrze odbierało fal jak będziesz coś ciągnął. Dla tego kabel musi być wpięty do akumulatora a i jeszcze czasami może strzelić bezpiecznik zapalniczki ( u mnie jeszcze się to nie zdarzyło).

Wszystko widać na zdjęciach jak się przyjrzysz widać jak kable są połączone jebutnie oklejone izolacją hehe ZDJ3 i ZDJ4

Bump: Kabel 1 wychodzi od modułu Forda i jest na koncu oznaczona jako R1N9A
Kabel 2 idzie od wtyczki z pinu 9 jako stały + Gdzie należy go wpiąć



Z tego co ja pamiętam to obydwa zasilające idą u mnie do zapalniczki.

http://forum.fordclubpolska.org/attachment.php?attachmentid=54046&d=1405366701

oraz

http://forum.fordclubpolska.org/attachment.php?attachmentid=54047&d=1405366710












Cytat:

Napisał parzyn23 (Post 2422237)
Witam,
Możecie zerknać na ten wątek

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

post 105

Chciałbym to podłaczyć w tym tygodniu. Zamontować uchwyt rowerowy -->wakacje...


parzyn23 01-07-2015 22:29

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
2 załącznik(i)
Dzieki za odpowiedz.
Dziś jeszcze raz przeanalizowałem schemat z załącznika.(raczkuje w tym temacie)
Jesteś pewien że kabel 12V z modułu Forda powinien iść bezpośrednio do akumulatora przez cały samochód ( u ciebie do zapalniczki ;) ) . To jest stały plus na schemacie +30_supllay i napisane jest że powinien iść do skrzynki bezpieczników z lewej strony auta FA11/40A nie próbowałeś się tam wpiąć?

I jeszcze jedno pytanie, na schemacie wtyczki przyczepy opis power supplay ( u mnie pin 9 to chyba +15) nie jest nigdzie poprowadzony, łączyłeś go gdzieś u siebie ?(acha połączyłeś z zapalniczka -tak?)

Jesiun 29-07-2015 21:03

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Jestem w trakcie instalowania haka ze złączem 13 pin na oryginalnym module. Mam pytanie - czy pin 12 gniazda przyczepy (test podłączenia) powinien być wpięty w moduł?

PS. Jak by ktoś szukał oryginalnej wtyczki do modułu (szara, 12 pin) to pasuje od radia Volvo. Kupiłem coś takiego [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] Trzeba poprzekładać piny z drugiej, pociąć, polutować i pasuje:?

kubabike 03-03-2016 11:12

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Witam, prosze o ile to możliwe wytłumaczenie krowie jak na granicy (laik elektryczny) czy przy zakupie takiego haka będzie potrzebne jakieś dodtakowae podłaczanie elektryki. Mam czujniki parkowania i niefabryczny alarm.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] ??

Z góry dziękuję :)

pgrob 03-03-2016 13:18

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
1 załącznik(i)
Jeżeli pod tapicerką w bagażniku z prawej strony masz takie wtyczki jak na zdjęciu to wystarczy je wpiąć do modułu i aktywować funkcję haka ELMConfigiem

kubabike 03-03-2016 13:46

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Czyli jest szansa, że tych wtyczek może nie być?
Sprawdze to jak najszybciej.

Sebastekatowice 03-03-2016 18:36

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Koledzy dzięki za wyczerpujące info. Przydało się i wszystko działa jak należy.

TurekBisk 07-04-2016 11:58

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Witam kolegów.
Ostatnio także montowałem używany hak do swojego Mondeo MK4 kombi. Hak oryginalny firmy Westfalia i oryginalny moduł fordowski. Po demontażu prawego boczka okazało się że zielona wtyczka posiada tylko 3 piny, ale dzięki waszym podpowiedziom dorobiłem czwarty masowy :) Co do szarej wtyczki zasilania to niestety jej nie było. Z zasilaniem wpiąłem się pod gniazdo bezpiecznika FA11 - tak jak w instrukcji. Trochę zabawy z ELMconfig i gotowe :) Wszystko śmiga aż miło :) . Oczywiście chciałem moduł aktywować u "specjalistów", ale odwiedziłem ich chyba z 7 i żaden sobie z tym nie poradził, pomimo że "sugerowałem" że bez kompa się nie obejdzie , ale oni tylko patrzyli z przymrużeniem oka jak na głupka i twierdzili dalej ze w Mondeo MK4 coś takiego jak aktywacja modułu TTW nie istnieje :) No cóż, na naukę nigdy za późno.Właśnie jestem po przeglądzie haka i adnotacji w dowodzie i karcie pojazdu.
Pozdrawiam

kubabike 07-04-2016 12:11

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Koledzy ja niedawno założyłem nowy hak bosala wraz dedykowaną wiązką. Podłaczenie plug'n play. Zero problemów. Szkoda mi było czasu i nerwów na kupowanie używanego i wiązki i takich tam problemów (bo zawsze coś pojdzie nie tak jakby się chciało). Elektryka działa mimo że jeszcze nie aktywowałem TTM. Za 630zł całość z paragonami gwarancją, robota własna. IMHO się opłaca.

TurekBisk 07-04-2016 12:35

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Chyba też już bym tak zrobił kolego jak ty, ale przy okazji parę ciekawych rzeczy się dowiedziałem na przyszłość :) Hak razem z wiązką, gniazdem 13-pin i modułem forda wyniósł mnie 550zł + 80 zł za interfejs do Mondka . Trochę nerwów , czytania i się udało :)

Archeo 10-07-2016 09:32

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Witam
Mam mondeo MK4 2010 przedliftowy, bez conwersa (mały wyświetlacz bursztynowy), bez czujników cofania. Mam tylko zieloną wtyczkę z 3-ma przewodami, nawet nie mam szarej.
Czy instalacja oryginalnego TTM ma u mnie sens ? Czy będzie działać coś, np. kontrola żarówek w przyczepie ?
Pozdrawiam

olgran 19-07-2016 22:10

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Witam czy któryś z kolegów mógłby zamieścić procedurę aktywacji TTM w elmie,
z góry dziękuję

leszekadamek 23-07-2016 15:51

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Ja mogę, tylko że u mnie nie zadziałało ... moduł mam z drugiej ręki, instalacja kompletna (masa jest we wtyczce) , generalnie "widać" go w konfiguracji - sprawdzałem programem Forscan, ale niestety żadnej reakcji, na niektórych pinach ok 4V, ale bez związku z włączaniem/wyłączaniem świateł.
A z grubsza włączenie modułu to robiłem ELMConfig-iem tak:
1. Przy włączonym przycisku "BCM" w kolumnie (HS-CAN), wybrałem "Procedures"->Read CCD from BCM (komputer samochodu zgłosił jakieś błędy, ale po chwili wszystko wróciło do normy bez żadnych błędów)
2. Wybrałem "Central configuration" i zapisałem na wszelki wypadek konfigurację do pliku "Save CCD to file"
3.Wybrałem stronę 3 "Page 3"
4. Z listy towbar wybrałem "with trailer tow attachement"
5. Wybrałem ponownie "BCM" i "Write CCD to BCM"

Być może coś schrzaniłem więc jeśli tak to proszę o korektę :)
Pozdrawiam i życzę większych sukcesów.
Leszek

tedi_k 23-07-2016 17:04

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Cytat:

Napisał leszekadamek (Post 2631254)
..."
3.Wybrałem stronę 3 "Page 3"
4. Z listy towbar wybrałem "with trailer tow attachement"
...

Przestawiłeś mniej istotny parametr (nie włączający TTM).
Trzeba ustawić na Page 2 najniższy parametr po lewej stronie "Trailer module" wybierając rodzaj posiadanego/podłączonego gniazda: w ELMconfig jest do wyboru tylko 13-pinowe (to błąd ELMconfiga).

leszekadamek 23-07-2016 21:42

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Dzięki wielkie Tedi_K!
Jutro będę miał lepszego (od mojego) ELM-a to przestawię i życie stanie się lepsze :)

leszekadamek 24-07-2016 13:05

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Zadziałało :) Dzięki jeszcze raz !

sseebbaa1 05-08-2016 13:06

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Zadziałało ... ale zaraz się coś zepsuło i nie działa.

Miałem 3 kabelki do zielonej wtyczki i dzięki forum podpowiedziałem elektrykowi gdzie podebrać zasilanie (zapalniczka) i że 4 pin we wtyczce ma być dorobiony i połączony z masą.
Elektryk podpiął się krokodylkami w taki właśnie sposób i lampy podłączone do gniazda pięknie wszystko pokazywały. Stop, kierunkowskazy, światła - wszystko pięknie świeciło jak należy.
Następnie elektryk wszystko polutował, tak jak to sobie poustalał, lecz nic już nie świeci!
Sprawdził na bezpieczniku na module i jest tam napięcie, ale lampy nie świecą.

Co się mogło stać? Czy moduł spalił się? Czy komputer coś zwariował i na skutek jakichś manewrów wyłączył jakieś funkcje?
Słaby jestem z elektroniki i elektryki...

Czy da się jakoś sprawdzić moduł, czy trzeba mieć inny do porównania?

sseebbaa1 05-08-2016 17:17

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
----
Ostatecznie musiałem pojechać do ASO, gdyż dopiero podłączenie pod IDS pozwoliło aktywować moduł przyczepy. Wszystko teraz ładnie świeci się w platformie rowerowej Thule.

Tylko nadal mnie zastanawia dlaczego wcześniej (bez aktywowania modułu) przez pewien czas jednak wszystko działało? A jeżeli i tak miało działać bez aktywacji, to dlaczego później wszystko padło?

Chyba będę musiał jakoś żyć z tą niewiedzą :D
Najważniejsze, że uratowałem swój wyjazd wakacyjny z rowerami (na bagażniku na haku).
Pozdrawiam.

tomaszwi 18-03-2017 19:39

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Witajcie, wiem ze to dział mondeo, ale instalacje w Galaxy 2008 to pewnie to samo. W moim fordzie mam oryginalnie zamontowany hak z modułem, wtyczkę mam 7 pin, a do bagażnika rowerowego chciałbym mieć 13pin.WIem ze sa przejściówki, ale chciałbym mieć cofania + przeciwmgielne. Czy moduł jest ten sam, czy wystarczy wymienić wiązkę od modułu do gniazdka haka. Czy to dużo roboty? Może ma ktoś nr części.

edmundo 20-03-2017 18:14

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
moduł jest ten sam , tylko wiązka z gniazdem 13 pin o nr R1N9A trzeba wymienić lub zrobić samemu. Mam do odstąpienia taką wiązkę(więcej na PW)

hors_e 12-02-2018 10:10

Odp: Moduł przyczepy - Trailer Tow Module (TTM) - Instalacja/Testy
 
Witam. Posiadam mondeo MK4 kombi z 2014r. W samochodzie jest instalacja haka oraz moduł lecz po podłączeniu przyczepy robi się choinka. Moduł jaki jest to AM2J-19H378-AD
Czy takiego szukać innego czy może być o innym oznaczeniu?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:45.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.