Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2014- ] Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=339302)

starki75 10-02-2024 10:15

Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Witam. W silniku 1.5 EB 160 km, ciągle głośno tyka zawór EVAP, jakby się zamykał i otwierał na okrągło, można porównać ten dźwięk pracy zaworów cylindra. Forscan nie wyświetla mi żadnych błędów. Czy to normalne w tym modelu? Czy jednak powinien cicho pracować? Dzięki z góry za odp.

freeeflow 10-02-2024 11:05

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
raczej nie, typowo pompa paliwa cyka tak ze nic innego nie usłyszysz. włącz sobie wykres evapcp w forscanie zmienia sie raczej wolno i sterowanie jest w % a nie on off.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

starki75 10-02-2024 11:11

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Dzięki wielkie. O to mi chodziło ��

darekrog 11-02-2024 15:58

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
u mnie tez cyka na wolnych obrotach z dużą częstotliwością. W forscannie można sobie ustawić % otwercia i wtedy w zlezności od procentów zmienia sie częstotliwość pracy. Za ciekawości jaki masz MAP na wolnych obrotach?

starki75 11-02-2024 17:06

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Mam dopiero niecałe 2 miesiące mondka i jeszcze nie ogarnąłem dokładnie forscana, więc nie mierzyłem ciśnienia w kolektorze ssącym. Postaram się w ciągu paru dni to zrobić i odpowiedzieć, a co do tych %, to jaka wartość ma być, żeby nie schrzanić czegoś?

lukaszooo 11-02-2024 17:22

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Odłącz wtyczkę z evap i zobaczysz czy to faktycznie on. Jak go dołączysz to wyskoczy check na liczniku, po testach skasujesz błąd forscanem.

starki75 11-02-2024 17:40

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Tak zrobię, ale na pewno to evap hałasuje bardziej niż pompa wysokiego ciśnienia. W międzyczasie pisania na forum znalazłem filmik na YT i mam identyczne objawy jak na nim [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

freeeflow 11-02-2024 17:47

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
no dobra u mnie tez cyka głośno, jak odłaczyłem to zrobilo sie cicho, moze nawet jest glosniejszy niz pompa bez zdjetej pokrywy. u mnie po rozgrzaniu map=37, tbcp=98, ftp=-4.7
dasz linka do filmu?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

starki75 11-02-2024 17:55

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Podałem linka w ostatnim moim wpisie #7 .Nie wyświetla się? Dzięki za Twoje wartości. Sprawdzę moje i porównam

freeeflow 11-02-2024 17:58

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
ok w tapatalku nie było widać. U mnie tak nie trzesie silnikiem


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

starki75 11-02-2024 18:02

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Tam pod filmem w komentarzach, ludzie wypowiadają się, że to normalne TTTM, ale coś mi się nie chce wierzyć. Sprawdzę wszystko, co mi poleciliście i dam znać.

lukaszooo 11-02-2024 18:38

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Na filmie silnik chodzi paskudnie i nie jest to normalne aby silnik benzynowy na wtrysku bezpośrednim chodził jak diesel.
W tym silniku specyficznie i głośno cyka pompa paliwa. Warto do niej zajrzeć nawet profilaktycznie bo lubi się wycierać i niszczyć wałek rozrządu.

starki75 11-02-2024 18:55

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Też o pompie poczytałem i większość pisze, że cykanie pompy to normalne. Najlepiej wymienię ją na nową, bo ma 120 000 przebiegu i strach w trasę wyruszyć, a zawór evap spróbuję zbadać, bo jak wymienię go na nowy, a tak samo będzie to szkoda, może jakiś przewód zapchany itp., ale najpierw zrobię rozeznanie forscanem.

Sztoki 11-02-2024 21:06

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Cytat:

Napisał starki75 (Post 3484656)
Też o pompie poczytałem i większość pisze, że cykanie pompy to normalne. Najlepiej wymienię ją na nową, bo ma 120 000 przebiegu i strach w trasę wyruszyć, a zawór evap spróbuję zbadać, bo jak wymienię go na nowy, a tak samo będzie to szkoda, może jakiś przewód zapchany itp., ale najpierw zrobię rozeznanie forscanem.

Bez przesady z tą pompą . Wystarczy sprawdzić szklankę . 15 minut roboty mi to zajęło. Sprawdzałem profilaktycznie , żadnych dźwięków nie wydawała. Natomiast zawór evap cyka co jakiś czas . "Podobno" nie jest to nic groźnego więc olałem temat i poczekam na wiosnę. Czytałem też gdzieś , że wystarczy go potraktować wd40 od środka, sprawdzał ktoś?

starki75 11-02-2024 21:44

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Ja sprawdzę wd40 jak pogoda mi pozwoli, bo na razie ciągle u mnie pada, a jak sprawdzałeś szklankę pompy to musiałeś redukować ciśnienie w układzie, czy od razu odłączałeś przewody i odkręcałeś śruby? I jeszcze czy ta szklanka ma być mocno osadzona jak tłok w cylindrze, czy jakieś delikatne luzy ma?

Sztoki 11-02-2024 22:03

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Cytat:

Napisał starki75 (Post 3484671)
Ja sprawdzę wd40 jak pogoda mi pozwoli, bo na razie ciągle u mnie pada, a jak sprawdzałeś szklankę pompy to musiałeś redukować ciśnienie w układzie, czy od razu odłączałeś przewody i odkręcałeś śruby? I jeszcze czy ta szklanka ma być mocno osadzona jak tłok w cylindrze, czy jakieś delikatne luzy ma?

Wyciągnąłem najpierw przekaźnik pompy paliwa, następnie delikatnie odkręciłem przewód (trochę paliwa może wylecieć) , następnie drugi przewód i odkrecasz cztery śrubki. Jak ściągniesz pompę to w środku będzie sobie leżeć owa szklanka . Luzów nie ma , ale wchodzi gładko . Na YT są filmiki jak to zrobić i jak to wygląda.

Btw. Ten silnik z filmiku to brzmi strasznie i trzęsie się jak diesel jakiś .

starki75 11-02-2024 22:12

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Dzięki za instrukcję, bo na YT oglądałem film serwisu boscha i tam mówili żeby zredukować ciśnienie, więc nie byłem pewny czy na pewno muszę.

Bump: Mój silnik tak się nie trzęsie jak na filmie, ale głośno cyka evap i pompa ciśnieniowa

lukaszooo 12-02-2024 05:21

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Kto wam nagadał o wd40 do elementów gumowych..... Wd40 to odrdzewiacza na rdze a nie do smarowania.
Do zaworu niczym nie psikac. Budowa zaworu jest banalna czyli elektromagnes i na końcu jest membrana. W zaworze uszkadza się membrana. Sprawdzenie jest banalne. Wyjmuje się zawór i dmucha w obojętnie który króciec, ma być szczelne i nie puszczać powietrza w żadną stronę. Ja nie doświadczyłem innej usterki jak przerwana membrana.
W ASO sam zawór nie występuje, można kupić zawór razem z przewodami a taki pakiet tani nie jest. Na szczęście da się to naprawić na zamienniku ale jest dużo rodzajów zaworów i jeszcze więcej zamienników od tandetnych po idealne podróbki które mają nawet wybite fabryczne numery.

starki75 12-02-2024 09:27

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Dzięki za dokładne wytłumaczenie. Sprawdzę Twoją metodą.

starki75 15-02-2024 16:26

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Jestem już po diagnozie forscanem. Co ciekawe podczas tykania zaworu evap miałem go otwartego w 40% i tak mniej więcej trzymał wartość, a jak się zamknął to przestał tykać, więc zawór jest ok. Co do wartości map=40, ftp=4,2 , a pida tbcp nie znalazłem w żadnym module, więc nie wiem, o który parametr chodzi, może mam go inaczej opisany w tej wersji forscana, bo mam 2.3.58

freeeflow 21-02-2024 12:44

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Bo chodziło o TCBP ;-)
sprawdziłem evap, łatwo się wyciąga (zapięcie na szybkozłączki), u mnie trochę przepuszcza przy dmuchaniu (180k przebiegu), mam drugi (20k przebiegu) i przepuszcza trochę mniej, ale też nie absolutne zero. Zaworek nie wyglada na rozbieralny, sam plastik.

starki75 21-02-2024 14:03

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
W takim razie sprawdzę innym razem tcbp, a inne wartości mam dobre czy coś nie gra? I jeszcze jedna prośba, jak ten zawór evap w końcu Ci pracuje jak jest otwarty? Głośno tyka czy cisza?Bo mój jest się otwiera i zamyka, ale może cewka, albo coś innego tam lata?

kaan1 22-02-2024 16:17

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Cytat:

Napisał starki75 (Post 3485682)
jak ten zawór evap w końcu Ci pracuje jak jest otwarty? Głośno tyka czy cisza?Bo mój jest się otwiera i zamyka, ale może cewka, albo coś innego tam lata?

To jest solenoid sterowany PWM. Normalnie zamknięty. Dla PWM 0 zawór jest zamknięty i nic nie tyka. Przy PWM 100% zawór jest ciągle otwarty i też nie będzie tykał. Przy wartościach pośrednich tyka poniewaz otwiera się i zamyka regulując ilość powietrza przepływającego przez zawór do kolektora dolotowego. Dla małych wartości PWM jest dużej zamknięty niż otwaryty. Dla dużych wartości PWM jestdłużej otwarty niż zamknięty. Najczęstsza usterka to niedomykanie się zaworu wskutek zanieczyszczeń. Wtedy może się pogorszyć praca silnika (szczególnie zimnego) i będą sygnalizowane błędy

Sztoki 22-02-2024 23:28

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Cytat:

Napisał kaan1 (Post 3485799)
Najczęstsza usterka to niedomykanie się zaworu wskutek zanieczyszczeń.

Czym to najlepiej ogarnąć?

kaan1 01-03-2024 14:09

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Najlepiej wymienić zawór. Z tym, że trzeba się liczyć z tym, że usterka powróci za jakiś czas jeśli są zanieczyszczenia w linii od pochłaniacza par paliw do zaworu -więc warto tą linie przedmuchać po demontażu zaworu - najlepiej w kierunku do pochłaniacza par paliw - po wcześniejszym odłączeniu przewodu od pochłaniacza

Sztoki 29-03-2024 00:24

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Cytat:

Napisał freeeflow (Post 3485674)
sprawdziłem evap, łatwo się wyciąga

Te szybkozłączki to chyba w polifcie są , bo u mnie jest tylko od strony kabiny a od strony zderzaka trzeba chyba węża ciąć i sztukować. Albo kupić cały zestaw węży z EVAP, super Ford to sobie wymyślił.

Koles87 11-04-2024 21:30

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Hey mam pytacie co do tego "EVAPU" , podczas ruszaniu na 1-ce słychać przelewanie wody. Przypuszczam, że to jest paliwo, bo odpływy od wody spr i jest ok. Ewidentnie na postoju ino slychać te przelewy od strony kierowcy, pod deską rozdzielczą. Jak myślicie??

Sztoki 11-04-2024 23:32

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Cytat:

Napisał Koles87 (Post 3490373)
Ewidentnie na postoju ino slychać te przelewy od strony kierowcy, pod deską rozdzielczą. Jak myślicie??

Sprawdź czy w układzie chłodzenia nie brakuje Ci płynu.

Koles87 22-04-2024 11:03

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Cytat:

Napisał Sztoki (Post 3490379)
Sprawdź czy w układzie chłodzenia nie brakuje Ci płynu.

Brakowało i dolałem ale niestety efekty były inne. Odpaliłem auto i biały dym z rury i z pod silnika. Okazało się najgorsze poszła głowica do spr czy nie jest pęknięta. Mechanik wysłał mi zdjęcie i czynnik chłodzący w drugim cylindrze.

Koles87 20-05-2024 16:48

Odp: Głośna i ciągła praca zaworu evap, pochłaniacza par paliwa
 
Na szczęście głowica cała ale uszczelka już nie więc 3900 poszło w las 😔💪😂. A co do tego zaworki dalej cyka hehe😂😁.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:48.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.