Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   LPG (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=105)
-   -   [Explorer 2002-2011] Przy gwałtownym dodaniu gazu, samochód zamiast ruszyć ma czkawkę. (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=327492)

smolam 24-01-2023 08:20

Odp: Przy gwałtownym dodaniu gazu, samochód zamiast ruszyć ma czkawkę.
 
Cytat:

Napisał Struna (Post 3441203)
Aaa, no to jeśli masz skopaną emulację, to może rozjeżdżać tegoż modułu i wtedy możne nawet na benzynie źle pracować.

Wiem, że drażę ten wątek i możliwe, że uczepiłem się go trochę bez sensu ale...
Dlaczego jedyne co widać w logach (a loguje ostatnio chyba większość parametrów podczas jazdy), to nagły spadek ciśnienia paliwa na listwie, co zawsze wiąże się objawem. Nie widać żadnych innych amonali w innych odczytach, wszytko stabilnie (nie wiem czy w normie :))

Podczas jazdy na LPG ciśnienie w listwie stopniowo rośnie, aż dobije do 440kPa. Co ciekawe jak mocniej cisnę na gaz to ciśnienie w listwie spada. Spokojna jazda "nabija" ciśnienie w listwie co pokrywa się z sytuacjami gdy występuje problem.

Struna 24-01-2023 09:55

Odp: Przy gwałtownym dodaniu gazu, samochód zamiast ruszyć ma czkawkę.
 
Zobacz na ciśnienie podczas jazdy na benzynie - emulacja podczas jazdy na gazie ma "udawać" ciśnienie tak jakby to pracowało na benzynie.
Zobacz czy nie masz parametru PWM pompy ( to w procentach będzie podane )

smolam 24-01-2023 12:04

Odp: Przy gwałtownym dodaniu gazu, samochód zamiast ruszyć ma czkawkę.
 
Cytat:

Napisał Struna (Post 3441303)
Zobacz na ciśnienie podczas jazdy na benzynie - emulacja podczas jazdy na gazie ma "udawać" ciśnienie tak jakby to pracowało na benzynie.
Zobacz czy nie masz parametru PWM pompy ( to w procentach będzie podane )


Ciśnienie na benzynie wydaje się być prawidłowe, można przyjąć, że jest stałe z drobnymi oscylacjami (w okolicy oczekiwanego). Natomiast na gazie (przy wyłączonej emulacji) ciśnienie paliwa, przy spokojnej jeździe powoli rośnie a jak się mocno przyciśnie i pojedzie tak chwile to spada. Po odpuszczeniu gazu i powrotu do "normalnej jazdy" ponownie rośnie. Gdy była emulacja włączona to "udawał" stałe ciśnienie ale i tak w logach, w momencie zdarzenia, widoczny był spadek ciśnienia co wydaje się nierealne bo przecież powinno być emulowane :)

Po robocie zobaczę czy jest jakiś odczyt sygnału z pompy albo sterujący dla ciśnieniem paliwa i dodam do logowania.

Czy możliwe jest żeby czujnik był uszkodzony i np. w pewnym momencie nie ogarnia już ciśnienia, albo działa jakiś mechanizm zabezpieczający? Np. w listwie jest wysokie ciśnienie, dodaje gazu na niskiej prędkości wiec stara się je podnieść ale nie może, uznaje to za usterkę i odcina na chwilę pompę?

Struna 24-01-2023 12:36

Odp: Przy gwałtownym dodaniu gazu, samochód zamiast ruszyć ma czkawkę.
 
Emulacja musi być wpięta gdzieś w obwód czujnika ciśnienia, może tam jest jakieś słabe połączenie. Czujnik zapewne będzie gdzieś na listwie paliwowej, więc raczej w miarę dostępny.

smolam 24-01-2023 17:22

Odp: Przy gwałtownym dodaniu gazu, samochód zamiast ruszyć ma czkawkę.
 
Cytat:

Napisał Struna (Post 3441344)
Emulacja musi być wpięta gdzieś w obwód czujnika ciśnienia, może tam jest jakieś słabe połączenie. Czujnik zapewne będzie gdzieś na listwie paliwowej, więc raczej w miarę dostępny.

Wymieniłem czujnik ciśnienia paliwa, kolejna poprawa pracy samochodu na PB i na LPG, dużo trudniej jest wywołać problem ale nadal się zdarza.

Wychodzi na to, że pompa jest jakoś sterowna, im bliżej oczekiwanego ciśnienia tym mniej obciążona jest pompa, na LPG jest praktycznie stale 75%. Ciśnienia odczytywane przez nowy czujnik są nieco niższe, o około 20kPa. I co ciekawe, pomimo braku emulacji, nie pojawił się jeszcze, check.

Podczas objawu, nadal widać spadek ciśnienia paliwa, co powoduje spadek obciążenia pompy paliwa do około 40%. To i tak jest więcej jak standardowe obciążenie przy jeździe na PB (20-30%).

Zostało jeszcze sprawdzenie instalacji.

Struna 24-01-2023 20:53

Odp: Przy gwałtownym dodaniu gazu, samochód zamiast ruszyć ma czkawkę.
 
Jeśli zmieniłeś czujnik i ma inne wskazania, to trzeba by do niego skalibrować emulację na nowo.

smolam 24-02-2023 09:32

Odp: Przy gwałtownym dodaniu gazu, samochód zamiast ruszyć ma czkawkę.
 
Myślę, że temat do zamknięcia. Zawiozłem samochód do kolejnego warsztatu, nie mówiąc absolutnie nic co było robione i sprawdzane, jedynie pokazałem objaw.

Mechanik zmienił miejsce z którego komputer gazu brał sygnał obrotów silnika, prawdopodobnie, z pierwotnym było coś nie tak, może jakieś przebicie. Objaw był efektem przełączania się an PB i od razu z powrotem na LPG.

Co by nie było, problem wydaje się być rozwiązany.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:31.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.