Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Transit (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=101)
-   -   [Transit 1986-1991] Czy warto go "reanimować"? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=331266)

ołowiany 06-10-2022 23:52

Odp: Czy warto go "reanimować"?
 
Cytat:

Napisał EmixAnos (Post 3427360)
wygrałam Forda Transita z silnikiem 2.5D z 1988 roku za 1550 zł,

Gratulacje.

wojtekjanus 07-10-2022 12:01

Odp: Czy warto go "reanimować"?
 
Cytat:

Napisał EmixAnos (Post 3427504)
Kupić nowe czy próbować "reanimować"

Opony które są na nim już do niczego się nie nadają. Jazda na nich to prawie pewna awaria.
Najtaniej to kupić używane opony, postawić auto na klockach, zdjąć koła i zawieźć wszystko do wulkanizatora.
Używane felgi do Mk3 jeszcze czasami są w sieci po ok.100 zł szt. Zakładam, że to model z kołami pięcioszpilkowymi. czyli felgi są 5,5Jx14".

Jeżeli nie daje się odkręcić kół (prawdopodobnie zwykłym kluczem do kół?), a nakrętki jeszcze nie są zjechane na okrągło i zachowały sześciokąt, to ja bym wpierw szczotką metalową oczyścił szpilki, spryskał je preparatem WD40 (można jeszcze je owinąć małymi paskami podartej szmatki), odczekał dzień, a potem próbować odkręcić je, ale nie kluczem fabrycznym do kół czy nawet krzyżakiem, ale zestawem - dobrze dopasowana nasadka plus dźwignia 500 mm (taka jak w linku). [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Najlepszy byłby klucz udarowy, są takie na 12V, ale naprawdę dobry jest drogi, chyba, że pożyczycie...

EmixAnos 07-10-2022 16:13

Odp: Czy warto go "reanimować"?
 
O odkręcenie kół się na szczęście nie muszę martwić, mój narzeczony jest wulkanizatorem i posiada odpowiednie narzędzia do odkręcenia kół, jutro po południu z nim podjadę i spróbuję z nim odkręcić koła.

PS: Znalazłam "dawcę" na części karoseryjne, jest nim Transit z 1990 roku.

Lza 07-10-2022 17:49

Odp: Czy warto go "reanimować"?
 
Skoro zdecydowałaś się na reanimację, to opony kup nowe. producenci wskazują, że guma w 6-letnich oponach jest już zbyt stara by je bezpiecznie używac. Nie wiem jak wyglądają tam felgi, możliwe że trzeba będzie nowe opony i nowe felgi. Jak śruby nie puszcza zwykłym kluczem, to trzeba spróbować planetarnym, najwyżej je ukręci. Piasty i cały układ hamulcowy tez pewnie będą do wymiany więc za bardzo nie ma się czym przejmowac, czy się coś ulamie czy nie

EmixAnos 07-10-2022 20:00

Odp: Czy warto go "reanimować"?
 
Jednak najbardziej się obawiam (oprócz zawieszenia i silnika) podłużnic, które będą w kiepskim stanie, można gdzieś zamówić podłużnice do Transita?

tomaszjan31 07-10-2022 22:25

Odp: Czy warto go "reanimować"?
 
Cytat:

Napisał EmixAnos (Post 3427504)
tylko pozostała jedna kwestia, mianowicie chodzi mi o opony, których nie da się ani napompować, ani odkręcić, macie jakiś pomysł, co z tymi oponami zrobić? Kupić nowe czy próbować "reanimować" obecne

???

Bump:
Cytat:

Napisał EmixAnos (Post 3427583)
O odkręcenie kół się na szczęście nie muszę martwić, mój narzeczony jest wulkanizatorem i posiada odpowiednie narzędzia do odkręcenia kół, jutro po południu z nim podjadę i spróbuję z nim odkręcić koła

wulkanizator ?

wojtekjanus 08-10-2022 09:30

Odp: Czy warto go "reanimować"?
 
Cytat:

Napisał EmixAnos (Post 3427609)
Jednak najbardziej się obawiam (oprócz zawieszenia i silnika) podłużnic, które będą w kiepskim stanie, można gdzieś zamówić podłużnice do Transita?

Trzeba szukać w sieci, pytać. Z podłużnicami jest niezbyt dobrze, ale czasami coś jest do kupienia, np. [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Części poszycia, słupki itp. są do kupienia, np. w Transit Center [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Wiele elementów trzeba samemu dorabiać, zwłaszcza poszycie podłogi i podłużnice, to jest robota dla jakiegoś dłubka z zacięciem i uporem godnym lepszej sprawy - normalny warsztat nie podejmie się takiej roboty, wolą szybkie i dobrze płatne prace powypadkowe w nowszych samochgodach....
Jak taka rzeźba wygląda - podaje przykład (tu starszy model Mk2) [Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

Pamiętaj, że elementy z modeli po 1991roku (Mk4, Mk5) nie pasują do twojego Mk3.

EmixAnos 08-10-2022 10:03

Odp: Czy warto go "reanimować"?
 
O poszycie podłogi się nie muszę martwić, wczoraj znalazłam "dawcę" na części karoseryjne, o którym wspominałam wczoraj, właśnie tego "dawcę" jadę dzisiaj kupić, tylko z drzwiami tylnymi skrzydłowymi może być drobny kłopot, "dawca" takowych nie posiada.

Edit: Ile mogą kosztować oryginalne "fordowskie" fotele? Te obecne zdecydowanie się nadają do wymiany.

EmixAnos 22-10-2022 17:40

Odp: Czy warto go "reanimować"?
 
No to... poczyniłam wraz z narzeczonym pierwsze kroki w "reanimacji" i odbudowie Transita z 1988 roku z silnikiem 2.5D, pierwsze co zrobiłam z narzeczonym to:

- Rozebranie części karoseryjnych (drzwi, reflektory, maska, zderzak przedni, wycieraczki itp. itd).
- Rozebranie wnętrza (wszystkie fotele, poczynając od foteli przednich i tylnych, kończąc na usunięciu wykładziny z podłogi).
- wymiana wszystkich płynów w silniku.

Jeszcze do roboty zostało nam wycięcie skorodowanej podłogi i podłużnic, w międzyczasie nieźle się "uzbroiłam" w części kupione do tego samochodu, przedstawiam ich kosztorys:

Ford Transit z 1990 roku jako "dawca" części karoseryjnych - 1800 zł
Pasek rozrządu do Forda Transita - 75 zł
Olej silnikowy Motorcraft XR 15W40 5L - 135 zł
Opony Windforce SnowBlazer Max 185/80 R14 - 1220 zł
Lusterko lewe i prawe - 610 zł
Zestaw lamp tylnych - 130 zł
Płyn wspomagania kierownicy Mobil ATF 220 - 50 zł

Za to wszystko zapłaciłam 4020 zł. Na wszelakie pytania/odpowiedzi będę odpowiadała.

M.A.G. 22-10-2022 17:48

Odp: Czy warto go "reanimować"?
 
Fajnie, że są jeszcze ludzie, którzy angażują swój czas i pieniądze w ratowanie takich "roczników" - powodzenia życzę :one:

Jeśli można, to prosił bym też jakąś "fotorelację" :mrgreen:

Pozdrawiam :)


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:47.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.