Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=144229)

kaszpiroski 12-03-2009 19:44

Amortyzatory tył kombi - wymiana
 
Witam.
Szukałem, czytałem i już się pogubiłem. Mam do wymiany amortyzator z tyłu (wiem wymieniamy oba) i chciałbym zrobic to sam. Gdzieś przeczytałem, że trzeba miec sciagacz do spreżyn bo inaczej strzeli. Ale jak przegladałem książkę "Sam naprawiam" to tam nic nie było o spreżynach. Jeśli ktoś wymieniał sam to proszę o jakieś wskazówki.

Klimek 12-03-2009 20:02

Odp: Amortyzatory tył kombi - wymiana
 
mkIII kombi wystarczy podniesc samochod i podeprzec od spodu kolo. Odkrecasz stary amor (sruba 1 na gorze i 1 na dole) i wkrecasz nowy.

Sprezyny sa obok i nie maja nic do rzeczy.

wicia.w 12-03-2009 20:11

Odp: Amortyzatory tył kombi - wymiana
 
2 załącznik(i)
WSKAZÓWKA: Końcowe dokręcanie amortyzatora należy przeprowadzić, kiedy pojazd stoi na kołach jezdnych.

motorek26 12-03-2009 20:46

Odp: Amortyzatory tył kombi - wymiana
 
Cytat:

Napisał Klimek (Post 1111433)
mkIII kombi wystarczy podniesc samochod i podeprzec od spodu kolo

nic nie trzeba podnosić amotryzator w kombi wymienia sie bez podnoszenia auta auto stoi na kołach odkręcasz dolną i górną śrube i po kłopocie

kaszpiroski 12-03-2009 21:21

Odp: Amortyzatory tył kombi - wymiana
 
"wicia.w" z tym dokręcaniem to też gdzieś doczytałem. Tylko skąd mam wiedziec z jaką siłą je dokręce. W rękach nie mam pomiaru sily, a nie bede specjalnie zaopatrywał się w takie sprzęty. I chyba nie bedzie wiekszego problemu jak dokręce troszke mocniej ;-)

Maniok 08-04-2009 21:04

Odp: Amortyzatory tył kombi - wymiana
 
Jeśli jeszcze nie wymieniłeś amorów to poczytaj to:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

mader15 13-07-2009 16:16

wymiana amorów tynlych
 
WITAM :)
Mam pytanko rozsypały mi się amorki z tylu w kombiaku 2003r. dałem go do mechanika a on dzwoni i mówi ze samochód musi zostać dłużej bo musi rozebrać tylna belkę itp.
czy do wymiany tylnych amortyzatorów w tym modelu trzeba odkręcać tylna belkę i rozbierać pół zawieszenia tylnego ????? :?

hucker 13-07-2009 17:16

Odp: wymiana amorów tynluch mk3
 
dojście do górnego mocowania jest utrudnione ala sam wymieniłem amorki bez rozkręcania belki

vivere 13-07-2009 18:48

Odp: wymiana amorów tynluch mk3
 
To może ja też się dołączę - a czy wymiana tylnych amortyzatorów w heatchbeck-u jest zupełnie inne niż w kombi? Mam książkę do mondeo ale tam jest opisana wymiana tylko w modelu kombi nic na temat innej "budy". Też sie przymierzam do wymiany ale nie wiem czy dam rade...

mader15 13-07-2009 19:08

Odp: wymiana amorów tynluch mk3
 
w heatchbeck-u z tego co wiem są inne amortyzatory tzn w heatchbeck-u sprężyna jest na amortyzatorze a w kombi sprężyna jest osobna a amortyzator osobno.
jak byś na lewarku na maksa do góry podniósł tak żeby kolo z wahaczem całkowicie opadło to wtedy byś mógł wyciągnąć amor ze sprężyną wyciągnąć stary amor na nowy nałożyć sprężynę i wszystko z powrotem włożyć i przykręcić tak jak było i po robocie ja ja tak pszynajmiej robiłem w mercedesie z tym lewarkiem ale nie wiem czy w mondeo ci wyjdzie

kaszpiroski 13-07-2009 20:22

Odp: wymiana amorów tynluch mk3
 
Ja wymienialm (dokładnie mechanik) dwa miesiace temu amortyzatory z tyłu w kombi i cała wymiana zajeła mu koło godziny. Choc nie powiem. Miał problem z odkręceniem górnych śrub.

vivere 14-07-2009 06:49

Odp: wymiana amorów tynluch mk3
 
Cytat:

Napisał mader15 (Post 1205101)
w heatchbeck-u z tego co wiem są inne amortyzatory tzn w heatchbeck-u sprężyna jest na amortyzatorze a w kombi sprężyna jest osobna a amortyzator osobno.
jak byś na lewarku na maksa do góry podniósł tak żeby kolo z wahaczem całkowicie opadło to wtedy byś mógł wyciągnąć amor ze sprężyną wyciągnąć stary amor na nowy nałożyć sprężynę i wszystko z powrotem włożyć i przykręcić tak jak było i po robocie ja ja tak pszynajmiej robiłem w mercedesie z tym lewarkiem ale nie wiem czy w mondeo ci wyjdzie

Właśnie tez tak myśle że się da wymieniałem amortyzatory w golfie 2 w podobny sposób w oplu ojca wszystko ładnie pieknie w bagażniku mają śruby do odkrecenia tylnych amortyzatorów i wszystko pasuje. Tylko w Mondeo jakoś jak zaglądam do bagażnika nie widzę żadnych śrub (chyba ze slepy jestem), a co za tym idzie nie chce czegoś zwalić i jechac do serwisu jak to sie działo wczesniej z wymiana wkladu filtra jakiś tuman przykręcił tak tą plastikowa kopułkę że aż ja urwałem (ale mniejsza o większość).
Wracajac do tematu moye ktos napisac jak sie je wymienia?
I jeszcze jedno Panowie czy te amorki będą pasować do mojej wersji? I czy wogóle polecacie je do Mondeo? Moim zdaniem są one do Mk2 a nie Mk3 ale mogę się mylić pytałem faceta na allegro ale jakos mam obawy czy sie nadadza oto link:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

radek1977 14-07-2009 07:04

Odp: wymiana amorów tynluch mk3
 
Witam
Co do wymiany tylnich amorków to niestety nie mam pojęcia jak je wyjąć ale sprawdź najpier czy nie masz u siebie amortyzatorów samopoziomujących w niektórych modelach kombi były takie bajerki (jak założysz zwykłe zamiast tych samopoziomujących mondek będzie miał tendencje do myszkowaia )

dempsej 14-07-2009 07:17

Odp: wymiana amorów tynluch mk3
 
Cytat:

Napisał mader15 (Post 1205101)
w heatchbeck-u z tego co wiem są inne amortyzatory tzn w heatchbeck-u sprężyna jest na amortyzatorze a w kombi sprężyna jest osobna a amortyzator osobno.
jak byś na lewarku na maksa do góry podniósł tak żeby kolo z wahaczem całkowicie opadło to wtedy byś mógł wyciągnąć amor ze sprężyną wyciągnąć stary amor na nowy nałożyć sprężynę i wszystko z powrotem włożyć i przykręcić tak jak było i po robocie ja ja tak pszynajmiej robiłem w mercedesie z tym lewarkiem ale nie wiem czy w mondeo ci wyjdzie

Życzę powodzenia z wymiana w hatchbacku amortyzatorów. Całe szczęście, że nie zdecydowałem się sam na wymianę u siebie dwa tygodnie temu. Wszyscy na forum doradzali, żeby wcześniej użyć odrdzewiacza na dolna śrubę mocowania amortyzatora. Więc też tak zrobiłem przez tydzień przed wymianą dzień w dzień podnosiłem tył i psikałem duże ilości WD40. Przyszło do wymiany i z braku natchnienia oddałem auto do znajomego warsztatu. I to było najmądrzejsze co mogłem zrobić mimo odpowiedniego sprzętu chłopaki mieli nie lada problemy z odkręceniem tej dolnej śruby. Pierwszy raz na oczy widziałem, żeby wykręcona śruba miała aż czerwony gwint (tak się nagrzała) od wykręcania. Z jedna śrubą walczyli ok. 40 minut. Nic nie pomógł WD40. Domowym sposobem pewnie bym pourywał te śruby. Wieli za wymiane jedynie 80,- ja bym tego nie robił nawet za 200,- :)

dempsej 14-07-2009 07:29

Odp: wymiana amorów tynluch mk3
 
[QUOTE=vivere;1205491]Tylko w Mondeo jakoś jak zaglądam do bagażnika nie widzę żadnych śrub (chyba ze slepy jestem), a co za tym idzie nie chce czegoś zwalić i jechac do serwisu jak to sie działo wczesniej z wymiana wkladu filtra jakiś tuman przykręcił tak tą plastikowa kopułkę że aż ja urwałem (ale mniejsza o większość).
Wracajac do tematu moye ktos napisac jak sie je wymienia?

Na temat amorków nie wypowiem się bo jestem zdania, że lepiej nie płacić dwa razy tylko raz i części do zawieszenia najlepiej oryginały.
Jeśli chodzi o wymianę z tyłu to od strony bagażnika nic nie robisz amor przykręcony jest do poduszki mocowania górnego a ta natomiast przykręcona w Twoim MK3 trzema śrubami do karoserii o dołu we wnęce koła. Potrzebna jest długa przedłużka, żeby dosięgnąć do nich kluczem. No i jeszcze dolna śruba mocowania do odkręcenia. Tą dolna śrubę odkręcenie graniczy z cudem. Ja wymieniałem u siebie w MK2 z tyłu w warsztacie i to było moje szczęście. Bo sam napewno bym tego nie odkręcił bez solidnych kluczy.

dziemii 18-11-2011 18:36

Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
Witam.
W niedziele przymierzam się do wymiany amortyzatorów z tyłu w moim mondeo mk3 po lifcie. 2003r. Robił to już ktoś kiedyś na własną rękę? Chciałbym prosić o jakieś wskazówki na co zwrócić uwagę oraz ogólny opis co i jak. Może któryś z kolegów posiada Manuala do tej czynności
Z góry wielkie dzięki
Pozdrawiam

SrebnaStrzała 20-12-2011 16:40

Odp: Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
Witam
Ponawiam pytanie, ja również będę się za to brał na dniach i mam zamiar nakręcić film.
Wystarczą zwykłe ściągacze do tego?

rotor 20-12-2011 16:59

Odp: Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
Wypadałoby Panowie dodać jeszcze czy kombi, czy może htb/sedan?

SrebnaStrzała 20-12-2011 17:59

Odp: Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
Sorry, u mnie chodzi oczywiście o sedan. Będę wymieniał amorki + sprężyny + osłony i oboje.
Ściągacza jeszcze nie kupiłem.

SrebnaStrzała 20-12-2011 22:14

Odp: Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
Tak nawiasem czy do tylnych sprężyn są właściwie potrzebne ściągacze ?

dziemii 20-12-2011 22:47

Re: Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
Witam.
Ja wymianę mam już za sobą. Do tylnych sprężyn są potrzebne ściągacze ( bez nich można w zęby dostać). W moim mondeo Sedan miałem seryjne amortyzatory i z tego względu bardzo dużo problemu sprawiła mi śruba mocująca amortyzator do piasty koła. Musiałem ściągnąć całą piastę i palnikiem podgrzać do czerwoności ( dopiero wtedy ruszyła). Tak poza tym to radze kupić od razu osłony na amortyzatory ponieważ jak olej wycieka to guma się powiększa i wtedy nie stare nie spełniają swojej roli. Radze przygotować sobie cały dzień bo naprawdę jest dużo zabawy.Chyba że kolega nie będzie miał problemu ze śrubami. Dobre piwko i można śmiało samodzielnie robić.

SrebnaStrzała 20-12-2011 23:12

Odp: Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
Piasty już na szczęscie wymieniałem i przy tym trzeba było ostro użyc gumówki aby tarcze ściągnąć.

Czy taki ściągacz będzie pasował:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
??

dziemii 21-12-2011 12:55

Re: Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
Będzie pasował. Sam takim ściągałem te sprężyny więc możesz śmiało używać takiego.
Pozdrawiam

Pawliko 19-01-2012 10:38

Re: Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
Panowie, mam pytanie. Rozumiem, że sprężyny tylne od kombi róznią się od tych które są w sedanie/htb? Sedan i htb mają te same tylne sprężyny?
Mój sedan z tyłu strasznie sterczy do góry, jak jakiś SUV - myslałem co tu zrobić, chciałem kupić kpl sprężyn obnizających, ale zrobi się twardo, a już się najeździłem na glebie... może po prostu mam wsadzone sprężyny z kombiaka?

jendrekmak 19-01-2012 18:35

Odp: Re: Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
Cytat:

Napisał Pawliko (Post 1768815)
może po prostu mam wsadzone sprężyny z kombiaka?

nie ma takiej opcji. od kombiaka są zupełnie inne

Pawliko 19-01-2012 20:37

Re: Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
Tzn nie da się ich wsadzić do sedana? Może ktoś kiedyś zaliczył pomyłkę... no bo dlaczego by tak tragicznie sterczał? Jutro wrzucę zdjęcie jak to wygląda.
Miałem uwalone amortyzatory z tyłu jak kupiłem auto, po wymianie na nowe stoi jeszcze delikatnie wyżej niż było wtedy.

jendrekmak 19-01-2012 21:08

Odp: Re: Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
Cytat:

Napisał Pawliko (Post 1769141)
Tzn nie da się ich wsadzić do sedana?

nie da się bo te od kombi są dużo szersze przy podstawach więc by spadły z mocowania
sedan/hb [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
kombi [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Pawliko 20-01-2012 13:06

Re: Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
Zobacz proszę jak to wygląda:
http://img12.imageshack.us/img12/9614/dsc0155yd.th.jpg http://img7.imageshack.us/img7/9481/dsc0160fe.th.jpg
No chyba nie powinno tak być? :D

jendrekmak 20-01-2012 14:43

Odp: Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
nie widać pierwszych zwojów więc ja nie odpowiem czy są właściwe. może ktoś od sedana/hb się odezwie w temacie

natomiast sprężyny od kombi mają wysokość 360 mm a od sedana/hb 390 mm więc jeśli z kombi by weszło to może niżej usiąść

nie jest to sugestia dla ciebie żeby wkładać z kombi ale chyba nikt tego by nie robił i jeśli by nawet weszły to nie było by tak wysoko

jakie amorki tam wstawiłeś? tzn jakiego producenta?

Pawliko 20-01-2012 22:51

Re: Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
Kurcze, jeśli chodzi o producenta amortyzatorów to nie pamiętam, zapytam jutro ojca, ale wątpię żeby on jeszcze pamiętał :/

Gdybym wsadził jakieś springi -30 do seryjnych amortyzatorów (przednie też zmienię niedługo, bo już wymagają) to współgrałoby to prawidłowo?

tomek_mhtn 21-01-2012 17:53

Odp: Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
Witam, podepnę się do tematu wymieniłem u siebie amorki tył na Delphi i moje auto też wysoko stoi z tyłu (jak u Pawliko), dodam tylko że na starych też stał wysoko tylko myślałem że to przez ich zużycie, nadwozie sedan.

Pawliko 22-01-2012 17:58

Re: Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
Kojarzy ktoś firmę Kraft, co to warte?
edit/
Zamówiłem komplet Sachs na przód, nie będę oszczędzał na zawieszeniu :)
Jednak nadal nie wiem, dlaczego tył tak sterczy :<

benio 14-04-2012 23:07

Odp: wymiana amorów tynluch mk3
 
A jak coś puka z lewej i prawej strony w bagażniku przy naciskaniu karoserii HB z tyłu to do wymiany amorki, czy jakieś podkładki można kupić?

motorek26 15-04-2012 16:21

Odp: wymiana amorów tynlych mk3
 
albo poduszka albo amorki puste

Rafti 23-02-2014 22:14

Odp: Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
Witam Podłączył bym sie do tematu i prosił bym kogoś o instrukcje jak taka wymiana moze wygladać w hatchback przód i tył czy czekają mnie jakiekolwiek niespodzianki ? Bede to robić po raz pierwszy dlatego pytam i jakich narzedzi bym potrzebował do tego ? :)

Rafti 24-02-2014 12:45

Odp: Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
Halo czy ktoś pomorze ? :)

Abback 24-02-2014 21:34

Odp: Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
Ja wymieniałem amorki w zeszłym roku (połowa grudnia) i wsadziłem na tył KYB i myślałem kurna, że ta dupa usiądzie troszkę, bo na starych była wysoko no i tutaj jest to samo kurna ;/ Dupa sterczy do góry, a prześwit jest taki jak w terenówkach ^^ Sprężyny z tyłu nie wiem jakie mam ale wiem, że są na drugim zwoju 3 kolorowe kropki, a więc oryginały (chyba) więc czemu tak sterczy ??? Z jednej strony fajnie, bo jak jedzie się w 5 osób to nie szoruje dupą po asfalcie ale zazwyczaj jeżdżę w max 2-3 osoby i mi troszkę nie ten teges to odpowiada ;/

gorcia94 24-02-2014 21:41

Odp: Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
Na pewno Panowie nie robcie zbieznosci odrazu po wymianie, dajcie sie troche nowym amorkom,sprezyna oswoic ;] Ja przy wymianie mialem duzy wysylek przy sciagaczach a nastepnie problem ze zdjeciem sciagaczy juz po zalozeniu amorka na swoje miejsce.. Najgorsze jest to co zawsze...śruby - one sprawiaja czesto najwiecej problemow.. powodzenia :)

Rafti 24-02-2014 22:10

Odp: Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
Dobra ale mi chodziło o jakies wskazówki co do wymiany a nie jak to potem wygląda ;D

dżizas 24-02-2014 22:39

Odp: Wymiana amortyzatorów- proszę o wskazówki
 
Narzędzia:
Ściągacze do sprężyn
klucz oczkowy odgięty 18mm !!! + klucz imbusowy 6mm do rozkręcenia MacPhersona,
klucz 13mm do odkręcenia mocowania poduszki amortyzatora + imbus 5mm do odkręcenia łącznika stabilizatora,
klucz 15mm do odkręcenia mocowania amora w zwrotnicy + WD40 + czasami palnik do podgrzania mogą być problemy z odkręceniem

Procedura:
W pierwszej kolejności luzujesz nakrętkę mocowania amortyzatora kluczem 18 mm, odkręcasz łącznik stabilizatora, odkręcasz mocowanie amorka w zwrotnicy i wyciągasz, jeżeli będziesz miał z tym problem podnieś trochę dolny wachacz za pomocą podnośnika, podstaw coś pod kilich amorka żeby go podeprzeć może być deska i opuszczaj na podnośniku powinien sam wyjść, następnie odkręcasz 3 nakręki mocowania poduszki amortyzatora i masz go na wierzchu. Ściskasz sprężynę, rozkręcasz amortyzator, przekładasz sprężynę do drugiego amortyzatora i skręcasz go. Montaż w odwrotnej kolejności.
Powodzenia

Bump: Zapomniałem dodać że w tylnym amortyzatorze mocowanie poduszki amortyzatora od spodu na dwie śruby, klucz nasadowy 10mm z przedłużką.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:25.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.