Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2008-2011] Dostęp do nagrzewnicy PTC (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=168575)

kuguar1989 29-10-2012 18:08

Dostęp do nagrzewnicy PTC
 
Witam
Posiada ktoś może instrukcję jak należy dobrać się do nagrzewnicy , chodzi mi o dostęp do tej bocznej zaślepki w którą wstawia się nagrzewnicę elektryczną. Niechce wyciągać całej nagrzewnicy tylko chodzi mi o zrobienie dostępu do niej od strony pasażera bo z tego co mi wiadomo to właśnie z tej strony się owa zaślepka znajduje. Jeśli ktoś ma zdjęcia,instrukcję lub swoje własne uwagi to z góry dziękuje. Pozdrawiam

majster354 30-10-2012 13:04

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
zaslepki nagrzewnicy raczej nie da rady zdjąć bez zdjecia calej deski. Po co chcesz ja sciagac?

maureliusz 30-10-2012 18:44

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
ja tam włożyłem nagrzewnicą u siebie bez ingerencji w deskę. Tylko musiałem troche się nasiłować z dechą i tyle.

kuguar1989 30-10-2012 19:23

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
Po to żeby włożyć tam dodatkową elektryczną grzałę tą która była montowana seryjnie :)
Maureliusz możesz opisać jak udało Ci się tego dokonać?

maureliusz 30-10-2012 20:07

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
Dla wersji przed liftem - nie wiem czy to ma znaczenie:
1. Ściągamy osłonę tunelu po lewej stroni nóg pasażera - jedna śruba torx schowana za zaslepką
2. Odsłania nam się metalowy uchwyt/usztywnienie i kupa kabelków
3. Delikatnie wyjmujemy spinki mocujące kabelki z otworów uchwytu
4. Odkręcamy ten uchwyt - dwie śruby na dole, jedna u góry i jeszcze mały torx w środku
5. Wyjmujemy ten uchwty
6. Odkręcamy śruby torx zaślepki i wyjmujemy ją
7. Wkładamy grzałkę kablami do góry
8. Ciąąąąągniemy za deską do góry/odginamy aby grzałka wlazła. Troche się trzeba nasiłować, ale da się radę bez uszkodzenia deski.
9. Musimy trafić kołkami grzałki w otwory w obudowie. Skręcamy ją śrubami z klapki. Podpinamy kable.
10. Skręcamy wszstko do kupy

Domar_2000 30-10-2012 20:28

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
Mam ten sam problem z ogrzewaniem jak sie uporasz z tematem daj znać kuguar1989 czy zdało ci to relacje ... ponieważ tez bede musiał ją domontować ... podeslij mi zdjęcie tej nagrzewnicy jak możesz lub link ..

kuguar1989 30-10-2012 20:57

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
Maureliusz czy dla wersji po lifcie bo taką posiadam jest inna kolejność?

mniej wiecej coś takiego: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

luki6262 30-10-2012 22:14

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
podepnę się pod temat. Czy w c-maxie z klimą manualną jest tam podciągnięta instalacja, a brakuje tylko tej grzałki?

majster354 30-10-2012 22:16

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
maureliusz w zimowe poranki z zamontowana nagrzewnica po przejechaniu jakiego odcinka czuc cieple powietrze z nawiewu?
Rozumiem ze jak silnik sie nagrzeje to uklad ogrzewania elektrycznego bierze sygnal z czujnika tamperatury silnika i wylacza ten pozeracz pradu ?
Czy w wersjach benzynowych tez sa wiazki pod ta nagrzewnice?

tedi_k 30-10-2012 23:02

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
Nagrzewnica elektryczna powietrza montowana jest tylko dla silników diesla - są to silniki bardzo wydajne (oszczędne) cieplnie i wymagają wspomagania ogrzewania. Sterowanie nagrzewnicą przez GEM odbywa się w oparciu o informacje ze sterownika silnika (PCM), w związku z tym nie da się zainstalować nagrzewnicy dla silników, których sterownik nie uwzględnia sterowania nagrzewnicą.

Opis dotyczy nagrzewnicy zamontowanej w samochodzie z klimatronikiem (klimatyzacją automatyczną). Nagrzewnica sterowana jest przez GEM "inteligentnie" w zależności od dostępnej rezerwy mocy - oznacza to, że przy np. włączonych ogrzewanych szybach nagrzewnica otrzymuje inny (mniejszy) zakres mocy do dyspozycji. Jeśli nagrzewnica działa sama (dysponuje niezbędną rezerwą mocy do 100% zasilania), to efekt jej działania czuje się po kilkudziesięciu sekundach (ok. pół minuty). Przy aktualnej temperaturze ok. 0st. C rano, w trakcie jazdy nagrzewnca działa ok. 4-5 minut i wyłącza się.

Nagrzewnica może występować z klimatyzacją ręczną, ale wówczas sposób jej pracy nie do końca jest jasny - wydaje się, że na pewno wspomaga "odszranianie" (nawiew na przednią szybę), jednak wymaga to obserwacji i zdania relacji przez posiadaczy takiej wersji samochodu (tzn. z nagrzewnicą PTC i klimatyzacją ręczną).

Co do występowania instalacji niezbędnej do dołożenia nagrzewnicy - w Fordzie nie ma żadnej reguły, jedynie sparwdzenie może dać odpowiedź czy w danym samochodzie jakiś kawałek "nadmiarowej" instalacji występuje czy nie.

luki6262 30-10-2012 23:05

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
na fordetis jest to oznaczone jako nagrzewnica pomocnicza?

tedi_k 30-10-2012 23:17

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
Tak - cytat "Z dod. nagrzewn."

bosiek 31-10-2012 08:58

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
tedi k a co myślisz o tym:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

oprócz ceny (ok. 1000zł) czy jest to realne?:lol:

luki6262 31-10-2012 09:35

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
kuguar1989 jak Ty montowałeś grzałke jeżeli jej też fabrycznie nie miałeś?

co do tej grzałki- jeżeli jej nie mam fabrycznie, to czy jest tam może instalacja podciągnięta pod nią? Da się taką grzałkę kupić osobno, tzn. bez kupowania całej nagrzewnicy z grzałką?

kuguar1989 31-10-2012 10:52

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
nie montowałem ale biorę się za to już posiadam całą niezbędną wiedzę( co jak i gdzie dzięki Tedi_k ) tylko musze znaleźć troche wolnego czasu . A co do wiązek to różnie bywa ja akurat w swoim niemam i musze to zrobić ale słyszałem że w niektórych jest są już gotowe kostki. :)

tedi_k 31-10-2012 11:04

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
Cytat:

Napisał bosiek (Post 1897866)
tedi k a co myślisz o tym:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

oprócz ceny (ok. 1000zł) czy jest to realne?:lol:

Jak się dokładniej poczyta na tej ich stronie, to okazuje się, że jest to rodzaj webasto (dodatkowej nagrzewnicy na paliwo, podgrzewającej albo płyn chłodzący albo wprost powietrze).
Oczywiście montaż webasto do FF2/C-maxa jest realny - tylko musi to zrobić jakiś warsztat. Cenę już sam podałeś i to jest z tych zadziwiająco niskich...:one:

Dla diesla dużo prościej i dużo taniej dołożyć jest oryginalną elektryczną nagrzewnicę powietrza. Efekt nie jest oczywiście taki sam jak dla webasto (nie ma programowania załączania nagrzewania samochodu bez uruchomienia silnika), ale praktycznie zaspokaja podstawową potrzebę, aby robiło się ciepło w ciągu kilku pierwszych minut jazdy...

Jedno ważne wyjaśnienie dla wszystkich zainteresowanych dołożeniem nagrzewnicy.
Dodatkowa elektryczna nagrzewnica powietrza jest jedynym elementem instalacji elektrycznej FF2/C-max, posiadającym zmienną moc. GEM steruje nagrzewnicą przy pomocy sygnału modulowanego zarządzającego aktualną mocą nagrzewnicy w pełnym zakresie jej mocy od 0 do 100%. Oznacza to, że GEM analizując aktualną rezerwę mocy może wysterować nagrzewnicę jedynie na 10% jej mocy (mimo, że jest bardzo zimno) bo nie ma więcej prądu do dyspozycji. Bierze się to stąd, że GEM wie o włączonych urządzeniach (podzespoły elektryczne silnika, światła, ogrzewane szyby itp.) i ma przydzielone poszczególnym włączonym urządzeniom ich standardowe zapotrzebowanie na prąd. GEM wie także jaki mamy alternator (120A czy 150A) i rozdysponowuje dostępną z alternatora moc pomiędzy włączone urządzenia o stałej, zaprogramowanej mocy i resztę dopiero przeznacza dla nagrzewnicy elektrycznej.
Oznacza to, że szczególnie posiadacze słabszego alternatora mogą nie do końca być usatysfakcjonowani, gdy włączą światła, grzanie przedniej i tylnej szyby i do tego mają jeszcze rozładowany z jakichś powodów akumulator. W takich warunkach GEM może przydzielić nagrzewnicy niewielką moc i ciepło będziemy mieli w samochodzie dopiero po 15 minutach na przykład…

bosiek 31-10-2012 11:33

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
dzięki za odpowiedź.
Zastanawiłem się nad montażem ale.....mam nagrzewnicę PTC i już przy -2 stopniach pokazało na co ją stać! :):diabel2:
także pytanie było z "czystej ciekawości".
Fajnie objaśniłeś cały ten dochodzący prąd itd. Już wiem, że od razu będę wyłączał ogrzewanie tylnej szyby g:okulary

tedi_k 31-10-2012 11:59

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
1 załącznik(i)
Dla "ciekawskich" istnieje w ELMconfigu możliwość ustawienia w zegarach poliftowych (tzw. "poziom 2" albo "poziom 3") parametru, aby była pokazywana aktulnie wysterowana moc nagrzewnicy wtedy, gdy jest ona włączona przez GEM.
Załączam stosowny zrzut ekranu.
Nie do końca jest sprawdzone, czy funkacja ta działa z wszystkimi GEMami: ja mam GEM (poliftowy) z końcówką -FB oraz zegary poliftowe "poziom 3" (z dużym wyświetlaczem) i działa to bardzo dobrze. Natomiast nie ma ryzyka sprawdzenia czy to działa - najwyżej trzeba będzie wyłączyć i tyle.

Jak sobie ustawimy ten parametr, to natychmiast i cały czas widać czy nagrzewnica grzeje "na full" czy też GEMowi brak prądu i coś innego warto wyłączyć...

luki6262 31-10-2012 18:36

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
dzisiaj otworzyłem skrzynkę z bezpiecznikami aby popatrzeć czy są bezpieczniki od grzałki. Nie ma bezpiecznika f5 80A ( widać miedziany styk, możliwe że coś już jest przygotowane) ale jest bezpiecznik f24 15A ale ten chyba jest od podgrzewacza paliwa. Patrzałem też pod wykładzinę pasażera czy aby tam nie ma luźnych kabli. Niestety nie ma, jest duża wiązka i okrągły kawał jakiegoś żelastwa, nie wiem co to (?):P
kuguar1989 jak skończysz to daj znać co, gdzie i jak robiłeś, taki mini tutorial jakby się dało:)

Btw. jak jest poniżej 4st. to automatycznie włączają mi się podgrzewane lusterka oraz tylna szyba. Może już coś jest przygotowane pod tą grzałkę a nie zamontowane?

tedi_k 31-10-2012 20:25

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
Szyby i lusterka nie mają związku z nagrzewnicą - w GEM jest parametr do automatycznego włączania grzania szyb, a lusterka są sprzężone z tylną szybą. Parametr ten daje się ustawić/wyłączyć ELMconfigiem.

maureliusz 31-10-2012 23:20

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
Pany...teorii całe google, to może napiszę coś z życia wzięte.

1. Kable miałem.
2. Ożywiłem GEMa przy użyciu ELMa
3. Wstawiłem grzałę i testuję

- Naprawdę sktukuje. Ewidetnie szybciej robi sie ciepło w środku.
- Z tym pożeraniem prądu to dziwna sprawa, bo ona się załącza nawet po przekręceniu kluczyka przy niskich temperaturach - zanim silnik się załączy. GEM w teorii nie powinien zezwolić na to gdyby był duży spadek mocy.
- Czas grzania zależy głównie kiedy zostanie osiągnięte jakieś 65 stopni płynu chłodniczego. Czyli nie jest to 4-5 minut tylko w zależności od warunków jazdy i temperatury na zewnątrz
- Ja mam akumulator 120A i grzałka hula na 100% bez problemu
- Dosyć obficie jej GEM używa, mimo iż jest ponoć pomocnicza. W cale nie musi być temperatura na HI. Przy ustawionych 22 również załączy ją na 100% przy niskich temperaturach na zewnątrz to jest mniejszych od 10.
- Czekam na prawdziwe warunki zimowe i mrozy...

luki6262 01-11-2012 08:06

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
maureliusz widzę że skończyłeś przygodę z montowaniem grzałki dla tego mam parę pytań. Czy miałeś już bezpiecznik z kablem zamontowany w skrzynce? Jakiego programu użyłeś do uruchomienia grzałki? Ile Ci zajął montaż?

Jakbyś dał rade to tak w skrócie co robiłeś i czy jest to trudne:)

Btw. - Grzałkę to jaką kupiłeś?

Lechugr 05-11-2012 10:59

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
Czy któryś z kolegów którzy zainstalowali nagrzewnicę mógłby wskazać miejsce występowania kostki hmm.. sterującej (te dwa cienkie kabelki). Stwierdziłem u mnie występowanie instalacji, tzn dwa grube przewody jeden czerwony drugi czarny wraz z kostkami znajdują się przy podłodze w okolicy nagrzewnicy, nie mogę natomiast zlokalizować mimo grzebania w całej okolicy kostki z dwoma kabelkami do jak mniemam sterowania pracą nagrzewnicy. Jest ona gdzieś głębiej ukryta?

newpolish 05-11-2012 11:39

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
No kostka sterujaca jest slicznie ukryta. Zerknij na moj post #157 z tematu ponizej

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]


czyli tu

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Lechugr 05-11-2012 15:56

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
Dziekuję

Polecam wskazany wątek który chyba wyczerpuje temat

maureliusz 05-11-2012 21:43

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
To tak:

1. Sprawdzamy obecność bezpiecznika w komorze silnika 70A
2. Sprawdzamy obecność bezpiecznika nad nogami pasażera:
a) przed FL F70/10A
b) po FL F100/10A
3. Wyjmujemy radio - do tego celu...można użyć czterach pasków wyciętych z karty magnetycznej np. telefonicznej. Za radiem powinna być czarna wtyczka przymocowana na taśmie izolacyjnej do wiązki. Uwalniamy ją oczywiście.
4. Odkręcamy osłonę po lewej stronie koło nóg pasażera i sprawdzamy czy mamy tam dwa grube przwody zakończone terminalami.
4. Kupujemy grzałkę: 3M51-18K463-FB Volvo/Ford
6. Przy użyciu przerobionego ELMa i programu ELMconfig z rosyjskiego forum uaktywniamy grzałkę w 10 minut
7. Podpinamy grzałę i sprawdzamy czy działa
8. Wrzucamy grzałkę w tunel jak opisałem kilka postów niżej.
9. Testujemy w realu...

Oczywiście modyfikacja na własną odpowiedzialność. Jak komuś siądzie bateria, padnie GEM...znaczy, że miał pecha :-]

ddzilins 07-11-2012 09:49

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
Cytat:

Napisał maureliusz (Post 1900820)
To tak:
6. Przy użyciu przerobionego ELMa i programu ELMconfig z rosyjskiego forum uaktywniamy grzałkę w 10 minut

Tego programu? Jeśli tak to czy mógłbyś wrzucić jakiegoś screena albo napisać co trzeba zaznaczyć w programie?
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Co do ELMa czy wystarczy kupić v1.4b z allegro za ~50 zł a potem go przerobić?

tedi_k 07-11-2012 10:21

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
1 załącznik(i)
Co do ELMconfig i przeróbmi ELM327 - jest cały wątek, więc sobie poczytaj. Ekran zmian w konfiguracji przy uruchamianiu nagrzewnicy PTC - tam gdzie jest pytajnik trzeba zaptaszkować TYLKO WTEDY GDY NIE MASZ klimy automatycznej dwustrefowej, tam gdzie jest ptaszek, trzeba zaptaszkować zawsze.

maureliusz 07-11-2012 21:41

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
Ten pierwszy ptaszek to nie wiem po co jest tak właściwie. Ja mam klimatronika i go zostawiłem pustego.
Drugi trzeba zaznaczyć (w drugiej kolumnie) i to właśnie odpala w GEMie sterowanie PWM nagrzewnicą

Dodatkowo jeszcze w zegarach (HEC) można sobie ELMem włączyć monit stanu nagrzewnicy i wówczas pokazuje od 0-100% jej załączenie.


Ja kupiłem takiego 1.4 za 50zł i przerobiłem z sukcesem.

Standardowo ELM pracuje w HS-CAN (np. dostęp do zegarów HEC), a przeróbka daje nam jeszcze MS-CAN (np. dostęp do GEM).

tedi_k 08-11-2012 09:32

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
Maurelisz, napisałem przecież, że pierwszy ptaszek zaznaczamy tylko dla klimy manualnej... Dobrze więc zrobiłeś, że zostawiłeś go nie zaznaczony:one:

maureliusz 08-11-2012 10:53

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
A co gdybym go zaznaczył? Coś by zmieniło? O to mi chodziło, że ta funkcja/opcja jest niejasna.

tedi_k 08-11-2012 11:32

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
Sterownik klimatronika zajmuje się odpowiednim wypracowaniem sygnału załączenia nagrzenicy dodatkowej w oparciu o czujniki temperatury powietrza nawiewu.
Klima manualna nie ma takiej możliwości i wówczas GEM załącza grzałkę PTC jedynie w funkcji temperatury płynu chłodzącego i temperatury powietrza na zewnątrz.

Opcja jest całkiem jasna: "zaznacz jak masz ngrzewnicę na paliwo albo PTC i NIE MASZ klimatronika" - co tu jest nie zrozumiałe?

DjPiotrus 08-11-2012 14:57

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
Witam ! Czy macie koledzy jakieś namiary do sprawdzonych sprzedawców gdybym chciał zakupić taką nagrzewnicę ? Z programowaniem GEM-a nie bedę miał zadnych problemów , ELM -a mam juz dawno przydał się juz kilkakrotnie .

Pozdrawiam

tedi_k 08-11-2012 16:16

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
Szukaj na allegro - często można spotkać. Praktycznie wszystkie fordowskie są takie same (od FF2, C-maxa, Kugi, S-maxa itp.). Tu masz przykładową [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Lechugr 10-11-2012 14:18

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
Witam ponownie

Dzisiaj spędziłem parę godzin próbując założyć tę nagrzewnicę. Fizycznie nie ma problemu zgodnie z instrukcją.
Ale zdemontowałem radio i wymacałem wszystkie wiązki a niestety nie mogę zlokalizować tej kostki sterującej pracą nagrzewnicy.
Czy ktoś z kolegów dokładał nagrzewnicę do auta z automatyczną klimą?
Aż nie chce mi się wierzyć że cała pozostała instalacja jest a nie ma cząstki sterującej (mam i bezpieczniki pod maską i w kabinie, kable zasilające nagrzewnicę) Stąd ponowna prośba o pomoc gdzie powinna być ta kostka w samochodzie z klimatronikiem?

maureliusz 10-11-2012 21:39

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
Tak - ja mam klimatornika.
Wszystko było GRATIS :-))

Po wyjęciu radia ta wtyczka było widoczna od razu. Owinięta taśmą izolacyjną do innej wiązki.

amoebaFCP 14-11-2012 17:12

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
Tydzień temu kupiłem u tego sprzedawcy [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Dzisiaj zamontowałem, uaktywniłem obsługę w GEM`ie i zegarah (HEC) za pomocą ElmConfig i PIĘKNIE GRZEJE :-)
Polecam ten mod. Naprawdę świetna sprawa.
Prawie natychmiast leci ciepłe powietrze.
Jak znalazł na zbliżające się chłodne dni.

Pozdrawiam

kocur12 14-11-2012 18:29

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
część gratuluje ci kolego dobrego zakupu ja też niedawno kupiłem forda focusa diselka 1.8 wszystko jest lub to znaczy było dobrze ale na chwilę obecną zrobił mi się problem z odpalaniem rano silnik nie chce odpalić .szarpie.świece żarowe nowe ,succprawdzony podłączony do komputera ,wszystko dobrze ,żadnej usterki a silnik nadal ni chce odpalić ,jak rano w końcu odpali to potem przez cały dzień pali baz zarzutu

kuguar1989 19-11-2012 13:03

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
Witam
Dzisiaj albo jutro przyjdzie mi ta nagrzewnica więc będę się brał za montowanie. Poinformuje o moich efektach pracy w najbliższym czasie :) pozdrawiam

kuguar1989 20-11-2012 18:38

Odp: Dostęp do nagrzewnicy
 
Koledzy a jak najlepiej przeprowadzić przewody od skrzynki bezpieczników w komorze silnika do nagrzewnicy? Jakieś sugestie?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:06.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.