Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Transit (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=101)
-   -   [Transit 1994-2000] Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=109325)

wojtekjanus 08-09-2010 18:40

Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
4 załącznik(i)
Angielscy użytkownicy i miłośnicy Transitów spotykają się na intensywnie działającym Forum [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] , a Transita uważają za najlepszy bus na świecie i narodowe dobro...

Na ich Forum jest kilka wątków opisujących jak w prosty sposób - szybko, tanio i bezboleśnie - podnieść można nieco moc silnika z pompą Boscha, a tym samym polepszyć osiągi. Jeden wątek - mocno szczegółowy - to: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Jeżeli ktoś zainteresowany jest majstrowaniem przy pompie Bosch VE, to warto wybrane fragmenty sobie przetłumaczyć, guglowy tłumacz nieźle sobie radzi z takimi technicznymi tekstami...

Fragment tłumaczenia z tego wątku:

Regulacja paliwa/dymu przy niskiej prędkości
Na środku talerza, na górze pompy, znajduje się mała nakładka (oznaczona śrubą regulacji dymu na zdjęciu powyżej). Zdejmij tę nasadkę.
Pod nakrętką znajduje się śruba imbusowa 4 mm i nakrętka zabezpieczająca, która ją przytrzymuje. Nakrętka zabezpieczająca ma 13 mm, poluzuj nakrętkę zabezpieczającą i przekręć śrubę imbusową 4 mm w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, a następnie ponownie dokręć przeciwnakrętkę, zwiększ obroty do połowy przepustnicy i sprawdź, czy dymi, ale najlepszy jest szybki test drogowy w celu oceny przyspieszenia i dymienia.
W celu uzyskania dodatkowego paliwa (i dymu) śrubę można obrócić dalej w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Cofnij go, aby zmniejszyć dym.

Regulacja maksymalnego paliwa/dymu
Z tyłu pompy (zaznaczona śruba regulacji mocy na zdjęciu powyżej) częściowo zakryta przez przewody paliwowe, nad elektrozaworem zatrzymującym i zwykle z nakrętką zabezpieczającą, znajduje się śruba regulacji maksymalnego paliwa.
Zdejmij nasadkę zabezpieczającą i poluzuj nakrętkę zabezpieczającą 13 mm, a następnie obróć śrubę regulacyjną w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara i ponownie dokręć nakrętkę zabezpieczającą.
Daj mu pełny gaz i zobacz, jak dymi, ale najlepszy jest szybki test drogowy, aby zobaczyć, jak bardzo jest zadymiony przy przyspieszaniu na pełnym otwarciu przepustnicy.
W celu uzyskania dodatkowego paliwa (i dymu) śrubę można obrócić dalej w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Cofnij go, aby zmniejszyć dym.
Po wyregulowaniu może być konieczne ponowne wyregulowanie śruby regulacji dymu, aby zredukować dymienie przy niskiej prędkości, oraz śruby biegu jałowego lub łącznika przepustnicy, aby skorygować prędkość biegu jałowego.

To tylko kwestia ulepszenia ich, aż będziesz zadowolony z przyspieszenia i maksymalnego otwarcia przepustnicy
i ilość dymu, zaraz zobaczysz jak to się zmienia i dymi jak dokręcisz śruby kilka obrotów.

Aby pomóc Ci je znaleźć, śruby regulacyjne mają numery 88 i 471 na tym schemacie, a tak czy inaczej są przydatne do wykorzystania w przyszłości
----------------------------------------------

Drugi cały wątek ze zdjęciami opracował MarkM. Dotyczy to wszystkich roczników z Boschem, niestety prefiks rocznika miałem jeden do wyboru i jest to mylące...
Ale uwaga: tego typu operacja da odczuwalny efekt przy prawidłowo pracującej pompie, a zwłaszcza przy prawidłowo pracującym siłowniku regulacji kąta wyprzedzenia wtrysku. Jeżeli auto ma wyraźnie słabe osiągi - oznacza to, że coś jest zwalone albo w układzie wtryskowym, albo silnik jest już mechanicznie wyeksploatowany. Szczególnie istotne jest w przypadku pompy Boscha prawidłowe ciśnienie wewnętrzne pompy. Odpowiada one za prawidłową pracę tłoczka siłownika kąta wyprzedzenia wtrysku i za napełnianie paliwem sekcji wysokiego ciśnienia. Za regulację ciśnienia wewnętrznego odpowiada specjalny zawór. Możliwa jest jego regulacja, ale wymaga to podłączenia specjalistycznego sprzętu (manometru).

Natomiast do opisanego na angielskim forum przeregulowania pompy potrzebne będą następujące narzędzia:
- bardzo mały zegarmistrzowski płaski śrubokręt
- 13mmm klucz nasadkowy
- 4mm klucz ampulowy
- średni płaski śrubokręt
- opaska plastikowa zaciskowa (trytytka)

Krok 1 - Pompa

Używając śrubokręta zegarmistrzowskiego bardzo wolno i ostrożnie - nie spiesząc się, aby nie zdeformować - odegnij naokoło srebrną pokrywę (kapturek) na pompie (wciśniętą w kominek) i wydłub ją delikatnie do góry.





Zaznacz dokładnie - w sposób pewny i czytelny dla siebie - położenie centralnej śruby pod pokrywą względem kominka.



Używając 13mm nasadki ostrożnie odkręć nakrętkę kontrującą, a później odkręć ją całkiem palcami.

wojtekjanus 08-09-2010 18:43

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
4 załącznik(i)
Używając 4mm klucz ampulowy obróć - zgodnie ze wskazówkami zegara - śrubę środkową MAKSYMALNIE o dwa obroty. Zrób to od położenia wyjściowego zaznaczonego przed odkręceniem kontry.




Zabezpieczamy teraz śrubę i możemy się udać na próbną jazdę na drodze. Musimy zdecydować, jak ustawić śrubę, czy nie ustawić jej na 1 lub półtora obrotu. Sami decydujemy, ile chcemy mieć pod pedałem (dosłownie: "if you want more or less oomph! ")
Po wszystkim dokładnie kontrujemy śrubę dbając by się nie obróciła i zakładamy kapturek.

Krok 2 - EGR

Autor zajmuje się tu zaworem EGR. Wg niego jest mnóstwo sposobów wyłączenia EGR, ale najprostszy i najszybszy jest następujący:
zdejmujemy przy pomocy śrubokręta cięgno przepustnicy - ostrożnie by nie połamać plastikowych końcówek (zwłaszcza na zimnie).
W przypadku silnika z tzw "baranami", układ cięgna i usytuowanie przepustnicy wygląda inaczej niż na załączonych zdjęciach, ale sposób postępowania jest podobny.



Za grubą rurą gumową, w kolektorze, znajduje się przepustnica.



Otwieramy ją maksymalnie zewnętrzną dźwignią i blokujemy w tym położeniu przy pomocy opaski zaciskowej (trytytki) - jak na zdjęciu:



Stałe otwarcie przepustnicy likwiduje podciśnienie w kolektorze ssącym, potrzebna do otwierania EGR-a przy wolnych obrotach. Zawór pozostaje zamknięty cały czas.
Takie rozwiązanie ma jeszcze tę zaletę, że pozwala na powrót do wyjściowego stanu w ciągu 3 minut...

Sumaryczne efekty podobno zadziwiające... http://emotikona.pl/emotikony/pic/0dance3.gif
Ja już ze swoim trupiszczem 2,5D dam sobie (i jemu też) spokój, bo zadziałałem w tym kierunku z tdci. Ale jakby ktoś to zrobił, pojechał na hamownię i sprawdził ile przyrosło - to byłoby ciekawe...

tomek37 08-09-2010 19:47

Odp: Jak podnieść moc w silniku Transita 2,5D z pompą Bosch
 
Zastanawia mnie czy dużo wzrośnie spalanie ale jak się podkłada do pieca to wiadomo.Z drugiej strony jak byłby z dołu zrywniejszy może tak nie trzeba było go gnieść i na jedno wyjdzie.Tylko czemu tak fabryka nie ustawia?

wojtekjanus 08-09-2010 20:20

Odp: Jak podnieść moc w silniku Transita 2,5D z pompą Bosch
 
To tzw ekologia - większa dawka paliwa = większa sadza. A nie działający EGR to dla ekologa zbrodnia, która powinna być karana karą śmierci... http://emotikona.pl/emotikony/pic/0sad.gif
Producenci muszą zmieścić się w kolejnych ustanawianych normach Euro3, 4, 5, itd. I mieszczą się, ale samochody są coraz bardziej skomplikowane = zawodne, a koszty tego ponosi... użytkownik.
Pytanie jest, czy koszty produkcji tak skomplikowanych i kosztownych aut oraz ich serwisowania zamykają się w bilansie ekologicznych korzyści...

To przypomina akcję reklamową samochodów elektrycznych, że niby są w 100% czyste ekologicznie. Ale trzeba je ładować z sieci elektrycznej zasilanej przez elektrownie opalane zasiarczonym węglem brunatnym... http://emotikona.pl/emotikony/pic/2smiech.gif

pioter2009 10-09-2010 10:48

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
ot ciekawostka...
zapytam mojego mechanikera, czy by się tego nie podjąl, jesli wyrazi zgode to opisze zastane wrażenia, jesli takowe beda wyczuwalne,

zadra1965 13-09-2010 18:14

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Zrobiłem w swoim Transicie wyżej opisane modyfikacje. Roboty faktycznie na kilka minut.Obróciłem śrubę o 1 i 1/4 obrotu . Mogę powiedzieć , że trochę mocy mu przybyło - ile to ciężko powiedzieć , ale czuje się iż jest ciut mocniejszy.Jednak coś za coś - silnik stał się głośniejszy i pracuję bardziej metalicznie. Dziś więć zlikwidowałem patent z kolektorem / silnik znów pracuje jak wcześniej/ ,lecz zostawiłem ten z regulacją pompy. Jeśli chodzi o spalanie to nie wiem gdyż nie wyjeżdziłem paliwa , które mam w baku.

eMWuGSM 14-09-2010 09:43

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Co do metalicznego pogłosu to raczej od wiekszego ciśnienia na wtryskiwaczach. Moim zdaniem, żeby Transit lepiej zbierał sie od dołu wystarczy wywalić EGR i otworzyć przepustnice na stałe, chociaż na zimę to nie najlepszy pomysł.

lopez-ck 15-09-2010 23:33

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
"Jeśli chodzi o spalanie to nie wiem gdyż nie wyjeżdziłem paliwa , które mam w baku".
Może i ja bym coś pokombinował ale obawiam się sporego wzrostu spalania. Jak wyjeździsz to paliwo to napisz co się dzieje.

wojtekjanus 16-09-2010 09:17

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Cytat:

Napisał lopez-ck (Post 1508127)
ale obawiam się sporego wzrostu spalania.

Jeżeli będziesz jeździł spokojnie - nie wykorzystując osiągów na maksa, spalanie nie wzrośnie. Jeżeli lubisz dać silnikowi "w płuco" - to spalanie wzrośnie: nic w przyrodzie nie ginie - większe osiągi to więcej paliwa...

Przeróbka ma sens na zasadzie: lepiej mieć zawsze trochę więcej zapasu pod pedałem...

eMWuGSM 16-09-2010 09:40

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Mnie z kolei zastanawia, czy montaż samego IC do wolnossaka mógłby coś dać, poza zabraniem "zbędnego" miejsca?

tomek37 17-09-2010 17:11

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
W sumie IC schładza zasysane powietrze,a zimne powietrze jest gęściejsze i poprawia sprężanie wzrasta moc, ale w turbo się sprawdza powinno też w wolnossącym szczególnie w upały.

wojtekjanus 17-09-2010 18:14

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Jak w wolnossącym silniku może się sprawdzić IC - schładzając zasysane powietrze z otoczenia do temperatury... otoczenia? Raczej pogorszy osiągi, bo wzrosną opory zasysania.

W silniku z turbiną sprężane powietrze osiąga wysokie temperatury rzędu nawet ok 200 stopni - schładzanie go w IC powietrzem z otoczenia ma sens - jest bardzo wydajne... A opory zasysania nie mają dużego znaczenia, bo turbina i tak tłoczy z nadmiarem i jej wydajność jest układowo ograniczana przez zawór upustowy lub sterownik geometrii łopatek.

zadra1965 18-09-2010 11:45

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Spalanie wzrosło około 1 - 2 litry. Dziś zmiejszyłem obrót śruby na 0.5 obrotu i chyba już tak pozostawię .

lopez-ck 21-09-2010 21:39

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Cytat:

Napisał zadra1965 (Post 1509213)
Spalanie wzrosło około 1 - 2 litry. Dziś zmiejszyłem obrót śruby na 0.5 obrotu i chyba już tak pozostawię .

Ja jeszcze nie wiem czy spalanie wzrosło. Moc na pewno tak. Przekręciłem śrubę o 1 3/4 obrotu. Generalnie mu nie wciskam ale dość często jeżdżę z przyczepą, więc chyba to spalanie 1 litr więcej nie jest przerażające. Pożyjemy zobaczymy.

neo2k 27-09-2010 18:30

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
w swoim też to zrobiłem, a w zasadzie wydaje mi się powróciłem do ustawień fabrycznych, bo brudas, od którego go kupiłem tez musiał wsadzać tam łapska. Przedtem samochód w ogóle nie miał mocy, teraz śmiga jak osobówka. co do spalania nie widzę żadnego wzrostu.

jgrz 04-12-2010 13:33

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Witam! Czekałem z opinią na temat tej "innowacji" do czasu, gdy warunki zimowe nastaną, gdyż wtedy dopiero naprawdę wychodzi " szydło z worka" w dieslach - wiekowych szczególnie! Z czystym sumieniem mogę polecić to rozwiązanie!!! WOJTEKJANUS - Szacunek dla Ciebie! Od września - kiedy podkręciłem mego Boscha, zrobiłem 15 tys.km - może niewiele ale jakieś pojęcie to daje. U mnie metodą prób i błędów ustaliłem wkręcenie śruby na poziomie jednego obrotu. Dało to optymalny przyrost mocy, przy podobnym zużyciu paliwa. Nadto "odżył" u mnie tempomat!!! Byłem przekonany, że od momentu zakupu transolka, jest on uszkodzony. Nic z tych rzeczy! Ten model tempomatu ( nie pytajcie jaki, bo nie mam pojęcia-fabrycznie montowany w wersji skandynawskiej Euroline ) ma ograniczenie użycia w przedziale od 80 do 120 km/h. Przed tą modyfikacją zapalała się kontrolka z napisem "error" gdy poprosiłem go o trzymanie szybkości w granicach w.podanych. Ale jak miał ją trzymać, gdy np.na trasie A2 (jadę nią często do i z Łodzi ) byle górka powodowała, że auto nie chciało ciągnąć. A jeszcze jak mi się trafił jakiś "wyścigowy" TIR przeważnie z oznaczeniem "BY" lub "UA" co to za punkt honoru obrał sobie wyprzedzenie innego tirowego "demona szybkości" i przez trzy kilometry starał się go "łyknąć", to była już masakra! Spadek obrotów zmuszał do totalnej redukcji i namawianie Transolka by wrócił do logicznej szybkości przelotowej ( ok.100/h) poprzez wkręcanie silnika na maks obroty kolejno na 3-ce, 4-ce i dopiero wreszcie 5-tka! A teraz - bajka! Tempomat działa w pełnym zakresie, autko ciągnie jak nowe! A mrozy które przyszły ( najniżej było -11 st.) nie spowodowały ŻADNYCH problemów! Pali jak palił - od pół obrotu! A więc z czystym sumieniem POLECAM jeszcze raz! ps. do ADMINA prośba! Warto by ten wątek - tak jak w przypadku pompy Lukas - "przykleić". Jest moim zdaniem b.ważny dla posiadaczy Transitów w tej starszej wersji i spowoduje, że ilość pytań w rodzaju " mój osiolek nie wchodzi na obroty" czy " brak mocy" znacznie spadnie!

lukas2602 01-01-2011 13:09

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Witam.Ja podkreciłem pompe o jeden obrót i teraz mój transit idzie jak szalony jak po tuningu, lecz opcji z przepustnicą nie próbowałem.Spalanie około 10l/100km.Podziękowania dla WojtekJanus.

maryś 11-02-2011 16:36

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Witam. Dziś wykonałem powyższe czynności na pompie,zawór EGR mam zamknięty od jakiś dwóch lat:) I przyznam że operacja powiodła się powodzeniem(pacjent żyje),odczuwalny przyrost mocy,silnik jakoś kulturalniej pracuje co do spalania to na razie nie mam pojęcia ale nie to jest dla mnie najważniejsze:) no chyba że zacznie pić strasznie dużo. Jak zacznę jeździć z przyczepą kempingową waga 1100kg to opisze efekty.

rostek 13-02-2011 21:26

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Koledzy powiedzcie mi jak rozpoznać czy ma się Lucasa czy Boscha?

wojtekjanus 14-02-2011 18:25

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Były dwie pompy Lucasa, jedna z osprzętem CAV do 1990 roku - chyba nie o tą ci chodzi...
Druga to Lucas Epic - zawsze z tym układem silnik ma turbinę.
Silnik z Boschem nigdy turbiny nie miał. Po tym poznasz najłatwiej.

rostek 14-02-2011 21:07

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Acha, wszystko wiem. Wojtku powiedz mi jeszcze mam kłopot z pożyczonym od kuzyna 2.5d 1996r. Jak jest zimniej niż ~-2-3 st. C to nie ma siły i nie odpala. Wystarczy że jest nieco cieplej i pali od strzała. Filtry wszystkie wymienione we wrześniu. STP dolany, jakieś coś tam do diesla aby parafina się nie wytrącała też. Może masz jakieś sugestie. Acha i jeszcze jedno świeci mi się w nim kontrolka "woda w filtrze paliwa" pomimo jego wymiany

wojtekjanus 14-02-2011 21:32

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Odp. na PW, bo wątek jest o czym innym...

eMWuGSM 23-02-2011 13:20

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Ciekawe czy da efekt w "zwykłym" 2.5D 70PS.
Jak poskładam swojego blaszaka to aż sprawdzę.

ziemek56 23-02-2011 21:10

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
U mnie zadziałało nieco. Też 2,5 / 70 :) + delikatne zwiększyłem dawkowanie.

MaxiRed 12-03-2011 08:38

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Witam !
U mnie jakos moc nie brakuje,martwię sie raczej korozja w podlużnicach 1 :D

jaby 13-06-2011 14:44

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Witam sprobowalem i niebardzo pod pedalem jest lepiej ale niestety pojawil sie czarny dym takze dam sobie spokuj chyba ewentualnie jeszcze z tym EGR sprobuje Pozdrawiam

wojtekjanus 13-06-2011 15:56

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Skoro jest lepiej, ale pojawił się czarny dym - przyczyn może być kilka i mogą się na siebie nakładać...
Po pierwsze jest kilka wykonań pompy Boscha i wtryskiwaczy do niej, silniki w zależności od rynku i rocznika miały różne moce. Na pewno największy potencjał przeregulowania mają auta z czerwonymi wtryskami, stosowane są w silnikach Bosch/76KM.
Druga sprawa: czarny dym to nie tylko za duża dawka wtrysku, ale także lejące już wtryskiwacze i opóźniony wtrysk.
Tak więc - jeżeli zależy ci na zwiększeniu nieco osiągów Osiołka - w twojej sytuacji sprawdziłbym wtryskiwacze jak mocno leją i czy mają wyrównane i prawidłowe ciśnienie otwarcia. Ustawiłbym także statyczny kąt wtrysku pompy. Jest szansa na zwiększoną moc przy jednoczesnej redukcji dymienia.
Jest jeszcze możliwość, że pompa była w przeszłości kręcona i była już ustawiona w okolicy maksymalnej dawki.

No i jest pytanie, czy twoje oczekiwania nie były za duże. To nie chip-tuning...

tomlim 20-07-2011 19:54

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
zrobilem dzis ten myk z pompa i przepustnica- efekt jest wyczuwalny ale to wciaz jeszcze nie to...
moj maly osiolek jakos nie bardzo sie zabiera do pracy. przebieg 340k km ale wciaz mu brakuje mocy. wczesniej musialem zmieniac mu biegi na 3 przy 40 na 4 przy 60 teraz po podkreceniu pompy o 1 3/4 na 3 przy 45 a na 4 przy 75.
wiecej nie chce juz podciagnac i chodzi tak mulowato.
zapala od "cyka" wystarczy tylko dotknac kluczyka, ale dmucha troche spod korka wlewu oleju - martwie sie czy to nie beda pierscienie?? jak go kupilem to mial troche oleju w tej grubej rurze idacej z filtra.

kzaremba2 07-08-2011 08:16

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Witam, jestem kolejnym właścicielem Transitka kolegi jgrz. Mam takie pytanko. U mnie śruba jest dokręcona o jeden obrót.Obecnie samochód pali ok 8l/100km ale osiągi kończą się na 100km/h. Czy dalej ją podkręcać czy to już zużycie pompy powoduje że tak kiepsko jedzie??

wojtekjanus 07-08-2011 19:05

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Euroline powinien bez kręcenia jechać minimum 125 km/godz.
Spróbować możesz jeszcze dodać pół obrotu - chodzi o to by nie dymił za mocno na czarno przy depnięciu.
Te 8l/100km to w trasie nie jest mało, natomiast w mieście nie jest dużo...

Warto sprawdzić stan wtrysków, sprężanie i ustawienie kąta wtrysku na pompie - potem to już raczej tylko dobry pompiarz może pomóc, który ustawiłby pompę na stole probierczym. Jesteś z Otwocka, w Auto-Waś świetnie robią pompy Boscha...

kzaremba2 07-08-2011 19:25

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
na Białołęce też jestem kilka razy w tygodniu, a jak to może wyglądać cenowo??
(wiadomo samochód dopiero kupiony a już 1k PLN poszło...)

aha i zauważyłem co innego podkręciłem te pół obrotu i za 1/4 obrotu kończy się już regulacja. Odpuścić trochę??

wojtekjanus 07-08-2011 22:01

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
No.. ja nie kręciłem nigdy do końca, ale z tego co opisuje Tomlin
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
to masz dużo za dużo wkręcone. U niego wyjściowo było 6 obrotów. Spróbuj wykręcić na 5 obrotów i zobacz co się będzie działo - zawsze możesz wrócić do poprzedniego ustawienia...
Co do kosztów regulacji pompy - nie jest to tanie, bo to jest wyższa szkoła jazdy, robota pracochłonna na drogim sprzęcie. Ale jeżeli nie trzeba będzie nic drogiego wymieniać, a tylko oczyścić i przeregulować, to myślę że nie przekroczysz 1 tysiąca.
Zadzwoń tam i pogadaj - może coś się dowiesz więcej...
Możesz działać na żywioł - kupić inną identyczną pompę używkę i przełożyć, na rynku mnóstwo jest tego towaru, byłoby tanio. Ale sam chyba wiesz, że to nie musi się udać, a roboty trochę jest. Jeżeli sam nie potrafisz, to lepiej poprawić tą co masz w dobrym warsztacie..

kzaremba2 07-08-2011 22:38

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
poprzedni właściciel zostawił jeden obrót do końca. Auto nie dymi, nie bierze oleju. Jak czytam o tym że można sie rozpędzić do 120 i wyżej to dla mnie to jakiś kosmos. U mnie ledwo ledwo 100-110. Czy to już pompa do wymiany??

kzaremba2 08-08-2011 20:55

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
niestety kolejna porażka :( nie wiem jak to się stało, pewnie gdzieś mój błąd ale ta śruba na ampul o której od początku mowa w wyniku mojej nie wiedzy zapewne teraz kręci się w miejscu tzn mogę zrobić i 100 obrotów w prawo i lewo a ona i tak w jednej pozycji :( nie mam pojęcia jak ją teraz ruszyć. macie jakieś pomysły??

no i zauważyłem że chyba zaczął spalać jakieś dziwne ilości paliwa, jakbym jechał tirem z 30 tonami.

wojtekjanus 09-08-2011 19:21

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Hm... Tak na szybko to: odkręć kontry i długimi, mocnymi szczypcami spróbuj ją wykręcić (ale nie skatuj jej za bardzo). Jak już będziesz ją miał w ręku, można naciąć szczelinę pod płaski śrubokręt.
A może klucz ampulowy był kiepski i jest zjechany - spróbuj jeszcze z innym nowym.

kzaremba2 12-08-2011 19:33

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
dzisiaj przyszła zrobiona maglownica więc była okazja trochę poszperać przy samochodzie. I co się okazało?? Śruba ampulowa od pompy odkręciła się bez żadnego kłopotu!! Normalnie już kocham ten samochód :mrgreen: sam się naprawia :)

teraz pytanie z innej beczki.
Piszecie że przestawiacie na tej pompie swoje samochody jeden o obrót, drugi o półtora. Czy ktoś z Was sprawdzał po przestawieniu ile zostało jeszcze regulacji na tej pompie??
do czego zmierzam. Dzisiaj odkręciłem ją o jeden obrót więc teoretycznie wróciłem do ustawienia fabrycznego. Do końca zakresu regulacji (chodzi o wkręcanie) mam mniej więcej 1 i 3/4 obrotu. Czy tak ma być??

wojtekjanus 12-08-2011 20:02

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Jeden z kolegów podawał niedawno, ze wyjściowo miał aż 6 obrotów do końca - nie mogę znaleźć teraz tego wątku.
Ale wydaje mi się, że KAŻDA pompa u Boscha jest indywidualnie ustawiana na stole i te położenia śruby w poszczególnych egzemplarzach mogą się różnić...
No i pytanie, czy ktoś już tej pompy nie ruszał...

tomlim 12-08-2011 21:43

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
to bylem ja:569:
a ten watek jest tutaj
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

tomex3 03-09-2011 22:53

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
ja u siebie też ten patent zrobiłem różnica jest wyczuwalna tylko po odpięciu egr jest ciut głośniejszy ale czego się nie robi dla mocy a tranzystor w dieslu i tak jest głośny ::569:

kuba88 19-11-2011 08:43

Odp: Jak podnieść moc w silniku 2,5D z pompą Bosch
 
Witam, ja po zakupie transita z 95 roku, miałem uszkodzoną pompę, co objawiało się chociażby brakiem mocy i opóźnionym wkręcaniem się na obroty. Wymieniłem pompę i chyba też musiała byc podkręcana, bo po dociśnięciu gazu tak do polowy zaczynał strasznie kpcic, czego wcześniej na tej zepsutej nie robił. Zmniejszyłem trochę dawkowanie, ale dalej trochę na czarno kopci, a na trasie spala ponad 8 l na 100 km. Zaznaczyc należy, że nie jeżdżę więcej jak 90 km/h, a jest to wersja 75 KM. Ile powinien spalac taki silnik i jak prawidłowo ustawic dawkowanie pompy ?
Ps, przy aktualnych ustawieniach autko bez problemu jeździ ponad 120 km/h i przy max. załadunku nawet nie czuc, żeby się specjalnie silnik męczył, tylko to kopcenie przy większym wciśnięciu gazu.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:30.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.