Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2008-2011] Błąd P0420 i inne z tym związane,katalizator, sonda lambda, zbyt bogata mieszanka Pb (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=273707)

dabi1990 22-03-2016 22:53

Błąd P0420 i inne z tym związane,katalizator, sonda lambda, zbyt bogata mieszanka Pb
 
Witam.

Mogę kupić Focusa 115km benzynka 2009r. Autko serwisowane do końca w ASO, dobrze się prowadzi, dobrze pracuje, na stacji diagnostycznej zawieszenie w eleganckim stanie, suchy silnik.
Pytanie dotyczy katalizatora. Właściciel auta mówi, że raz na 3-6 miesięcy zapala się check i wywala błąd kataliztora.
W 2013 roku wymieniany był katalizator ( koszt katalizatora 420zł) ponieważ wywalało błąd. Sprzedający auto mówił, że pojeździł jakiś czas na nowym katalizatorze ( może rok, może więcej) i znowu wyskoczył błąd. Powtarza się to co jakiś czas do dnia dzisiejszego.
Co myślicie o takich zachowaniu auta, dodam że dzisiaj podczas próbnej jazdy check nie świecił się. Mechanik który wymieniał katalizator twierdzi, że problem leży po innej stronie.
Warto się pchać a takie auto? Jaka cena katalizatora. Dodam, że mam około 2 tysięcy na włożenie w auto.

edmun 23-03-2016 22:36

Odp: Błąd katalizatora wyskakujący co 3-6 miesięcy
 
Jaki to był błąd? Bo jeśli P0420 to daj znać. Powiem tylko i jak bo sam walczylem już dwa razy i mam swoją "teorie"

kln1920 06-12-2017 22:20

Błąd przy teście samochodu pod OBD2
 
1 załącznik(i)
Witam. W zeszłym tygodniu w czasie jazdy wyskoczyła mi kontrolka check engine (Duratec 1.6 100KM). Po podpięciu pod Torque wykasowałem błąd P0420 (wydajność katalizatora poniżej progu), od tego czasu mam spokój, kontrolka nie świeci. Jednak zrobiłem dziś skanowanie samochodu i jedna pozycja świeci się na czerwono, mianowicie:
MID: $01 TID:$02
O2 Bank 1 Sensor 1
Lean to Rich sensor threshold voltage (constant)
Min: 7,426V Max: 1,315V
Current: 3,593V.
Ma ktoś pomysł, co to może oznaczać?

edmun 07-12-2017 11:41

Odp: Błąd przy teście samochodu pod OBD2
 
Tak. Przejrzeć forum bo tydzień temu kolega pytał o to samo i mniej więcej raz na miesiąc ktoś pyta o ten sam błąd (Sensor 01 Bank 01 P0420)

kln1920 07-12-2017 11:57

Odp: Błąd przy teście samochodu pod OBD2
 
Cytat:

Napisał edmun (Post 2898095)
Tak. Przejrzeć forum bo tydzień temu kolega pytał o to samo i mniej więcej raz na miesiąc ktoś pyta o ten sam błąd (Sensor 01 Bank 01 P0420)

Ja pytałem o ten błąd, póki co się z nim uporałem. Pytanie dotyczy tej konkretnej informacji wyświetlonej przy teście samochodu.

edmun 07-12-2017 14:17

Odp: Błąd przy teście samochodu pod OBD2
 
Wybacz, ale screenshot jest tak mały że ledwo widziałem o co chodzi.
Jeśli rozwiązałeś, to w jaki sposób ? taka informacja na pewno ułatwi dalsze rozpoznanie błędu.
O ile znasz angielski to znalazłem coś podobnego w Skodzie:

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Wygląda jak lambda do wymiany, chyba że własnie wymieniłeś to będzie coś innego :)

Maver2 07-12-2017 14:41

Odp: Błąd przy teście samochodu pod OBD2
 
Kolega edmun ma chyba rację, przerabiam ten temat tyle tylko że w Fuzji.
Poleciała Ci pierwsza sonda lambda, czyli ta przed katem. Najprawdopodobniej gdzieś coś nie łączyło najczęściej grzałki i pojawił się błąd. Skasowałeś go i się nie pojawia czyli sobda jeszcze działa, nie padła całkowicie, ale już sie nadaje do wymiany.
Napięcia na sondzie w Voltach (jeśli to ten parametr) wyglądają tak jak byś miał strasznie bogatą mieszankę, czyli sonda podaje złe wskazania a układ pakuje paliwa ile może, tak to przynajmniej wygląda, . . . ale mogę się mylić, ja tylko "Frankiem" jeżdżę :)

edmun 07-12-2017 15:23

Odp: Błąd przy teście samochodu pod OBD2
 
No właśnie mnie zastanawia jak kolega "naprawił" u siebie P0420, bo jeśli jest tak jak mówi, że wykasował błąd,
to ja nie wiem jak pomóc komuś kto uważa, że kasowanie błędów to "naprawa".
To jakbyś pojechał do wulkanizatora, żeby Ci dopompował koła kiedy masz wbitego gwoździa.
Nikt Ci nie zabroni pompować, tylko to nie rozwiązuje problemu.

kln1920 07-12-2017 15:27

Odp: Błąd przy teście samochodu pod OBD2
 
1 załącznik(i)
Hmm
Cytat:

Napisał Maver2 (Post 2898172)
Kolega edmun ma chyba rację, przerabiam ten temat tyle tylko że w Fuzji.
Poleciała Ci pierwsza sonda lambda, czyli ta przed katem. Najprawdopodobniej gdzieś coś nie łączyło najczęściej grzałki i pojawił się błąd. Skasowałeś go i się nie pojawia czyli sobda jeszcze działa, nie padła całkowicie, ale już sie nadaje do wymiany.
Napięcia na sondzie w Voltach (jeśli to ten parametr) wyglądają tak jak byś miał strasznie bogatą mieszankę, czyli sonda podaje złe wskazania a układ pakuje paliwa ile może, tak to przynajmniej wygląda, . . . ale mogę się mylić, ja tylko "Frankiem" jeżdżę :)

Zobacz teraz screen. Napięcie w voltach mieści się między max i min, mimo wszystko uważasz, że poleciała sonda?

Bump:
Cytat:

Napisał edmun (Post 2898185)
No właśnie mnie zastanawia jak kolega "naprawił" u siebie P0420, bo jeśli jest tak jak mówi, że wykasował błąd,
to ja nie wiem jak pomóc komuś kto uważa, że kasowanie błędów to "naprawa".
To jakbyś pojechał do wulkanizatora, żeby Ci dopompował koła kiedy masz wbitego gwoździa.
Nikt Ci nie zabroni pompować, tylko to nie rozwiązuje problemu.

Wykasowałem błąd, zatankowałem pb98 i solidnie przegoniłem auto po autostradzie.

Maver2 07-12-2017 16:13

Odp: Błąd przy teście samochodu pod OBD2
 
No właśnie kolego, informacja o napięciach raczej nie podaje prawidłowego zakresu Min. i Max TYLKO ZMIERZONY oraz wartość napięcia / prądu ???? na sondzie, tak to przynajmniej wygląda.
Tak jak pisałem, najprawdopodobniej pojawił Ci się błąd pierwszej sondy lambda wskutek jakiejś małej usterki, może jakiś niewielki nagar na sondzie, może styli przewodów, a może coś jeszcze innego. Skasowałeś błąd, skoro się nie pojawia powtórnie tzn, że jeszcze chyba nie jest tak tragicznie, ale to nie oznacza że wszystko jest OK. Mnie by to zastanowiło i sprawdził bym przy najbliższej okazji w dobrym warsztacie na porządnym sprzęcie z wykresami pracę sondy.
Być może to jednorazowa sprawa a być może nie. Informacja podaje, że sensor, (sonda) zmierzyła, dostała (wysokie) napięcie przekraczające stały próg (normę??), nie znam dokładnie angielskiego, ale coś w tym stylu.
Powodów mogło być kilka np. chwilowe zatkanie dopływu powietrza do cylindrów było podawana bardzo bogata mieszanka ( to tak z sufitu) żeby zobrazować, ale najczęściej jest to wina sondy.

kln1920 07-12-2017 23:00

Odp: Błąd przy teście samochodu pod OBD2
 
2 załącznik(i)
Cytat:

Napisał Maver2 (Post 2898209)
No właśnie kolego, informacja o napięciach raczej nie podaje prawidłowego zakresu Min. i Max TYLKO ZMIERZONY oraz wartość napięcia / prądu ???? na sondzie, tak to przynajmniej wygląda.
Tak jak pisałem, najprawdopodobniej pojawił Ci się błąd pierwszej sondy lambda wskutek jakiejś małej usterki, może jakiś niewielki nagar na sondzie, może styli przewodów, a może coś jeszcze innego. Skasowałeś błąd, skoro się nie pojawia powtórnie tzn, że jeszcze chyba nie jest tak tragicznie, ale to nie oznacza że wszystko jest OK. Mnie by to zastanowiło i sprawdził bym przy najbliższej okazji w dobrym warsztacie na porządnym sprzęcie z wykresami pracę sondy.
Być może to jednorazowa sprawa a być może nie. Informacja podaje, że sensor, (sonda) zmierzyła, dostała (wysokie) napięcie przekraczające stały próg (normę??), nie znam dokładnie angielskiego, ale coś w tym stylu.
Powodów mogło być kilka np. chwilowe zatkanie dopływu powietrza do cylindrów było podawana bardzo bogata mieszanka ( to tak z sufitu) żeby zobrazować, ale najczęściej jest to wina sondy.

Przejechałem się trochę autem rejestrując napięcia sond lambda, co sądzisz o wykresach? Według mnie sondy nie powinny się pokrywać, wygląda jakby katalizator przepuszczał wszystko jak leci. Gdzieś na forum wyczytałem jednak, że Forscan może przekłamywać wartości, sprawdzę jeszcze normalnie na kompie

Blutut16 07-12-2017 23:16

Odp: Błąd przy teście samochodu pod OBD2
 
Nie powinny. Druga sonda powinna mieć amplitudę w okolicach 0.4V. Masz coś z wydechem, najpewniej Katalizator. Wiem, sam przez to przechodzę, chyba dwie strony nazad jest temat o błędzie P0420

kln1920 08-12-2017 22:06

Odp: Błąd przy teście samochodu pod OBD2
 
Cytat:

Napisał Blutut16 (Post 2898416)
Nie powinny. Druga sonda powinna mieć amplitudę w okolicach 0.4V. Masz coś z wydechem, najpewniej Katalizator. Wiem, sam przez to przechodzę, chyba dwie strony nazad jest temat o błędzie P0420

Pojechałem sprawdzić skład spalin, wszystko w normie, współczynnik lambda też. Błędów przy skanowaniu pojazdu brak. Chyba pora olać temat

Sekan 12-12-2017 18:56

Błąd PO420 i inne z tym związane,katalizator, sonda lambda, zbyt bogata mieszanka Pb
 
Witam serdecznie,
mam mały kłopot z Foczką :) 1.6 16 V- 100KM, 169 000 km, 2009 rok.
A więc od pewnego czasu wyskakuje mi check engine a w nim błąd PO420 czyli "Zdolność konwertera katalitycznego do usuwania poniżej wartości szkodliwych składników...."
Z moim mechanikiem nie za wiele uzgodniłem ale sam dochodzę do następujących wniosków: jeżdżę na krótkich dystansach po Wawie, a spalanie skoczyło mi z 9 na 11, a potem zaczął pokazywać się Błąd który opisałem wyżej.
Emisja spalin na SKP jest książkowa z jednym wyjątkiem, sonda ma zaniżone parametry wg Pana diagnosty, i podaje wynik 0,97-0,98, pozostałe jak CO, CO2 itp są w zakresach.
To może sugerować zbyt bogatą mieszankę paliwa, które dostaje się do katalizatora, ten go spala w podwyższonej temperaturze i daje taki Błąd.
Sprawdziłem więc czy z powietrzem nie ma na filtrze problemu, ale nie, i teraz mam takie pytania:
1. czy to może być lejący wtrysk (wyższe spalanie i kat z błędem)
2. a może przepływomierz (komp źle czyta dawkę powietrza i wzbogaca mieszankę)
3. a może ktoś z Was miał podobny problem i wie jak w Warszawie mógłbym sobie z nim poradzić?
Dzięki i pozdrawiam.
Seba.

karloss 12-12-2017 19:12

Odp: Błąd PO420 i inne z tym związane,katalizator, sonda lambda, zbyt bogata mieszank
 
Czy odczytywales temperaturę silnika? Może niedogrzewa?

Sekan 12-12-2017 19:32

Odp: Błąd PO420 i inne z tym związane,katalizator, sonda lambda, zbyt bogata mieszank
 
Hmm, niestety nie odczytywałem, ale fakt że nagrzewa się bardzo szybko, wystarczy 1 może 2 km i już ma temperaturę na wskaźniku. Jeszcze żadne moje auto, a miałem ich już 11, nie grzało się tak szybko...

Autopros 12-12-2017 19:58

Odp: Błąd PO420 i inne z tym związane,katalizator, sonda lambda, zbyt bogata mieszank
 
Poszukaj na forum pod hasłem P0420, był temat ostatnio dość szeroko opisywany. Wzrost spalania, czyli regulacyjna sonda Lambda do wymiany. Jeśli masz już P0420, to zapewne katalizator został już faktycznie wykończony, a to oznacza wymianę, razem z sondą kontrolną, albo tanią alternatywę, jaką jest tulejka.

karloss 12-12-2017 20:15

Odp: Błąd PO420 i inne z tym związane,katalizator, sonda lambda, zbyt bogata mieszank
 
Cytat:

Napisał Sekan (Post 2900572)
Hmm, niestety nie odczytywałem, ale fakt że nagrzewa się bardzo szybko, wystarczy 1 może 2 km i już ma temperaturę na wskaźniku. Jeszcze żadne moje auto, a miałem ich już 11, nie grzało się tak szybko...

Nie patrz na wskaźnik bo to żadne miarodajne odzwierciedlenie rzeczywistej temperatury. Oczywiście dobrze byłoby zobaczyć jak pracują obie sondy to co Kolega wyżej napisał. Osobiście kata bym jeszcze nie przekreslal.

Sekan 12-12-2017 20:40

Odp: Błąd PO420 i inne z tym związane,katalizator, sonda lambda, zbyt bogata mieszank
 
O rany...czyli że łatwo i tanio nie bedzie...
Autopros, a co to za sposób z tulejką?

Bump: Ok, dokopałem się żę chodzi o emulator kątowy.
Dziękuję za pomoc.
Najpierw sprawdzę sondę, jeśli padnięta to wymienię a jakby nadal się pojawiało to emulator i tyle.

karloss 12-12-2017 20:50

Odp: Błąd PO420 i inne z tym związane,katalizator, sonda lambda, zbyt bogata mieszank
 
Cytat:

Napisał Sekan (Post 2900626)
O rany...czyli że łatwo i tanio nie bedzie...
Autopros, a co to za sposób z tulejką?

Bump: Ok, dokopałem się żę chodzi o emulator kątowy.
Dziękuję za pomoc.
Najpierw sprawdzę sondę, jeśli padnięta to wymienię a jakby nadal się pojawiało to emulator i tyle.

Wpisz w Google i wszystko będzie jasne. Generalnie to taki mechaniczny "emulator" sondy.
Ps. Zdazyles w między czasie sobie sam odpowiedzieć :)

Grzegorz MX 13-12-2017 11:25

Odp: Błąd PO420 i inne z tym związane,katalizator, sonda lambda, zbyt bogata mieszank
 
jak sprawdzić czujnik tlenu (pierwszą sondę) - czy poprawnie działa. Wykręcać swiece i ocenić nalot?
W mieście foczek pali 10, nie ma błędów kata.

edmun 13-12-2017 11:54

Odp: Błąd PO420 i inne z tym związane,katalizator, sonda lambda, zbyt bogata mieszank
 
Błąd to nie PO420 tylko P0420

andrzej_wwa 13-12-2017 13:50

Odp: Błąd PO420 i inne z tym związane,katalizator, sonda lambda, zbyt bogata mieszank
 
Cytat:

Napisał Grzegorz MX (Post 2900827)
jak sprawdzić czujnik tlenu (pierwszą sondę) - czy poprawnie działa.

właśnie właśnie, też jestem ciekaw jak samemu ocenić stan sondy regulacyjnej

edmun 13-12-2017 14:44

Odp: Błąd PO420 i inne z tym związane,katalizator, sonda lambda, zbyt bogata mieszank
 
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]


tutaj też wytłumaczone (bez palnika):

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

swiety_76 16-02-2018 18:41

Czy uszkodzony katalizator mógł uszkodzić silnik Wypadanie zaplonów i niska kompresja
 
Edit błąd w opisie tematu - dotyczy focus MK3 2011-2014

Pacjent to Ford Focus HB 2011 benz 1,6 105 KM.+
Auto ma 80,000 km jest mojego taty (sam używam generację wcześniejszą) który jest na emeryturze i mało jezdzi. Użytkowany zarówno trasa jak i miasto.
Do niedawna serwisowany na przedłużonej gwarancji Forda (ASO Łódz Brzezińska) wszystko wymieniane katalogowo.

Jakoś tak w listopadzie zapala się check engine. Tata jedzie do ASO diagnozują uszkodzenie katalizatora i śpiewają sobie 2500 zł za nowy, kasują błąd który oczywiście za jakiś czas powraca.
Pózniej jedzie na Szparagową tam diagnozują błąd sody lambda, kasują błąd i sugerują zmianę paliwa i przegonienie w trasie - oczywiście nic nie pomaga.
Tata jedzie teraz w lutym na Łozową wymienia sondę lambda na uniwersalną.
Check engine nie gaśnie tym razem diagnozują wypadanie zapłonów przy okazji wymieniają świece co też nie pomaga.

Objawy to nierówna praca na biegu jałowym i problemy z przyspieszaniem/mocą - takie rwane przyspieszanie - wszystko po rozgrzaniu.
Przy okazji sprawdzają ciśnienie sprężania i wychodzi im że jest po 7 bar a na jednym cylindrze nawet mniej a to chyba oznacza że silnik to szrot.
Nie chce mi się wierzyć że po przebiegu 80,000 km takie parametry. może coś spartolili przy pomiarze kompresji. Sugerują wymianę silnika na jakiś używany po 3 tysięce na półrocznej gwarancji i że nie ma sensu bawić się w remonty.
Tata w przyszłym tygodniu jedzie na pomiar kompresji do innego warsztatu.

Przy okazji pojawia się sugestia że jazda z uszkodzonym katalizatorem mogła spowodować blokowanie spalin, podwyższenie temperatury i wypalenie cylindrów stąd takie wyniki.
Czy faktycznie jazda przez 4 miesiące/3,000 km z uszkodzonym katalizatorem mogła spowodować uszkodzenie silnika czy to może jakieś naciąganie na remont/wymianę silnika ?
Albo może inaczej ten silnik to już szrot (w co nie chce mi się wierzyć) i spowodował przyspieszone zużycie katalizatora.

Na razie nie wiemy co robić czekamy na kolejny pomiar kompresji. Nie wiem czy tym momencie jest sens ładować się w kolejne wymiany elementów układu zapłonowego, paliwowego, katalizatora czy może faktycznie kupić inny silnik.

RyszardaTrzeciaWaza 16-02-2018 21:09

Odp: Czy uszkodzony katalizator mógł uszkodzić silnik Wypadanie zaplonów i niska komp
 
Cytat:

Napisał swiety_76 (Post 2935158)
pojawia się sugestia że jazda z uszkodzonym katalizatorem mogła spowodować blokowanie spalin, podwyższenie temperatury i wypalenie cylindrów stąd takie wyniki.

Myślę że to jednak nie prawda. Nie mieści mi się to jakoś w głowie.

Zróbcie ten pomiar kompresji i daj znać. Przydało by się też sprawdzić ciśnienie na listwie wtryskowej i rozpylanie wtryskiwaczy.

Bierze olej ?

Pinhead_PL 16-02-2018 22:52

Odp: Czy uszkodzony katalizator mógł uszkodzić silnik Wypadanie zaplonów i niska komp
 
Odwrotnie jest, to wypadanie zapłonów i problemy z sondą lambda przyczyniają się do szybkiego zużycia katalizatora. Z lambdą to też nie wiadomo co jest przyczyną a co skutkiem problemu bo być może podlewa za dużo paliwa stąd zużycie katalizatora, lambdy i wypadanie zapłonów.

Arti_77 17-02-2018 06:07

Odp: Czy uszkodzony katalizator mógł uszkodzić silnik Wypadanie zaplonów i niska komp
 
Wypadanie zapłonów jest spowodowane różnymi czynnikami czuli uszkodzoną sądą, świece zspłonowe, cewka, wtryski, ciśnienie na listwie, wypalone zawory, co może sugerować niską kompresję.
Silnik ma instalację gazową?
Niech sprawdzą też kompresję z użyciem niewielkiej ilością oleju co też coś powie.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

setaszi 17-02-2018 07:02

Odp: Czy uszkodzony katalizator mógł uszkodzić silnik Wypadanie zaplonów i niska komp
 
sprawdzić ustawienie rozrządu

ministerq 17-02-2018 08:11

Odp: Czy uszkodzony katalizator mógł uszkodzić silnik Wypadanie zaplonów i niska komp
 
Wypalenie cylindrów? :D :D :D
Te bezmózgi i nieuki z pseudowarsztatów coraz wyżej wznoszą się na oparach absurdu.

edmun 19-02-2018 11:27

Odp: Czy uszkodzony katalizator mógł uszkodzić silnik Wypadanie zaplonów i niska komp
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] - podpowiem, kup ODB2 do odczytania błędów i będziesz wiedział co tam się pod maską dzieje. Koszt niewielki, oszczędzisz sobie kasowania w kółko błędu (który będzie powracał dopóki nie usuniesz przyczyny błędu) ale dowiesz się co i jak.
Obstawiam znany wszystkim błąd P0420 który jest poruszany na forum mniej więcej raz na tydzień :D

swiety_76 22-02-2018 17:29

Re: Czy uszkodzony katalizator mógł uszkodzić silnik Wypadanie zaplonów i niska kompr
 
Koledzy dzięki za rady. Problem rozwiązany (ciekawie na jak długo he he) ale nie tak jak myśleliście.
Samochód nie jeździł nigdy na gazie a nierówna praca silnika zaczęła się 2 miesiące po pierwszych błędach sondy i katalizatora.
Warsztat zdiagnozował przerwy na jakiś wtyczkach wiązek koło komputera i po naprawie silnik równo chodzi check się nie pali. Przy okazji stwierdzili uszkodzenie i wymienili wężyk odpowietrzenia skrzyni - czy to też mogło wpływać na nierówną pracę? Pamiętam jak w mk1 gość robił mi rozrząd i ponoć często przy tej robocie uszkadzał się wężyk odpowietrzenia i mi wtedy obroty skakały.
Świece po poprzedniej wymianie były czarne jak smoła.
Narazie chodzi wszystko ok. Zatankowany lepszym paliwem 98 i dodane cudowne środki do czyszczenia układu paliwowego i wtrysków. Czyli podsumowując pomogła na wszystko wymiana sondy i wtyczki wiązek. Kompresji już nie mierzyli.

swiety_76 24-02-2018 08:30

Odp: Czy uszkodzony katalizator mógł uszkodzić silnik Wypadanie zaplonów i niska komp
 
Niestety moja radość jak to bywa była przedwczesna.
Po jednym dniu normalnej jazdy objawy wróciły.

Nierówna przerywana praca silnika takie mikro przycięcia jakby na ułamki sekund zdejmował nogę z gazu. Na biegu jałowym wrażenie jakby jeden cylinder nie palił.
Po skasowaniu błędów przy mocniejszym wciśnięciu pedału gazu zaczyna migać kontrolka silnika po czym pózniej zapala się na stałe.

Po przegonieniu na ekspresówce - 160 km/h więcej nie jechałem ale wydaje mi się że pod prędkość maksymalną można było się rozpędzić wydawało mi się że te objawy jeszcze bardziej się nasiliły i że silnik pracuje jeszcze gorzej.

Podłączyłem to co miałem (VGATE OBD i Torque Pro) Wywala następujące błędy
P0300 Random/Multiple Cylinder Misfire
P0302 Cylinder 2 Misfire Detected

Po ich skasowaniu oczywiście wracają ten pierwszy pojawia się najpierw ten drugi za jakiś czas.

W międzyczasie raz wywaliło jeszcze
P0171 System too Lean (Bank 1) zapaliła się kontrolka "poślizgu" ale po skasowaniu pózniej już nie występował.

daaroo 18-03-2018 09:59

1.6 16V Ti-Vct wykres sond lamda
 
Mógłby ktoś zerknąć na poprawność wykresu sond lambda z ForScan'a ?

W załączeniu przesyłam 2 pliki z oscyloskop w ForScan'ie.

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

daaroo 20-03-2018 20:16

Odp: 1.6 16V Ti-Vct wykres sond lamda
 
Ktoś coś ?

kln1920 20-03-2018 21:51

Odp: 1.6 16V Ti-Vct wykres sond lamda
 
Wygląda na to, że kończy się katalizator. Wykres drugiej sondy powinien być mniej więcej płaski w czasie trzymania pedału gazu i stać na wartości 0,7-0,8V, w czasie hamowania silnikiem powinna trzymać 0V. Wywala P0420?

swiety_76 21-03-2018 13:36

Odp: Czy uszkodzony katalizator mógł uszkodzić silnik Wypadanie zaplonów i niska komp
 
Finał historii chyba szczęśliwy ku potomności

W poszukiwaniu rozwiązania w otchłaniach internetu (gdzie standardowe rady typu wymień to i tamto nic nie pomagały) natknęliśmy się na stronę

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Solid Garage z Warszawy.

Całość wygląda bardzo legitnie i już mieliśmy podjąć decyzję jedziemy do Warszawy.
Ale kolega dał mi namiar na magików z Łodzi (Warszawska przy Centralnej)
mówię jedziemy do nich jak nic nie pomoże to nie ma co kombinować po różnej maści warsztatach już pozostaje ta Warszawa (nie potrzeba było)

Przyjeżdżamy, pierwsza sugestia co pada to zawory ale nic nie przesądzone bo musimy zdiagnozować.
Sprawdzenie mechaniczne silnika (sondą) - wszystko ok.

Okazuje się że sterownik PCM wydłużał na dwóch cylindrach czasy wtrysku - podlewał zbyt dużo paliwa.

Panowie skorygowali to i silnik po rozgrzaniu znowu chodzi równo - telefon auto do odbioru.
Po czym kolejny telefon - auto postało trochę, odpalone i sterownik ponownie powraca do podawania zbyt dużej ilości paliwa - sprawdzamy dalej.

Po wgraniu nowej wersji oprogramowania do sterownika auto od kilku dni chodzi dobrze (ciekawie jak długo) ale jakby co to już mamy winowajcę.

Przy okazji panowie sprawdzili starą sondę lambda (przed katalizatorem) która była wcześniej wymieniana i okazuje się że jest dobra.
Dziwili się również że jak był w ASO na błąd katalizatora to nie wgrali nowszej wersji oprogramowania do sterownika PCM.

Co prawda błąd katalizatora już nie występuje ale panowie stwierdzili że katalizator nie ma już swojej sprawności i być może niedługo pojawi się z powrotem.

Wracając do tematu czy niesprawny katalizator może uszkodzić silnik pojawiła się sugestia że skoro sterownik sam z siebie potrafi zmienić dawki wtrysków od czapy to czy przy niesprawnym katalizatorze odczyty z drugiej kontrolnej sondy za katalizatorem nie spowodują kolejne zmiany dawek paliwa co w jakieś perspektywie może mieć wpływ na żywotność silnika.

Panowie za usługę wzięli 800 zł. Solid Garage w Wawie bierze 1500 zł ale oni wymieniają na jakieś używane. ASO i nowy sterownik to prawie 5000 zł i pewnie tyle by wzięli jak by się pojechało na rozwiązanie tego problemu (o ile wcześniej prawidłowo by zdiagnozowali i nie kazali po drodze wymieniać niepotrzebnych rzeczy).

Tak więc w jednym warsztacie niepotrzebna wymiana sondy lambda, w drugim nieprawidłowy pomiar kompresji i sugestia żeby wymienić silnik, cewka i przewody zapłonowe sobie oszczędziliśmy bo sam użytkuję MK2 1,6 i te pasują do MK3 więc drogą przekładek też wyeliminowaliśmy. Co prawda tata mówił że jak mu pożyczyłem swoją cewkę to niby było lepiej ale silnik dalej po rozgrzaniu pracował nie równo i występowały te same błędy P0300 i P0302.

Zbyt duże dawki paliwa powodują zbyt szybsze zużycie katalizatora ale w naszym przypadku najpierw był błąd katalizatora a dopiero 2 miesiące pózniej zaczęła się nierówna praca i błędy wypadania zapłonów i teraz pytanie czy sterownik wcześniej nie dawał zbyt dużych dawek ale nie było to do wychwycenia bez żadnych objawów.

No i jeszcze ukłon w stronę Forda czyli jak spieprzyć coś co jest trudne do zajechania (stary dobry Zetec 1,6) - zamontujmy kiepski sterownik

daaroo 21-03-2018 21:47

Odp: 1.6 16V Ti-Vct wykres sond lamda
 
Dwa miesiące temu wywaliło P0420, po skasowaniu nie wrócił, a przejechałem od tego czasu ok. 4000 km.

Katalizator podejrzewałem bo coś w nim brzęczy, pewnie ceramika się sypie.

Czy takie odczyty mogą powodować zwiększone zużycie paliwa ?

kln1920 21-03-2018 22:21

Odp: 1.6 16V Ti-Vct wykres sond lamda
 
hmm, taki wykres według mnie oznacza, że katalizator stracił swoje własności (poziom tlenu w spalinach za katalizatorem jest zbliżony do tych przed). Jeśli jest coś z katalizatorem, plus wzrosło spalanie, to pewnie się przytyka. Ja walczyłem z P0420 około 5000km, miałem taki sam wykres jak Ty. Po prostu olałem temat, samochód jeździł normalnie, spalanie nie wzrosło. Ostatnio trafiłem na okazję na allegro, kupiłem używany kolektor za 200zł, zamontowałem i wszystko działa odpukać już od 3000km ;) Czujesz, że auto jest zamulone?

daaroo 21-03-2018 23:15

Odp: 1.6 16V Ti-Vct wykres sond lamda
 
Nie jest zamulone, natomiast wydaje mi się że trochę bardziej śmierdzi spalinami, plus tak jak wspominałem - słychać brzęczenie w wydechu, pewnie ceramika się kruszy.

Z pozostałych nieprawidłowości to czasem czuć, że nierównomiernie przyśpiesza pomiędzy 2000 a 3000 obr.

Dodam też, że ok. 15 000km temu miałem awarię silnika i do 1 katalizatora dostał się olej silnikowy, być może w dłuższej perspektywie wpłynęło to na obniżenie sprawności katalizatora.

Obecnie mam na oku cały kolektor z katalizatorami z 2012 roku, więc trochę młodszy od mojego. Chyba się skuszę.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:10.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.