Forum Ford Club Polska

Forum Ford Club Polska (https://forum.fordclubpolska.org/index.php)
-   Ford Mondeo (https://forum.fordclubpolska.org/forumdisplay.php?f=95)
-   -   [Mondeo 2007-2014] Olej w skrzyni biegów (manual) (https://forum.fordclubpolska.org/showthread.php?t=178959)

ilb 26-10-2014 20:31

Odp: Olej w skrzyni biegów (manual)
 
Jakiś link jak te tulejki wyglądają? Co to za zamiennik? Jak wygląda wymiana, jak z dostępem?

lechuszek 15-11-2014 21:36

Odp: Olej w skrzyni biegów (manual)
 
Cytat:

Napisał piratgdansk (Post 2290079)
... przy wymianie dwumasy zauważyłem że uchwyt linek wybieraka a konkretnie tulejki gumowe są uszkodzone - 3szt - w serwisie występują tylko w komplecie z blachą koszt około 90zł
zastosowałem zamienniki i precyzja zmiany biegów wróciła !
skrzynia MMT6
Marcin

mozesz napisac w ktorym miejscu sa te linki, duzo trzeba grzebac zeby sie do nich dostac ?

jacekn8 27-12-2014 09:16

Odp: Olej w skrzyni biegów (manual)
 
Witam,
Postanowiłem sprawdzić stan oleju (płynu ?) w skrzyni biegów MMT6. Po odkręceniu górnego korka olej zaczął wypływać, czyli stan OK albo nawet za dużo. Problem w tym że stan tego oleju nie wygląda dobrze, jest po prostu brudny i lepkością bardziej przypomina wodę jak płyn hydrauliczny. Wszystko z górnego korka, bo po odkręceniu dolnego myślę że jeszcze jakiś osad w tym może być. Jako że koszt znikomy postanowiłem w najbliższej przyszłości wymienić na nowy, oczywiście wbrew powszechnej opinii mechaniorów że każda wymiana oleju w skrzyni manualnej pogarsza jej właściwości. Auto ma 220 tys km, MK4 2009 rok 2.0 TDCI. Teraz jaki olej ?
- Oryginał Forda do MMT6 norma WSD-M2C200-C, cena ok. 75-85 zeta za litr. Czyli za 2 litry wychodzi ok 150-170 zł.
- CASTROL SYNTRANS FE 75W, spełnia norme Forda, jest tańszy bo kosztuje ok. 45 zł za litr, czyli 90 zł za potrzebne 2 litry. I pewnie znając życie to w bańce fordowskiej która jest droższa siedzi właśnie ten Castrol.
Oczywiście skłaniam się ku Castrolowi... ale są jeszcze:
- FUCHS TITAN SINTOFLUID 75W80 - spełnia normę Forda, dodatkowo cena: 45zł za litr,
- Motul GEAR 300 75W-90 - parametry zbliżone, cena 45zł za litr
- Są jeszcze Millersy i Ravenol

Jeżeli chodzi o olej silnikowy to pierwszych dwóch nie biorę w ogóle pod uwagę. Jednak z olejem do skrzyni może być inaczej

kael82 27-12-2014 11:03

Odp: Olej w skrzyni biegów (manual)
 
Cytat:

Napisał jacekn8 (Post 2322082)
Problem w tym że stan tego oleju nie wygląda dobrze, jest po prostu brudny i lepkością bardziej przypomina wodę jak płyn hydrauliczny.

I właśnie dlatego jestem zwolennikiem wymiany oleju w skrzyni pomimo tego, że producent nie przewiduje tej czynności. Żaden olej wieczny nie jest i z czasem traci swoje właściwości.
Do tej pory wymieniałem olej w skrzyni w kilku autach i za każdym razem wyglądał podobnie jak opisujesz.
Cytat:

Napisał jacekn8 (Post 2322082)
oczywiście wbrew powszechnej opinii mechaniorów że każda wymiana oleju w skrzyni manualnej pogarsza jej właściwości.

Nie wiem co to za mechanicy, ale gdyby przyjąć taki tok myślenia to należałoby stwierdzić także, że każda wymiana oleju w silniku pogarsza jego właściwości. Dla mnie to herezja. Odpowiednio dobrany olej spełniający wymagania producenta na pewno nie wpłynie negatywnie na skrzynię.

jacekn8 27-12-2014 11:25

Odp: Olej w skrzyni biegów (manual)
 
Nawet byłem pewny że olej będzie w takim stanie bo przecież 220 tyś to jakby objechać 5,5 razy kulę ziemską :p. A co ty kolego zalewasz ? Prawdę mówiąc skłaniam się ku Fuchsowi, albo Ravenol.
Cytat:

Napisał kael82 (Post 2322139)
Nie wiem co to za mechanicy...

Certyfikowani przez castrola :p. Z resztą i tak 99% ludzi uważa że w skrzyni manualnej się nie wymienia jak nic nie cieknie.
Taka ciekawostka: w kraju gdzie pracuje czyli w Anglii wymiana oleju w skrzyni manualnej jest czymś naprawdę powszechnym. Może nie robi się tego okresowo ale np. jak lewarek zacznie chodzić ciężej i biegi nie chcą wskakiwać to po prostu wymienia się olej w skrzyni co w większości przypadków rozwiązuje problem. Oczywiście mając lewarek pod lewą ręką znacznie bardziej zwraca się na to uwagę.

bartoszek 27-12-2014 15:38

Odp: Olej w skrzyni biegów (manual)
 
Ford nie ma w procedurach serwisowych wymiany oleju w skrzyniach manualnych. Natomiast producent skrzyni biegów montowanej w fordzie - tak.

kopydleusz 27-12-2014 18:48

Odp: Olej w skrzyni biegów (manual)
 
Cytat:

Napisał bartoszek_pl (Post 2322229)
Natomiast producent skrzyni biegów montowanej w fordzie - tak.

No to mnie zaciekawiłeś. Co ile kilometrów albo roboczogodzin?

jacekn8 27-12-2014 20:31

Odp: Olej w skrzyni biegów (manual)
 
Skrzynie robi Getrag. Wymiana co 150 kkm lub co 5 lat. Tak wyczytałem na angielskim forum.

A Ford Protect działa z tego co wiem prze 4;5 lat lub 150 kkm, hmmm...

jacekn8 28-12-2014 17:35

Odp: Olej w skrzyni biegów (manual)
 
Olej zamówiony: 2 litry Castrol Syntrans FE 75W WSS-M2C200-D2
Po nowym roku dam znać jak się sprawuje

kael82 28-12-2014 23:00

Odp: Olej w skrzyni biegów (manual)
 
Cytat:

Napisał jacekn8 (Post 2322147)
A co ty kolego zalewasz ?

Do Fordów zalewam oryginalny fordowski olej. Wcześniej do aut innych marek zalewałem Mobila i Castrola.
Cytat:

Napisał jacekn8 (Post 2322147)
Certyfikowani przez castrola .

http://emotikona.pl/emotikony/pic/036.gif No to może powstrzymam się od komentarza.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:26.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polski Support vBulletin
części do Fordów - tarcze i klocki EBC
Regeneracja wtryskiwaczy - Regeneracja wtryskiwaczy benzynowych
Regeneracja turbosprężarek - Regeneracja czyszczenie filtrów DPF FAP
serwis komputerowy Białystok - naprawa laptopów


User Alert System provided by Advanced User Tagging (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.