Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2011-2014] Spadek temperatury na wskażniku na mrozie (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=197451)

m4v3r 21-01-2014 18:25

Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Witam. W moim Focusie(1.6tdci 115km) ostatnio zauważyłem niepokojącą rzecz. Otóż stojąc wczoraj ponad 20 min w korku(na wybrzeżu helskim w Wwie..) przy mrozie -8, wskaźnik odpowiedzialny za temperaturę silnika opadł na sam dol. Przy tym spalanie stojąc w miejscu nie zmieniło sie(0,4l-0,6l) jak i obroty silnika normalne dla biegu jałowego( 0,8 ). Przez nawiewy normalnie leciało cieplutkie powietrze. Reasumując wszystko normalnie :) Czy jest to sprawa która trzeba się niepokoić ? Klimatyzacja oczywiście cały czas włączona. Auto już pół roku po gwarancji...

Z góry dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów :)

kacper69 21-01-2014 18:43

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Też zauważyłem ten sam problem z dogrzewaniem się silnika 1.6 .
Jak się jedzie spokojnie w mieście w korku, to przy mrozie -5C nawet po 20 km wskazówka temperatury się nie podniesie z poziomu.
Zauważyłem też problem z temperaturą , gdy jedzie się w trasie , tak około 100 km/h , wskaźnik pokazuje temperaturę silnika około 75 C , nawiew powietrza do kabiny nie jest gorący.
Silnik "łapie" temperaturę jak się wjedzie w teren zabudowany, gdy trzeba zwolnić, ale po ponownym przyśpieszeniu znowu jest niedogrzany.
Zapewne przez zbyt duży przepływ zimnego powietrza, przydało by się dołożyć jakąś tekturkę przed chłodnica, tylko nie ma gdzie jej wsunąć.
Strach pomyśleć co będzie jak temperatura na zewnątrz spadnie do -20C, trzeba będzie jeździć w rękawiczkach i w czapce, jak w polonezie.

m4v3r 21-01-2014 18:51

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Znaczy ogolnie to ten wskaznik przy mrozach zawsze opada(np. w trasie zatrzymasz sie na swiatlach i opada do pierwszej cwiartki). Ale moim zdaniem skoro spalanie to samo i obroty nie wskakuja w gore(no moze do 0,9-1,0 ) to raczej kwestia czujnika. I nie martw sie - rok temu przy -20 stopniach jezdzilem takiej tragedii nie bylo :). Fajnie jakby wiecej posiadaczy focusa 1,6tdci potwierdzilo czy maja takie same "objawy"

Atlis 21-01-2014 18:54

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
jest zupelnie normalne, ze prze niskich temperaturach silnik sie "wychladza". szczegolnie to dotyczy mniejszych benzyn i diesli. generuja na biegu jalowym tak malo ciepla, ze im ledwo starcza na ogrzewanie samych siebie, nie to jeszcze na ogrzewanie pasazerow...

kacper69 21-01-2014 19:08

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Atlis, rację prawisz, ale żeby to jeszcze szło w parze ze spalaniem ...
Wiele można powiedzieć o tym silniku, ale na pewno nie to że jest oszczędny ( mam doświadczenia ze znacznie oszczędniejszymi silnikami) , a więc wypadało by , żeby lepiej grzał.

m4v3r 21-01-2014 19:20

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
W drugim aucie - berlingo 1.6hdi 90km(teoretycznie ta sama konstrukcja), w nim takie objawy nie wystepuja. A kolego kacper69, teraz jakie masz srednie spalanie przy tych mrozach ?

kacper69 21-01-2014 19:39

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
jak są teraz mrozy -8 do -10C to w trasie pali 5.6 - 6.0 ON
Przy jeździe po mieście pali około 7 litrów, czuje że więcej pali w korkach , bo jest zimny, komputer wskazuje większe spalanie na jałowo niż jeszcze kilka dni temu.

m4v3r 21-01-2014 20:09

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Podobnie, u mnie 5,6(połowa miasto, połowa trasa). Więc w takim razie skoro mamy podobnie z tym wskaźnikiem nie jest to temat którym można się niepokoić :) Rozumiem dlaczego w nowszych autach nie montują już wskażników temperatury silnika - po to by własnie ludzie nie robili sobie takich dywagacji :)

Atlis 21-01-2014 23:26

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
...7l w miescie w mrozach przy tej pojemnosci jest zupelnie normalne spalanie. dwulitrowe silniki diesla w takich warunkach, jezeli sa krotkie odcinki, potrafia spalic nawet dyche...

fokan 22-01-2014 09:38

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Potwierdzam. Dziś przy jeździe do pracy 15 km po mieście (bez korków) i powolnej jeździe (lód ok 60kmh) wskaźnik temp nie zbliżył się do połowy (3/4). Zeszłej zimy było tak samo. Nie ma się czym przejmować.

Co do spalania to jest to według mnie ustawienie samego pedału gazu. Trzeba się nim obchodzić bardzo delikatnie aby auto brało mało ropy. Może ecotuning i zmiana charakterystyki momentu by pomogła tym co mają ciężką stopę. Maksymalne spalanie w mieście przy katowaniu wyszło mi 8,6 l/100 a minimalne przy piórkowej nóżce 4,8 l/100. W trasie minimalnie spalił mi 3,7 wdg komputera. Średnio pali mi po mieście ok 6.5 litra, trasa 5,5 l - wydaje się ok. Zauważyłem jeszcze, że w porównaniu do foki II subiektywne odczucie prędkości w foce III jest mniejsze, jadę powiedzmy 100 km/h a wydaje mi sie jakbym jechał 60

kacper69 22-01-2014 12:51

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
1 załącznik(i)
W załączniku jest informacja , fotka z ekranu komputera.
Wynik osiągnięty dziś na trasie 140 km.
To chyba nie jest dobra informacja?

Atlis 22-01-2014 13:07

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
bylo trzeba benzyne kupic ;) bez tego, bys podal profil trasy nie mozna sie wypowiedziec czy to jest ok czy nie.

m4v3r 22-01-2014 13:39

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Cytat:

Napisał kacper69 (Post 2143913)
W załączniku jest informacja , fotka z ekranu komputera.
Wynik osiągnięty dziś na trasie 140 km.
To chyba nie jest dobra informacja?

Pierwszy raz widze takie powiadomienie. Gdzie to Ci wyskoczylo ?

kacper69 22-01-2014 16:10

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Komunikat pojawił się z komputera to jest zdjęcie jego wyświetlacza.
Może u Ciebie m4v3r takie komunikaty się nie pojawiają, bo masz starego Focusa mk3 i stary soft w komputerze?

krindifain 22-01-2014 19:38

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
W moim mk1 1.8 tdci mam podobnie krótkie trasy rzędu 10km temperatura ledwo drgnie choć ciepełko z nadmuchu leci zaczyna grzać po ok 2 km natomiast trasa 200km przy prędkości ok 120-140 km temperatura ok 75 stopni celcjusza ciepełko takie sobie jest jedna rada noga z gazu bedzie cieplej :)

m4v3r 22-01-2014 19:49

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Cytat:

Napisał kacper69 (Post 2144035)
Komunikat pojawił się z komputera to jest zdjęcie jego wyświetlacza.
Może u Ciebie m4v3r takie komunikaty się nie pojawiają, bo masz starego Focusa mk3 i stary soft w komputerze?

Szczerze nie wiem czy mam najnowszego softa, ostatnio w aso byłem w maju ale nie na przeglądzie, po skończeniu gwarancji całkowicie zrezygnowałem z ich usług co tylko wyszło na plus

kael82 22-01-2014 22:38

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Cytat:

Napisał krindifain (Post 2144185)
jest jedna rada noga z gazu bedzie cieplej

Chyba jednak zimniej - mniej obciążony silnik Diesla nie oddaje zbyt dużo ciepła do otoczenia z racji właśnie swojej sporej sprawności. Do tego jak ktoś lubi w aucie mieć gorąco jak w saunie to podczas porządnej zimy może być kłopot z osiągnięciem przez silnik książkowej temperatury roboczej 90 stopni C.

boncio 23-01-2014 12:36

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Cytat:

Napisał kacper69 (Post 2143913)
Wynik osiągnięty dziś na trasie 140 km.
To chyba nie jest dobra informacja?

Ten komunikat o % jazdy na zimnym silniku jest w każdym nowym Fordzie z eco mode po 2010r, zarówno benzynowym jak i w dieslu. Kiedyś przy -20 miałem 100% jazdy na zimnym silniku. mimo relatywnie długich tras. Oznacza on tylko tyle, że przez dany procent czasu jazdy silnik nie miał optymalnej temperatury. Nie wliczajac w to czasu potrzebnego na standardowe rozgrzanie po starcie. Przy czym optymalna jak wiadomo nie ma nic wspólnego ze wskazówką w zegarach. Możesz sprawdzić w teście zegarów jaka jest dokładna temperatura silnika.

Cytat:

Napisał Atlis (Post 2143918)
bylo trzeba benzyne kupic ;)

W benzynie jest lepiej, tzn. cieplej w środku, ale też silnik bywa niedogrzany zimą. Ty też masz taki ficzer ;)

eclipse 23-01-2014 12:41

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Przyczyną może być niesprawny( otwarty ) termostat dużego obiegu do chłodnicy .
Powinieneś łatwo to sprawdzić , należy się zatrzymać i po otwarciu maski złapać dłonią za przewód gumowy który idzie do chłodnicy . Jeśli będzie ciepły to oznacza że obieg jest otwarty i dlatego szybko się schładza płyn .
Jednocześnie zrób sobie test led tam znajdziesz jaką masz aktualną temperature płynu chłodzącego .
Dla przykładu u mnie 73 st C i otwiera się duży obieg .

Atlis 23-01-2014 13:22

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
boncio - kazdy silnik moze byc niedogrzany. tylko te benzyny jakos lepiej sie grzeja... ;) ale pamietam z KA Mk2 jak mi przy -10C wskazowka temperatury silnika opadala jak stalem na swiatlach...

dagie 23-01-2014 13:55

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Cytat:

Napisał boncio (Post 2144596)
Ten komunikat o % jazdy na zimnym silniku jest w każdym nowym Fordzie z eco mode po 2010r, zarówno benzynowym jak i w dieslu.

A jak ten komunikat znaleźć bo ja u siebie za Chiny nie mogę :)

jni 23-01-2014 14:42

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Ja też nie widzę tego normalnie w menu, są tylko koniczynki. Procentową jazdę na zimnym silniku można jednak zobaczyć w teście zegarów.

Pitek S. 23-01-2014 15:07

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Cytat:

Napisał jni (Post 2144666)
Ja też nie widzę tego normalnie w menu, są tylko koniczynki. Procentową jazdę na zimnym silniku można jednak zobaczyć w teście zegarów.

i jak są koniczynki to kliknij o.k. lub przewiń w prawo (nie pamiętam dokładnie) i tu są informacje o % jazdy z zimnym silnikiem i opisy do koniczynek np. wolna jazda oszczędza paliwo:619: , przewija się je góra dół

Homie 23-01-2014 17:38

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Ja równiez w 1.6 tdci ale foka mk2 miałem problem ze spadaniem temp na postoju do ok 75 stopni. Mówiło się że diesel to diesel tamto że nie trzyma temp itd. Wymiana termostatu i temp trzyma poziom, nie ważne czy stoję, jadę czy latam ;)

bonzo000 23-01-2014 18:45

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Jak miałem mk1 1.8TDCI to przy ok -10,-15 po 15km miałem 70st.Co do podgrzewania miałem "bojler elektrzyczny" podgrzewający wodę, więc szybciej było ciepło w kabinie patent był dodatkowym bajerem za dopłatą.Fakt porównując obecna benzynę do TDCI grzeje się 5 razy szybciej.Aby szybciej w trasie mój TDCI się rozgrzewał przysłoniłem chłodnicę i było git! od razu piszę że bez obaw jeśli chodzi o przegrzanie silnika.
Mam w pracy combo 1.3 TD aby się rozgrzał tak mały silnik diesla zimą trzeba lata świetlne :P

jni 23-01-2014 19:08

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Cytat:

Napisał Pitek S. (Post 2144679)
i jak są koniczynki to kliknij o.k. lub przewiń w prawo (nie pamiętam dokładnie) i tu są informacje o % jazdy z zimnym silnikiem i opisy do koniczynek np. wolna jazda oszczędza paliwo:619: , przewija się je góra dół

Szukałem dziś tego dość mocno, bez rezultatu. Jest tylko informacja, że pozostałe informacje są w instrukcji obsługi. A może dopiero jak się ma "łyse" koniczynki, to wtedy widać dlaczego, np. że się jeździ na zimnym silniku?

aerostar 23-01-2014 20:59

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
U mnie też nie ma.

m4v3r 24-01-2014 08:36

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Cytat:

Napisał jni (Post 2144820)
Szukałem dziś tego dość mocno, bez rezultatu. Jest tylko informacja, że pozostałe informacje są w instrukcji obsługi. A może dopiero jak się ma "łyse" koniczynki, to wtedy widać dlaczego, np. że się jeździ na zimnym silniku?

U mnie identycznie, nigdzie nie idzie tego znaleźć. Może to dobrze ? :)

_Big_Mac_ 24-01-2014 08:49

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
U mnie czasem jest, czasem nie ma, tak przynajmniej mi się zdaje. Może jak jest "fajnie", to nie pokazuje? Np. tylko jak ponad 50% przejeździłeś na zimnym, to jest ostrzeżenie?

Blood 24-01-2014 14:26

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
U mnie jest ta informacja (wcześniej o tym nie wiedziałem). Trzeba wejść w tryb wyświetlania średniego spalania, potem OK by wejść w tryb przeglądu EcoMode (koniczynki) i ostatni 4 ekran po koniczynkach wyświetla info o % jazdy z zimnym silnikiem. Mam kolorowy duży wyświetlacz kompa pokładowego, ale raczej rodzaj wyświetlacza nie powinien tu mieć jakiegoś znaczenia.

Pitek S. 24-01-2014 16:11

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
w trybie średnie spalanie wejść w prawo, pojawiają się koniczynki, klikamy o.k. i pojawiają się szczegóły koniczynek, przewijamy góra lub dół i pojawia się info o procentowej jeździe na zimnym silniku lub nie gdy silnik jest odpowiednio nagrzewany (zwykle w ciepłej porze roku)

boncio 24-01-2014 19:06

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Przy 44% w teście u mnie nie ma komunikatu w normalnym trybie. On się pojawia tylko czasami (tak samo jak info o eco championie), pewnie rzeczywiście jak jazda z zimnym stanowi większość.
A dziś testowałem kiedy EB osiągnie 90 stopni i było to po 20km od startu z garażu rano (+10), a w drodze powrotnej maks to było 72 (-13). Jak jechałem po trasie to spadła z 90 do 75.
A tak swoją drogą, to ktoś chciał tutaj zasłaniać chłodnicę, a Focus nie ma czasem żaluzji w każdej wersji?

krindifain 24-01-2014 19:33

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Focus MK1 nie ma żaluzji przynajmniej mój 1.8 tdci

aerostar 24-01-2014 19:56

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
W MY2011 Focus mk3 miał żaluzję w standardzie, natomiast teraz na pewno nie ma ich w silnikach Duratec Ti-VCT.

boncio 24-01-2014 23:05

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Czyli oszczędzimy za 500, obniżymy cennik o 100, a klient i tak niech się cieszy bo "taniej", czyli nie drożej. Przeginają z Focusem, to jedyny model Forda, gdzie rok w rok zubażają go w standardzie, a cena niemalże identyczna. Albo chcą, żeby brać EB.

Pitek S. 25-01-2014 05:43

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Cytat:

Napisał boncio (Post 2145650)
Czyli oszczędzimy za 500, obniżymy cennik o 100, a klient i tak nie się cieszy bo "taniej", czyli nie drożej. Przeginają z Focusem, to jedyny model Forda, gdzie rok w rok zubażają go w standardzie, a cena niemalże identyczna. Albo chcą, żeby brać EB.

dokładnie, już to kiedyś mówiłem, chwyt psychologiczny, wszystko wokoło drożeje, a ford nie, a nawet jest tańszy, nic tylko biec do salonu i kupować, tylko nie zadeptać się przy kasie:619::619::619:; a firma może się pochwalić dobrymi wynikami finansowymi, bo księgowi nie śpią:619:

Atlis 25-01-2014 19:55

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
tak to wyglada:

https://lh5.googleusercontent.com/-U...125_131853.jpg

jni 27-01-2014 09:05

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Cytat:

Napisał boncio (Post 2145413)
A dziś testowałem kiedy EB osiągnie 90 stopni i było to po 20km od startu z garażu rano (+10), a w drodze powrotnej maks to było 72 (-13). Jak jechałem po trasie to spadła z 90 do 75.

Taki spadek temperatury w benzyniaku wydaje mi się trochę podejrzany. Owszem, kiedyś tak miałem w moim Polonezie 15 lat temu, ale winny był niedomykający się termostat i jego wymiana sprawiła, że znów trzymał temperaturę elegancko.

Z ciekawości sprawdziłem dzisiaj u siebie w FF3 - rzeczywiście zagrzanie się od -10 do 95 stopni zajęło jakieś 20km/20 minut, ale potem temperatura trzymała się w zakresie 98-91 stopni. Przejechałem przy -11/-9 stopniach dzisiaj ponad 120km po zwykłych polskich drogach (wioski i miasta 60-70km/h, poza 90-110km/h) i temperatura nie spadała.

Jedyne spadki temperatury zauważyłem przed osiągnięciem tych 95 stopni, np. gdy wjeżdżając do wioski/miasta hamowałem silnikiem z 100-90 km/h do tych 60-70 km/h, wtedy temperatura potrafiła spaść o 2-3 stopnie.

Decybelq 27-01-2014 09:22

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Cytat:

Napisał Atlis (Post 2146159)

Masz jakąś inna wersje ecomode? bo w moim nie występuje screen z jazdą na zimnym siliniku.

Atlis 27-01-2014 09:34

Odp: Spadek temperatury na wskażniku na mrozie
 
Jaka inna mialbym miec?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:11.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.