Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2000-2007] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=13111)

Zawika 10-07-2008 12:30

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Są "białe" reszta to wynalazki takie jak te z Allegro.

Kamil_ST 10-07-2008 12:33

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Warto kupować takie białe z Allegro czy polecacie serwis ? potrzebuje w sumie tylko jedną ale wymienię juz wszystkie:)

Cobretti 12-07-2008 19:13

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
a jak to jest z diodami ?? próbował ktoś zastąpić żarówki diodami ??
bo u mnie jest los problemos z W3W :fcp11

Jesionki 15-07-2008 17:13

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Diody za mocno świecą i wiem od ludzi którzy to montowali, że licznik jest za jasny. Nie ten efekt.
Pozdrawiam

matias18 15-07-2008 17:40

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
nie montujcie tych diod bo to jedna wielka lipa, ja zamontowalem raz w vectzre b. sprzedawca tych diod zapewnial ze sa super ze rozpraszaja swiatlo bo maja plaska kocowke ktora je podbno rozprasza. ale okazalo sie zupelnie inaczej i tak widac bylo punkty, nie ma to jak zwykla zarowka

szperaczz 15-07-2008 19:03

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
wszystkie żarówki poza oryginalnymi forda będą świeciły jaśniej :fcp5

ford wymyślił patent że te żarówki są 14 V bądź 14,5 V a dostępne żarówki maja 12V

koszt w sklepie Forda 4 duże 5,50 zl szt
małe niestety dostałem dopiero w serwisie 7,50 zl szt :fcp4

matias18 15-07-2008 20:02

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
no niewiem, jak mi sie spalila jedna to kupilem na stacji zwykla w3w wlozylem jedna i nie widze roznicy miedzy lewa czescia gdzie jest jeszce chyba oryginalna a prawa ktora kupilem w cpn za 50 gr

Cobretti 02-08-2008 13:56

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
dzieki za instruktarz wymiany (ja jeszcze zdjąłem całą obudowę kolumny bo tak było łatwiej)
żarówki W3W za 1,2 bez problemu dostałem w sklepie na moim osiedlu :fcp2 (w KarFordzie stwierdzili ze tylko w ASO :fcp20 )
oczywiscie wymieniłem 4 (okazało sieze jedna była już "oczerniona" wiec by padła raz dwa

adk11 24-11-2008 14:09

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
czytając cały wątek nie jestem pewien czy do podświetlenia informacji z komputera pokładowego (wyświetlacz wielofunkcyjny) też jest użyta żarówka W3W, ostatnio mi padło podświetlenie tego wyświetlacza i chcę mieć dobrą żarówkę do podmiany gdy już dostanę się do nieszczęsnego podświetlenia :fcp1
pozdrawiam.

wejslav 27-11-2008 09:59

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Koledzy.
A jak wymienia się żarówki w podświetleniu przełączników ogrzewania w mondeo mk3? Jakie to żarowki? A może wystarczy wymienić bezpiecznik? Jest osobny bezpiecznik odpowiedzialny za to podświetlenie?
Z gory dziękuję za udzielone informacje.
Pozdrawiam

arturek 27-11-2008 10:06

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Cytat:

Napisał szperaczz
wszystkie żarówki poza oryginalnymi forda będą świeciły jaśniej :fcp5

ford wymyślił patent że te żarówki są 14 V bądź 14,5 V a dostępne żarówki maja 12V

koszt w sklepie Forda 4 duże 5,50 zl szt
małe niestety dostałem dopiero w serwisie 7,50 zl szt :fcp4

Kolega się GRUBO myli.
Dużo eksperymentowałem z żarówkami (jasnością) gdy miałem Focusa.
Problemem są nie volty tylko waty.
Standardowe żarówki (te 12V) mają 1,2 wata i te świecą zbyt jasno
Ja znalazłem w sklepie elektronicznym żarówki 0,4 wata i te były OK.
Sprawdzałem żarówki 0,6 wata i te też były zbyt jasne.

Tak więc nie trzeba iść do Forda tylko do dobrze wyposażonego sklepu elektronicznego.

pozdrawiam
Arturek
P.S. Czasami na żarówkach zamiast wat podają ampery.

Osmola_GT 07-12-2008 14:26

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
super opis dzieki temu wymienilem 2 zaroweczki podswietlania. DZIEKUJE !! A to tak ma byc ze jak wyjmiemy liczniki i jak nimi obracamy to wskazowki sie ruszaja?

Osmola_GT 07-12-2008 14:26

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
super opis dzieki temu wymienilem 2 zaroweczki podswietlania. DZIEKUJE !! A to tak ma byc ze jak wyjmiemy liczniki i jak nimi obracamy to wskazowki sie ruszaja?

kaczi 13-12-2008 12:52

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Dzisiaj zmieniłem żarówki podświetlenia zegarow w Mondeo MKIII.
W serwisie FORDA żarówka kosztuje niecałem 8zł mała i 8 zł duża.
4 duże żrówki odpowiadają za podświetlenie liczników: obrotomierza, prędkościomierza, temperatury silnika i poziomu paliwa. (jeżeli nie świeci obrotomierz od 2,5-5tyś, spaliła ci sie 1 duża żarowka, jeżeli nie świeci obrotomierz od 0-2,5 tyś i temperatura silnika równiez 1 jest spalona, i analogicznie dla prędkościomierza)
2 małe żarówki odpowiadają za podświetlnie wyświetlaczy temperatury i przebiegu
4 małe żarówki odpowiadające za podświetlenie kontrolek środkowych.
Te duże można kupic w zwykłym sklepie, ja kupiłem w Carrefour 2szt. za 2zł (z płaskim trzonkiem)
Oryginalne mają 14V 3W, a te co kupiłem 12V 3W, i pasują idealnie !!! (nie widac różnic w jasności). Wystarczy wysunąć z plastiku spaloną i włożyć nową.
A jeżeli chodzi o te małe to zapomniałem sprawdzić czy się wysuwają ponieważ ich nie wymieniałem :)
Wymiana pieknie opisana jest tu:
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

radada 14-12-2008 17:35

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Witam
Opis rewelka, wczoraj wymieniłem
dzięki i pozdro :fcp29

1olek 14-12-2008 18:00

Re:
 
Cytat:

Napisał szczureczek
zarowki wykreca sie przeciwnie do wskazowek zegara. ja najpierw okreslam lusterkiem ktora sie spalila (klade sie pod kierownice i patrze na zapalonych swiatlach ktora sie nie pali) i jakie jest podejscie do niej. sa dwa rodzaje duze i male. te na zegarach sa duze. wykrecam nasadka 14 przedluzka do niej i grzechotaka :fcp1 i zarowka na zewnatrz... naprawde nie trzeba mocnej sily uzywac zeby wykrecic. wkrecam lapiac lekko i znow nasadka i grzechotka. po prostu nie chce mi sie zdejmowac zegarow :fcp3 a wczoraj wymiwnialem znow (juz trzecia ciagle inna) i mam juz wprawe. czas okolo 7 minut :fcp14

[ Dodano: 2007-08-19, 15:18 ]
palacami nie da rady moimi sposobem!!! to wiem jak mnie kiedys opuszki paluszkow bolaly przez zaly next day :fcp11 jak ktos sprobuje moim sposobem prosze o opinie... a te zarowki w lodzi kosztuja 6.21 zl sztuka :fcp16 przegiecie ale sprzedaja w obudowach

a czy ta 14 wykrece rowniez te male zaroweczki od wyswietlaczy LCD ? bo mi jeden sie nie podswietla ?

kaczi 14-12-2008 22:35

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Tak jak opisałem wyżej wyswietlacze temperatury i przebiegu - czy tam komputera :) podświetlają 2 małe żarówki (1 na każdy wyświetlacz), jutro postaram się zrobić zdiecia kupiem w Fordze malą i dużą. DZISIAJ SPRAWDZIŁEM MAŁE ŻARÓWKI TEŻ SIĘ WYSUWAJĄ WIĘC RÓWNIEŻ PO 1zł GDZIEŚ SIĘ ZNAJDĄ :) NIE TRZEBA KUPOWAC ORYGINALÓW.
Jak dobrze pamiętam to te małe mają 0,7V a ile Watt ?? to nie wiem bo nie widać napisu na zarówce :)

bosik4 15-12-2008 08:30

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Post rewelka, oby takich więcej.
Pozdrawiam autora.

Grumete 15-12-2008 20:08

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
1 załącznik(i)
u mnie padły 2 sztuki, pierwsza od połowy obrotomierza, a druga przy wskaźniku paliwa więc postanowiłem wymienić wszystkie.
ponieważ nie chciało mi się rozkręcać liczników udało mi się odkręcić wszystkie żarówki od tyłu korzystając z nasadki 14 oraz sztywnej przedłóżki (zdjęcie), stare żarówki to 3W , ja jednak z braku laku wsadziłem tam 5W dokładnie takie jak do postojówek, jednak teraz cały zestaw świeci jak dla mnie ciut za mocno, więc w wolnej chwili podjadę do elektycznego i zakupię stosowne żarówki 3W ponieważ obawiam się że te mocniejsze mogą stopić plastikowe gniazda.
cała operacja zajęła mi 30 minut z przerwą na sikanie.

Grumete 16-12-2008 21:19

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
3 załącznik(i)
powiem wam, że na żarówkach 5W nie da się jeździć, tak ładuje po oczach że szok, ponadto podświetlenie zmieniło kolor na seledynowy, wogóle nie mogłem się skupić na jeździe.
zakupiłem żarówki 3W i wymieniłem wszystkie 4 sztuki. poniżej wrzuciłem trzy zdjęcia:

1. różnica w oświetleniu (po lewej dwie 3W i po prawej dwie 5W)
2. widok od spodu lewej strony zegarów (wskaźnik paliwa i prędkościomierz)
3. widok od spodu prawej strony zegarów (wskaźnik temp. silnika i obrotomierz)

oczywiście wymiany dokonałem bez skomplikowanego demontażu zegarów wraz z obudową, jednak potrzebne są do tego długie szczupłe ręce, paluszki "kowala" oraz nasadka 14 wraz z przedłóżką, czas 30 minut tym razem bez przerwy na sikanie... :fcp4

robarek 23-12-2008 21:37

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Witam!
To pytanie już było ale nie było odpowiedzi:
Jak zdemontować górną osłonę kolumny kierownicy w celu dostania się do śrubek pokrywy górnej, tej przed zestawem wskażników?
A przy okazji w temacie:
- wygodniej jest użyć do przekręcenia oprawki żarówki klucza płaskiego 8 mm (wypróbowane)
- można zdemontować bez wyjmowania skrajne żarówki ale te środkowe, to chyba nie da rady (no, chyba że ktoś ginekolog :)) )
- niektórzy mylą w swoich wypowiedziach waty z voltami i innymi pojęciami elektrycznymi, proponuję uściślić.
Np. żarówka 14V 3W bedzie świeciła z mocą bliską 3W (pomijając oczywiście sprawność), gdyż podczas pracy silnika, alternator daje napięcie około 14V, natomiast żarówka 12V 3W (W3W), będzie w tej sytuacji lekko przewoltowana i będzie świeciła mocniej (o około [14-12]/12*2=36%, czyli z mocą około 4,1W) dlatego żarówki W3W świecą jaśniej.
Pozdrawiam

Grumete 23-12-2008 21:58

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Cytat:

Napisał robarek
Jak zdemontować górną osłonę kolumny kierownicy w celu dostania się do śrubek pokrywy górnej

Trzeba odkręcić dolną osłonę kolumny kierownicy czyli 3 śrubki pod spodem.
Cytat:

Napisał robarek
można zdemontować bez wyjmowania skrajne żarówki ale te środkowe, to chyba nie da rady (no, chyba że ktoś ginekolog)

mnie się udało i to dwukrotnie więc jestem ginekologiem :fcp2
Cytat:

Napisał robarek
[14-12]/12*2=36%, czyli z mocą około 4,1W

taki mądrala elektryk, a nie wie jak zdemontować górną osłonę kolumny kierownicy...hihi, bez urazy to taki mały żarcik noworoczny :fcp26

robarek 24-12-2008 15:12

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
1. Gratuluje pięknego zawodu! :fcp18
2. Nie jestem elektrykiem
Cytat:

Napisał Grumete
Trzeba odkręcić dolną osłonę kolumny kierownicy czyli 3 śrubki pod spodem.

3. Nie pytałem o demontaż dolnej, który zresztą jest niepotrzebny (żeby zdemontować pilota od radia siędzącego w dolnej pokrywie, trzeba najpierw zdemontować górną). W uczonych książkach piszą, że górna pokrywa trzyma się na zatrzaskach, które najlepiej rozłączyć plastikowym klinem. Wszystko OK, tylko, że u mnie tak ściśle przylega do dolnej pokrywy, że nie ma jak podejść do niej. Pytałem, czy macie jakiś patent na zdjęcie tej pokrywy.
Wesołych Świąt!

kuzek 31-12-2008 12:50

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
a jak wymienic zarówke od podswietlenia zapalniczki ?

Ps.
Szczęśliwego Nowego Roku

joj 31-12-2008 13:06

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Cytat:

Napisał kuzek
a jak wymienic zarówke od podswietlenia zapalniczki ?

Ps.
Szczęśliwego Nowego Roku


Wysciągnij całą popielniczkę z gniazdem zapalnicznki


Szczesliwego Nowego

baron_ro 06-01-2009 21:07

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Witam,

żarówki wymienione. :fcp2 Wkład finansowy - 10 zł + własna praca, satysfakcja ze świecącego licznika - bezcenne.
Porównałem żaróweczki i są one identyczne jak te stosowane w światłach przednich jako żarówka od świateł postojowych. Do wyboru miałem OSRAM za 10 zł/4 szt. i zwyczajne w cenie 4 zl/4 szt. Zobaczymy jak długo wytrzymają.

Pozdrawiam :fcp2

mabro 07-02-2009 20:57

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Witam, podłączam się pod temat :fcp2 żaróweczki wymienione 4szt duże 3W wkład finansowy 4zł montaż własny i w kieszeni 120zł zostało, tyle sobie zażyczył serwis Mieszek w łodzi :fcp2
Dzięki za super opis wymiany żaróweczek :fcp29

wojtbf1 07-02-2009 21:18

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Cytat:

Napisał mabro
w kieszeni 120zł zostało, tyle sobie zażyczył serwis Mieszek w łodzi

120 zeta za 15 min roboty(tyle mi to zajęło), zdzierstwo :fcp27

ocznik 08-02-2009 16:11

Re: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
mozecie gdzies dać linka do zarowek jakie wrzuciliście - objerzdzilem juz parę sklepów i wszędzie tylko są 2W lub 1.2W, koszt jakieś 6-7 zł sztuka, nie ma natomiast 3W nigdzie.
Jak tak dalej pójdzie pojade chyba do sklepu forda i tam może się dostanie. chociaż wolałbym nie wydawać 40-50 zl na parę malutkich żarówek.

tomsky 25-03-2009 13:06

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Witam
Ja kupiłem komplet tych żarówek 3W-4szt. i 1,2W-6szt. za 5zł.
Trochę mnie zdziwił fakt, że mrugała mi lampka od poduszek powietrznych, ale po drugim przekręceniu kluczyka już nie mruga.
Natomiast po wymianie wszystkich żarówek (a spalone były 2, 1 od licznika kilometrów i 1 duża) i skręceniu wszystkiego okazało się, że nie działa mi żarówka od świateł mijania niby najmniej ważna bo w dzień i tak jej prawie nie widać a w nocy to raczej widać czy światła są włączone czy nie ;) , ale i tak drażni strasznie, że się "narobiłem" a tu zonk :? .

I chwała Wam za pomocne rady bez Was tylko ASO.

viruss21 23-05-2009 13:50

[Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Witam!
Będę wymieniał żaróweczki w zegarach i moje pytanie jest następujące. Czy przed tym zabiegiem powinienem odłączyć akumulator? Czy można to zrobić bez jego odłączania?

Grumete 23-05-2009 14:16

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
nie trzeba odpinać aku.

Marasss_w 13-06-2009 21:56

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Witam wszystkich , mi też się spaliła żarówka wskaźnika poziomu paliwa i częściowo prędkościomierza i tu mam pytanie , czy muszę całkiem wyciągać zegary i wypinać wtyczkę żeby ją wymienić? Z góry dzięki za wyjaśnienia i odpowiedź na moje pytanie.

1olek 13-06-2009 22:15

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
przeczytaj wszystki strony z tego tematu to bedziesz wiedzial ;)

Tbjpsz 14-06-2009 08:56

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Nie potrzeba wyjmować zegarów , wystarczy TYLKO zdjąć dolną osłonę , pochylić oparcie kierowcy jak najmocniej i zanurkować głową pod kolumne kierownicy a tutaj już tylko wprawne ręce i latareczka do poświecenia , mi się tak udało.Można sobie pomóc małym płaskim kluczem chyba że ktoś ma mocny ścisk w palcach do odkręcenia plastikowej oprawki.Pozdrawiam.

Bebejt 14-06-2009 09:40

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Cytat:

Napisał Marasss_w (Post 1184938)
Witam wszystkich , mi też się spaliła żarówka wskaźnika poziomu paliwa i częściowo prędkościomierza i tu mam pytanie , czy muszę całkiem wyciągać zegary i wypinać wtyczkę żeby ją wymienić? Z góry dzięki za wyjaśnienia i odpowiedź na moje pytanie.



zaden problem odpiac wtyczke. Po co sie meczyc i zginac i uzywac latarki itd :/ Ladnie sobie wypiac zegar wymieinc zapiac i tyle :) Zadnego stresu.. zadnego kombinowania... :)

Marasss_w 14-06-2009 10:17

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Hehehheh, nie o to mi chodziło źle się wyraziłem ,chodzi mi o to czy jak wypnę wtyczkę to nie poprzestawia mi się licznik itd.

1olek 14-06-2009 11:09

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Nie, wypinaj smialo ;)

Bebejt 14-06-2009 11:22

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
Cytat:

Napisał Marasss_w (Post 1185100)
Hehehheh, nie o to mi chodziło źle się wyraziłem ,chodzi mi o to czy jak wypnę wtyczkę to nie poprzestawia mi się licznik itd.


Skasuje Ci sie tylko "ile km przejechales" ten licznik taki ktory sobie sam mozesz skasowac :)


Co mozna nim mierzyc dlugosc trasy itd ;-) No wiesz o co mi chodzi ;-)

1olek 14-06-2009 11:23

Odp: [Mk3] Instrukcja -> wymiana zarowek w zegarach
 
o licznik dzienny ;)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:02.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.