Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Działanie ESP/ABS (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=61619)

antyrama 09-02-2009 13:16

Re: [MK4] Działanie ESP/ABS
 
Też mi się zdarza sprowokować auto- najłatwiej na zakręcie dodając gazu- do zapalenia się kontolki (swoją drogą, jak można jej nie zauważyć?-świeci niemal w zęby). Robię to i powtarzam by zrozumieć o co auto walczy i nic nie mogę zrozumieć.Teorię niby znam, ale nie potrafię odnieść do tego co się dzieje w uślizgu.

W każdym razie żadnych drgań na żadnym pedale nie czuję, żeby mi hamował silnik też nie wyczułem dotąd. Mało tego czuję jak się uślizguję( co potwierdza kontrolka ESP :) )
Jak dotąd albo nie udało mi się go wprowadzić w takie ekstremum, albo ta kontrolka po prostu mi tylko mówi, że auto idzie w uślizgu :fcp27 Bo mój starszy brat ESP nie ma, a uślizguje się w sposób identyczny. To znaczy z gracją :)

Kiedyś na lotnisku, na śniegu udało mi się przy 80 km/h postawić Octavię (brak ESP) wpoprzek i tak przejechać/prześlizgać się ładnych kilkaset metrów.
Być może Mondeo z ESP by się nie dało i to byłby widomy znak postępu technicznego :)

Bashay 09-02-2009 13:52

Re: [MK4] Działanie ESP/ABS
 
Trzeba bedzie poobserwowac. Niestety zima nie dopisuje wiec i trudniej o sliska nawierzchnie :fcp6 :fcp24

MyDLo 09-02-2009 14:51

Re: [MK4] Działanie ESP/ABS
 
Jakis czas temu testowalem ESP. Na "lodzie" przy predkosci ok 50 zaciagnalem na maxa reczny. ESP zadzialalo bardzo szybko i w bardzo krotkim czasie o wyprowadzil samochod na prosta, tyl malo co zarzucil. Tez nigdy wczesniej nie jezdzilem autem z ESP i dopiero teraz przekonalem sie jaki to fajny bajer. Zadnych drgan na pedale nie wyczulem.

Mephic 09-02-2009 14:55

Re: [MK4] Działanie ESP/ABS
 
Cytat:

Napisał MyDLo
Jakis czas temu testowalem ESP. Na "lodzie" przy predkosci ok 50 zaciagnalem na maxa reczny. ESP zadzialalo bardzo szybko i w bardzo krotkim czasie o wyprowadzil samochod na prosta, tyl malo co zarzucil. Tez nigdy wczesniej nie jezdzilem autem z ESP i dopiero teraz przekonalem sie jaki to fajny bajer. Zadnych drgan na pedale nie wyczulem.

Dam radę trochę niezwiązaną z tematem - Nie zaciągaj ręcznego na maxa, żeby wpuścić auto w poślizg wystarczy 1/3 "całości" i zawsze z wciśniętym guzikiem. :)

No cóż, ja czasem mam drgania, ale nie wiem skąd one się przenoszą. :)

Snajper_881 09-02-2009 15:05

Re: [MK4] Działanie ESP/ABS
 
Cytat:

Napisał Mephic
Cytat:

Napisał MyDLo
Jakis czas temu testowalem ESP. Na "lodzie" przy predkosci ok 50 zaciagnalem na maxa reczny. ESP zadzialalo bardzo szybko i w bardzo krotkim czasie o wyprowadzil samochod na prosta, tyl malo co zarzucil. Tez nigdy wczesniej nie jezdzilem autem z ESP i dopiero teraz przekonalem sie jaki to fajny bajer. Zadnych drgan na pedale nie wyczulem.

Dam radę trochę niezwiązaną z tematem - Nie zaciągaj ręcznego na maxa, żeby wpuścić auto w poślizg wystarczy 1/3 "całości" i zawsze z wciśniętym guzikiem. :)

No cóż, ja czasem mam drgania, ale nie wiem skąd one się przenoszą. :)

Śmiać mi się chce z idiotów, którzy szaleją po moim osiedlu i starają się robić efektowne poślizgi. Jedzie taki, jeden z drugim bałwan, widzi zakręt, skręca koła i ile matka dała siły ciągnie za tę dzwignię od ręcznego........i?? Wpada w drzewo. Bo żaden kołek nie pomyślał, że należy najpierw wejść w zakręt, potem "podciąć" ręcznym i nie trzymać go do us****j śmierci tylko na tyle, żeby wystarczyło do wytrącenia tyłu pojazdu z toru jazdy. Wyjeżdzają przodem z zakrętu...no żal patrzeć na głupotę ludzką.
Palenie gumy?
No ba...
Ale z prostej żeby tak...ależ skąd? Przednie koła o próg zwalniający, (jak wiadomo śliski jest) ręczny znów na MAXAAAAAAAA, gaz w podłoge, sprzęgłem strzał aż kolanem "se" w brode stuknie, i mieli tak mieli aż iskry polecą....z felg.
"Tępoki"...

Jeżeli chodzi o ESP, dla mnie rewelacja i również nie mam żadnych drgań, tylko migająca kontrola, która informuje o działaniu ESP, więc o utracie przyczepności.
Pozdro! :fcp1 :fcp26

TiM 09-02-2009 15:24

Re: [MK4] Działanie ESP/ABS
 
Cytat:

Napisał Bashay
Trzeba bedzie poobserwowac. Niestety zima nie dopisuje wiec i trudniej o sliska nawierzchnie :fcp6 :fcp24

eeee tam, jak się postarasz to każda będzie "śliska" :D

Drgania gazu nigdy nie miałem :fcp15 Wątpię żeby to miało związek z ESP :fcp13

Mephic 09-02-2009 15:26

Re: [MK4] Działanie ESP/ABS
 
Cytat:

Napisał Snajper_881
Cytat:

Napisał Mephic
Cytat:

Napisał MyDLo
Jakis czas temu testowalem ESP. Na "lodzie" przy predkosci ok 50 zaciagnalem na maxa reczny. ESP zadzialalo bardzo szybko i w bardzo krotkim czasie o wyprowadzil samochod na prosta, tyl malo co zarzucil. Tez nigdy wczesniej nie jezdzilem autem z ESP i dopiero teraz przekonalem sie jaki to fajny bajer. Zadnych drgan na pedale nie wyczulem.

Dam radę trochę niezwiązaną z tematem - Nie zaciągaj ręcznego na maxa, żeby wpuścić auto w poślizg wystarczy 1/3 "całości" i zawsze z wciśniętym guzikiem. :)

No cóż, ja czasem mam drgania, ale nie wiem skąd one się przenoszą. :)

Śmiać mi się chce z idiotów, którzy szaleją po moim osiedlu i starają się robić efektowne poślizgi. Jedzie taki, jeden z drugim bałwan, widzi zakręt, skręca koła i ile matka dała siły ciągnie za tę dzwignię od ręcznego........i?? Wpada w drzewo. Bo żaden kołek nie pomyślał, że należy najpierw wejść w zakręt, potem "podciąć" ręcznym i nie trzymać go do us****j śmierci tylko na tyle, żeby wystarczyło do wytrącenia tyłu pojazdu z toru jazdy. Wyjeżdzają przodem z zakrętu...no żal patrzeć na głupotę ludzką.
Palenie gumy?
No ba...
Ale z prostej żeby tak...ależ skąd? Przednie koła o próg zwalniający, (jak wiadomo śliski jest) ręczny znów na MAXAAAAAAAA, gaz w podłoge, sprzęgłem strzał aż kolanem "se" w brode stuknie, i mieli tak mieli aż iskry polecą....z felg.
"Tępoki"...

Jeżeli chodzi o ESP, dla mnie rewelacja i również nie mam żadnych drgań, tylko migająca kontrola, która informuje o działaniu ESP, więc o utracie przyczepności.
Pozdro! :fcp1 :fcp26

No niestety mało ludzi wie jak używać ręcznego. Ale tego na kursach nie uczą jak i wielu innych przydatnych rzeczy (dużo bardziej przydatnych niż jazda po łuku w którym mieści się TIR).

MyDLo 09-02-2009 17:25

Re: [MK4] Działanie ESP/ABS
 
Cytat:

Napisał Mephic
Cytat:

Napisał Snajper_881
Cytat:

Napisał Mephic
Cytat:

Napisał MyDLo
Jakis czas temu testowalem ESP. Na "lodzie" przy predkosci ok 50 zaciagnalem na maxa reczny. ESP zadzialalo bardzo szybko i w bardzo krotkim czasie o wyprowadzil samochod na prosta, tyl malo co zarzucil. Tez nigdy wczesniej nie jezdzilem autem z ESP i dopiero teraz przekonalem sie jaki to fajny bajer. Zadnych drgan na pedale nie wyczulem.

Dam radę trochę niezwiązaną z tematem - Nie zaciągaj ręcznego na maxa, żeby wpuścić auto w poślizg wystarczy 1/3 "całości" i zawsze z wciśniętym guzikiem. :)

No cóż, ja czasem mam drgania, ale nie wiem skąd one się przenoszą. :)

Śmiać mi się chce z idiotów, którzy szaleją po moim osiedlu i starają się robić efektowne poślizgi. Jedzie taki, jeden z drugim bałwan, widzi zakręt, skręca koła i ile matka dała siły ciągnie za tę dzwignię od ręcznego........i?? Wpada w drzewo. Bo żaden kołek nie pomyślał, że należy najpierw wejść w zakręt, potem "podciąć" ręcznym i nie trzymać go do us****j śmierci tylko na tyle, żeby wystarczyło do wytrącenia tyłu pojazdu z toru jazdy. Wyjeżdzają przodem z zakrętu...no żal patrzeć na głupotę ludzką.
Palenie gumy?
No ba...
Ale z prostej żeby tak...ależ skąd? Przednie koła o próg zwalniający, (jak wiadomo śliski jest) ręczny znów na MAXAAAAAAAA, gaz w podłoge, sprzęgłem strzał aż kolanem "se" w brode stuknie, i mieli tak mieli aż iskry polecą....z felg.
"Tępoki"...

Jeżeli chodzi o ESP, dla mnie rewelacja i również nie mam żadnych drgań, tylko migająca kontrola, która informuje o działaniu ESP, więc o utracie przyczepności.
Pozdro! :fcp1 :fcp26

No niestety mało ludzi wie jak używać ręcznego. Ale tego na kursach nie uczą jak i wielu innych przydatnych rzeczy (dużo bardziej przydatnych niż jazda po łuku w którym mieści się TIR).

Testowalem w bezpiecznym miejscu na pustym placu gdzie nikogo nie bylo. Z tym recznym to tak do konca go nie zaciagnelem ,i to nie na zakretach tylko na prostej drodze.

Snajper_881 09-02-2009 18:07

Re: [MK4] Działanie ESP/ABS
 
Cytat:

Testowalem w bezpiecznym miejscu na pustym placu gdzie nikogo nie bylo. Z tym recznym to tak do konca go nie zaciagnelem ,i to nie na zakretach tylko na prostej drodze.
I bardzo, bardzo, bardzo dobrze...
Trzeba ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.Nie znasz dnia ani godziny kiedy Cię coś zaskoczy na drodze. Dobrze wiedzieć co wtedy należy robić.
Oczywiście wybierać do tego miejsca bezpieczne, tak jak Ty-pusty plac.
Ćwiczyć trzeba, ale nie popisywać się jak te głupki u mnie z osiedla i pewnie nie tylko u mnie.
Popisują się tylko pytanie czym? Bo o umiejętnosciach nie można tutaj mówić...raczej o bezdennej głupocie.
U nas potrafią tylko nauczyć jak zdać egzamin i tyle. Dalej radź sobie sam. Apropo egzaminu:
Cytat:

Ale tego na kursach nie uczą jak i wielu innych przydatnych rzeczy (dużo bardziej przydatnych niż jazda po łuku w którym mieści się TIR).
Ja gdy zaczynałem, zasugerowałem instruktorowi że się chyba pomylił, bo coś za szeroko tu jest, myślałem że to nie ten łuk :fcp26

keisim 09-02-2009 22:27

Re: [MK4] Działanie ESP/ABS
 
Bashay, u mnie drgania wyczuwalne są na pedale hamulca - w trakcie hamowania z jednoczesną ingerencją ABS lub ESP. Być może, jak sugerowali inni, drgania powstające przy pracy ESP/ABS dziwnym trafem u Ciebie przenoszą się również na pedał gazu...

Drgania, które odczuwasz prawdopodobnie wynikają z włączania się kontroli trakcji (TCS) zintegrowanej z układem ESP. Pewnie dzieje się to przy przyspieszaniu na śniegu czy lodzie? Jeżeli tak to jest to prawidłowy objaw - może u mnie też coś czuć na pedale gazu, sprawdzę jutro...

Cytat:

Napisał Bashay
...ESP to de-facto sterowanie ABS na kazdym kole z osobna...

Na pewno??? :fcp13 Ja byłem przekonany, że wszystkie ABS nowej generacji przyhamowują każde koło indywidualnie a ESP bierze pod uwagę kilka dodatkowych czynników (np.przyspieszenie boczne, położenie koła kierownicy), które pozwalają określić różnicę pomiędzy zadanym i rzeczywistym torem jazdy... co w konsekwencji pozwala wprowadzić odpowiednią korektę przez przyhamowanie kół.

Nie wiem jak u Ciebie ale ja dzisiaj 15km z codziennej 50km trasy do pracy przejechałem po lodzie. Pani z Zarządu Dróg była zaskoczona moim telefonem - "Jak to, przecież niedawno wróciła stamtąd piaskarka..." :fcp24 :fcp2

W zimowych warunkach moja kontrolka ESP - podobnie jak u heko - zwykle się nie nudzi :fcp4 BTW, zauważyłem, że czasami zapala się z lekkim opóźnieniem a bywa, że przy krótkiej interwencji nie zapala się w ogóle.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:09.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.