Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford C-MAX (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=120)
-   -   [C-MAX 2010-2015] Manualne sprawdzenie poziomu oleju to fikcja? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=318624)

sir_ryszard 22-03-2021 07:03

Manualne sprawdzenie poziomu oleju to fikcja?
 
Witam serdecznie
Mam pytanie odnośnie sprawdzenia poziomu oleju na bagnecie. Jest on w tak niefortunnym miejscu usytuowany, że trzeba wyjmować bagnet pod kątem od ściany grodowej, a to oznacza mazanie bagnetu z olejem po ściankach i wychodzi rozmazanie na bagnecie. Spotkałem się z takim bezsensownym rozwiązaniem w Peugeot 308, tam również można sobie było bagnet wyrzucić do śmietnika, bo on sensownie poziomu nie pokazywał, w związku z tym trzeba posilać się kontrolkami na desce. Czy C-Max ma tutaj jakiś elektroniczny wskaźnik poziomu oleju, czy po prostu jak będzie niski poziom, to na komputerze między zegarami w informacjach ustawień raportach da mi znać, że jest niski poziom, oczywiście jak czujnik poziomu oleju będzie dobry. Jak kontrolujcie olej? Zwłaszcza jest to silnik z turbo, bezpośredni wtrysk, może go trochę brać.

gregor75 22-03-2021 10:57

Odp: Manualne sprawdzenie poziomu oleju to fikcja?
 
Nie masz u siebie czujnika poziomu oleju .

sir_ryszard 22-03-2021 12:29

Odp: Manualne sprawdzenie poziomu oleju to fikcja?
 
Czyli niespecjalnie w żaden sposób nie dowiem się w jakim momencie jest niski stan oleju? Czytałem, że jeszcze nie należy wsadzać bagnetu do końca, w sensie nie wciskać, aby olej nie rozmazał się na bagnecie. Nie wierzę, że ani elektronicznego poziomu oleju nie ma, czyli nawet w raportach nie wyświetli się niski stan oleju albo chociaż jakaś kontrolka już musi za to odpowiadać?

Bump:

sylwesterz 22-03-2021 13:05

Odp: Manualne sprawdzenie poziomu oleju to fikcja?
 
Spróbuj metody, którą gdzieś wyczytałem, a mianowicie, aby po wyciągnięciu bagnetu nie wkładać go od razu, tylko dać kilkanaście/dziesiąt sekund na spłynięcie oleju, dopiero włożyć wytarty bagnet, wyciągnąć, po czym jeszcze raz powtórzyć również z odczekaniem.
Niestety w twoim przypadku trzeba bagnet wkładać z użyciem drugiej ręki i wyginać, bo faktycznie Ford się nie postarał...

Istvan 26-03-2021 07:12

Odp: Manualne sprawdzenie poziomu oleju to fikcja?
 
Ja z Fordem mam takie doświadczenia.... Szukamy miejsca równiutkiego,równiutkiego bardzo ...bardzo.Jak bardzo.No bardzo.W tym samym miejscu sprawdzamy na bagnecie co 2-3 miesiące.Zapisujemy lub wykonujemy fotografię i gromadzimy dane.Generalnie okazuje sie ,że nie jest wcale tak żle.Ale podkresle jeszcze raz ,że potrzebujemy naprawdę placu pod poziomicę.A o bagnecie to można piosenki śpiewać.To jakby produkować trzonki do zapałek a łebki od nich osobno i dać instrukcje jak je wklejać.Teraz napiszę co myślę-do doooopy bagnet i cała wokół tego bagnetu reszta.Noooo ....może zawieszenie fajne i .... i to wszystko :)

kassel 26-03-2021 08:23

Odp: Manualne sprawdzenie poziomu oleju to fikcja?
 
Czytam i nie mogę uwierzyć , że w Fordzie występują takie problemy z określeniem poziomu oleju. Wcześniej jeździłem wieloma samochodami, fakt nie były to Fordy - nigdy tego problemu nie miałem. Teraz w C maxie , jakoś też to robię bez większych trudności. Przed pomiarem stawiam samochód na w miarę poziomym podłożu. Odczekuje ok 20-30 min., Ford podaje że należy poczekać 10min. Wyciągam bagnet, wycieram go , ( w instrukcji Forda pisze ze trzeba to zrobić szmatką bezkłaczkową, co by to nie znaczyło). Wsadzam ponownie bagnet i wyciągam , odczytuje poziom oleju i tyle. Jest on widoczny.

maijkel 26-03-2021 09:27

Odp: Manualne sprawdzenie poziomu oleju to fikcja?
 
U mnie to samo. Nie widzę problemu z odczytem z bagnetu.

boncio 26-03-2021 13:32

Odp: Manualne sprawdzenie poziomu oleju to fikcja?
 
Bo koledzy nie potrafią odróżnić poziomu, który jest widoczny, od umazania na bagnecie. Inna sprawa, że w ecoboostach często poziom jest powyżej max i to może powodować mylny odczyt, ale o tym było pisane od wielu lat.

sir_ryszard 31-03-2021 18:11

Odp: Manualne sprawdzenie poziomu oleju to fikcja?
 
Dobra, względnie chyba doszedłem do sprawdzenia, mianowicie wkładanie i wykładanie, przecieranie, odczekanie to rzecz normalna, ale jak włożę tylko do pierścienia gumowej uszczelki, a nie całkowicie, to poziom wskazuje zauważalnie. Oczywiście spróbuję wsadzić bagnet całkowicie, ale sami przyznajcie, że taki długi bat, który zachodzi gdzieś na ścianę grodziową to lekko chybiony pomysł. ;F Chyba, że problem tkwił w całkowicie nowym oleju na początku, przez jego jasność/przezroczystość nie mogłem dojść do ładu.

Slawko 01-04-2021 06:55

Odp: Manualne sprawdzenie poziomu oleju to fikcja?
 
Jeździłem wieloma fordami i nie tylko, nigdy nie miałem problemu ze sprawdzeniem poziomu oleju, nigdy nie szukałem miejsca z poziomicą. Fakt, ze jak krzywo stoi to poziom nie jest jakiś super dokładny, ale zakres min-max jest na tyle duży, że można wywnioskować czy poziom mieści się w normach.



Może macie złą technikę sprawdzania?


Ja zawsze bagnet wyciągam i czyszczę jakąś szmatą albo ręcznikiem papierowym, wkładam czysty i pomału wyciągam. Nie ma siły aby nie pokazało. Jak coś nie tak, to jeszcze raz to samo. Oczywiście auto musi troszkę postać, tak z 5 min lub więcej ze zgaszonym silnikiem aby olej ściekł do miski. Sam bagnet nie ma znaczenia jak się wygina.

madamsz 01-04-2021 10:57

Odp: Manualne sprawdzenie poziomu oleju to fikcja?
 
A najlepiej sprawdzić rano bo po nocy wszystko ściekło i spoko

sylwesterz 01-04-2021 15:43

Odp: Manualne sprawdzenie poziomu oleju to fikcja?
 
Cytat:

Napisał Slawko (Post 3331939)
... Sam bagnet nie ma znaczenia jak się wygina.

Moim zdaniem ma znaczenie, bo wystarczy przy wyciąganiu lekko przejechać zaolejoną końcówką bagnetu w okolicach otworu i przy tak kiepskim dojściu, jak w tym C-Maksie nietrudno później za każdym razem mazać po tym bagnetem i mieć 'nie wiadomo jaki odczyt'.

Dodatkowym problemem jest to, że na dole rurki bagnetu też się zbiera olej i przy wkładaniu i wyciąganiu ten olej zostaje zebrany przez bagnet.

Np. w Berlingo bagnet ma podobną grubość, ale rurka od bagnetu grubsza i przez to odczyty są dużo pewniejsze.

Slawko 01-04-2021 16:08

Odp: Manualne sprawdzenie poziomu oleju to fikcja?
 
Cytat:

Napisał sylwesterz (Post 3332035)
Moim zdaniem ma znaczenie, bo wystarczy przy wyciąganiu lekko przejechać zaolejoną końcówką bagnetu w okolicach otworu

bagnet jest prostokątny, otwór i cała rurka na bagnet okrągła, nie ma siły aby ten otwór tak umazać aby z żadnej strony nie można było odczytać poziomu.
Bagnet można wyciągać nawet pod katem 90st a i tak przy otworze jest pod katem 0st do otworu.

Warunek, bagnet musi być czysty, za każdym razem przed włożeniem do odczytu musi być czysty, nawet liściem czy trawą da się go wyczyścić z oleju do sucha. Ostatecznie można o spodnie albo koszulkę jak się nie ma jakiejś chusteczki higienicznej czy innego papieru lub szmaty a liść czy trawa nam nie pasuje.

sylwesterz 01-04-2021 16:32

Odp: Manualne sprawdzenie poziomu oleju to fikcja?
 
To co piszesz to truizmy i przynajmniej ja to robiłem wielokrotnie. Ba, nawet mechanik przy mnie musiał dwukrotnie sprawdzać, bo pierwszy odczyt był niejednoznaczny (on twierdził, że jest prawie max, a ja widziałem poniżej połowy, drugi pomiar wskazał połowę), więc nie pisz, że jest idealnie, bo nie jest.

Poza tym jeździłem wieloma autami (Berlingo, Panda, Golf, Felicia itd.) i tylko w Focusie musiałem kilka razy wkładać i wyciągać bagnet, w każdym innym aucie wystarczył dokładnie raz, czyli wyciągnięcie bagnetu, przejechanie szmatką i po sekundzie włożenie, wyciągnięcie po kolejnej sekundzie i tyle. Nigdy nie musiałem wkładać i wyciągać bagnetu więcej niż raz, czy też odczekiwać kilkunastu sekund po wyciągnięciu bagnetu, oprócz Forda oczywiście...

Slawko 01-04-2021 16:43

Odp: Manualne sprawdzenie poziomu oleju to fikcja?
 
Cytat:

Napisał sylwesterz (Post 3332046)
To co piszesz to truizmy i przynajmniej ja to robiłem wielokrotnie. Ba, nawet mechanik przy mnie musiał dwukrotnie sprawdzać, bo pierwszy odczyt był niejednoznaczny

Cytat:

Napisał sylwesterz (Post 3332046)
wystarczył dokładnie raz,

A, to przepraszam, nie wiedziałem, ze powtórzenie pomiaru to taki kłopot i ujma na honorze.
Cytat:

Napisał sylwesterz (Post 3332046)
czy też odczekiwać kilkunastu sekund po wyciągnięciu bagnetu,

nie po wyciągnięciu bagnetu, tylko po wyłączeniu silnika.
Cytat:

Napisał sylwesterz (Post 3332046)
Poza tym jeździłem wieloma autami (Berlingo, Panda, Golf, Felicia itd.)...........Nigdy nie musiałem wkładać i wyciągać bagnetu więcej niż raz

No to ja niestety musiałem, czy to nissan, czy berligo, czy lanos czy co innego. Nie zawsze się udawało za pierwszym razem. A nie pamiętam co to za auto było, ze trzeba było sprawdzać kilka razy, zwłaszcza jak olej był świeży, bagnet taki jakiś dziwny, ze nic na nim nie było widać, dopiero za 3-5 razem coś można było zobaczyć, to chyba jakaś renówka była.

sylwesterz 01-04-2021 17:06

Odp: Manualne sprawdzenie poziomu oleju to fikcja?
 
Wiesz, zrozumiałbym, gdyby to się zdarzało rzadko, np. raz na 10 przypadków, to bym słowem nie pisnął, ale jeśli prawie każdy pierwszy pomiar mam zafałszowany, to chyba coś nie tak. Ba, specjalnie kupiłem inny bagnet do Focusa MK3, by sprawdzić, czy będzie lepiej, ale niestety nie jest (tzn. różnica jest na mały plus, ale w innych przypadkach jest gorzej, więc wróciłem do oryginalnego czarnego), po prostu TTTM.

Zauważam mocno, bo ze względu na podejrzenie lania paliwa do oleju sprawdzam regularnie co kilka dni, zawsze po nocnym postoju przed pierwszym odpaleniem auta, więc wszelkie zarzuty o zbyt krótkim czasie możesz sobie włożyć głęboko... w buty.
W MK1 tak nie przeszkadzało, bo nie mam tam problemu z olejem, sprawdzałem poziom może z dwa razy w roku + ewentualne przed dłuższymi wyjazdami.

Slawko 01-04-2021 17:20

Odp: Manualne sprawdzenie poziomu oleju to fikcja?
 
Cytat:

Napisał sylwesterz (Post 3332054)
więc wróciłem do oryginalnego czarnego)

a mój jest biały(końcówka), może dlatego, że mam diesla i tam olej jest z reguły czarny.

madamsz 03-04-2021 06:54

Odp: Manualne sprawdzenie poziomu oleju to fikcja?
 
Cytat:

Napisał sylwesterz (Post 3332054)
prawie każdy pierwszy pomiar mam zafałszowany,

Co to znaczy, że robisz kilka pomiarów i każdy inny :) - jeżeli tak to można zawsze średnią wyciągnąć.

Robiąc pierwszy pomiar można mieć prawie pewność, że jest tak jak należy, przy drugim i kolejnym może dojść do zabrudzenia kanału bagnetu i wtedy wydaje się że jest inaczej. Nie tylko w Fordzie, ale jeszcze w czymś tak było, że kanał bagnetu jest tak pokręcony że z reguły trzeba było 2-3 razy robić pomiar dla upewnienia się że jest to co się widzi. Dodatkowo w benzynie olej nie jest tak brudny jak w dieslu i dlatego gorzej widać dokładność pomiaru. Dużo tez zależy od samego bagnetu :)

grandal104 29-09-2021 21:49

Odp: Manualne sprawdzenie poziomu oleju to fikcja?
 
Ja od dawna stosuję taki "myk" ,wycieram szabelkę do sucha ,wkładam,obracam nią w lewo i w prawo o 180 stopni i mam dokładny pomiar .

jarekfxsilver 11-10-2021 11:48

Odp: Manualne sprawdzenie poziomu oleju to fikcja?
 
Nigdy nie miałem problemu z odczytem poziomu oleju na bagnecie zarówno w swoim mk3st 2.0EB (5lat w moich rękach, nalot obecny 76tyśkm) jak i poprzednim żony focus mk2fl 1.6Pb (2010 r. było 186tyś km) jak i Jej obecnym C-max II 1.5EB (2018 r. 50tyś km), równy teren, dać mu z 10min. żeby postał, wyciągnąć bagnet, wytrzeć, włożyć i pięknie widać poziom. Odpukać żaden nie bierze ani nie brał kropli oleju, wymiana max. co 10tyś.km.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:02.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.