Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2018- ] Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=309883)

skrzypekps 08-06-2020 18:32

Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Mam tempomat, mam pre-collision asist, mam czytanie znaków, ale nie mam Adaptive Cruise Control z Lane Centring Assist i Stop & Go czyli aktywnego tempomatu. Czy łatwo można to dołożyć? Ktoś coś ? Na pewno muszę zmienić kierownicę (lub same przyciski - tego nie wiem), ale czy coś jeszcze potrzebuję ? Jakiś moduł ?

pmis 08-06-2020 18:58

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Głowy nie dam, ale jest bardzo prawdopodobne że trzeba by dołożyć radar z przodu.
O ile mi wiadomo standardowy pre-collision używa kamery, a tempomat adaptacyjny radaru.

skrzypekps 08-06-2020 19:29

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Radar też mam, gdzieś na stronie forda jest filmik jak działa pre-collison i narysowane są fale z radaru i kamery...
Wg ETIS mam też moduł tempomatu CCM ...

tedi_k 08-06-2020 22:25

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Cytat:

Napisał skrzypekps (Post 3257005)
Radar też mam, ...Wg ETIS mam też moduł tempomatu CCM ...

CCM i radar to to samo...:568:
Jeśli FF4 ma pre-colision, to wystarczy wymienić lewe klawisze na kierownicy na takie pod aktywny tempomat oraz aktywować co trzeba - i tyle by się cieszyć adaptacyjnym tempomatem...:one:
Line centering najprawdopodobniej (znów po założeniu odpowiednich lewych klawiszy...) też ruszy, aczkolwiek do sprawdzenia czy aktualna maglownica to obsługuje... Na razie nie było takich aktywacji, to trudno tu wyrokować. W razie czego - zawsze można poszukać kogoś z UCDSem i posprawdzać "co się stanie gdy...". Jedno jest pewne - jak posiadacz UCDSa będzie ogarnięty, to nic nie wybuchnie...8)

skrzypekps 08-06-2020 23:11

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Mam też asystenta parkowania, więc przy parkowaniu robi za mnie kierowcę, myślę że i w trakcie jazdy też maglownica powinna dać sobie rady... no to zabawę trzeba będzie rozpocząć...

Wymienić same klawisze ?? Czy muszę całą kierownicę ?? Obawiam się czy w obecnej kierownicy jest odpowiednia elektronika (taśma z odpowiednią ilością pinów itp.)

tedi_k 08-06-2020 23:14

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Cytat:

Napisał skrzypekps (Post 3257059)
...Wymienić same klawisze ??...

Tak, reszta jest na swoim miejscu.
Bez odpowiedniego skonfigurowania po przekładce klawiszy cała lewa strona przestanie działać...

skrzypekps 09-06-2020 19:46

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
I tak planuje zakup przełączników i pojawiło się pytanie a nawet dwa:
Czy z manualną skrzynią biegów da się aktywować centrowanie pasa ruchu ?
Czy prawy zestaw przycisków od RS z opcją Mode dta się aktywować w zwykłym St line (Mam 3 opcje : normal Eko sport, sterowane przyciskami koło drążka skrzyni biegów) ?

Pytanie pierwsze stąd, iż na pewnym rosyjskim forum nie udało się uruchomić na manualu centrowania...

mlask 09-06-2020 21:01

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 3257053)
CCM i radar to to samo...

Czy aby na pewno? W focusach mk4 tempomat jest (chyba) w standardzie, ale bez radaru - zwykły, tradycyjny, głupi tempomat. Od radaru jest tylko zaślepka w dolnym grillu. Ale... Nie chcę podważać autorytetu, oczywiście... ;)

tedi_k 09-06-2020 21:18

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Cytat:

Napisał mlask (Post 3257292)
... focusach mk4 tempomat jest (chyba) w standardzie...

"Zwykły" tempomat nie potrzebuje żadnego dodatkowego modułu. CCM to moduł tempomatu adaptacyjnego = radar do tempomatu adaptacyjnego (albo pre-collision assist w "okrojonej" wersji).

r2d2_dawid 10-06-2020 06:35

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Tak czy siak zadzwoniłbym do serwisu i zobaczył co powiedzą? Skontrować ich "nie da się" kilkoma argumentami które tu wymieniłeś i może coś podpowiedzą. Oczywiście graj że u nich chcesz to robić.

Mnie ostatni, jak umawiałem się na naprawę , oświeciło w czym mam problem dzięki rozmowie z gościem z serwisu.
Jeśli chodzi o cenę to u nich od 185zł zależy co znajdą , ja zrobiłem za 40zł.

tedi_k 10-06-2020 08:29

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Cytat:

Napisał r2d2_dawid (Post 3257353)
Tak czy siak zadzwoniłbym do serwisu....

A z ciekawości PO CO???
Przecież w ASO nie ma żadnej szansy to zrobić w wydanym aucie... Nie ma na to procedury Forda i rzecz nie do załatwienia.:568::569:
Gdyby auto było przed wydaniem - to ogarniają to najprostszą metpdą - jak są ze Ślaska - to dzwonią do mnie, a jak z innego regionu to do jakiegoś innego Kolegi-"znajomego"...8)

skrzypekps 10-06-2020 08:45

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
tak jak tedi_k napisał, serwis nie ma procedur (i chyba wiedzy też) na temat dokładania czegokolwiek i aktywowania tego w aucie. Np. jak nie masz z tyłu wiązki haka zapomnij, że założą Ci go z oryginalnym modułem. I chyba tylko aktywację modułu haka mają w opcji bo jak się kiedyś przy mk3 pytałem o inne proste modyfikacje to powiedzieli, że takich rzeczy nie można zrobić w tym aucie (chodziło o czujnik deszczu i zmierzchu), a o zwiększeniu mocy na oryginalnym sofcie nie wspomnę .

Wracając do tematu, z aktywacją centrowania pasa ruchu może być też ten problem, iż oglądając jak to działa, w kierownicy musi być jakiś czujnik ponieważ pilnuje on czy ręce są na kierownicy ... po zdjęciu rąk z kierownicy w trakcie jazdy na centrowaniu pasa włącza się ostrzeżenie.

potraff 10-06-2020 18:39

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
O będę śledził temat. Jakby co, to Katowice mam za rogatkami :)

tedi_k 10-06-2020 18:50

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Cytat:

Napisał potraff (Post 3257482)
O będę śledził temat. ...

A co tu śledzić? Standardowa procedura. Zrobione, sprawdzone, działające - na kilku sztukach. W manualu adaptacyjny tempomat działa zaskakująco dobrze!:568: Szczególnie jeśli w przypadku 1.0EB zmieni się moc na 125KM...8)

Cytat:

Napisał skrzypekps (Post 3257375)
...w kierownicy musi być jakiś czujnik ponieważ pilnuje on czy ręce są na kierownicy ... po zdjęciu rąk z kierownicy w trakcie jazdy na centrowaniu pasa włącza się ostrzeżenie.

Nie ma żadnego czujnika. Elektryczne wspomaganie wyczuwa czy ma opór na kole kierownicy (wykonując mikroruchy mniejsze niż przy wibracjach od utrzymania pasa ruch). Jak brak oporu, to brak rąk na kierownicy.

pmis 10-06-2020 19:31

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Kurcze jakby to była tylko kwestia wymiany przycisków i kodowania to chyba bym się skusił. Zna ktoś.moze numer części? W sieci znalazłem tylko przyciski do standardowego.

Mam ACC w drugim aucie i na polskich autostradach to duże udogodnienie.

ucieszko 10-06-2020 20:08

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Cytat:

Napisał skrzypekps (Post 3257265)
na pewnym rosyjskim forum nie udało się uruchomić na manualu centrowania...

Manual nie ma właśnie centrowania, tylko system zapobiegający zjechaniu z pasa. Takie minimum na potrzeby testów NCAP chyba. I to działa słabo. Ze dwa razy odbija, a potem wali prosto przed siebie.
Manual nie ma też asystenta jazdy w korku (to rozumiem) oraz inteligentnego tempomatu (tego nie rozumiem, bo limiter inteligentny już ma).
Pytanie czy nie ma i już, czy jest opcja uruchomienia?

tedi_k 10-06-2020 20:14

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Cytat:

Napisał ucieszko (Post 3257502)
...Manual nie ma też ... inteligentnego tempomatu (tego nie rozumiem, bo limiter inteligentny już ma).
...

Napisałem wyraźnie wyżej - może mieć bez najmniejszych problemów. Zarówno adaptacyjny jak i inteligentny tempomat - jeśli tylko ma system antykolizyjny z radarem (chyba, że się chce radar dokładać...).
Inteligentny tempomat adaptacyjny "średnio rajcuje" w normalnym uźyciu, więc tak czy inaczej raczej adaptacyjny będzie włączony niż inteligentny...8)

Choć w polskim tłumaczeniu softu zegarów FF4 oba tempomaty są "inteligentne" i przez chwilę trzeba zgadywać który jest który...;)

Cytat:

Napisał pmis (Post 3257494)
...Zna ktoś.moze numer części? ...

Adaptacyjny tempomat FF4 bez 'line centeringu' - FINIS 2127979

ucieszko 10-06-2020 20:40

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 3257504)
Inteligentny tempomat adaptacyjny "średnio rajcuje" w normalnym uźyciu, więc tak czy inaczej raczej adaptacyjny będzie włączony niż inteligentny...8)

Też tak myślę, zwłaszcza kiedy widzę rozpoznane ograniczenie do 30 na środku autostrady[emoji33]
A jakieś doświadczenia z uruchomieniem centrowania w manualu? To by się przydało.

tedi_k 10-06-2020 20:49

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Cytat:

Napisał ucieszko (Post 3257516)
...
A jakieś doświadczenia z uruchomieniem centrowania w manualu? ...

Nie było zamówienia, nie próbowałem.

potraff 10-06-2020 23:00

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 3257484)
Szczególnie jeśli w przypadku 1.0EB zmieni się moc na 125KM...

Hmmm, mój ma 125KM.
Można na priv poprosić o koszta :) ?

skrzypekps 12-06-2020 15:51

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Przyciski kierownicy z tempomatem adaptacyjnym, bez centrowanie 2127979 ASO detal 280,44 zł magazyn Niemcy do 7 dni dostawa...

tryhp3 13-06-2020 10:00

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 3257504)
Choć w polskim tłumaczeniu softu zegarów FF4 oba tempomaty są "inteligentne" i przez chwilę trzeba zgadywać który jest który...;)

Bo dla Forda obydwa są adaptacyjne, tylko ten z automatem ma utrzymywanie na środku czyli de facto jest bardziej inteligentny.

tedi_k 13-06-2020 12:03

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Cytat:

Napisał tryhp3 (Post 3258066)
...ma utrzymywanie na środku ....

Tempomat ma dokładnie NIC do utrzymywania środka pasa ruchu...8) TO NIE TA FUNKCJA...:D

Inteligentny tempomat adaptacyjny reaguje na znaki ograniczenia prędkości i dostosowuje prędkość do ograniczeń. Na liście wyboru w języku polskim jest jako trzecia opcja 'tempomat inteligentny", natomiast 'zwykły' tempomat adaptacyjny (bez reagowania na znaki drogowe ograniczeń prędkości) jest na liście jako druga opcja, też 'tempomat inteligentny'...:)

blablawla 13-06-2020 15:06

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
No to z moimi zegarami coś jest nie tak :) mam dow wyboru Normalny, Adaptacyjny, Inteligentny

tryhp3 15-06-2020 12:15

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 3258105)
Tempomat ma dokładnie NIC do utrzymywania środka pasa ruchu...8) TO NIE TA FUNKCJA...:D

Inteligentny tempomat adaptacyjny reaguje na znaki ograniczenia prędkości i dostosowuje prędkość do ograniczeń. Na liście wyboru w języku polskim jest jako trzecia opcja 'tempomat inteligentny", natomiast 'zwykły' tempomat adaptacyjny (bez reagowania na znaki drogowe ograniczeń prędkości) jest na liście jako druga opcja, też 'tempomat inteligentny'...:)

W cenniku strona 6.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

1. Tempomat
2. Adaptive Cruise Control - tempomat adaptacyjny
3. Adaptive Cruise Control z Lane Centring Assist i Stop & Go - tempomat adaptacyjny z funkcją utrzymania pojazdu na środku pasa ruchu oraz funkcją automatycznego zatrzymania i ponownego rozpoczęcia jazdy
Opcja dostępna tylko dla wersji z automatyczną skrzynia biegów

W cenniku tempomat inteligentny nie występuje. Ale zakładam, że chodzi o opcję 3.

blablawla 15-06-2020 12:37

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
1 załącznik(i)
Dokładnie tak.
Tak to wygląda w zegarach.

tedi_k 15-06-2020 13:28

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Cytat:

Napisał blablawla (Post 3258591)
...
Tak to wygląda w zegarach.

No i bardzo dobrze, że to poprawili. Jak robiłem w FF4 to był soft, który miał jak pisałem. Są różne wersje softu.

pmis 15-06-2020 13:35

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Chyba jednak nie każdy "Pre-collision assist" oznacza, że jest moduł CCM w samochodzie.

U mnie ETIS prezentuje tylko poniższą listę, pomimo tego, że posiadam zarówno "tradycyjny" temopomat (dołożony jako opcja) jak i pre-collision (ten jest standardem) - tutaj cennik [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Pytanie zatem do specjalistów - zakładam, że jednak nie ma sensu kupować przycisków bo aktywować się nie będzie dało :(

Zamontowane moduły
Wszystkie moduły
Akronim Opis
DDM Moduł drzwi kierowcy (DDM)
PDM Moduł drzwi pasażera (PDM)
IPMA Moduł przetwarzania obrazu A (IPMA)
TRM Moduł przyczepy (TRM)
GWM Moduł-bramka A (GWM)
IPC Zestaw wskaźników (IPC)
ABS Moduł układu zapobiegającego blokowaniu kół podczas hamowania (ABS)
PCM Moduł sterowania zespołem napędowym (PCM)
SCCM Moduł sterujący kolumny kierowniczej (SCCM)
BCM Moduł sterujący układami nadwozia (BCM)
CTR Moduł sterujący systemem audio z przodu (ACM)
PSCM Moduł sterujący układem wspomagania kierownicy (PSCM)
HVAC Moduł sterujący układu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC)
PAM Moduł sterujący układu pomocy przy parkowaniu (PAM)
RCM Moduł sterowania uzupełniającym systemem bezpieczeństwa (PCM)

tedi_k 15-06-2020 13:40

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Cytat:

Napisał pmis (Post 3258607)
...Zamontowane moduły
...

Skąd ta lista? Nie prościej po prostu VIN podać, to wtedy można powiedzieć coś z sensem?

pmis 15-06-2020 13:52

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 3258610)
Skąd ta lista? Nie prościej po prostu VIN podać, to wtedy można powiedzieć coś z sensem?

Tak jak napisałem lista z ETIS.

VIN: WF0PXXGCHPKK54719

tedi_k 15-06-2020 14:09

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
1 załącznik(i)
Cytat:

Napisał pmis (Post 3258613)
...WF0PXXGCHPKK54719

Ja bym odradzał sprawdzanie czy to auto ma "pre-collision assist...":027::027:
Radaru ACC brak a konfigurację kamery na szybie załączam poniżej...
Moim zdaniem auto po prostu NIE MA FCW (front collision warning).

pmis 15-06-2020 14:11

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Cytat:

Napisał tedi_k (Post 3258617)
Ja bym odradzał sprawdzanie czy to auto ma "pre-collision assist...":027::027:
Radaru ACC brak a konfigurację kamery na szybie załączam poniżej...
Moim zdaniem auto po prostu NIE MA FCW (front collision warning).

Ostrzeżenie na pewno ma - już nie raz się na mnie wydarł jak przed wyprzedzaniem za blisko dojechałem albo jak na łuku jezdni pieszy szedł poboczem.

tedi_k 15-06-2020 14:13

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Cytat:

Napisał pmis (Post 3258618)
Ostrzeżenie na pewno ma...

OK, widocznie zrobione "na sztywno" w sofcie kamery.
Adaptacyjnego/inteligentnego tempomatu bez dołożenia ACC się tu nie zrobi.

skrzypekps 15-06-2020 15:37

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Jutro już będą przyciski do manuala tj. bez Lane Centring Assist, tylko czy trudno (jak ?) dobrać się do przycisków ? Poduszkę zapewne odkręcić, a plastiki zdemontować tylko pytanie czy łatwo to pójdzie ?

tecez 16-06-2020 14:13

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
To ja się podłączę pod wątek.
Czy mógłbym poprosić o pomoc w określeniu czy do mojego samochodu "da się" dołożyć tempomat adaptacyjny. Mam ten "zwykły". Niestety na liście wyposażenia jest
"Bez układu zapobiegania kolizjom" a zatem przypuszczam, że nie mam też radaru. Jak zbliżam się zbyt szybko do pojazdu z przodu pojawia się co prawda dźwiękowe i wizualne ostrzeżenie na desce, ale to chyba inna funkcja. VIN: WF0JXXWPCJGY68429

ppartyka 16-06-2020 14:31

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Cytat:

Napisał tecez (Post 3258876)
Niestety na liście wyposażenia jest
"Bez układu zapobiegania kolizjom"

W jaki sposób to sprawdzałeś?

Ja sam również chętnie się podłącze pod temat. Sytuacja taka sama jak u kolegi. VIN: WF0NXXGCHNJR66546

tecez 16-06-2020 14:35

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Cytat:

Napisał ppartyka (Post 3258880)
W jaki sposób to sprawdzałeś?

Ja sam również chętnie się podłącze pod temat. Sytuacja taka sama jak u kolegi. VIN: WF0NXXGCHNJR66546

Widać choćby w etis lub w raporcie po VIN np auto dna.

skrzypekps 16-06-2020 20:19

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
no więc wymiana samego przycisku 15 min. i jak pisał Sz.P tedi_k :) przyciski przestały całe reagować (błędów jednak brak). i teraz kto to może aktywować najlepiej zdalnie ?? lub pomóc w aktywacji np. forscanem ? oczywiście nie za free...

a przy okazji będzie nowy temat, który nasunął mi się przy okazji rozebrania kierownicy i tego co tam zobaczyłem - wymiana na grzaną kierownicę...ale to później

pmis 16-06-2020 21:51

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Cytat:

Napisał tecez (Post 3258876)
To ja się podłączę pod wątek.
Czy mógłbym poprosić o pomoc w określeniu czy do mojego samochodu "da się" dołożyć tempomat adaptacyjny. Mam ten "zwykły". Niestety na liście wyposażenia jest
"Bez układu zapobiegania kolizjom" a zatem przypuszczam, że nie mam też radaru. Jak zbliżam się zbyt szybko do pojazdu z przodu pojawia się co prawda dźwiękowe i wizualne ostrzeżenie na desce, ale to chyba inna funkcja.

A masz w ETIS na liście ECU (zakładka oprogramowanie) CCM - to jest właśnie radar.
Ja niestety go nie mam (pomimo że w ETIS jest wpis "Uklad zapobiegania kolizjom" i podobnie jak u Ciebie SA dzwiekowo-wizualne ostrzeżenia jak za blisko podjadę).
Zabawa w dokładanie całości (radar, przyciski, może się okazać że wiązka jeszcze) to już nie warta skórka wyprawki raczej.

tomigsm 17-06-2020 06:53

Odp: Dołożenie aktywnego tempomatu. Czy ktoś już to robił ?
 
Ja mam FF 2017 i myślałem o dołożeniu aktywnego tempomatu mam srandardowy. Troszkę pogrzebałem i doszedłem do wniosku że potrzebuję dołożyć wiązkę, radar, przyciski,osłonę na mskownicę koszty na rynku wtórnym jakieś 1600zł. Plus aktywacja. Teraz moje pytanie jak sprawdzić czy w miom aucie to starczy czy nie będę potrzebował wymienic np komputera?

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:23.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.