Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Focus (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=94)
-   -   [Focus 2014-2018] Reset BMS po zmianie akumulatora (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=305151)

uki145 17-01-2020 18:47

Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Cześć.

Proszę o informację jaka jest kombinacja przycisków w Focusie 3 po lifcie dla resetu BMS po wymianie akumulatora przy start stop. Próbowałem kombinacji przycisków dla Focusa 3 przed liftem (zapłon on, 10 razy przycisk świateł przeciwmgielnych tył, 10 raz przycisk awaryjnych, zapłon off, zapłon on) i lampka akumulatora mignęła tylko 2 razy (zamiast 3 razy, jak rzekomo powinno być). Czy mignięcie lampki aku 2 razy wystarczy czy oznacza nieprawidłowość resetu)?

Dzięki
Łukasz

marey 17-01-2020 19:29

Odp: Reset Bms (Focus 3 FL)
 
Procedura:
- Turn on the key without running the engine
- Turn on beam lights
- Press 5x the rear fog light button [is not switched on and off 5x, just press the button 5x]
- Press 3x press 3x hazard light button [the same, just press the button 3x]
- After that the battery light on the dashboard will flash
- Done!

uki145 17-01-2020 19:31

Odp: Reset Bms (Focus 3 FL)
 
Wymieniłem akumulator (akurat zupełnie niepotrzebnie, bo miałem inną, drobną awarię: brak styku na przewodach rozrusznika...źle zdiagnozowaną;-() ale teraz mam nowy aku. i nie chce go zniszczyć niepotrzebnym przeładowywaniem.

Tak czy inaczej klamka zapadła bo wykonałem kombinację przycisków, tylko lampka kontrolna mignęła 2 a nie 3 razy co mnie niepokoi.

...czyli kombinacja jest inna.
Światła długie włączam dźwignią od siebie do deski rozdzielczej i tak zostawiam podczas późniejszej kombinacji przycisków ?
Chyba, że beam lights" to nie światła drogowe tylko mijania ???

Dzięki Marey

Jakie są Santiago wady resetu BMS ?


Pozdrawiam
Łukasz

marey 17-01-2020 19:51

Odp: Reset Bms (Focus 3 FL)
 
>Chyba, że beam lights" to nie światła drogowe tylko mijania ???
Mijania

Ze_ja 17-01-2020 20:05

Odp: Reset Bms (Focus 3 FL)
 
Nie mieszajcie tu dwóch rzeczy - to raz, a dwa, że na forum nie brakuje tematów, gdzie zostało to szczegółowo opisane. Na YT też filmów nie brakuje.

Reset BMS po wymianie (a czasem nawet pełnym naładowaniu prostownikiem - tu zdania podzielone) akumulatora to jedno. Start-stop to drugie.

Wyłączenie SS jest generalnie słuszne (choć nie brakuje miłośników, to z merytorycznego punktu widzenia SS jest złem, wymyślonym jedynie celu mieszczenia się w tabelkach emisji). Jednak nie należy namawiać do zaniechania resetu BMS po wymianie akumulatora. Inteligentne ładowanie wymaga "kalibracji". System dostosowuje napięcie do stanu akumulatora i zapisuje dane. To nie jest tylko w czasie rzeczywistym, jakie napięcie jest teraz. BMS pamięta stan akumulatora i po wymianie, bez resetu, będzie nowy akumulator traktował wyższym napięciem.

Smart Charge w Fordzie to też generalnie pomyłka. Nawet Francuzom się lepiej udało, bo można zobaczyć, że akumulator ma prawidłowe napięcie i gęstość elektrolitu. W FF Mk3 to się nie zdarza. Jak wsadzimy akumulator naładowany do pełna, to Smart Charge go celowo częściowo rozładuje, dążąc do utrzymania ~80% naładowania. Technologia akumulatorów się nie zmieniła prawie wcale (skład płyt, minimalne różnice napięć górnych, ale chemii nie oszukamy) a układ zasilania pojazdu nagle zaczął być "sprytny inaczej" i akumulatory żyją krócej, niż w starszych autach. A ASS jeszcze im dokłada do pieca.

TLDR: Reset BMS - TAK! Wyłączenie ASS kompem - warto. Ale nie resetować BMS, żeby ASS nie działał - NIE!
Sugerować nie resetowanie BMS, aby start-stop nie działał, to jak radzić jazdę na gołych felgach, żeby opon nie zużywać ;)

Edit: Przy ręcznej procedurze nie ma "długich". Wystarczą światła mijania, bo tylko w ten sposób można włączyć przeciwmgielne. A aktywność ich włącznika jest niezbędna do resetu BMS. Choć wygląda na to, że można i ten krok pominąć, skoro Mk3 ma oddzielny przycisk. Pierwszy wynik z YT: [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] miga 3x po prawidłowym resecie.

uki145 17-01-2020 20:12

Odp: Reset Bms (Focus 3 FL)
 
Jasna sprawa. Start stop wyłączam sobie zawsze przed ruszenie i nie przeszkadza mi naciśnięcie przycisku. Chodzi mi tylko o ochronę akumulatora.

Dzięki
Łukasz

uki145 18-01-2020 15:29

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Zrobione. W Focusie 3 po lifcie działa następująca sekwencja.

Zapłon on.
5 razy nacisnąć przycisk świateł przeciwmgielnych tylnych.
3 razy nacisnąć przycisk świateł awaryjnych.

Po około 5 sekundach lampka akumulatora miga 3 razy.


Uwaga, nie trzeba włączać świateł mijania. Gdy je włączyłem przed sekwencją przycisków, nie zamigała potwierdzając lampka aku.

Dzięki
Łukasz

makinen 18-01-2020 18:32

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Być może był za długi czas między przyciśnięciami. Trzeba szybko naciskać.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

uki145 19-01-2020 10:19

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Możliwe, chociaż przy każdej z prób działałem szybko. U mnie zadziałało bez włączania świateł mijania, skoro lampka aku mignęła 3 razy to procedura została zakończona pozytywnie?!

jerzu 15-04-2021 10:06

Czy BMS jest też w autach bez systemu start-stop? Czy po usterce alternatora, która skutkowała rozładowaniem aku, też trzeba resetować BMS? Dodam że aku był ładowany poza autem, pojemność ma 100%, podobnie jak sprawność.

Ok. Sprawdziłem, jest BMS. Ale robię reset wg procedury i ikona aku miga dwa razy. Robiłem zarówno z włączonymi i wyłączonymi światłami mijania.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Waterspoon 15-04-2021 14:30

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Coś robisz źle, przeczytaj dokładnie temat. Ja robiłem ostatnio i działa ten reset.

W FF 3 po lifcie działa następująca sekwencja.

Zapłon on.
5 razy nacisnąć przycisk świateł przeciwmgielnych tylnych.
3 razy nacisnąć przycisk świateł awaryjnych.

Po około 5 sekundach lampka akumulatora miga 3 razy.


Uwaga, nie trzeba włączać świateł mijania. Gdy je włączyłem przed sekwencją przycisków, nie zamigała potwierdzając lampka aku.

jerzu 15-04-2021 15:27

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
No właśnie robiłem kilka razy. I za każdym razem były dwa mrugnięcia kontrolki ładowania.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Waterspoon 15-04-2021 16:45

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Już nie pamiętam, ale za pierwszym razem też mi nie mrugnęło trzy razy. Chyba znaczenie ma szybkość naciskania świateł awaryjnych. Albo muszą mrugnąć raz albo nie mogą mrugnęły wcale. Próbuj bo działa na 100 % :)

kicaj73 15-04-2021 17:22

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
- Włącz zapłon, bez uruchamiania silnika.
- Naciśnij 5 razy przycisk tylnych świateł przeciwmgielnych (poprostu 5 razy, nie włącz/wyłącz)
- Naciśnij przycisk świateł awaryjnych 3 razy (poprostu 3 razy, nie włącz/wyłącz)
- Po tym symbol akumulatora na desce rozdzielczej zacznie migać.
- Zrobione!
- Cała procedura musi zostać wykonana w ciągu 10 sekund
- link do filmiku [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

jerzu 15-04-2021 19:40

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Jutro spróbuję jeszcze raz.

Resetował ktoś BMS za pomocą ForScana? Znalazłem w necie procedurę:

Battery Monitoring System Reset
1. Connect USB or Bluetooth adapter to the vehicle and laptop
2. Start FORScan
3. Turn key on
4. Connect FORScan to vehicle
5. After FORSCan finds all modules, click the Wrench Icon
6. Click "BdyCM Battery Monitoring System Reset"
7. Click Play button at the bottom left – red arrow
8. Follow the on screen prompts
9. When finished click Stop button – green arrow
10. Check/clear any DTCs
11. Disconnect FORScan from vehicle

Bump:
Cytat:

Napisał kicaj73 (Post 3335743)
- Cała procedura musi zostać wykonana w ciągu 10 sekund
- link do filmiku [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Filmów to ja się już naoglądałem sporo ;) Na żadnym procedura nie trwa 10 sekund
;)

arturmsi 15-04-2021 21:54

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Jerzu, piszesz o usterce alternatora i ładowaniu aku poza autem, ale jeśli nie zmieniłeś akumulatora, to nie resetuj bms-a.

jerzu 16-04-2021 08:18

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Niektóre źródła podają ze po ładowaniu poza autem powinno się zresetować BMS.

Ten smart charging mnie wykończy [emoji23][emoji23][emoji23]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

arturmsi 16-04-2021 10:27

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Bmsa resetujesz po zmianie aku na nowy żeby zmienić charakterystykę ładowania, swój raz na jakiś czas ładuję inteligentną ładowarką bez odpinania klem, a ze dwa razy w roku po odpięciu klemy zwykłym prostownikiem i nic się nie dzieje, bo nie może ;)

Tylko ten głupi smart widząc aku naładowany na 100 prostownikiem rozładowuje go do poziomu 80% i dopiero zaczyna sobie delikatnie dalej trzymać poziom naładowania ;/

hasos 15-07-2022 15:24

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Cytat:

Napisał uki145 (Post 3214337)
Zrobione. W Focusie 3 po lifcie działa następująca sekwencja.

Zapłon on.
5 razy nacisnąć przycisk świateł przeciwmgielnych tylnych.
3 razy nacisnąć przycisk świateł awaryjnych.

Po około 5 sekundach lampka akumulatora miga 3 razy.


Uwaga, nie trzeba włączać świateł mijania. Gdy je włączyłem przed sekwencją przycisków, nie zamigała potwierdzając lampka aku.

Dzięki
Łukasz

Odświeżę.

U mnie w EB 1.5 150 KM z 2016 roku musiałem włączyć światła, inaczej kontrolka migała dwa razy. Po włączeniu świateł zamigała 3 razy.
To tak na przyszłość, gdyby komuś nie działał powyższy sposób.

Oryginalny aku wytrzymał 6 lat skromnego jeżdżenia (48 tys. km), zawsze z wyłączonym S/S. Kupiłem Vartę 650ah, bo oryginał 900 zł.
Z ciekawości zapytałem w ASO, ile wymiana aku. 400 zł :)

clubGRANT 15-07-2022 17:43

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
A czy muszę restartować BMS jeżeli mam odpiętą wtyczkę na klemie, a ładowałem aku ??? (aku ładowany podłączony do auta bez wyjmowania - ctek)

Waterspoon 15-07-2022 17:45

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Po odpięciu wtyczki BSM nie działa i aku jest ładowany stardardowo.

skorpion1159 16-07-2022 11:04

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Cytat:

Napisał hasos (Post 3417626)
Odświeżę.

U mnie w EB 1.5 150 KM z 2016 roku musiałem włączyć światła, inaczej kontrolka migała dwa razy. Po włączeniu świateł zamigała 3 razy.
To tak na przyszłość, gdyby komuś nie działał powyższy sposób.

Oryginalny aku wytrzymał 6 lat skromnego jeżdżenia (48 tys. km), zawsze z wyłączonym S/S. Kupiłem Vartę 650ah, bo oryginał 900 zł.
Z ciekawości zapytałem w ASO, ile wymiana aku. 400 zł :)

Wymieniałem w serwisie akumulator we wrześniu 2018 roku.Sprawdzałem fakturę-koszt robocizny 30 złotych brutto.Akumulator zakupiłem oryginalny tez w serwisie.Całość z wymianą-468 zł brutto.Może dlatego tak mało wzięli za wymianę bo u nich był aku kupowany..nie mam pojęcia,dlaczego teraz tak drogo sobie liczą...Serwis by musiał kasować 800 złotych za roboczogodzinę,bo u mnie widnieje na fakturze-pół roboczogodziny.

rav 75 16-07-2022 11:56

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
To teraz pytanie: odpięcie wtyczki odłączy BMS ale generuje błędy czy nie?

clubGRANT 16-07-2022 12:02

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] - mało wzieli bo w 2018, a teraz jest 2022.
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] - tak ,ale błąd jest nie istotny - "kod U1007" - utata łączności z czujnikiem monitorowania akumulatora, tak jest u mnie.

hasos 17-07-2022 08:25

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Cytat:

Napisał skorpion1159 (Post 3417686)
Wymieniałem w serwisie akumulator we wrześniu 2018 roku.Sprawdzałem fakturę-koszt robocizny 30 złotych brutto.Akumulator zakupiłem oryginalny tez w serwisie.Całość z wymianą-468 zł brutto.Może dlatego tak mało wzięli za wymianę bo u nich był aku kupowany..nie mam pojęcia,dlaczego teraz tak drogo sobie liczą...Serwis by musiał kasować 800 złotych za roboczogodzinę,bo u mnie widnieje na fakturze-pół roboczogodziny.

Też byłem zdziwiony, bo jednoznacznie zaznaczałem, że aku kupuję u nich. W dwóch serwisach wrocławskich - Germaz i PGD - powiedziano mi w dziale części, że na wymianę mam się osobno umówić w recepcji serwisu i będzie to osobno płatne. Zadzwoniłem do PGD i podali mi taką cenę. Germaz akurat nie miał na stanie aku, więc tam nie pytałem, ale też nie było mowy, że będzie to w ramach zakupu. Takie czasy widać.

futrzaken 07-11-2022 20:19

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Mam pytanie, czy po ładowaniu prewencyjnym akumulatora trzeba resetować BMS? Naładowałem ostatnio akumulator i na testerze miałem 98% naładowania. Po około dwóch tygodniach poziom naładowania spadł do tego samego poziomu 65%. Trasy robię nie duże po 14km do pracy. Akumulator ładowałem poza samochodem.

tomfoc2 08-11-2022 09:07

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Cytat:

Napisał futrzaken (Post 3431433)
czy po ładowaniu prewencyjnym akumulatora trzeba resetować BMS?

Nie resetuje się BMS-a po ładowaniu. Poziom naładowania jest taki, bo takie to "inteligentne ładowanie" mamy w naszych autach. Było już wielokrotnie wyjaśniane dlaczego tak się dzieje.

clubGRANT 08-11-2022 11:23

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...] jak masz możliwość i sprzęt to zrestartuj, albo odłącz BMS.
Ja doładowałem aku w aucie (krótkie trasy) i przy podłączonym BMS to on rozładowywał mi go, mam w gnieździe zapalniczki wyświetlacz napięcia i przez jakiś czas po naładowaniu pokazywał po niżej 13v. Teraz, gdy jeźdzę z odłączonym nie ma takiej opcji.

skylla1 08-11-2022 14:58

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
BMS resetuje się po wymianie akumulatora na nowy, a nie po jego naładowaniu. "Odłącz BMS" to taka rada w stylu wytnij katalizator... Ja wymieniłem na Moll EFB, zresetowałem BMS i wszystko działa.

daaro 09-11-2022 15:56

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Dobra rada.
Bms off.
Jakiego byś efb nie założył to na krótkich trasach bez doładowania okresowego dużo mniej Aku pożyje
U siebie mam kilka lat odpięty bms i Aku ma już 6 lat

futrzaken 09-11-2022 17:58

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Czy wystarczy samo odpięcie wtyczki od klemy do odciecia bms?

skylla1 09-11-2022 18:04

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Odpięcie BMS będzie generować błędy i nie wiem, co miałoby dać.

tomao 09-11-2022 18:38

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Cytat:

Napisał futrzaken (Post 3431743)
Czy wystarczy samo odpięcie wtyczki od klemy do odciecia bms?

Wystarczy, błąd będzie tylko po podpięciu komputera.

hasos 09-02-2024 09:34

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Cześć!

W 07.2022 kupiłem aku varta po 6 latach używania oryginału bez żadnego doładowywania, bardzo mało jeżdżąc. Dziś zauważyłem, że ta "nowa" varta, po 1,5 roku, już odłącza starta/stop :). To tyle na temat jakości nowych aku. Ciekawe czy kupiony oem w Fordzie będzie miał taką samą jakość jak ten aku z pierwszego montażu.

Muszę więc doładować aku. Pytanie, czy trzeba po doładowaniu robić procedurę BMS?
Pytam, bo tu jakoś niejasno się o tym mówi.

I o co chodzi z tym, że BMS, po doładowaniu aku, ponownie go rozładowuje do niższej wartości?

Andrzej_K 09-02-2024 09:39

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Resetujesz po wymianie akumulatora na nowy.

luckyboy 09-02-2024 10:22

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Akumulator który jest dostarczany na linię produkcyjną nie jest tym samym produktem co akumulator z ASO.

hasos 09-02-2024 10:45

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Cytat:

Napisał Andrzej_K (Post 3484364)
Resetujesz po wymianie akumulatora na nowy.

Dzięki!

Cytat:

Napisał luckyboy (Post 3484368)
Akumulator który jest dostarczany na linię produkcyjną nie jest tym samym produktem co akumulator z ASO.

Tego się spodziewałem. Więc pewnie są podobnej klasy co Varta czy inne marki.

krzysztofSJZ 09-02-2024 11:11

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Cytat:

Napisał hasos (Post 3484363)
Dziś zauważyłem, że ta "nowa" varta, po 1,5 roku, już odłącza starta/stop

wedle mojej Varty EFB (KUGA) możesz być zadowolony ja kupiłem w marcu 2023 i padła mi w końcu listopada 2023 i posiałem gdzieś gwarancję, chyba została sprzedana z Focusem mk3, i co być może wydać się śmieszne kupiłem Focusa mk4 we Wrześniu 2023 i chyba problem z aku powraca pojawiają się komunikaty o wyłączeniu zasilania w celu oszczędzania energii w połowie Stycznia doładowałem aku ale od wczoraj komunikat się pojawia, czasami jak tak sobie rozmyślam to zastanawiam się czy to moja osoba nie wpływa tak na baterie :619:

hasos 09-02-2024 11:11

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Jeszcze pytanie: czy można wyjąć akumulator na kilkanaście godzin bez obawy, że nastąpi reset ustawień? Focus 2016 rok, 1.5 EB benzyna.

Bump:
Cytat:

Napisał krzysztofSJZ (Post 3484373)
wedle mojej Varty EFB (KUGA) możesz być zadowolony ja kupiłem w marcu 2023 i padła mi w końcu listopada 2023 i posiałem gdzieś gwarancję, chyba została sprzedana z Focusem mk3, i co być może wydać się śmieszne kupiłem Focusa mk4 we Wrześniu 2023 i chyba problem z aku powraca pojawiają się komunikaty o wyłączeniu zasilania w celu oszczędzania energii w połowie Stycznia doładowałem aku ale od wczoraj komunikat się pojawia, czasami jak tak sobie rozmyślam to zastanawiam się czy to moja osoba nie wpływa tak na baterie :619:

To rzeczywiście słabo. Może długo stał w sklepie?
Widzę, że chyba trzeba będzie zaopatrzyć się w prostownik albo wymieniać aku co dwa lata.

krzysztofSJZ 09-02-2024 11:14

Odp: Reset BMS po zmianie akumulatora
 
Cytat:

Napisał hasos (Post 3484374)
czy można wyjąć akumulator na kilkanaście godzin bez obawy

moja kuga tydzień stała z odpiętym + i tylko radio musiałem ustawić ale tylko pierdoły typu tapeta, stacje

Bump:
Cytat:

Napisał hasos (Post 3484374)
Może długo stał w sklepie?

specjalnie sprawdzałem po numerze i rok produkcji był 2023 na tej stronce


[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Bump: kiedyś miałem zaufanie do Varty, teraz jakoś odeszło mi, kupiłem jakiś taki Żółty :619: Five star


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:20.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.