Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2014- ] Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ? (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=233562)

westej 13-11-2015 06:17

Odp: Wymiana oleju
 
Cytat:

Napisał danielr (Post 2483196)
2. Ford bardzo chce wygrać w porównaniu w "auto świat" z rywalami w kategorii "koszty eksploatacji". Lata temu już tak robił np. Renault i Laguna 2 miała dłuższe interwały wymiany oleju. Jeśli przyjąć , że robi się średnio 20 tys km rocznie to lepiej (taniej) wypada auto, w którym olej należy wymienić 1 raz w roku niż 2 razy w roku.

Ulubionym zajęciem silnika rzeczonej Laguny było obracanie panewek. Tymczasem te same konstrukcyjnie silniki w autach marek, których instrukcje serwisowe przewidywały rozsądne interwały wymiany oleju, robiły dwukrotnie większe przebiegi bez żadnych awarii.

tedford 13-11-2015 07:30

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Narażę się tym wpisem :) ale ta dyskusja przypomina mi temat tzw. „niemieckiej chemii”, która jest ponoć lepsza, bardziej skoncentrowana niż polskie odpowiedniki. W artykule na ten temat wskazywano, że owszem ale też że producenci biorą pod uwagę również sposób stosowania chemii w zależności od rynku. Ponoć niemiecka gospodyni na instrukcję na proszku wsyp jedną miarkę dokładnie tak zrobi, a polska gospodyni wsypie jedną … i jeszcze pół, tak żeby się dobrze wyprało.

W obecnym aucie (na Mondeo jeszcze czekam) też miałem zalecenie 30kkm (przy zastosowaniu konkretnego oleju) lub 1 rok. Robiłem co 30kkm, auto ma już ok. 215kkm przebiegu, jeździ bez zarzutu cały czas. Z drugiej strony, jak koszty są akceptowalne to częstsze wymiany chyba żadnemu autu nie zaszkodzą. Bardziej chyba chodzi o dobre samopoczucie właściciela i przekonanie, że się lepiej wypierze ;)

Byniek73 13-11-2015 08:28

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Ja robię co 15 tys. Jak jeździłem służbówką, to miałem wyjechane. Jak mam swojego, to już inna kwestia. W Das Auto jest Long Life co 30 tys. z systemem start/stop. Nie ma bata, żeby nie było problemów.

siebek 13-11-2015 10:35

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
@[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]
Może i coś w tym jest ;)

VAG już z 10 lat stosuje olej long life i wydłużone interwały i się nie słyszy o jakichś wielkich awariach z tego wynikających. No chyba, że ja po prostu nic o tym nie słyszałem.

westej 13-11-2015 11:06

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Z drugiej zaś strony, silniki VAG są tak skonstruowane, że biorą olej. Nie są to co prawda duże ilości (nie mówię o awariach), ale i tak są one większe niż w przypadku konstrukcji Forda. Jeśli silnik bierze 0,1-0,2l/1000km, to w ciągu 30 tys. km spora część oleju zostanie wymieniona na świeżą poprzez dolewki.

GTB20 13-11-2015 12:20

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Wymieniajcie co 15 tys a przy agresywnej jeździe co 10 tys.

spławik 13-11-2015 13:42

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Proponuje wymieniać co 50 tys
Dostawcze Ducato i Transit podchodzą pod ten interwał.
30 tys.. bez sensu, szkoda kasy.

A tak na poważnie, pogadaj z kimś kto wylewa olej po takich przebiegach i posłuchaj się jak Ci powie że co 15 tys to optymalny przebieg.

enjoypoznan 13-11-2015 15:37

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
15 tys to optymalny przebieg dla olei syntetycznych. Osobiście nie chciałbym kupić auta w którym ktoś wymieniał olej co 30 tys.

boruch13 13-11-2015 15:42

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
Dokładnie jak kolega wyżej napisał. Fiat w Ducato 2,3 każe wymieniać co 40 kkm, Citroen w Jumperze 2,2 (silnik jak w Transicie) chce wymiany po 45kkm, a ja i tak wymieniam co 20 kkm. Wszystkie wymienione dostawcze przejechały ponad 360kkm i obyło się bez problemów z silnikami.
Czy częstsze wymiany pomogły w tej bezawaryjnej jeździe? Nie wiem. Wiem ,że nie zaryzykuję wymiany co 45kkm., nie stać mnie na takie ryzyko.

kruger 13-11-2015 17:22

Odp: Producent zaleca wymianę oleju co 30 kkm czy nie lepiej wcześniej ?
 
No to umówiłem się na zmianę oleju. Ceny od 600 do 800 PLN (z filtrem i korkiem spustowym), w zależności które ASO. Z własnym olejem zaoszczędziłbym ok 150 PLN ale sobie daruję. Olej to Castrol 0W-30 o normie WSS M2C 950-A.
Dziękuję za Wasze porady.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:49.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.